Aktualności
Aktualności na stronę
« 4 5 6 7 8 9 10 ... 2882 »
Piotr Bulski | 21.05.2007 | 2306 odsłon | 16 komentarzy
Ponad 400 internautów "chciało" się zarazić wirusami. Belgijski specjalista IT, Didier Stevens zaprojektował ciekawy eksperyment. Po kupieniu domeny drive-by-download.info za pośrednictwem usługi Google AdWords zaoferował on użytkownikom możliwość zarażenia komputerów po kliknięciu w reklamowy link opisywany hasłem "Is your PC virus-free? Get it infected here!" (Twój komputer jest wolny od wirusów? Zainfekuj go tutaj!). Reklama została wyświetlona ponad 259,7 tys. razy, a 409 użytkowników sieci zdecydowało się kliknąć w nią. W sumie reklama była wyświetlana przez pół roku, za około 23 dolary, co oznacza niecałe 6 centów za każdą z ofiar, które zdecydowały się samodzielnie zarazić własne komputery. 98 proc. klikających korzystało z systemów Windows, a najpopularniejszą przeglądarką był Internet Explorer w wersji 6.0.

Cytowani specjaliści od zabezpieczeń systemów komputerowych wspominają, że przykład ten pokazuje iż najwyraźniej nie jest konieczne tworzenie wyszukanych systemów skierowanych przeciw użytkownikom sieci, ponieważ "ludzie klikną we wszystko".

Strona, do której prowadził link nie zawierała niebezpiecznego oprogramowania, jednak, wspomina serwis vnunet.com, podobnych technik mogą używać prawdziwi sieciowi przestępcy. Reklama została już usunięta przez Google.
Źródło: vnunet.com
Piotr Bulski | 29.03.2007 | 1979 odsłon | 3 komentarze
Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE, New York Stock Exchange) przyzna oznaczenie giełdowe "M", nie Microsoftowi, jak się do tej pory uważało, ale firmie stojącej za siecią sklepów Macy's. Wcześniej sądzono, że oznaczenie "M" może być niezłym wabikiem, który miałby skłonić Microsoft do przejścia do NYSE z rynku NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations). Tam Microsoft opisywany jest czteroliterowym oznaczeniem MSFT.

Tymczasem teraz wiadomo, że "M" może trafić do Federated Department Stores, grupy znanej z popularnej sieci handlowej. Firma chce przejąć oznaczenie po tym, gdy zatwierdzona zostanie zmiana jej nazwy na Macy's Inc. Zmiana nazwy spowodowana jest znacznym udziałem marki Macy's w sprzedaży Federated Department Stores. Do tej pory firma korzysta z oznaczenia "FD".

Na nowojorskiej giełdzie pozostało do wykorzystania jeszcze 10 wolnych oznaczeń z pojedynczymi literami, to: G, I (niektórzy sądzą, że ta litera przeznaczona jest Intelowi), J, L, N, P, U, V, W oraz Z. Obecnie wiele znanych firm wykorzystuje takie oznaczenia, przy czym wymienić warto tu choćby Forda oznaczanego w NYSE znakiem "F", AT&T (T) czy Citigroup (C).
Źródło: SmartMoney.com
Piotr Bulski | 02.06.2003 | 1194 odsłony | Brak komentarzy
Początek czerwca okazał się dobrym momentem dla Intela na zaproponowanie nowych cen na swoje układy przeznaczone dla platformy Centrino, a także prezentację kilku nowych chipów. Pisaliśmy już co nieco o tym wcześniej.

