aktualności

Zatrzymano administratorów portalu - jest oficjalny komunikat Policji

4 listopada 2009, 11:46 Agnieszka Serafinowicz
Nadkomisarz Krzysztof Zaporowski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu opublikował oficjalny komunikat informujący o zatrzymaniu administratorów portalu internetowego, którzy są podejrzani o pobieranie i udostępnianie nielegalnego oprogramowania. Sprawa została już wcześniej nagłośniona w internecie, ale dopiero teraz doczekaliśmy się oficjalnego komunikatu.

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarcza Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwóch mieszkańców Wrocławia w wieku 21 i 41 lat, podejrzanych o paserstwo nielegalnych plików i programów. Jako osoby administrujące portalem hostingowym przyjmowały oprogramowanie i umożliwiały pobieranie go innym osobom. 

Mężczyźni swoją działalność rozpoczęli w zeszłym roku. Otworzyli portal, na którym korzystające z niego osoby miały dostęp do różnego rodzaju plików, w tym również nielegalnych. Były to pliki zawierające muzykę, filmy, programy komputerowe oraz gry.
 
Wszystkie dane znajdowały się na serwerach zagranicznych, natomiast ruchem plików na tych serwerach zarządzała strona zarejestrowana w Polsce. Każda z osób mogła pobrać utwór bez żadnych ograniczeń i bez wnoszenia opłat. Jak ustalili policjanci administratorzy nie podjęli żadnych działań mających na celu ograniczenie przestępczego procederu. W tym czasie portal mogło odwiedzić ponad 4 miliony osób. Zanotowano również niespotykaną liczbę odsłon witryn sięgająca ponad 120 milionów. 

W chwili obecnej ustalane są straty jakie ponieśli legalni producenci. Wstępne ustalenia policjantów wskazują, że straty jakie spowodowali sprawcy są nie mniejsze niż 250 tysięcy złotych. Podczas przeszukania miejsc zamieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację, przenośne dyski pamięci, płyty z pirackim oprogramowaniem oraz komputer. Na poczet przyszłych kar zajęty został również samochód osobowy o wartości ok. 30 tysięcy złotych. 

Policjanci ustalili, że mężczyźni przygotowywali się do rozszerzenia swojej działalności. Po zatrzymaniu osób portal został przez funkcjonariuszy zablokowany. Okoliczności tej sprawy bada policja i prokuratura. 

Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. 

Źródło: Policja
OverRideZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
OverRide2009.11.04, 11:51
Rozumiem, to torrent lub coś pokroju rapidshare?

I niczego nie hostowali - były wyświetlane jedynie odnośniki?

Bandyci!
shaffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
shaff2009.11.04, 11:52
jak sie nazywal ten portal?
DeJk_SEBAZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DeJk_SEBA2009.11.04, 11:56
Chodzi tu o odsiebie, było to jak rapidshare.
*Konto usunięte*2009.11.04, 11:57
odsiebie czy też odciebie
KubaswielgusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kubaswielgus2009.11.04, 12:04
Rodzina łączy się w żalu.
szefonsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szefons2009.11.04, 12:05
To jest żałosne, a dlaczego youtube się nie zamyka ? google też powinni zamknąć, to że są ogromni to żadne wytłumaczenie..
StorkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stork2009.11.04, 12:09
To nie nazywa koszenie konkurencji, to był najlepszy serwis tego typu, udostępniałem dzięki niemu wiele plików, brak limitów czasowych poniżej 6mb, itp. Nic nielegalnego nie umieszczałem ani nie pobierałem, a największy serwis tego typu czyli RS stoi sobie spokojnie od wielu lat. Masz pieniądze masz spokój, tak to wygląda na tym świecie.
3 dyski...i komputer...żenada.
stafferZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
staffer2009.11.04, 12:12
szefons @ 2009.11.04 12:05  Post: 311951
To jest żałosne, a dlaczego youtube się nie zamyka ? google też powinni zamknąć, to że są ogromni to żadne wytłumaczenie..

Żałosne, żal, tragiczne... łatwo się tak pisze, prawda?
Youtube, od jakiegoś czasu, regularnie filtruje treści i kosi sporo filmików. Miałem w zakładkach zestaw muzyki, który odpalałem czasami na innym kompie. Ponad połowa została już usunięta za niezgodność z regulaminem lub dlatego, że ktoś zgłosił prawa autorskie do twórczości (nie bardzo rozumiem jak to jest w przypadku muzyki symfonicznej, ale też znikają).
Do tego mocne ograniczenia regionalne (tutaj zagwozdka: czy oglądając przez proxy łamiemy prawo? ).
Nie przeczytałeś treści dokładnie. Tamtych usadzili za brak reakcji...
wit34jwZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wit34jw2009.11.04, 12:14
policja powinna zatrzymać jeszcze tych którzy pobierali pliki z tego serwera
DobrywujoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dobrywujo2009.11.04, 12:15
Dobrze, że ich zamknęli ;] Mieli psie transfery...teraz kolej na chomika bo to największa nora pokemonów w wieku gimnazjalnym a zarazem piratów.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1