aktualności

O 11 proc. więcej PC

21 lipca 2006, 08:55 Piotr Bulski
Za wzrost w dostawach komputerów PC w drugim kwartale tego roku odpowiadały spadające ceny sprzętu. Według analityków firmy Gartner wyniosły one około 11 proc. w porównaniu do podobnego okresu sprzed roku. W przeliczeniu na liczbę komputerów w drugim kwartale wprowadzono 54,9 mln „pecetów”. Okazało się, że dzięki malejącym cenom najwięksi gracze na rynku producentów PC zyskiwali. Pięciu największych dostawców zajęło niemal połowę rynku, a wzrosty przez nich notowane okazały się silniejsze niż wynik prezentowany przez cały rynek.

Pierwsza pozycja przypadła Dellowi (17,7 proc. udziałów w rynku), druga firmie Hewlett Packard (14,8 proc.). Kolejne miejsca rankingu dostały się firmom Lenovo (7,3 proc.), Acer (5,2 proc.) i Toshiba (3,5 proc.).

Po raz pierwszy w ciągu ostatnich trzech lat zdarzyło się, że w regionie EMEA (Europa, Środkowych Wschód, Afryka) wzrost osiągnął poziom jednocyfrowy (16,7 mln komputerów, 7 proc.). Ciekawą tezę związaną z wolniej rosnącym rynkiem w Europie przedstawili analitycy IDC. Na wolniejsze zakupy komputerów wpłynąć miały ich zdaniem Piłkarskie Mistrzostwa Świata w Niemczech, które odciągały potencjalnych klientów od dokonywania zakupów.

Najsilniej rosnącymi rynkami okazały się Region Azji i Pacyfiku oraz Ameryka Łacińska. Ze wzrostami na poziomie odpowiednio 22,5 proc. i 27 proc. Dodatkowo, w Regionie Azji i Pacyfiku zanotowano 48-procentowy wzrost w dostawach maszyn przenośnych, poinformował Gartner.

Niski wzrost w drugim kwartale zanotowano w Japonii, gdzie sprzedaż około 3,5 mln komputerów wystarczyła na poprawę w stosunku do zeszłorocznego kwartału o 0,5 proc.
Źródło: AMDZone
1