aktualności

Intela obawy o to, że karty graficzne staną się celem dla wirusów

8 października 2009, 13:05 Piotr Gontarczyk
Firma analizuje możliwości zabezpieczeń. Według serwisu X-bit Labs, firma Intel jest zaniepokojona możliwością pojawienia się nowych form wirusów, które mogłyby za cel obrać sobie procesory grafiki typu GPGPU.

Nowe rozwiązanie na rynku procesorów grafiki wciąż wydaje się mieć przyszłość, choć obecnie wciąż popularność oprogramowania korzystającego z GPGPU jest niewielka. Korzyści dla przeciętnego użytkownika też nie imponują.

Zarówno NVIDIA i AMD oferują oprogramowanie GPGPU do konwersji i kodowania materiałów filmowych. NVIDIA natomiast już zapowiedziała, że pracuje nad rozszerzeniem możliwości nowej generacji GPU (Fermi) o wsparcie oprogramowania antywirusowego.

Według Intela GPGPU jest prawdodpodobnym celem dla nowej generacji wirusów, które miałyby być przystosowane do atakowania tego typu urządzeń. Warto zwrócić bowiem uwagę na to, że opracowywany przez Intela Larrabee jest kompatybilny z architekturą x86, w przeciwieństwie do GPU AMD i NVIDII. Intel zatem wydaje się być najbardziej wygodnym celem i trudno uznać obawy firmy za bezpodstawne.

Specjalista ds. oprogramowania w firmie Intel, Philipp Gerasimov powiedział dla X-bit Labs, że trwają badania i analizy rozwiązań mających zapewnić Larrabee bezpieczeństwo, zarówno na poziomie API, jak i sterowników.

Wyobraźmy sobie przyszłość, w której "fanboje" poszczególnych firm nie kłócą się już o wydajność, ceny, pobory energii, estetykę kart, a obrzucają się hasłami typu "Na karty X jest więcej wirusów!".

Źródło: X-bit Labs
stafferZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
staffer2009.10.08, 13:27
Brzmi słodko. Troje braci i każdy się bogaci...
XGwizdekXZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
XGwizdekX2009.10.08, 13:38
Z tego co pamiętam był już taki temat, że na 6600GT był 'wirus' :E :E xD
*Konto usunięte*2009.10.08, 13:53
Wyobraźmy sobie przyszłość, w której 'fanboje' poszczególnych firm nie kłócą się już o wydajność, ceny, pobory energii, estetykę kart, a obrzucają się hasłami typu 'Na karty X jest więcej wirusów!'.

haha :)
sek w tym, że na Larrabee nie trzeba pisać wirusów, one już przecież są!! ;)
szczepan23Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szczepan232009.10.08, 14:01
hehe też czytałem o wirusie w karcie graficznej :E teraz tylko czekać na wirusy w napędach, które będą zapisywać wirusy na nośnikach <lol2> to by było :E
otoconZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
otocon2009.10.08, 14:12
o matko co za bzdury marketingowe - ....

@down - true true
fajny RafałekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fajny Rafałek2009.10.08, 14:37
@up

Warto zwrócić bowiem uwagę na to, że opracowywany przez Intela Larrabee jest kompatybilny z architekturą x86, w przeciwieństwie do GPU AMD i NVIDII. Intel zatem wydaje się być najbardziej wygodnym celem i trudno uznać obawy firmy za bezpodstawne.


Mnie to ciekawi, wszystko w sumie i tak zależy od przywilejów, z jakimi działają programy w GPU. Bo mnie się wydaje, że przy obecnej architekturze będą one z góry obniżone.
rampageZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rampage2009.10.08, 14:46
Hmm - nie kumam, zwyczajnie nie kumam. News jakby chciał przekazać, że wirus może zaatakować kartę grafiki w jakimś celu. No ale co jej zrobi? No na pewno się w niej nie zagnieździ, no chyba, że jakoś w BIOS-ie karty, no ale na upartego chyba można zrobić to już dziś. Jedyne co sobie jestem w stanie wyobrazić to uzyskanie dostępu do sprzętu, pamięci i reszty systemu przez wykonanie złośliwego kodu w samym GPU. No ale to chyba normalne, że musi być zaimplementowane w sterownikach i samym sprzęcie coś, łudząco podobnego do DEP znanego z dziejszych procesorów x86.
raf14Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
raf142009.10.08, 14:55
najgorzej jak vir będzie miał lepszy wynik w grze :)
EnderwZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Enderw2009.10.08, 15:30
...a obrzucają się hasłami typu 'Na karty X jest więcej wirusów!'.

eeheheheheheheh... naprawde dobre. Samo życie!
Krzychu2009proZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Krzychu2009pro2009.10.08, 15:39
im raczej chodzi o procesor z wbudowanym turbodoładowaniem a nie grafiką, ale to jednak niedaleka przyszłość ewolucji zagrożeń
Zaloguj się, by móc komentować
1