Aktualność
Maciej Długosz, Poniedziałek, 17 maja 2004, 09:15
W czerwcowym wydaniu miesięcznik Chip zmienia swoje oblicze. Istotę wprowadzanych zmian najlepiej oddaje nowy podtytuł pisma Testy, trendy, technologie zastępujący dotychczasowe uzupełnienie logo (Magazyn komputerowy). Zgodnie z nowym credo Chip będzie odtąd kładł największy nacisk właśnie na te trzy elementy. Grupa docelowa podkręconego Chip-a to zatem pasjonaci techniki komputerowej, samodzielnie radzący sobie z użytkowaniem sprzętu i oprogramowania, potrzebujący zaawansowanych informacji o produktach, tendencjach rynkowych oraz najnowszych technologiach teleinformatycznych, a także specjalistycznych porad dotyczących wydajnego wykorzystywania wytworów rynku IT.

Nowe pozycjonowanie tytułu jest wynikiem wniosków wyciągniętych z badań czytelnictwa prasy, jakie VBC przeprowadziło w marcu i kwietniu 2004 r. Badania wykazały, że główny podział czytelników prasy komputerowej nie przebiega wyłącznie według kryterium ich zaawansowania, ale raczej ich aktualnych potrzeb. Dzielą się one na dwa uzupełniające się zbiory: technologiczne fascynacje poparte wszechstronną informacją na temat produktów na rynku oraz, z drugiej strony, praktyczne porady dotyczące zastosowań technologii cyfrowych, poparte ukazywaniem walorów użytkowych produktów i rozwiązań.

"Badania pomogły nam nie tylko spozycjonować CHIP-a; od 2003 roku CHIP w ramach grupy wydawniczej VBC-Lupus współpracuje i koordynuje swoje działania z byłym konkurentem ENTEREM. I tak CHIP zajmuje pozycję pisma aspiracyjnego o najnowszych technologiach i sprzęcie, ENTER miesięcznika o charakterze poradnikowym, z dużym naciskiem na użytkowe aspekty technologii informatycznych. Obie te grupy znakomicie się uzupełniają, pokrywając jednocześnie większość potrzeb informacyjnych użytkowników technologii cyfrowych. Wreszcie udało się wyjść z zaklętego kręgu dylematu pism dla mniej lub bardziej zaawansowanych" powiedział Jerzy Karwelis, prezes Vogel Burda Communications, wydawca CHIP-a, a jednocześnie prezes Lupusa, wydającego ENTERA.

Przygotowując się do wprowadzenia zmian w piśmie, redakcja zbadała także najbardziej interesujące czytelników tematy. "Rezultaty tych badań mogły niejednego zdziwić" mówi Piotr Kubiszewski, redaktor naczelny CHIP-a.- "Są one jednak logiczną konsekwencją coraz bardziej specjalizujących się potrzeb odbiorców prasy komputerowej. Okazało się bowiem, że ścisła czołówka zainteresowań naszych czytelników obejmuje nie tylko takie tematy, jak fotografia cyfrowa i tuning sprzętu, ale także konfiguracja Linuksa, darmowe oprogramowanie oraz budowa sieci LAN i osiedlowych."

Do zmian merytorycznych zaliczyć można powstanie nowych rubryk w piśmie:
  • PC Kompas, omawiającej bieżące tendencje rynkowe dla indywidualnych odbiorców rynku IT
  • Technologie jutra, zajmującej się najnowszymi technologiami, mającymi szansę wywrzeć wpływ na przyszłość rynku IT
  • Freeware, Linux, Open Source, przeznaczonej dla miłośników darmowych alternatyw komercyjnych aplikacji
  • Modding, tuning, overclocking, dla osób zainteresowanych podkręcaniem oraz upiększaniem swoich pecetów (rubryka istnieje już od kilku miesięcy).


Ważną zmianą merytoryczną jest też stworzenie nowego wyróżnienia dla sprzętu i oprogramowania testowanego w laboratorium CHIP-a (tzw. CHIPLabie). "Zdecydowaliśmy, że testowane produkty w najistotniejszych kategoriach dla danego typu urządzeń lub programów powinny otrzymywać dodatkowe nagrody. Przykładowo: w przypadku kart graficznych będzie to CHIP-Tip Wydajność, jeśli zaś chodzi o monitory CHIP-Tip Jakość obrazu" mówi Robert Dec, szef CHIPLab.

Nowy CHIP to nie tylko więcej szczegółów technicznych, najważniejsze trendy rynkowe i dokładniejsze rezultaty testów. Nowy CHIP to także zmieniona okładka i odświeżona szata graficzna, wizualizująca wprowadzane zmiany.

