aktualności

Wzrost rynku smartfonów w trzecim kwartale 2009

7 listopada 2009, 05:11 Agnieszka Serafinowicz

Specjalizująca się w analizach rynku high tech firma Canalys opublikowała raport zestawiający dane dotyczące rynku smartfonów w trzecim kwartale 2009. Wniosek podstawowy jaki się nasuwa po lekturze raportu jest taki, że mimo globalnego kryzysu rynek smartfonów ma się doskonale.

Liczba dostarczonych na rynek smartfonów w trzecim kwartale bieżącego roku przekroczyła 41,4 miliona egzemplarzy. Co więcej rynek podzieliły między siebie cztery korporacje - łatwo zgadnąć, które: Apple, Nokia, RIM oraz HTC. Razem mają ok. 80% całego rynku smartfonów.

Wzrost rynku nie jest jednolity - najsilniej rozwija się rynek APAC (region Azji i Pacyfiku), którego dynamika wyniosła aż 26%. Dla porównania rynek europejski skurczył się o 6%. 

Wzrósł także udział urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy. W bieżącym roku było to 45% wszystkich smartfonów (rok wcześniej - 31%)

Ponad 80% smartfonów obecnie jest wyposażanych w moduł GPS, a ponad 75% dysponuje bezprzewodowym interfejsem WiFi. Poniższe trzy tabele przedstawiają dane w odniesieniu kolejno do: regionu, producenta oraz mobilne systemu operacyjnego.

 

 

Z pełną treścią raportu można się zapoznać na stronie firmy Canalys
Źródło: Canalys
KwantZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kwant2009.11.07, 10:25
Applowi przez rok urosło o 463 tysiące. Zważywszy na premierę nowego iPhona w tym czasie to jest to chyba porażka... 3 razy więcej (1.4 miliona) zdobył Googlophon i to w zasadzie z jednym telefonem a był to drugi wynik na rynku bo pierwszy RIM zwiększył market share o 2.47 miliona.

To są wyniki z całego świata (tak na w pełnym raporcie pisze), więc chyba skończył się mit iPhona i nie przekroczy on 20% rynku. Symbian rośnie siłą bezwładności i chyba max poplarność ma już za sobą, Microsoftowi spadło o 1/3 co jest totalną klapą i nawet jak wpompują gigadolce w reklamy to system pozostanie niszowy dla msfanów. Ciekawa jest sytuacja RIM, duży wzrost przy dużym udziale - marka u nas praktycznie nieznana oraz Android'a - rok temu wystartował, Google go w ogóle nie reklamuje a osiągnął drugi największy przyrost rok-do-roku. Teraz wchodzi kilka ciekawych teleofnów z tym systemem więc w ciągu najbliższego roku słupek może mu nieźle podskoczyć - system bardzo ciekawy i stoi za nim bardzo duża i inowacyjna marka.
*Konto usunięte*2009.11.08, 03:20
Nic nie urosło... To jest liczba SPRZEDANYCH telefonów w danym okresie :) A nie używanych :)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1