aktualności

Udostępniali pliki przez P2M - grozi im 5 lat więzienia

28 października 2009, 23:53 Agnieszka Serafinowicz
Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KGP wspólnie z kolegami z Białegostoku namierzyli osoby nielegalnie rozpowszechniające pliki filmowe, muzyczne i z oprogramowaniem komputerowym w Internecie.
 
Wymiana danych chronionych prawem autorskim odbywała się za pomocą sieci p2m (peer2mail). Sposób postępowania polegał na tworzeniu skrzynek pocztowych (najczęściej na serwerach pocztowych oferujących duże pojemności), do których wysyłane były pliki z nielegalnymi utworami - filmy, muzyka oprogramowanie. Następnie na forach internetowych umieszczano informację o pliku wraz krótkim opisem jego zawartości oraz login i hasło, najczęściej w postaci hashcodu, w którym w zaszyfrowanej postaci znajdowały się wszelkie niezbędne informacje do pobrania całego pliku. Wystarczyło wprowadzić taki hashcod do programu klienckiego P2M (np. moorhunt, mailshare) aby pobrać plik bądź program na swój komputer.
 
Funkcjonariusze z Jarosławia, Rzeszowa, Tarnowskich Gór i Piotrkowa Trybunalskiego na podstawie materiałów opracowanych przez KWP Białystok przeszukali mieszkania 4 osób. Zabezpieczono: 4 laptopy, komputer z dołączonymi dyskami twardymi o pojemności ok. 4TB, 5 dysków twardych oraz 2 pamięci zewnętrzne i ok. 1500 pirackich płyt CD-R i DVD-R. 4 osoby zostały zatrzymane.
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty nielegalnego rozpowszechniania cudzych utworów (art. 116 ustawy o prawie autorskim, oraz art. 278 par.2 kodeksu karnego). Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
Źródło: Policja
Adam3012Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Adam30122009.10.29, 00:04
Nawet nie widziałem że coś takiego jest, widać mnie coś ominęło :D Ale sądząc po artykule jest to łatwe do wykrycia.
M_MichalakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
M_Michalak2009.10.29, 00:08
Łatwe to może specjalnie nie jest, ale policja ma dostępy, co sporo ułatwia :P
s.liponogaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
s.liponoga2009.10.29, 00:09
Umieszczali na forach internetowych informacje o pliku wraz krótkim opisem jego zawartości. Teraz informacje o nich zostaną umieszczone w Krajowym Rejestrze Skazanych.
mobil85Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mobil852009.10.29, 00:13
pobieranie z p2m jest legalne,np.film czy muze mozesz zassac ale softu juz nie bo trzeba zakceptować umowę licencyjną :)
ps.
poczytajcie sobie ustawe o Prawach Autorskich i Prawach Pokrewnych i co to znaczy 'na wlasny uzytek'
rustleZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rustle2009.10.29, 00:15
Forum było słabym punktem. Dlatego bezpieczniejsze są sieci zdecentralizowane, z własna wyszukiwarką.
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2009.10.29, 00:23
Więc nie taki P2M legalny, jak go malują :E
Widzę tu kilka problemów, udostępniający nie ma prawa ujawnić hasła do swojej skrzynki pocztowej (zgodnie z umową którą zawarł z dostawcą konta pocztowego), ściągający bezprawnie uzyskuje dostęp do systemu komputerowego dostawcy konta pocztowego wykorzystując te hasła, co może zostać podciągnięte pod hakerstwo.
To że dostawca konta pocztowego jest narażany na duże straty (często płaci dostawcy internetu za każdy przesłany gigabajt) i wbrew woli współuczestniczy w nielegalnym procederze też nie wzbudza mojego entuzjazmu dla tej technologii wymiany plików.
Moim zdaniem żeby powstrzymać P2M wystarczyłoby wprowadzić limit ilości pobrań załączników, zwykły użytkownik potrzebuje bezproblemowo ściągnąć go tylko raz, potem trzeba byłoby przejść test Turinga (CAPTCHA), co by zniechęciło do masowych pobrań.
A922009.10.29, 00:35
5 lat? Phi...

Dożywocie albo krzesło!
mobil85Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mobil852009.10.29, 00:36
Andree (2009.10.29, 00:23)
'Moim zdaniem żeby powstrzymać P2M wystarczyłoby wprowadzić limit ilości pobrań załączników'

hehehe a gdzie chcesz to wprowadzic w Chinach,rosji , ameryce poludniowej.indiach itp.?
fakt ze duza czesc skrzynek opiera sie na gmailu ale nie wszystkie takze pole do popisu jest,wiem bo dawno temu bylem modem na jednym z najwiekszych for p2m
i sam szukalem nowych skrzynek do zagospodarowania a pozniej tylko trzeba napisac dll dla skrzyneczki i dodac do programu :)
ale z drugiej strony ta technologia powoli umiera bo admini for są zachlanni,fora liczą nawet 150k userow,dopuszczaja za duzo osob do wszystkiego co jest na forum i skrzynki szybko padają.
rustleZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rustle2009.10.29, 00:37
Google blokuje konta na podstawie analizy ruchu. Wystarczy duzo się bawić gmail drive albo podobnym - nie są autoryzowane, więc pewnie ruch związany z p2m też wychwytuje łatwo.
aqvarioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
aqvario2009.10.29, 00:44
Andree, w tej chwili większość darmowych skrzynek pocztowych ma limity transferu danych. Onet ma limit pobrań 1GB na dobę, WP ma 2GB na dobę, 3GB na tydzień chyba. To właśnie ma zabezpieczać przed P2M. I robi to dość skutecznie ;)

Inna sprawa, że w Polsce zgodne z prawem jest korzystanie z nielegalnych materiałów na użytek prywatny, ale niezgodne z prawem rozpowszechnianie takich materiałów. A żaden sposób wymiany P2P nie przewiduje pobierania bez wysyłania (no dobra, p2m taki jest) ;P

A jeśli ktoś wrzuca na megaupload, rapidshare, mediafire to musi gdzieś to ogłosić na jakimś forum i sprawa załatwiona - rozpowszechnia :)
Zaloguj się, by móc komentować
1