Przejrzysty, lżejszy layout oddaje ducha zmian, z jednej strony kładąc większy nacisk na warstwę informacyjną i techniczną, z drugiej jednak strony nieznacznie tylko rezygnując ze swojej atrakcyjności wizualnej. "To było wyjątkowo trudne zadanie pogodzić wymogi pisma stricte technicznego z postulatem zachowania interesującego wyglądu graficznego" oceniają zgodnie Sebastian Kołcio (DTP) i Adam Chabiński (zast. red. naczelnego), główni autorzy zmian wizualnych w piśmie. Ich efektem jest m.in. znacznie zwiększona liczba infografik, charakterystycznych dla pism specjalistycznych. Czerwcowe wydanie ma nakład 105 000 egzemplarzy i dwie wersje z CD lub DVD.
Więcej informacji: Chip.pl
Ocena aktualności:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
BusteR (2004.05.17, 09:21)
Ocena: 0

0%
No nie wiem, brzmi bardzo cukierkowo... pewnie mnie skusza na wydanie tych kikunastu zlotych [no wlasnie...czemu to takie drogie...], zeby sprawdzic co tam pozmieniali... moze w koncu nie bedzie to komputer swiat dla bogatszych.
BzzzYczeK-1986 (2004.05.17, 09:42)
Ocena: 0

0%
A ja zastanawiałem sie po co mam robić te ankiety. widać że sie opłaciło. smilies/smile.gif
matteo (2004.05.17, 10:11)
Ocena: 0

0%
To będzie pewnie wielkie boom ... już się cieszę smilies/smile.gif
*Konto usunięte* (2004.05.17, 11:06)
Ocena: 0
Zatem testowo kupie. Dotychczas to niektore wyniki testow CHIPA byly chyba brane z kapelusza. mam nadzieje, ze co nieco sie tam pozmienialo.
pawelkg (2004.05.17, 11:42)
Ocena: 0

0%
W tym miesiącu skończyłe mi się prenumerata ENTERa... i ciesze się, że jej nie przedużyłem... a moja prenumerata CHIPa idzie dalej i skoro zmiany mają iść w tym kierunku to będe tą prenumerate przedużać jeszcze dłuuuuugo.... Teraz CHIP będzie naprawde bardzo dobrą gazetą! Wcześniej był dobry, ale nie 'bardzo' smilies/tongue.gif BRAWO CHIP!!
matteo (2004.05.17, 11:59)
Ocena: 0

0%
smilies/smile.gif))))

Dla mnie CHIP zawsze był priorytetowym magazynem (nie nazywajmy go "gazetą"), ENTER wciąż kojarzył mi się z poradnikami, ewentualnie nieznacznym rozszerzeniem podstawowej formuły CHIP'a ... kiedyś kupowałem go w kiosku, teraz prenumeruje już spory kawał czasu. A prenumerata ENTER'a jakoś do mnie nie przemawiała - kupowałem jak było coś co ewentualnie mogło mnie zainteresować. Teraz będzie wyraźny podział w VBCL i od razu widać co komu pisane. Nie oznacza to jednak, że nie będę kupował ENTER'a ... sporadycznie bo sporadycznie, ale jednak od czasu do czasu pewnie kupię smilies/smile.gif
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Użytkownicy Androida będą rozczarowani. 19
Wielki wyciek przed MWC 2018. Sony w Barcelonie powinno pokazać swojego nowego, czołowego smartfona. 17
Dobra wiadomość dla posiadaczy najnowszych okienek. 28
Spora szansa, że oprogramowanie poradzi sobie z językiem polskim. 7
Podobno Star Wars: Battlefront 2 był najpopularniejszą grą wśród pracowników Konami. 26
Urządzenia mają kosztować mniej niż 50 dolarów. 6
Tym razem rozdzielczość 1440p. 14
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Pokazujemy siedem obudów, które można znaleźć w polskich sklepach. 45
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Wyższy zegar to i wyższa wydajność. 37
Może wreszcie się uda. Smach Z to handheld dla gracza, którego historia sięga 2014 roku. 27
Mnóstwo tytułów do wyboru. 15
Wymiana pasty daje duże korzyści. 41
Wentylatorom wstęp wzbroniony. 14
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Duża popularność najnowszej wersji oprogramowania od The Document Foundation. 29
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Seria gier nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. 19
Może wreszcie się uda. Smach Z to handheld dla gracza, którego historia sięga 2014 roku. 27
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Windows Store znów zawodzi. Microsoft wybitnie nie ma szczęścia do premier swoich pecetowych gier. 26
Wymiana pasty daje duże korzyści. 41
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane