Aktualność
Artur Wyrzykowski, Piątek, 4 listopada 2005, 20:00
Od kilku dni pracujemy nad recenzją wielofunkcyjnego urządzenia sieciowego, które z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak ma kilka funkcji, które trudno znaleźć w konkurencyjnym sprzęcie tej klasy. Pełni rolę rutera, ma zintegrowany modem ADSL, 4-portowy przełącznik Fast Ethernet, a także punkt dostępowy zgodny ze standardem 802.11g oraz rozszerzeniami 802.11g+. Ta krótka charakterystyka nie zawiera niczego nadzwyczajnego, również urządzenie z wyglądu nie wyróżnia się od innych ruterów tego typu. Ma kilka gniazdek, kontrolek, antenkę...

ZyXEL Prestige 660HW

Prestige 660HW ma jednak pewną funkcjonalność, której nie sposób szukać w innych ruterach tego typu, można ją realizować tylko w droższym sprzęcie lub ruterach programowych (w Linuksie czy nawet za pomocą specjalnych narzędzi dla Windows). Chodzi przede wszystkim o obsługę QoS, czyli zarządzanie pasmem, dzięki czemu aplikacjom wymagającym najlepszych parametrów łącza (transmisja audio/wideo) można zapewnić odpowiednie warunki pracy, a aplikacje mniej wrażliwe na opóźnienia obsługiwać z niższym priorytetem. Zagadnienia te są bardzo zaawansowane, ale w ruterze zostały zrealizowane w taki sposób, by każdy mógł z nich bez trudu skorzystać.

Media Bandwitdth Management

Uwagę zwraca także wiele innych funkcji, rzadko spotykanych w sprzęcie tej klasy. Są to m.in. różne tryby pracy rutera (z możliwością całkowitego wyłączenia translacji adresów), możliwość współpracy z serwerami Syslog z dokładnym określeniem informacji, które mają trafić do dzienników zdarzeń. System operacyjny ZyNOS wykorzystany w urządzeniu pozwala na konfigurację sprzętu nie tylko przez przeglądarkę, ale daje także dostęp przez Telnet, FTP i oferuje obsługę SNMP.

Zwróciliśmy także uwagę na zabezpieczenia, jakie wykorzystuje Prestige 660HW, bo już po pierwszym logowaniu z domyślnym hasłem sugeruje ustawienie nowego hasła. Oczywiście sprzęt oferuje także stanową zaporę ogniową oraz filtr URL bazujący na słowach kluczowych i współpracujący z harmonogramem. Natomiast w odniesieniu do sieci bezprzewodowej można wykorzystać filtrowanie ruchu z wykorzystaniem adresów MAC, szyfrowanie WEP, WPA lub WPA-PSK, uwierzytelnianie użytkowników na serwerze RADIUS. Producent zastosował także nietypowe rozwiązanie w postaci lokalnej bazy użytkowników, która może zastąpić serwer uwierzytelniający. Znaleźliśmy również funkcję OTIST, o której już pisaliśmy przy okazji testów sprzętu ZyXEL, a która pozwala na automatyczną konfigurację zabezpieczeń sieci bezprzewodowej.

Oczywiście oprócz wymienionych funkcji są jeszcze dziesiątki innych, które są dostępne w każdym ruterze. Jeśli okaże się, że wszystkie działają zgodnie z założeniami, sprzęt może okazać się atrakcyjny nawet dla dość wymagających użytkowników. Dodatkową zachętą może być promocyjna cena ustalona na poziomie ok. 320 zł brutto. Zapraszamy za kilka dni do zapoznania się z pełną recenzją produktu!
Ocena aktualności:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
*Konto usunięte* (2005.11.04, 20:26)
Ocena: 0
zyxel chce sie pozbyc zapasow, zwlaszcza ze jest juz 661hw i 662... smilies/wink.gif sprawdzcie dokladnie BM, czy dziala w obie strony, bo niestety w 650hw ta funkcja jest tylko na papierze...

duzo zaawansowanych funkcji jest dostepnych tylko przez telnet, wiec temu rowniez polecam sie przyjzec
*Konto usunięte* (2005.11.05, 09:28)
Ocena: 0
I po co komu te nieużyteczne funkcje. Lepiej by gigabitowy switch dali.
Spookie (2005.11.05, 11:56)
Ocena: 0

0%
Działa to jako APC ?
*Konto usunięte* (2005.11.05, 13:22)
Ocena: 0
CYTAT(Tirinti @ Nov 5 2005, 09:28) <{POST_SNAPBACK}>
I po co komu te nieużyteczne funkcje. Lepiej by gigabitowy switch dali.

rzeczywiscie gigabitowy switch jest uzyteczny jak diabli smilies/lol2.gif
BusteR (2005.11.05, 13:26)
Ocena: 0

0%
CYTAT(Tirinti @ Nov 5 2005, 09:28) <{POST_SNAPBACK}>
I po co komu te nieużyteczne funkcje. Lepiej by gigabitowy switch dali.


smilies/lol2.gif

stary dowaliles

qos jest nieuzyteczny?

hahahahahah
dobre

widze jestes szpec smilies/smile.gif

ten router jezeli wszystko w nim dziala jak nalezy to niemale cudo w porownaniu do delinkow...
*Konto usunięte* (2005.11.06, 16:56)
Ocena: 0
CYTAT(Tirinti @ Nov 5 2005, 09:28) <{POST_SNAPBACK}>
I po co komu te nieużyteczne funkcje. Lepiej by gigabitowy switch dali.

Chyba tylko Asus zrobił jakiś ruter z przełącznikiem GbE, ale to wyjątek...
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Eksperyment się nie udał. 16
Niebiescy odświeżają linie Pentium i Celeron. 25
Konsola Microsoftu na szarym końcu. 31
Plotki wracają ze zdwojoną siłą. 10
Codemasters znowu dało radę. 20
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 12
Zyskują deweloperzy, zyskują i gracze. 21
Artykuły spokrewnione
O autorze
Artur Wyrzykowski
Artur Wyrzykowski, 33 lata, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, specjalności Automatyka i Inżynieria Komputerowa. W latach 1997-2003 związany z Wydawnictwem Lupus i pismami PCkurier, Enter, Unix Forum, Net Forum, Telenet Forum. W późniejszym okresie m.in. autor artykułów dla serwisu PCLab.pl oraz tygodnika Teleinfo. Obecnie redaktor miesięcznika PC Format.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane