aktualności

Internet w Polsce coraz bezpieczniejszy

17 listopada 2009, 01:40 Agnieszka Serafinowicz

Najnowsze raporty firmy Symantec nt. spamu oraz phishingu w październiku br. pokazują ogólnoświatowy wzrost liczby internetowych zagrożeń. Według publikacji, średni poziom niechcianych wiadomości oraz ataków typu „phishing” wzrósł w stosunku do września –  w przeciwieństwie do Polski, której udział w obu internetowych atakach uległ wyraźnemu zmniejszeniu.

Najnowsze dane dotyczące ataków typu „phishing” pokazują globalny wzrost liczby zagrożeń o 17 proc. Niechlubnym rekordzistą pozostają Stany Zjednoczone, które były źródłem 36 proc. wszystkich ataków.

Co ciekawe, w tym rankingu Polska zanotowała spadek z 5. na 7 miejsce. Cyberprzestępcy najchętniej podszywali się pod marki z sektora finansowego i informacyjnego. Wyjątek stanowią Chiny, gdzie aktywność hakerów skupiła się na branży e-commerce.

W październiku nastąpił znaczący, 45 proc. wzrost wykorzystania fałszywych stron w językach innych niż angielski –  ofiarami coraz częściej stają się włoscy i francuscy internauci.

Drugi opublikowany raport informuje o wzroście udziału spamu w ogólnej liczbie wysłanych wiadomości, który w ostatnim miesiącu osiągnął rekordowy poziom 87 proc (dla porównania w styczniu 2008 roku, poziom spamu oscylował w granicach 78 proc). Prawie co piąta niechciana wiadomość dotyczy produktów lub usług finansowych. Firma Symantec zanotowała wzrost liczby wirusów dołączanych do e-maili - obecnie 2 proc. wysyłanego spamu zawiera złośliwy kod. Co ciekawe, Polska, jako jedyne europejskie państwo, została uwzględniona w rankingu najczęściej spamujących krajów. W październiku znalazła się na 5. miejscu (spadek
z miejsca 4.), z 4 proc. udziałem w globalnej wysyłce spamu.

Raporty przygotowane przez ekspertów firmy Symantec są dostępne na stronie: www.symantec.com/spam
Źródło: Symantec; informacja prasowa
SylkisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sylkis2009.11.17, 08:18
pewnie po czesci polska ma takie noty dlatego, ze u nas neta uzywaja glownie dzieciaki, ktorych na phishing nawet niezbyt da sie zlapac (no bo co, na konto na fotce, czy nk?), za to graja w tibie i instaluja co popadnie wraz ze wszelkimi botami i wirusami :E
SuperChargerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SuperCharger2009.11.17, 10:19
dlaczego te wszystkie posty sa tytuowane tak jakbym sam nie potrafil myslec
poprosze suche dane a sam sobie wyciagne wniosek
inaczej to jest propaganda
kamassssZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamassss2009.11.17, 16:49
szkoda, ze nie coraz tańszy. Nie oszukujmy sie, jest drogo i wolno.
iXmerofZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iXmerof2009.11.17, 18:16
I wciąż o wysokim poziomie piractwa ;)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1