aktualności

Wikipedia na DVD

10 kwietnia 2005, 17:51 Piotr Bulski
Sieciowa encyklopedia może trafić na płyty. Jej angielskojęzyczna wersja miałaby zająć nawet dwa krążki DVD. Wikipedia Foundation sądzi, że encyklopedię na nośnikach optycznych uda się wydać jeszcze w tym roku. Na razie, jak podkreślają przedstawiciele fundacji, przed nimi jeszcze sporo pracy, m.in. sprawdzenie poprawności wpisów (w tym też uniknięcie plagiatów i naruszania praw autorskich), przygotowanie ilustracji itp.

Na rynku można znaleźć już wydania płytowe Wikipedii. W przeciwieństwie do dostępnej niemieckiej wersji, edycja angielskojęzyczna ma mieć o wiele większą objętość.

Wprowadzenie encyklopedii na płyty ma pozwolić zapoznać się z jej zawartością jeszcze większej liczbie użytkowników. Sieciową wersję zbiorów ogląda się nawet 500 mln razy w miesiącu. Liczbę tę zwiększa wprowadzanie różnych wersji językowych projektu. Obecnie Wikipedia dostępna jest w dwustu językach, z czego dziewiętnaście wersji posiada zbiory ponad 10 tys. artykułów.

Jak na razie nie jest znana cena angielskojęzycznej wersji Wikipedii na płytach. Niemiecki odpowiednik kosztuje niecałe 10 Euro.
Źródło: ZDNet
1