Poniżej znajdziecie tabele z cenami.
Źródło: iXBT
Piotr Bulski | 10.06.2003 | 1070 odsłon | Brak komentarzy
Oszczędne procesory Intela Pentium M znajdą swoje miejsce nie tylko w notebookach z mobilną technologią Centrino. Według informacji serwisu X-Bit Labs procesory zostaną wykorzystane także w serwerach. Ciekawa to informacja, gdyż wcześniej Intel twierdził że układy „M” powstały specjalnie do zastosowania ich w komputerach przenośnych.
Źródło: X-Bit Labs
Piotr Bulski | 14.09.2007 | 3550 odsłon | 13 komentarzy
Firma Apple przedstawiła dzisiaj oficjalnie swoje nowe odtwarzacze rodziny iPod na polskim rynku. Amerykański producent pochwalił się gamą produktów, w tym kolorowymi odtwarzaczami iPod shuffle, wyposażonymi w funkcje wideo odświeżonymi modelami iPod nano, wyposażonymi w dużej pojemności dyski modelami iPod classic oraz najatrakcyjniejszymi w obecnej ofercie, ale i jednymi z najdroższych modelami iPod touch. Te ostatnie prócz znanych z telefonów iPhone dotykowych ekranów z rozwiązaniem multitouch dostały możliwość komunikowania się z siecią w bezprzewodowych sieciach WiFi i korzystanie tym sposobem ot choćby z przeglądarki internetowej.

Nowości, o których można więcej poczytać na stronach producenta wyceniono odpowiednio na 349 złotych za model shuffle (z nowych kolorów obudów model czerwony nie jest oferowany w Polsce), 649 złotych za wersję 4 GB odtwarzacza nano lub 849 złotych za model 8 GB (wersja czerwona także nie jest dostępna w Polsce), 1199 złotych za 80-gigabajtową wersję modelu classic i 1599 złotych za model 160-gigabajtowy oraz 1349 zlotych i 1777 złotych za odpowiednio wersję 8-gigabajtową i 16-gigabajtową modelu touch.

Poniżej kilka ujęć ze spotkania z Apple.
Piotr Bulski | 21.03.2005 | 1631 odsłon | Brak komentarzy
Udział komputerów osobistych ze znakiem Apple lekko rośnie.

Niestety nie dotyczy to wszystkich maszyn ze znakiem jabłka, ale tylko tych przeznaczonych na biurko. Sprzęt przenośny odnotował ostatnio spadek.

Specjaliści z IDC, których wspomina serwis Yahoo! uważają jednak, że wprowadzenie przez firmę nowych propozycji „na biurko”, maluchów z serii Mac mini, pozwoli firmie zyskać kolejnych klientów.

Badania IDC pokazujące kwartalne wyniki Apple na rynku amerykańskim wskazują na udział w wysokości około 2,88 proc. w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku. Maszyny biurkowe Apple w podobnym okresie, ale w roku 2003 zajmowały 2,06 proc. rynku.

Oczywiście, daleko jeszcze jest firmie do wyników osiągniętych w ostatnim kwartale przez dwóch dominujących w Stanach Zjednoczonych sprzedawców „pecetów”, Della i Hewlett Packarda (odpowiednio 34,68 proc. i 20,86 proc.).

Rosnące znaczenie Apple można obserwować też na rynku światowym. Choć tam, udział komputerów z jabłkiem nie przekracza 1,75 proc.
Źródło: Yahoo!
Piotr Bulski | 26.05.2003 | 1341 odsłon | Brak komentarzy
W jednym z poprzednich „newsów” pojawił się mini komputer firmy Shuttle XPC SN41G2, tymczasem serwis Tech Report miał okazję testować komputer SB61G2 – system typu barebone zbudowany w oparciu o najnowszy chipset Intela - i865G.

Mimo zintegrowanej w chipsecie „grafiki” (w i865G wbudowano przecież drugie wydanie Intel Extreme Graphics) Komputer posiada złącze AGP 8X, dające możliwość instalacji nowoczesnej karty graficznej. To w połączeniu z zaletami zastosowania nowego chipsetu Intela sprawia, że konstrukcja może konkurować ze zwykłymi „biurkowymi” maszynami.

Szybka grafika z AGP 8X, Serial ATA, QPB 800 MHz, dwukanałowa obsługa pamięci DDR400, niezłe możliwości „overclockingu”, a wszystko zamknięte w niewielkiej, stylowej obudowie – jak przystało na komputer typu barebone od Shuttle’a. Zobaczcie.
Źródło: Tech Report
Piotr Bulski | 27.08.2007 | 1863 odsłony | 8 komentarzy
Firma Take-Two Interactive zapowiedziała datę wprowadzenia na rynek amerykański kontrowersyjnej gry "Manhunt 2". Tytuł ma być zmodyfikowany tak by zasługiwał na ocenę "M" nadawaną przez organizację ESRB (Entertainment Software Rating Board), dopuszczającą gry do odpowiednich grup wiekowych graczy. Oznaczenie "M" pozwala sprzedawać program osobom w wieku od 17 lat wzwyż. Co zmieni się w grze by ta mogła uzyskać przychylniejsze oznaczenie, nie jest jasne.

Nowojorska firma zdecydowała się opublikować grę 31 października. Program zostanie wprowadzony na trzy platformy, PlayStation 2, PlayStation Portable oraz Nintendo Wii.

Wcześniejsza premiera została odsunięta w czasie po tym, gdy okazało się, że ESRB chce oznaczyć ją symbolem "AO" (Adult Only), praktycznie blokując jej dostęp do amerykańskiego rynku (z tytułów oznaczanych "AO" rezygnują zarówno wielkie sieci handlowe, ale i firmy stojące z głównymi platformami konsolowymi). Najwyższy z możliwych opisów był spowodowany niezwykłą dawką brutalności, którą zaserwować chcieli producenci Manhunt 2 odbiorcom. Gra miała pojawić się w sklepach w lipcu. Także w Europie spotkała się ona z bardzo chłodnym przyjęciem.

Kłopoty z treścią gry to nie pierwszyzna dla Take-Two i Rockstar (odpowiednio, wydawcy i producenta). Wcześniej firma miała już kłopoty m.in. z ukrytymi w grze serii "Grand Theft Auto" treściami o charakterze erotycznym.
Grzegorz Kubera | 23.08.2013 | 13814 odsłon | 23 komentarze

Windows 8 nie oferuje klasycznego menu Start i użytkownicy często szukają narzędzi, które przywracają Start w systemie Microsoftu. Niektóre aplikacje, które przywracają funkcjonalność menu Start, można pobrać i zainstalować samodzielnie. Producenci dochodzą jednak do wniosku, że komputery powinny być sprzedawane już z zainstalowanym menu Start, dlatego tworzą odpowiednie zamienniki.

Źródło: Reuters.com, ArsTechnica.com
Piotr Bulski | 18.01.2006 | 2162 odsłony | 3 komentarze
Japońscy naukowcy opracowali prototyp robota, który potrafi tłumaczyć mowę na język migowy. 80-centymetorwe ramię robota może pokazywać słowa jak i proste frazy. Keita Matsuo oraz Hirotsugu Sakai stanęli na czele ekipy opracowującej aluminiowe ramię. Podobno pomysł opracowywania takiego robota pojawił się w czasie kiedy odwiedzali oni szkołę dla osób z problemami ze słuchem, w której mogli porozumiewać się z uczniami dzięki osobie tłumaczącej mowę na język migowy. Wtedy to zaczęli się zastanawiać czy podobna komunikacja nie byłaby możliwa dzięki wykorzystaniu robota.

Usłyszane przez prototypowego robota słowa wędrują do komputera sterującego ramieniem. Tam, po przetworzeniu, wydawane są komendy do osiemnastu silników sterujących urządzeniem. Dźwięki tym samym tłumaczone są na ruch zautomatyzowanej kończyny.

Stworzenie systemu zajęło specjalistom dwa miesiące. Ważne okazało się zwiększenie liczby przegubów w ramieniu, co umożliwiło uzyskanie bardziej płynnego ruchu.

Naukowcy sądzą, że w przyszłości tego typu robot może mieć zaprogramowane tysiące słów, a zastosowanie znaleźć np. w charakterze recepcjonistki.
Piotr Bulski | 12.02.2004 | 1589 odsłon | Brak komentarzy
Big Blue zamierza wprowadzić na rynek nowy mini dysk twardy serii Microdrive, którego pojemność sięgnie 4 GB. Odbiorcami tego sprzętu będą głównie posiadacze laptopów (najpewniej ThinkPadów :), poszukujący niewielkich, ale pojemnych narzędzi do przenoszenia danych.

Dysk ma być dostępny od 20 lutego. Mimo, że będzie oznaczony marką IBM, tak naprawdę to produkt japońskiej firmy Hitachi (Hitachi Global Storage Technologies). W zeszłym roku, Japończycy przejęli od IBM interesy związane z produkcją tych „maleństw”. Oferowane w zeszłym roku 1-gigabajtowe dyski IBM również były produktami Hitachi.

Dyski mają być sprzedawane wraz z adapterami, pozwalającymi na instalację tych nośników w złączach PCMCIA. 4-gigabajtowy napęd markowany nazwą Hitachi kosztuje obecnie około 500 dolarów.
Źródło: CNET
Artur Olender | 28.11.2002 | 11212 odsłon | Brak komentarzy
Co powiecie na komputer PC o wymiarach niewiele większych od standardowego napędu CD i wadze 1,5 kg ? Tajwański producent "Procase" proponuje miniaturowy komputer do zastosowań biurowych i internetu. Jeżeli myśleliście, że płyta główna VIA EPIA to szczyt miniaturyzacji, zajrzyjcie na poniższe strony: www.procase.com.tw lub www.kingyoung.com.tw.
Piotr Bulski | 30.09.2004 | 954 odsłony | 1 komentarz
Seagate wprowadza nowe „mobilne” dyski twarde o pojemności 100 GB. Nowości dla notebooków to sprzęt serii Momentus 5400.2.

Momentus 5400.2 to pierwszy napęd dla komputerów przenośnych z pojemnością 100 GB i szybkością obrotową 5,4 tys. obrotów na minutę. Rywale firmy, Toshiba i Hitachi, nie zapowiedzieli jeszcze dostaw swoich odpowiedników dla tej pojemności, pisze X-Bit Labs. Choć Japończycy z Hitachi przyznali siędo dysków o tej samej pojemności, ale z interfejsem Serial ATA :).

Zastosowana w produktach Seagate technologia G-Force Protection, chroni nowe napędy przed wstrząsami do 900 G w czasie spoczynku.

Firma po raz pierwszy w segmencie dysków twardych dla komputerów przenośnych, zaoferowała pięcioletni okres gwarancji na sprzęt.
Źródło: X-Bit Labs
Piotr Bulski | 28.06.2003 | 1338 odsłon | Brak komentarzy
Firma Toshiba America Information Systems zapowiedziała nowe 2,5-calowe dyski twarde o pojemnościach 40 i 80 GB. Model pojemniejszy to MK8025GAS, mniejszy oznaczono symbolem MK4025GAS.

Dysk mniejszy posiada jeden talerz, większy dwa. Tak samo z głowicami, model 40-gigabajtowy ma tylko dwie, a „80” – cztery. Średni czas dostępu w tych dyskach wynosi 12 ms. W obu talerze wirują z prędkością 4200 obrotów na minutę. Toshiba zapewniła swoim urządzeniom pokaźnych rozmiarów bufor wielkości 8 MB.

Oba dyski charakteryzują się wymiarami 69,85 mm na 100 mm na 9,5 mm i wagą od 94 do 98 gramów. Podczas spoczynku napędy prawie nie hałasują generując dźwięki o głośności 24 decybeli, podczas pracy poziom ten podnosi się do 31 decybeli.

