aktualności

Niemcy i Polacy zgarniają nagrody w europejskim konkursie NVIDII

1 października 2008, 18:42 Piotr Gontarczyk
W pierwszym konkursie NVIDIA CUDA, zorganizowanym w celu znalezienia talentów wśród twórców oprogramowania dla procesorów graficznych (GPU) w Europie, nagrodzono cztery aplikacje. CUDA to jedyne środowisko języka C, które wykorzystuje moc przetwarzania GPU przy rozwiązywaniu wymagających obliczeniowo zadań.

Zwycięzcami zostali:

  • Pierwsze miejsce - plug-in filtra dla programu GIMP; autor - Richard Membarth z Niemiec, który wygrywa stację roboczą HP xw8600 (dwa procesory Xeon 5260 (3.33 GHz), Quadro FX 3700, Tesla C870, monitor LCD HP 30"
  • Drugie miejsce - Symulacja przepływu płynów; autor - Jan Linxweiler z Niemiec, który wygrywa superkomputer typu deskside NVIDIA Tesla D870
  • Trzecie miejsce - Robot Range Finder; autor - Janusz Bedkowski z Polski, który wygrywa kartę graficzną NVIDIA Quadro FX 3700
  • Czwarte miejsce - Wykrywanie i śledzenie twarzy; autor - Jacek Naruniec z Polski, który wygrywa kartę graficzną NVIDIA Quadro FX 3700

Bernhard Gleissner, wiceprezes działu sprzedaży NVIDIA w rejonie Europy, Środkowego Wschodu, Afryki (EMEA) oraz Indii, powiedział: „Naszym celem było zaproszenie twórców oprogramowania do wykorzystania ich umiejętności i kreatywności do stworzenia aplikacji wykorzystujących pełną moc przetwarzania równoległego procesorów graficznych. Zwycięzców wybrano, oceniając oryginalność, użyteczność, trudność programowania oraz optymalne wykorzystanie mocy przetwarzania GPU".

Jesteśmy pod wrażeniem wydajności plug-inu do GIMP-a, stworzonego przez Richarda Membartha. Umożliwia on użytkownikom Linuksa wykorzystanie mocy ich procesorów graficznych przy przetwarzaniu obrazów i jest doskonałą demonstracją potencjału CUDA w tej dziedzinie. Symulacja przepływu płynów Jana Linxweilera także zaoferowała znaczne przyspieszenie w czasie uruchamiania na GPU oraz stanowiła dowód wysokiej jakości pracy koniecznej do stworzenia tej aplikacji. Zdobywcy trzeciego i czwartego miejsca, aplikacja Robot Range Finder oraz program do wykrywania i śledzenia twarzy, także zasugerowały ciekawe przyszłe zastosowania przetwarzania równoległego na GPU przy wykorzystaniu CUDA.".

Richard Membarth, zdobywca pierwszej nagrody, dodał: „To bardzo miłe zostać docenionym w ten sposób, a nagroda pomoże mi w dalszej pracy. CUDA jest potężnym narzędziem, dzięki któremu uzyskujemy dostęp do mocy przetwarzania równoległego GPU za pośrednictwem języka C i technologia ta umożliwiła mi stworzenie plug-inu, który znacznie przyspiesza wykorzystanie pewnych filtrów w programie GIMP. Wykorzystując GPU do skrócenia czasu potrzebnego do zaaplikowania zmian, możemy podnieść produktywność.".

Więcej informacji o CUDA można na stronie www.nvidia.pl/object/cuda_learn_pl.html.

Źródło: Informacja prasowa
R0bertZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
R0bert2008.10.01, 19:08
Co ten plugin do GIMPa robil, ze CUDA uzywal?
*Konto usunięte*2008.10.01, 19:22
Rozumiem cuda w Photoshopie, w CorelDRAW... ale w GIMP-ie ??
ShadowMajkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ShadowMajk2008.10.01, 19:57
No ale co za zdziwienie? Gimp jest rowniez swietnym narzedziem dla grafikow z tym ze darmowym i to niby ma go wykluczyc z wykorzystania Cuda?

Rzeklbym ze Corel to narzedzie dla przedszkolakow w porownaniu do Gimpa, a PS to inna zabawka dla tych wiekszych dzieciakow i profesionalistow cuda nada sie wysmienicie w CS4 :)
*Konto usunięte*2008.10.01, 20:05
CUDA i PS CS4? Fudzilla twierdzi co innego :E
http://www.fudzilla.com/index.php?option=c...18&Itemid=1
*Konto usunięte*2008.10.01, 20:15
Mnie Gimp nie przypadł do gustu, ale to może dlatego że od kiedy przestałem bawić się w Paint-e używam PS ;P Ile mnie kosztowało męki przerzucenie się z 7 na CS3... ojoj... ;P
grzempekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
grzempek2008.10.01, 21:21
Rozumiem cuda w Photoshopie, w CorelDRAW... ale w GIMP-ie ??Rozumiesz cuda w PS ale nie rozumiesz jego zastosowania w GIMPie? Kiepsko u Ciebie z kojarzeniem w takim razie
PumbaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pumba2008.10.02, 09:16
no to nic jak tylko gratulowac + chec widziec jakies filmy z zastosowania tych aplikacji co wygraly :)
RadziolZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Radziol2008.10.02, 11:49
GIMP (darmowy) + dodatek wykorzystujący CUDA (darmowy?) i mamy wydajne, darmowe narzędzie pracy.
ext73Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ext732008.10.02, 12:07
jak to co GIMP robi ?!?!? to co Photoshop nie potrafi hehehe ;) mam pod Linuksem zainstalowanego Photoshop`a i GIMP`A (plus wiele pluginów ;) ... szczerze jedynym 'minusem' GIMP`A jest GUI (teraz poprawione nowej wersji 2.6), a tak poza tym wymiatacz z niego niezły - jak sam z flagami skompilujesz to wydajny niewiarygodnie ;) a teraz muszę tę CUDA sprawdzić ;) ... zobaczymy co 8800 GTS 512 @900/1290 potrafi ;)
Mietas2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mietas22008.10.02, 12:56
Przypomnijcie mi tylko - czy są w planach CUDA dla radeonów? Nie pamiętam już, a było z tym chyba jakieś zamieszanie (?)
Zaloguj się, by móc komentować
1