Aktualność
Artur Wyrzykowski, Środa, 27 lipca 2005, 13:55
Sun Microsystems poinformował o wynikach finansowych za rok rozrachunkowy 2005 zakończony ostatniego dnia czerwca, a także o planach na najbliższą przyszłość. Obroty koncernu wyniosły 11,7 mld USD i były o 1 proc. niższe niż rok wcześniej. Bardzo dobrze na tym tle wypada polski oddział, który zanotował 12-procentowy wzrost obrotów, a w segmencie telekomunikacyjnym nawet 20 proc., do czego przyczyniła się głównie sprzedaż dużej liczby licencji Java Enterprise System (JES) największym operatorom telekomunikacyjnym. Według Piotra Wierzbickiego, prezesa zarządu Sun Microsystems Poland, w przyszłym roku można spodziewać się dalszego, przynajmniej kilkuprocentowego wzrostu obrotów. W przeciwieństwie do roku 2004, który stał pod znakiem umów i porządkowania zaległych spraw m.in. z Microsoftem i Fujitsu Siemens Computers, rok 2005 był rokiem przejęć - w tym czasie Sun podjął decyzję o zakupie StorageTek (wartość transakcji szacuje się na 4,1 mld USD), a także kupił trzy mniejsze firmy, w sumie za ok. 400 mln USD: SeeBeyond - firmę dostarczającą narzędzia do zarządzania oprogramowaniem korporacyjnym, Tarantellę - dostawcę rozwiązań zdalnego dostępu, a także SevenSpace - producenta programów do zarządzania i monitorowania infrastruktury informatycznej.

Doskonałe efekty dała współpraca z AMD - na świecie sprzedano 50 tys. serwerów z Opteronami, dzięki czemu Sun zajął drugie miejsce pod względem liczby maszyn z tymi układami. Ważną nowością jest nowa stacja robocza Sun Ultra 20, która również jest wyposażona w Opterona, system Solaris 10 for x86, a ceny zaczynają się od ok. 3250 zł. We wrześniu ma pojawić się cała linia serwerów o kodowej nazwie Galaxy z procesorami Opteron, Sun potwierdził też współpracę z AMD, o której pisaliśmy kilka dni temu - będzie miał swój wkład w rozwój technologiczny procesorów Opteron, do których być może trafią jakieś rozwiązania znane z architektury SPARC.

Sun Microsystems będzie też oczywiście rozwijał własne technologie, czego przykładem są procesory o kodowej nazwie Niagara, które mają zaoferować 15-krotnie lepszą wydajność niż "zwykłe" konstrukcje, nie wykorzystujące pewnych rozwiązań. Tymczasem Niagara ma cztery rdzenie, a także znaną już technologię wielowątkowości CMT, która umożliwia wykonanie czterech instrukcji w jednym takcie zegara przez każdy rdzeń. Układy są już w fazie testów, a pierwsze serwery je wykorzystujące zapowiedziano jeszcze na koniec bieżącego roku kalendarzowego. W dalszej perspektywie jest silniejsza wersja Niagary (SMP) o kodowej nazwie Rock.

Sun podkreślił także, że ogromną popularnością cieszy się Solaris 10 - obecnie jest już ponad 2 mln zarejestrowanych użytkowników tego systemu na świecie, z czego 2/3 to użytkownicy wersji x86. Firma rozwija też pakiet biurowy StarOffice 8, obecnie kończone są prace lokalizacyjne, pozostał więc etap testowania produktu. W pełni spolszczona, komercyjna wersja pakietu powinna być gotowa najpóźniej na początku przyszłego roku. Oczywiście w nadchodzących miesiącach efekty powinny dać także przejęcia poszczególnych firm, dzięki którym Sun ma w ofercie duże systemy pamięci taśmowych (także dla mainframe'ów) i nowe oprogramowanie do zarządzania sprzętem i oprogramowaniem.
Ocena aktualności:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
drkn (2005.07.27, 14:29)
Ocena: 0

0%
Tak się składa że z SUNem mam trochę więcej wspólnego niż przeciętny user i na temat ich rozwiązań i ew. przyszłości mam trochę odmienne zdanie. Serwery SUNa stają się coraz mniej popularne w rozwiązaniach biznesowych, bo ich głównym atutem - niezawodnością - mogą się już pochwalić inni dostawcy. Solaris wydaje mi się już systemem bardziej uczelnianym niż produkcyjnym, a zacytowana ilość userów wynika z tego że dawniej było to jedyne rozwiązanie tego typu a koszty migracji są dość wysokie... Teraz częściej wybierany jest Linux i FreeBSD - głównie ze względu na koszty - reszta parametrów jest porównywalna.