Napędy powinny być już dostępne na rynku.
Źródło: iXBT
Piotr Bulski | 27.09.2004 | 1197 odsłon | 6 komentarzy
W Mobile PC sprawdzili zachowanie się komputerów przenośnych po zainstalowaniu im pakietu serwisowego nr 2 od Microsoftu dla systemu Windows XP.

Testom poddano dziesięć komputerów przenośnych. Po nałożeniu pakietu „łatkowego”, uruchomiono standardowy zestaw benchmarków (Sysmark 2002 Business Productivity Test). Mimo, że niektóre maszyny pokazały podczas testów nieco zwiększoną wydajność, końcowe wyniki nie były zadowalające. Wyniki wskazały średnio na około 9-procentowe obniżenie wydajności w porównaniu do tych systemów, ale wyposażonych w paczkę serwisową nr 1. To nieciekawa sytuacja, zaważyli badający, gdyż SP2 to nie „jakiś tam” zestaw łatek, ale oprogramowanie które raczej trzeba zainstalować (a „must install” bit of software :)).

Zapytani o zdanie przedstawiciele MS stwierdzili, że jak do tej pory nie spotkali się z sygnałami dotyczącymi wpływu pakietu SP2 na szybkość działania komputerów PC.

No to się spotkali :).
Źródło: Mobile PC
Piotr Gontarczyk | 15.07.2011 | 9521 odsłon | 28 komentarzy

Firma ASRock nie czeka na pojawienie się procesorów AMD FX (Bulldozer) i zapowiada już wprowadzenie na rynek nowego modelu płyty głównej, wyposażonej w podstawkę AM3+, przeznaczonej dla najbardziej wymagających klientów. Mowa o płycie ASRock Fatal1ty 990FX Professional.

Źródło: ASRock
Piotr Bulski | 24.02.2006 | 3760 odsłon | 14 komentarzy
Nowy sprzęt miałby składać się nie z podzespołów zamkniętych w modułach. Futurystyczny plan Asusa jak na razie napotyka na technologiczne ograniczenia, jednak jest niezwykle interesujący. Moduły składające się na komputer umieszczone byłyby niczym książki na półce. Zasilanie poszczególnych modułów, zawierających np. twarde dyski, czytniki kart, napędy optyczne, zestawy interfejsów itp. miałoby odbywać się za pośrednictwem zjawiska indukcji. Poszczególne elementy w tej wizji komputera przyszłości miałyby komunikować się między sobą bezprzewodowo.

Użytkownik mógłby zbudować własną, dopasowaną do potrzeb konfigurację dzięki zestawieniu odpowiadających mu modułów.

Prototyp to wyraz tzw. filozofii „modulizacji” (modulisation) Asusa. Rynkowego debiutu pomysłu nie należy spodziewać się jednak prędko. Przed firmą stoją poważne problemy, od których rozwiązania zależy funkcjonowanie tego komputera. Pytania jakie stawia przed sobą firma to m.in. możliwość wykorzystania indukcyjnego zasilania dzięki komunikacji WiFi, ale i zapewnienie odpowiedniej szybkości komunikacji bezprzewodowej między modułami. Poniżej ilustracje.
Źródło: ZDNet
Piotr Bulski | 08.02.2006 | 3890 odsłon | 19 komentarzy
Naukowcy z laboratorium MRL (Media Research Lab) Uniwersytetu Nowojorskiego pracują nad systemem przypominającym ekran dotykowy, który odmiennie od wielu tego typu konstrukcji potrafi kontrolować więcej niż tylko jeden punkt styku ekranu z palcem uzytkownika. Możliwości jakie otwierają się przez twórcami różnego typu urządzeń wykorzystujących tę technologię są niebywale bogate. Wykorzystanie jednocześnie więcej niż jednego palca umożliwia rozbudowanie opcji interfesju użytkownika o nowe funkcje, których zastosowanie jest teraz możliwe np. przy stosowaniu kombinacji ruchów kilku palców. Technologia nie ogranicza się też do wykorzystania przez jednego tylko użytkownika, ale pozwalać może na budowanie systemów wspólnie obsługiwanych dotykowo przez kilka osób.

Film demonstrujący zalety wykorzystania nowej technologii możecie zobaczyć tutaj (gorąco polecamy). Wykorzystany w testach wyświetlacz mierzy 36 cali na 27 cali i rozpoznaje punkty dotyku z rozdzielczością do 0,1 cala. Poniżej kilka fotografii (ale to dopiero film daje możliwość poznania zalet tej technologii).
Piotr Bulski | 16.02.2003 | 1313 odsłon | 1 komentarz
Powstały na bazie eDonkey'a 2000, lecz ze zwiększonym poziomem funkcjonalności i łatwością obsługi, zyskuje coraz to nowe rzesze zwolenników. Wersja 0.26c to zbiór dodatkowych poprawek tworzących program jeszcze bardziej przystępnym. Najnowszego "eMuła", z 15 lutego, możecie pobrać tutaj.
Źródło: Emule-Project
Piotr Bulski | 19.11.2005 | 4137 odsłon | 15 komentarzy
Nadal nie ma popytu na Windows XP N. Wersja N systemu operacyjnego XP, to okrojona na życzenie Unii Europejskiej edycja oprogramowania Microsoftu. Pozbawiono ją odtwarzacza multimedialnego, co miało dać szanse na równiejszą konkurencję firm oferujących podobne odtwarzacze. Być może tak by się i stało, gdyby nie fakt, że niewielu dostawców zainteresowanych jest oferowaniem Windowsa XP bez odtwarzacza multimediów.

Serwis ZDNet wspomina, że czołowi dostawcy komputerów nie interesują się programem. Dodatkowo, po ugodzie między RealNetworks i Microsoftem (o wysokości 460 mln dolarów), praktycznie nikt nie protestuje przeciwko systemowi wyposażonemu w odtwarzacz. Warto przypomnieć, że Windows XP N został wprowadzony na rynek już niemal pół roku temu.

Jeszcze przed wprowadzeniem „okrojonego” systemu, jednym z niewielu producentów, który przyznawał się, iż rozważy możliwość instalowania tego oprogramowania była firma Fujitsu Siemens. Jednak i jej przedstawiciele mówią teraz o braku zainteresowania oprogramowaniem. Ani Lenovo, ani też Dell nie przedstawiły informacji na temat poziomu sprzedaży systemu XP N. Tajemniczy w tej materii pozostał także Microsoft. Swego zdania nie wyraził też pytany przez serwis ZDNet przedstawiciel Komisji Europejskiej. Kiedy o brak zainteresowania systemem pytano w czerwcu tego roku, unijni przedstawiciele wspominali, że jest jeszcze zbyt wcześnie na wysnuwanie wniosków. Pół roku później najwyraźniej jest już „za późno”.
Źródło: ZDNet
Aktualności na stronę
« 4 5 6 7 8 9 10 ... 2882 »
Aktualności
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 24
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 26
Chyba mało kto lubi gluty. 55
Microsoft wszedł w lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.  26
Firma kazała nam naprawdę długo czekać. 10
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 23
Prezentacja na Intel Extreme Masters. 4
Wentylatorom wstęp wzbroniony. 7
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Tytuł z czasów gdy EA jeszcze stawiało przede wszystkim na grywalność. 15
System chłodzenia w nowej wersji. 15
Gra naszych południowych sąsiadów. 33
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Duża popularność najnowszej wersji oprogramowania od The Document Foundation. 23
Microsoft wszedł w lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.  26
Postanowiliśmy spróbować swoich sił w nowej dla nas formie publikacji – podcaście, zapisie rozmowy. 44
Pokazujemy siedem obudów, które można znaleźć w polskich sklepach. 8
Seria gier nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. 6
Facebook
Ostatnio komentowane