aktualności

TomTom - lider EMEA w nawigacji

14 sierpnia 2006, 17:30 Piotr Bulski
Rynek nawigacji satelitarnej GPS należy w przypadku urządzeń mobilnych do firmy TomTom. Specjaliści firmy Canalys stwierdzili, że w drugim kwartale roku w Europie, na Środkowym Wschodzie i w Afryce dostawy urządzeń nawigacji GPS osiągnęły nowy rekordowy poziom. W porównaniu do poprzedniego rekordu wynoszącego 2,3 mln urządzeń, obecny pobił go o około 200 tys. sztuk, sięgając niecałych 2,5 mln produktów.

TomTom utrzymał pozycję lidera z rynkowym udziałem na poziomie 30,5 proc. Druga pozycja przypadła firmie Garmin, która wykazała się najszybszym wzrostem w badanym okresie. W badaniu specjaliści wzięli pod uwagę zarówno urządzenia typu transferables (czyli te, dedykowane specjalnie do zastosowań w charakterze nawigacji), ale i różnego typu handheldy, w tym działające w sieciach bezprzewodowych, wszystkie z wbudowanymi modułami lokalizacji satelitarnej GPS.

Zwykle wyciszony na rynku elektroniki drugi kwartał roku, w przypadku sprzętu nawigacyjnego okazał się bardzo owocny. Okazało się też, że z dostarczonych urządzeń aż 87 proc. było modelami typu transferables. Na początku minionego roku niemal połowę roku kontrolowały gadżety typu handheld. Średnia cena sprzedaży rozwiązań nawigacji wyniosła około 400 Euro.

O ile pod koniec roku na rynku mogą pojawić się urządzenia w cenie 200 Euro, specjaliści przewidują, że na drugi koniec skali trafią rozwiązania lepiej wyposażone, np. z szerokimi ekranami, systemami informującymi o natężeniu ruch drogowego, czy danymi pogodowymi, ale i zwiększonymi możliwościami rozrywkowymi jak odtwarzanie muzyki, zdjęć, wideo czy telewizji.
Źródło: Tekrati
1