aktualności

Firefox najbardziej dziurawą i wadliwą aplikacją w 2009r.

22 grudnia 2009, 01:40 Agnieszka Serafinowicz
Według danych przedstawionych przez firmę Qualys w mijającym roku pierwsze miejsce na liście firm, w których programach znaleziono najwięcej luk zajmuje Mozilla. W zabezpieczeniach Firefoksa wykryto aż 102 luki.

Zgodnie z  informacjami zgromadzonymi w amerykańskim Narodowym Instytucie Standardów i Technologii, to o 12 więcej niż rok wcześniej.

Drugie miejsce na liście pod względem liczby wykrytych dziur przypada firmie Adobe, w której aplikacjach znaleziono 45 luk  (w ubiegłym roku 14).

Na trzecie miejsce spadł w tym roku Microsoft z liczbą 41 zgłoszonych błędów (w poprzednim roku było ich 44).
Specjaliści tłumaczą, że duża liczba wykrytych luk w Firefoksie nie jest równoznaczna z tym, że korzystanie z przeglądarki jest obarczone ryzykiem.

Największa liczba zidentyfikowanych i zgłoszonych producentowi błędów związana jest z tym, że kod przeglądarki jest otwarty a wszelkie informacje o wykrywanych w nim dziurach są publikowane. Inaczej jest w przypadku produktów o zamkniętym kodzie, których producenci publikują tylko informacje o tych lukach, które wykryły osoby z zewnątrz, natomiast dane o lukach usuwanych przez korporacyjnych programistów nie są ujawniane.

Wolfgang Kandek, szef Qualys ds. technologii, mówi, że przytoczone liczby są obrazem trendu w aktywności cyberprzestępców, którzy wolą atakować poszczególne aplikacje, funkcjonujące w ramach systemu a nie całe systemy operacyjne.

Warto przypomnieć, że również firma Bit9 przygotowała ranking programów obarczonych największą ilością błędów i uznanych za najbardziej ryzykowne dla użytkowników. W tym zestawieniu Firefox także umieszczony został na pierwszym miejscu.
Źródło: Qualys; Bit9
denver85Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
denver852009.12.22, 02:28
I gdzie Ci wszyscy fani Firefoxa czekajacy na rzekomych trolli operowych? ;>
hajapackageZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hajapackage2009.12.22, 02:53
Żadna nowość że firefox dziurawy.. Jednak na pewno jest lepszy od IE. Jednak z Operą przegrywa, nie mówiąc już o Chrome (którego używam i jestem zadowolony bo działa jak rakieta :D).
drn2009.12.22, 03:55
Ja używam FireFoxa i nie narzekam, z drugiej też strony nigdy nie 'troll'owałem' na użytkowników Opery, ani jakiejkolwiek innej przeglądarki :P, każdy używa tego co mu się podoba, ot co. Ps. sam niegdyś 'jechałem' na operze i też jest w porządku. Niesmak pozostaje tylko po IE. pz
wahooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wahoo2009.12.22, 04:05
Nagłówek jak z WP, a właściwą treść pewnie mało kto przeczyta :(. Czy jeśli napiszę własną przeglądarkę i zostawię ją samopas nie aktualizując, a nikt inny nie będzie się nią interesował, to czy doczeka się tytułu najstabilniejszej i najbezpeczniejszej przeglądarki 2010?
Witold BarylukZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Witold Baryluk2009.12.22, 04:13
Używam głównie Opery, ale przez ostatnie 3 miesiące używam dwóch przeglądarek naraz Firefoxa i Opery, a nawet ostatnio Chrome (ale to tylko do logowania się do Google Wave i niczego innego).

Operę lubie, i ma masę zalet (btw. dzisiaj powinna być pre-alpha 10.50), ale nie o tym chcę pisać.

Co do dziur w Firefoksie, to jak słusznie zaznaczyła firma analityczna, jest to tylko liczba dziur. A ile było to dziur krytycznych? Ile funkcji ma Firefox? Jak szybko były łatane? Czy wzieli pod uwagę fakt że FIrefox jest produktem Open Source i wiele osób w nim grzebie, i łatwiej wynajduje błędy, niż w takim IE czy Safari, do którego kodu ma dostęp bardzo mało osób w dwóch firmach?

Takie statystyki zawsze wydają mi się być robione tylko i wyłącznie w celach marketingowych, tylko poszukać przez kogo były finansowane.
Sianie FUD jest w typie MS.

Specjaliści, webmasterzy czy programiście i ludzie poweżnie podchodzący do zabezpieczeń oleją taki raport ciepłym moczem i sami przyjrzą się statystyką błędów czy stroną poświęconym sprawą bezpieczeństwa.

Takie statystyki to nic innego jak robienie zwykłym użytkownikom wody z mózgu.

pozdro,
chartkorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
chartkor2009.12.22, 05:29
@up
Lepiej bym tego nie ujął.
Zapomnieli też właśnie wspomnieć że Firefox jest najszybciej łatany.
PiotreQ!Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PiotreQ!2009.12.22, 08:00
Opera ROx! : )
nie wiem czemu ale jakoś ff nigdy mnie nie pociągał , nie wspominając od ie
*Konto usunięte*2009.12.22, 08:38
no niestety muszę to jednak napisać
onetyzm czystej wody...
zarówno w tytule jak i w treści, choć ta została chyba gdzieś zamówiona...
szkoda że nie jest w tej analizie napisane jeszcze, że jakieś safari, czy inny googlowynalazek jest najlepszy na świecie (no bo gdyby wskazano IE, to by było 'trochę' podejrzane...)
ktoś, kto ma choć trochę oleju w głowie taki 'raport' oleje jak to ujął Witold
golyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
goly2009.12.22, 08:42
ja siedzę na FF ze względu na słownik
bo tak siedziałbym na IE
tfartyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tfarty2009.12.22, 08:51
jasne..tak samo firefox jest dziurawy jak kaspersky internet security 2006 jest kiepski podczas testow w 2009 roku. co to wogole za testy....jakis shit nam wciskaja
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1