aktualności

Kolejny pozew przeciw Intelowi. Prokurator: umowy pod stołem, przekupstwa, groźby i nie tylko

4 listopada 2009, 21:12 Piotr Gontarczyk
Prawnicy Intela z pewnością nie mają czasu na urlopy. Procesy w Azji, kara ponad miliarda euro od Komisji Europejskiej, przygotowania do wytoczenia procesu przez Federalną Komisję ds. Handlu, a teraz prokurator generalny Nowego Jorku, Andrew M. Cuomo, wytoczył firmie Intel proces o łamanie stanowych oraz federalnych przepisów antymonopolowych, poprzez nielegalnie działania mające na celu utrzymanie dominującej pozycji na rynku oraz wysokich cen mikroprocesorów.

W pozwie zawarto stwierdzenie, że Intel miał rzekomo ładować miliardy dolarów w rabaty dla swoich partnerów, w zamian za deklarację używania procesorów tej marki, a nie układów będących w ofercie konkurenta, czyli AMD.

Prokurator generalny oskarża też firmę Intel o stosowanie gróźb, które miały być nawet realizowane, w postaci kar dla producentów komputerów, których ta podejrzewała o konspirację z wrogiem (AMD). Intel miał wręcz odcinać nieposłusznych partnerów od gotówki i sponsorować ich konkurentów.

Intel miał też rzekomo zapewnić 2 miliardy rabatów firmie Dell, i to tylko w 2006 roku. Dell miał być lepiej traktowany niż inni, mniejsi partnerzy Intela. Wszystko to w zamian za to, że w komputerach Della nie będzie konfiguracji z procesorami od AMD.

Cuomo w swoim pozwie stwierdza też, że nie tylko Dell czerpał zyski z zamknięcia się na AMD. Także firma Hewlett-Packard miała zyskiwać setki milionów dolarów na rabatch, w zamian za ograniczenie ilości sprzedawanych komputerów biznesowych z procesorami AMD, do 5% całości.

Firma miała też otrzymywać od Intela groźby "wykolejenia jej działu serwerów" jeżeli nie przystopuje z promowaniem konfiguracji opartych na procesorach AMD.

Podobne praktyki Intel miał też rzekomo stosować wobec IBM oraz Sun Microsystems. Prokuratura Generalna Nowego Jorku śledztwo w tej sprawie prowadziła przez 23 miesiące.

Warto mieć na uwadze to, że pozew ten nie ma związku z innym, przygotowywanym przez Federalną Komisję ds. Handlu.

Uff?

Źródło: New York Times
ProGRAMerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ProGRAMer2009.11.04, 21:37
Patrząc jako konsument to w sumie dobrze ze maja coś do intela za to że utrzymywali wysokie ceny mikroprocesorów. Z drugiej strony jednak czy ilość kar i łączna suma do zapłacenia nie dotknie boleśnie giganta?
ZeZuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ZeZu2009.11.04, 21:38
Procesor intel kor dwa duło!!! Wyszło szydło z worka

Za co raport?
xoloxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xolox2009.11.04, 21:38
Hmm.. Rozejdzie się po kościach.
SkogenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Skogen2009.11.04, 21:41
Intel chyba musiał odstąpić od jakieś grubszego przedsięwzięcia, skoro teraz spadają na niego same gromy.
To robi się powoli co najmniej dziwne.
shaffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
shaff2009.11.04, 21:41
.
BlissZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bliss2009.11.04, 21:42
Nikt święty nie jest ale tu za dużo tych przekrętów.
ArtistwolfZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Artistwolf2009.11.04, 21:43
Cóż jakoś zaczyna to przypominać dawną sytuację microsoftu kiedy to właśnie taki proces o mało nie doprowadził do podzielenia firmy (wyrok został wydany natomiast został złagodzony później ale i tak był to koniec dla microsoftu totalnego monopolu i dzięki temu mamy dziś przeglądarkę google itp.). Podział firmy intelowi by się nie uśmiechną chyba... A mają już tyle na głowie tych procesów i kar, że chyba jednak może dla nich to nieciekawie skończyć. Jeszcze jakby NVidia w sądzie udowodniła swoją rację to już w ogóle...
shaffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
shaff2009.11.04, 21:44
dziwne, ze przez tyle lat nikt nic nie slyszal o przekretach, kazdy siedzial cicho, az do momentu gdy amd zaczalo tracic udzial w rynku mikroprocesorow, 'ktos' zaczal wyciagac wszelkie brudy na wierzch i szukac haczykow na konkurencje
Tar-MinyaturZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Tar-Minyatur2009.11.04, 21:46
Ale że IBM? Świat stoi na głowie. Korporacja, która uczyniła Intela tym, czym jest dzisiaj, teraz daje jej się korumpować...
typowy1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
typowy12009.11.04, 21:47
Dla tego nie lubię Intela... Sprzedają o wiele drożej niż AMD, a jakość porównywalna... AMD jest 'dla ludzi', a Intel dla korporacji i tych na prawdę bogatych, takich co ich stać np. na i7.

Swoją drogą, ciekawe jak wygląda sprawa Intel + Apple ;P w końcu to tylko core 2 duo i reszta familli Wielkiego 'I' są w maszynach z Cupertino. AMD ma szlaban :P
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1