Jeżeli chodzi o soft to główne oferowane przez SUNa rozwiązania też nie mają się najlepiej...
1. OpenOffice - inicjatywa godna pochwały, niestety firmy nadal wybierają rozwiązania M$, ponieważ stało się to już standardem... OF nie radzi sobie jeszcze za dobrze z odczytem tego formatu, a poważna firma nie może sobie pozwolić na niemożliwość poprawnego odczytania dokumentu od Klienta... Soft jest więc głównie popularny jedynie na systemach opartych na Linuxie i tam gdzie niestety Office M$ mieć nie można.

2. SUN J2EE Server - ilość wdrożeń produkcyjnych ... - szczątkowa. Serwer nieprzewidywalny i drogi - lepiej wybrać JBossa, a jeżeli już trzeba płacić to wybiera się rozwiązania sprawdzone - IBM, BEA.

3. Java - Trwają już prace nad OpenSourcową implementacją JVM ... SUN się wprawdzie strasznie burzy, ale zrobić nic nie może. Jakby nie patrzeć - już niedługo straci kontrolę nad tą częścią rynku.

4. Forte For Java / NetBeans (czy jak to się teraz nazywa) - no coż... standardem w tym momencie jest już OpenSourcowy Eclipse i nic nie zapowiada żeby się to zmieniło. Cierpi przez to także IBM i Borland, jednak oni przyjęli inną taktykę. Zamiast walczyć z przeciwnikiem - dołączyli do niego. smilies/krzywy.gif

Jakby nie patrzeć - na KAŻDYM polu SUN traci jakąkolwiek przewagę i gdzieniegdzie słychać pogłoski o możliwym upadku firmy w najbliższej przyszłości. Moim zdaniem jest to trochę przesadzone, ale różowo na pewno nie jest.
*Konto usunięte* (2005.07.27, 14:50)
Ocena: 0
No oczywiście, Sun przedstawiając wyniki finansowe, z pewnością chce pokazać plusy, a takimi ma być sprzedaż JES-a czy serwery z Opteronami. Z pewnością część rozwiązań kuleje albo musi bronić się przed OpenSourcem, ale przynajmniej ostatnio coś się dzieje. Sun sprawia wrażenie firmy wychodzącej z jakiejś niszy, w której był przez parę lat. Tak więc na upadek firmy trzeba będzie chyba jeszcze trochę poczekać smilies/smile.gif
drkn (2005.07.27, 15:08)
Ocena: 0

0%
"Wychodzenie z niszy"... dobre stwierdzenie. Jak dla mnie jednak zła jest taktyka. SUN jest w tym momencie firmą nieukierunkowaną. Nie ma ani jednego produktu, który jednoznacznie by ją wyróżniał i na każdym polu przegrywa z silniejszym / tańszym / darmowym przeciwnikiem. Dodatkowo wizerunek firmy powoli blednie... Przeciętny user nie jest w stanie sprecyzować w 1, 2 zdaniach czym firma tak naprawde się zajmuje.
*Konto usunięte* (2005.07.27, 23:32)
Ocena: 0
CYTAT(drkn @ Jul 27 2005, 14:08)
Przeciętny user nie jest w stanie sprecyzować w 1, 2 zdaniach czym firma tak naprawde się zajmuje.

W 1-2 zdaniach może nie, ale jedno słowo: JAVA smilies/smile.gif. A coś więcej? Rzeczywiście, chyba nie tylko Ty masz wątpliwości w jakim kierunku to naprawdę zmierza...
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 12
Czyżby jednak nie było tak dobrze, jak myśleliśmy? 61
Będzie też wersja Explore Edition. 11
Po co dziś kupować wersję pudełkową jakiejś gry? Powody mogą być dwa. 79
Portugalia w jednym szeregu z Włochami i Rosją. 26
Czasem porzucenie Steama jest po prostu opłacalne. 43
Codemasters znowu dało radę. 11
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 12
Dobra wiadomość, ale czy na to tak naprawdę czekają użytkownicy Switcha? 7
Dzięki internetowi jest ona niepotrzebna. 11
Zgadniecie, jakie marki z Państwa Środka cieszą się u nas największym wzięciem? 18
Firma rośnie jak na drożdżach. 11
O autorze
Artur Wyrzykowski
Artur Wyrzykowski, 33 lata, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, specjalności Automatyka i Inżynieria Komputerowa. W latach 1997-2003 związany z Wydawnictwem Lupus i pismami PCkurier, Enter, Unix Forum, Net Forum, Telenet Forum. W późniejszym okresie m.in. autor artykułów dla serwisu PCLab.pl oraz tygodnika Teleinfo. Obecnie redaktor miesięcznika PC Format.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane