aktualności
1

Pierwszy 22-calowy monitor NEC z technologią SuperBright

Marek Chmielarz 05.09.2002
NEC-Mitsubishi Electronics Display wprowadza na nasz rynek monitor NEC MultiSync FE2111SB. Urządzenie zostało wyposażone w kineskop SuperBright Diamondtron o przekątnej 22 cale.
0

MAXDATA prezentuje nową dziewiętnastkę

Marek Chmielarz 05.09.2002
Firma MAXDATA wprowadziła do sprzedaży nowy, 19-calowy monitor ciekłokrystaliczny Belinea 101910. Charakteryzuje się on wysokim współczynnikiem kontrastu oraz - jak zapewnia producent - znakomitą jakością kolorów obrazu.
0

Wspólna platforma Philipsa i Intela

Marek Chmielarz 05.09.2002
Royal Philips Electronics oraz Intel Corporation wspólnie opracowały nową platformę referencyjną dla cyfrowych urządzeń multimedialnych o nazwie Pronto++ Software & Systems. Platforma ta umożliwi Philipsowi i współpracującym z nim producentom OEM opracowanie nowej generacji interaktywnych urządzeń cyfrowych audio i wideo, wykorzystujących procesory Intel PXA250.
0

Intel powiększa rodzinę procesorów na potrzeby komunikacji

Marek Chmielarz 05.09.2002
Firma Intel rozszerzyła swoją ofertę produktów dla komunikacji o dwa nowe procesory przeznaczone dla producentów urządzeń komunikacyjnych: Intel IXC1100 - procesor sterujący (control plane processor); pierwszy procesor kontrolny Intela bazujący na technologii Intel XScale, Low-Voltage (LV) Intel Xeon - procesor do obsługi aplikacji i usług, łączący optymalną wydajność zintegrowanych technologii z niskim poborem mocy, przeznaczony do budowy tanich i elastycznych rozwiązań dla systemów sieciowych.
21

Zarejestruj się - wygraj nagrodę!

Pawel Pilarczyk 05.09.2002
Z wielką radością chcielibyśmy ogłosić pierwszy mini-konkurs na łamach PCLab.pl! Aby wziąć w nim udział, wystarczy spełnić tylko jeden warunek - zarejestrować się.
2

Płatne Audiogalaxy

Marek Chmielarz 05.09.2002
Audiogalaxy było do niedawna jedną z najpopularniejszych sieci peer-to-peer. Zmieniło się to wraz z instalacją przez operatora sieci filtrów antypirackich, które odcięły internautów od większości utworów. Teraz Audiogalaxy powraca wraz z nową usługą o nazwie Rhapsody. Odpowiednie oprogramowanie znaleźć można pod adresem audiogalaxy.com/rhapsody/. Niestety, usługa ta jest płatna. Konkretnie, stanie się płatna po 15 września, a kosztować ma 10 dolarów miesięcznie. Audiogalaxy podaje, że suma ta ma służyć pokryciu opłat licencyjnych. Krótko mówiąc, Audiogalaxy chce dojść w ten sposób do porozumienia z koncernami płytowymi i zalegalizować swą działalność.
0

Nowa odsłona RightMark Audio Analyzera

Pawel Pilarczyk 05.09.2002
Ukazała się nowa wersja świetnego, rosyjskiego programu do mierzenia parametrów dźwiękowych kart muzycznych. Oczywiście ma angielski interfejs - żeby przypadkiej nikogo nie odstraszyło jego pochodzenie :-)

Program mierzy takie wartości, jak zniekształcenia harmoniczne, stosunek sygnału do szumu (SNR) i wiele, wiele innych. W nowej, czwartej wersji programu dodano wsparcie dla próbkowania dźwięku z częstotliwością 192 kHz. RightMark Audio Analyzer 4.0 pobrać możecie od nas.
2

Niezbyt udany powrót BitBoys

Marek Chmielarz 05.09.2002
BitBoys to specyficzna firma. Specjalizuje się w konstrukcji nieistniejących kart graficznych. Co jakiś czas ogłasza, że opracowała jakąś przełomową konstrukcję. Problem w tym, że jeszcze żadna z nich nie trafiła do produkcji. Nie inaczej będzie z najnowszym wynalazkiem BitBoys, czyli z chipem graficznym Axe. Teoretycznie, jego parametry są ciekawe: wymiar technologiczny 0.17 mikrona, pełne wsparcie dla OpenGL 1.3 i Microsoft DirectX 8.1 oraz "MatrixA anti-aliasing" (co by to nie miało znaczyć).To co widzicie powyżej to podobno prototyp Axe. Podobno, bo nikt nie widział go w działaniu i nie wiadomo, czy nie jest to przypadkiem zwykła atrapa. A podejrzeń takich nabrać można po oświadczeniu BitBoys, że co prawda prototyp jest gotowy, ale Infineon zamknął linię produkcyjną, na której Axe miał być wytwarzany, więc z premiery nici.
1

Microsoft Works 2003

Marek Chmielarz 05.09.2002
Nie licząc różnych wariacji systemu Windows, najpopularniejszym oprogramowaniem firmy Microsoft jest z całą pewnością pakiet biurowy MS Office. Pakiet ten jest niewątpliwie niezwykle wszechstronny, ma jednak i wady, do których zalicza się przede wszystkim jego cena. Do osób, które nie chcą aż tyle płacić, a jednak pragną zakupić oprogramowanie Microsoftu, skierowany jest prostszy pakiet biurowy - MS Works. Właśnie pojawiła się jego kolejna edycja – Works Suite 2003. Microsoft przykłada dużą wagę do promocji tego software'u, zwłaszcza, że dwóch olbrzymich klientów – Dell i HP zrezygnowało ostatnio z Works na rzecz WordPerfect Productivity Pack. Wewnątrz MS Works znajdziemy więc a nie tylko edytor Word 2002, arkusz kalkulacyjny, bazę danych, kalendarz, książkę adresową, ale również takie programy, jak Encarta Encyclopedia Standard 2003, Money 2003, Picture It! Photo 7.0, Streets & Trips 2002. Tak przynajmniej sytuacja wygląda w USA.
2

Cała seria płyt głównych ECS dla Hammera

Marek Chmielarz 05.09.2002
ECS wyrósł ostatnio na lidera rynkowego. Firma sprzedaje więcej płyt głównych niż jakikolwiek konkurent. Nie powinno więc dziwić, że firma stara się utrzymać swoją pozycję i przygotowuje całą serię płyt głównych dla platformy Socket 754, czyli dla nadchodzącego procesora ClawHammer. Oto one:
 • K8ALA – premiera w czwartym kwartale tego roku, chipset AMD8151 + AMD8111, 2 x DIMM PC2700, AGP 8x, 6 PCI, LAN, 6 x USB 2.0 oraz SerialATA-150;
 • K8VTA2 – premiera w czwartym kwartale tego roku, chipset VIA K8T400M + VT8235, 2 x DIMM PC2700, AGP 8x, 5 PCI, 1 CNR, USB 2.0, ATA/133, LAN, sześciokanałowe audio AC'97;
 • K8VMA – pierwszy kwartał 2003, chipset VIA K8M400, zintegrowane jądro grafiki (najprawdopodobniej Savage XP), AGP 8x, 3 PCI, 1 CNR, USB 2.0, ATA/133, LAN, sześciokanałowe audio AC'97;
 • K8S5A – premiera pod koniec tego roku, chipset SiS755 + SiS964, Serial ATA-150, USB 2.0, AGP 8x, 3 PCI, 1 CNR oraz LAN.
 • K8S5MG – trzeci kwartał 2003, chipset SiS760 + SiS963, zintegrowane jądro Ultra256, zewnętrzny port AGP 8x, 2 PCI, 1 CNR, USB 2.0 oraz LAN.
Należy się spodziewać, że cena tych nowości nie będzie zbyt wysoka.
1

Nowy pakiet VIA 4-in-1 v4.42v(a)p2

Pawel Pilarczyk 04.09.2002
Ukazał się nowy pakiet sterowników dla płyt głównych z chipsetami VIA - 4-in-1 v4.42v(a)p2. Dodano obsługę KT400, w związku z czym dokonano aktualizacji w pliku Inf oraz wymieniono sterowniki AGP. Pakiet można pobrać od nas - szukajcie go tutaj.
10

Dziś pierwsza recenzja na żywo

Pawel Pilarczyk 04.09.2002
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to dzisiaj ruszymy z naszą pierwszą recenzją na żywo. Co będziemy testować? To na razie tajemnica. Na pewno jednak wszyscy będziecie zaskoczeni :-) Ale na razie nic więcej nie zdradzam, bo nie chcę zapeszać. Bądźcie z nami dziś wieczorem, a jeśli ruszymy... to pewno większość z Was zostanie z nami także w nocy :-). Ja już szykuję stanowisko testowe.
0

Oficjalna prezentacja nForce 2

Marek Chmielarz 04.09.2002
Na Platform Conference, która właśnie rozpoczęła się San Jose odbyła się oficjalna prezentacja chipsetu nForce 2. Chipset nForce 2 przeznaczony ma być dla procesorów AMD. Obsługiwał będzie pamięci DDR, w wersji DDR266, DDR333 oraz DDR400. Szczególnie ciekawe jest to ostatnie, gdyż w ten sposób nForce 2 stanie się pierwszym na świecie chipsetem oficjalnie obsługującym pamięci DDR400. Przypomnijmy bowiem, że chipset KT400, wbrew wcześniejszym zapewnieniom firmy VIA, oficjalnie nie obsługuje pamięci DDR400. Wracając do nForce 2, chipset ten nie tylko obsłuży pamięci DDR400, ale także korzystać ma z dwukanałowego kontrolera pamięci. Takie połączenie da imponujący transfer. Obawiam się jednak, że praktyczne znaczenie tak wysokiego transferu jest niewielkie. Ograniczeniem jest tu magistrala systemowa procesorów AMD, której taktowanie to zaledwie 266 MHz w trybie DDR. Nawet spodziewane wkrótce podniesienie tej wartości do 333 MHz nie zmieni nadmiernie sytuacji. Można się więc spodziewać, że dwukanałowy kontroler pamięci pozwoli na niewielki wzrost wydajności, rzędu kilku procent. Tak przynajmniej sytuacja wyglądała w przypadku pierwszego nForce'a.

Kolejną z nowości jest AGP 8x. I tym razem, trudno o entuzjazm. Tak naprawdę, w większości dzisiejszych zastosowań w zupełności wystarczy AGP 4x. Ważniejszą nowością jest obsługa FSB 333 MHz, z którego korzystać mają najnowsze Athlony XP. Jeśli chodzi o zawarte w nForce jądro grafiki, będzie to GeForce4 MX. Niestety, w oficjalnych prezentacjach NVIDII możemy zaobserwować, że wydajność tego podsystemu jest niewiele wyższa od MX420. W nForce otrzymamy pełną obsługę nView oraz DualNet. Mostek południowy zawierał będzie wsparcie dla USB 2.0 oraz Firewire.

Kilka słów o nView oraz DualNet. Jak wiadomo, nView to system umożliwiający wyświetlanie obrazu na dwóch monitorach (lub innego rodzaju wyświetlaczach). Jest on już standardem w samodzielnych kartach graficznych, przynajmniej tych z górnej półki. W rozwiązaniach zintegrowanych jest jednak wciąż rzadkością. Tutaj należy się więc NVIDII spory plus. Plus należy się również za DualNet. Pod tą nazwą kryją się dwa zintegrowane kontrolery sieciowe. Dzięki temu, banalnie prosto podpiąć możemy komputer z nForce 2 do dwóch sieci, dla przykładu robiąc z niego router. Na koniec kilka słów o wbudowanym w nForce 2 układzie dźwiękowym. NVIDIA nazwała go SoundStorm. Chip obsługuje sześć kanałów audio. Zgodny jest on ze standardem Dolby Digital 5.1. Posiada również wyjście S/PDIF.

Płyty główne z chipsetem nForce już przygotowały firmy ASUS, Chaintech, EPoX, Leadtek i MSI. Na razie trudno powiedzieć, kiedy trafią do sklepów i ile będą kosztować. Patrząc na ceny płyt głównych z pierwszą wersją nForce, nie należy jednak spodziewać się, że będą tanie.
1

Sony prezentuje DSC-F717

Marek Chmielarz 04.09.2002
Amerykański oddział Sony zaprezentował właśnie nowy aparat cyfrowy. Jest to DSC-F717, model wyposażony w matrycę 5 MP. Sony twierdzi, że jest to aparat dla profesjonalistów. Jak wiadomo, nic co przeznaczone dla profesjonalistów, nie może być tanie. Tak więc, cena aparatu w USA to aż 1000 dolarów. Można się spodziewać, że cena w Polsce zawierała się będzie w przedziale od 5000 do 6000 zł.Trochę danych technicznych: minimalny czas otwarcia migawki: 1/2000 s, ISO 100/200/400/800, optyka Carl Zeiss, czas potrzebny do włączenia: 1 s, efektywna rozdzielczość matrycy CCD: 5.02 megapiksela, rozdzielczość maksymalna: 2560 x 1920, pięciokrotny zoom optyczny, ekran LCD o przekątnej 1.8 cala plus dodatkowy wizjer (niestety elektroniczny, nie optyczny), łącze USB zgodne z USB 2.0. Co do możliwości ustawienia pomiaru światła, mamy do wyboru pomiar punktowy, centralnie ważony oraz wielostrefowy. Aparat potrafi również dostosować ekspozycję do flasha. W tym celu lampa uruchamiana jest dwukrotnie: raz w celu pomiaru światła, drugi raz w celu zrobienia zdjęcia. Ponieważ to produkt Sony, nośnikiem pamięci są karty Memory Stick.
1

Domena EU coraz bliżej

Marek Chmielarz 04.09.2002
Jakiś czas temu, Komisja Europejska uchwaliła konieczność ustanowienia europejskiej domeny najwyższego rzędu, czyli EU. Ponieważ nie napotkano sprzeciwu ani ze strony żadnego z państw członkowskich, ani też ze strony organizacji ICANN, ustanowienie tej domeny to tylko kwestia czasu. Coraz krótszego czasu, gdyż Komisja Europejska ogłosiła właśnie przetarg na operatora tejże domeny. W przetargu startować mogą wyłącznie organizacje działające na zasadzie non-profit, zarejestrowane w jednym z krajów Unii Europejskiej. Ceny za rejestrację mają oparte być wyłącznie na kosztach samej rejestracji. Organizacja musi również zapewnić możliwość sprzedaży domen firmom trzecim, na zasadzie podobnej do tej, obowiązującej teraz w USA. Ostateczny termin składania dokumentów to 25. październik.
0

Trochę o nowych Athlonach XP

Marek Chmielarz 04.09.2002
Serwis K-Hardware przedstawił listę Athlonów XP, zawierającą modele z FSB 333 MHz. Lista ta wygląda tak:
 • AthlonXP 2000+/1666MHz
 • AthlonXP 2100+/1733MHz
 • AthlonXP 2200+/1800MHz
 • AthlonXP 2300+/1833MHz (333MHz FSB)
 • AthlonXP 2400+/2000MHz
 • AthlonXP 2500+/2000MHz (333MHz FSB)
 • AthlonXP 2600+/2133MHz
 • AthlonXP 2700+/2166MHz (333MHz FSB)
 • AthlonXP 2800+/2266MHz
 • AthlonXP 2900+/2333MHz (333MHz FSB)
Podkreślmy, że jest to lista opracowana na bazie założeń teoretycznych i nie powinna być traktowana oficjalnie.
1

Karaoke w samochodzie?

Marek Chmielarz 04.09.2002
Jakie funkcje powinien spełniać samochodowy komputer? Oprócz tych od dawna oczywistych, i tych, które dopiero stają się popularne (np. nawigacja satelitarna), czasami musi spełniać zadania, które na pierwszy rzut oka wydawać się mogą cokolwiek dziwne. Jako przykład posłużyć może komputer pokładowy, który montowany będzie w japońskich wersjach najnowszych modeli Toyoty. System nazywa się G-Book i korzysta z sieci komórkowej trzeciej generacji. Pozwala on na podłączenie samochodu do Internetu, korzystanie z serwisów interaktywnych, czytanie wiadomości dostosowanych do gustu kierowcy, pobieranie muzyki z Internetu oraz oferuje również funkcję karaoke. Ciekawe, czy ma wbudowane oprogramowanie antywirusowe?
0

Omega drivery dla kart NVIDII

Pawel Pilarczyk 04.09.2002
Nasz dział z plikami wzbogaciliśmy dziś o kolejne dwie pozycje - sterowniki Omega dla kart graficznych z układami NVIDII w wersji 1.1.82, zarówno dla Windows 2000 i XP, jak też Windows 9x i Millennium. Jak głosi ich autor na swojej stronie, nie zmieniał nic w kodzie sterowników, a jedynie zmodyfikował ustawienia zakładek tak, by uzyskać możliwie najlepszą jakość obrazu. Czy mu się to udało? Sprawdźcie sami - sterowniki znajdziecie tutaj.
5

Działają już tematy!

Pawel Pilarczyk 03.09.2002
Jak zauważyli niektórzy nasi Czytelnicy na Forum, w naszym systemie występował błąd związany z tematami aktualności i artykułów. Polegał na tym, że nawet jeśli wybrało się wyświetlanie aktualności należących do tematu "Karty graficzne", to i tak pokazywane były newsy dotyczące także płyt głównych czy procesorów. Dziś nasi programiści poprawili błąd i system tematów działa już prawidłowo.
0

Athlon XP z magistralą systemową 166 MHz

Marek Chmielarz 03.09.2002
Wygląda na to, że AMD wreszcie zdecydowało się zwiększyć szybkość taktowania magistrali systemowej na jakiej pracują procesory Athlon XP. Przypomnijmy, że wszystkie dotychczasowe Athlony XP działają na FSB 133 MHz. Już wkrótce, szybkość ta zostanie zwiększona do 166 MHz, co w trybie DDR umożliwi efektywne taktowanie na poziomie 333 MHz. Według wciąż nie do końca potwierdzonych danych, oficjalna premiera pierwszego Athlona XP na FSB 166 MHz nastąpi siódmego października. Konkretnie, będzie to model Athlon XP 2700+. Możliwe, że stanie się on ostatnim Thoroughbredem, gdyż Athlon XP 2800+ najprawdopodobniej bazować będzie na jądrze Barton i posiadać 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu.