aktualności

Microsoft: nici z subskrypcji oprogramowania?

Marek Chmielarz 14.09.2002 0
Microsoft wpadł jakiś czas temu na pomysł jak zwiększyć swoje zyski (czyżby były za małe?). Otóż, firma doszła do wniosku, że co prawda sytuacja, kiedy klient kupuje program Microsoftu i płaci jednorazowo sporą sumę pieniędzy jest dobra, ale nie znaczy to, że nie może być lepiej. "Lepiej" oznacza tu taką koncepcję, w myśl której klient uiszczać musi stałe opłaty za program, który nigdy nie będzie jego. Ten "genialny" pomysł nazwany został subskrypcją oprogramowania. Tak dokładnie, polega on na tym, że zamiast kupować program, jedynie go wynajmujemy. Teoretycznie, pomysł jest niezły. Jeśli potrzebujemy Worda tylko na tydzień, to zapłacimy niewiele. Tyle, że większość osób używa oprogramowania biurowego w sposób ciągły. Dlatego też, po jakimś czasie może się okazać, że opłaty subskrypcyjne znacznie przerosną dotychczasową, jednorazową cenę zakupu. Istnieje też inny powód wprowadzania tego pomysłu. Kupione przed laty oprogramowanie, takie jak np. Office 97 wciąż sprawuje się świetnie. Wielu użytkowników ani myśli go wymieniać. W starym systemie, taka postawa oznacza stratę dla Microsoftu, który nie zarobi na upgradzie. W nowym systemie, źródło dochodów jest stałe. Nie powinno więc dziwić, że Microsoft zaplanował, że wraz z premierą następcy Office XP, premierę będzie miał też system subskrypcji oprogramowania. W tym celu, przeprowadzono próbę takiego systemu, m.in. na terenie Australii. Miał to być poligon doświadczalny. Próba nie zakończyła się po myśli Microsoftu. Firma początkowo twierdziła, że wszystko jest w najlepszym porządku, a zainteresowanie użytkowników jest duże. Niedawno musiała jednak przyznać, że tak nie jest. Reakcja klientów była tak negatywna, że Microsoft musiał całkowicie zamknąć program.

NetCaptor 7.0.2 Beta 1

Marek Chmielarz 14.09.2002 0
NetCaptor to przeglądarka internetowa bazująca na Internet Explorerze. Można nazwać ją nakładką na ten ostatni program. Właśnie pojawiła się kolejna wersja NetCaptora, a konkretnie 7.0.2 Beta 1. Wprowadza takie nowości, jak: usprawniony moduł PopupCaptor do wycinania pop-upów, dodano możliwość odgrywania dźwięku przy każdym blokowanym pop-upie, dodano możliwość ponownego otwarcia przypadkowo zamkniętych zakładek, dodano możliwość otwierania aliasów w nowych oknach oraz wprowadzono kilka innych, drobnych zmian. Program można pobrać spod tego adresu.

Fujitsu ma kłopoty z jakością?

Marek Chmielarz 14.09.2002 0
Wygląda na to, że Fujitsu ma spory problem. Według pewnego japońskiego serwisu, firma zmuszona jest wycofać 300.000 wadliwych twardych dysków, które trafiły na tamtejszy rynek. Dyski te wyprodukowane były w okresie od września 2000 do września 2001. Na razie, nie wiadomo, czy akcja wymiany dotyczy jedynie Japonii, czy też objęte zostaną nią inne rynki, w tym europejski.

Oznaczenia nowych Athlonów

Marek Chmielarz 14.09.2002 1
Oznaczenia nowych Athlonów robią się coraz bardziej zagmatwane. Dla zagubionych, mała ściągawka:
  • XP2300+ = 1.87 GHz T-bred B 333 FSB
  • XP2400+ = 2.00 GHz T-bred B 266 FSB
  • XP2500+ = 2.00 GHz T-bred B 333 FSB
  • XP2600+ = 2.13 GHz T-bred B 266 FSB
  • XP2700+ = 2.13 GHz T-bred B 333 FSB
  • XP2800+ = 2.27 GHz T-bred B 266 FSB
  • XP2800+ = 2.13 GHz Barton 333 FSB
  • XP2900+ = 2.27 GHz T-bred B 333 FSB
  • XP3000+ = 2.27 GHz Barton 333 FSB
Dane pochodzą z serwisu The Inquirer i nie należy traktować ich oficjalnie.

Spóźniony Clawhammer

PCLab.pl 13.09.2002 2
AMD poinformowało wczoraj, że premiera nowej rodziny procesorów dla komputerów PC została przesunięta o trzy miesiące. Układy Athlon XP oparte na rdzeniu Clawhammer pojawią się na rynku nie wcześniej niż pod koniec pierwszego lub na początku drugiego kwartału przyszłego roku. Przedstawiciele producenta nie ujawnili powodu przesunięcia terminów. Data premiery procesorów Opteron - nowej generacji układów dla serwerów - pozostaje niezmieniona. Opterony mają pojawić się w ofercie AMD w pierwszej połowie roku 2003. Również nowe układy Athlon z rdzeniem Barton, które miały pojawić się w drugiej połowie bieżącego roku, zadebiutują z opóźnieniem - dopiero w roku 2003. Powodem są prace nad udoskonaleniem architektury, która ma posiadać szybszą szynę systemową (333MHz, a nie jak obecnie 266MHz) oraz więcej pamięci cache (512KB zamiast 256KB).

Gadu-Gadu 5.0.1

Marek Chmielarz 13.09.2002 2
Pojawiła się nowa wersja najpopularniejszego polskiego komunikatora internetowego. Mowa oczywiście o Gadu-Gadu, które właśnie dotarło do wersji 5.0.1. Niestety, wciąż nie wiadomo, jakie zmiany zostały w wprowadzone w najświeższej edycji, ale wygląda na to, że chodziło głównie o poprawę błędów. Nowych funkcji bowiem nie zauważyłem. Gadu-Gadu 5.0.1 pobrać można spod tego adresu.

Logitech QuickCam dla Notebooków

Marek Chmielarz 13.09.2002 0
Logitech przygotował właśnie kolejny model kamery przeznaczonej dla komputerów przenośnych typu notebook. Jest to Logitech QuickCam for Notebooks Pro. Nowe urządzenie to - jak zapewnia producent - nie tylko zaawansowana technologia, ale i doskonały, stylowy wygląd. Oceńcie zresztą sami - zdjęcie tego cuda znajduje się poniżej. Obudowa kamery wykonana jest z aluminium w kolorze czarnym.

Premiera Olympus CAMEDIA C-730 Ultra Zoom

Marek Chmielarz 13.09.2002 0
C-730 Ultra Zoom to nowy aparat cyfrowy firmy Olympus. Jest to bardzo ciekawa konstrukcja, gdyż łączy 10–krotny zoom optyczny z 3.2 megapikselową matrycą. Dodatkowo, dostępny jest również 3-krotny zoom cyfrowy. W aparacie, mamy możliwość wybrania kilku programów tematycznych takich jak krajobraz, czy zdjęcia sportowe oraz ręcznego ustawiania wielu parametrów, jak np. wartość przysłony, czy prędkość migawki.

Następna dekada według Intela

Marek Chmielarz 13.09.2002 1
Za pomocą technologii zintegrowanych układów krzemowych firma Intel zamierza w najbliższym dziesięcioleciu doprowadzić do konwergencji informatyki i komunikacji. Dzięki temu w przyszłości cyfrowe urządzenia elektroniczne będą prostsze, tańsze i łatwiejsze w użyciu.

Intel dla składowania danych

Marek Chmielarz 13.09.2002 0
Intel ujawnił właśnie szczegóły technologii i gotowych modułów, które pomogą sprostać wymaganiom szybkiego dostępu do rosnącej ilości danych, ich ochrony i zarządzania nimi, wykorzystując w tym celu sieci korporacyjne i Internet, z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.

Płyta główna na VIA KT400 od FIC

Marek Chmielarz 13.09.2002 0
FIC dołączył właśnie do producentów płyt głównych na chipsecie KT400. Stało się to za sprawą modelu FIC AN19E. Płyta ta posiada cztery sloty DIMM DDR, sześć slotów PCI, AGP 8x, dwukanałowy kontroler ATA/133, dwukanałowy kontroler RAID ATA/133 HighPoint HPT372, zintegrowany kontroler Serial ATA firmy Silicon Image, kontroler LAN, sześć portów USB 2.0 oraz układ AC'97. Dla overclockerów przygotowano takie funkcje, jak możliwość zmiany FSB oraz Vcore.

Mozilla 1.2 Alpha

Marek Chmielarz 13.09.2002 0
W Internecie pojawiła się bardzo wczesna wersja przeglądarki internetowej Mozilla 1.2. Nie jest to nawet beta, ale wręcz alpha. Dlatego też, polecamy jej pobranie wyłącznie zapaleńcom, pozostałym osobom zalecamy raczej wstrzymanie się do czasu pojawienia się lepiej przetestowanej wersji. Listę zmian wprowadzonych w Mozilla 1.2 znaleźć można pod tym adresem, natomiast sam program kryje się pod tym linkiem.

Chińczycy mogą sobie znowu pogooglać

Marek Chmielarz 13.09.2002 0
Jakieś dwa tygodnie temu, chiński rząd w cenzorskim szale odciął tamtejszych internautów od wyszukiwarki Google. Nie wiadomo właściwie dlaczego. Niedługo potem spotkało to również serwis Altavista. Chińskie władze musiały jednak dojść do wniosku, że nie był to najlepszy pomysł, gdyż wycofały się z niego. Jak zwykle, nie wyjaśniły powodów zmiany decyzji. W każdym razie, obywatele Państwa Środka mogą ponownie odwiedzać www.google.com.

Nowe Katalizatory

Pawel Pilarczyk 12.09.2002 17
ATI opublikowała nową wersję sterowników Catalyst 02.3 dla swoich kart graficznych z układami RADEON (od 7000 po 9700 Pro włącznie). Zawierają całą masę zmian i poprawek:

Intel a nazewnictwo procesorów

Marek Chmielarz 12.09.2002 3
Ostatnio przez Internet jak burza przetoczyła się informacja, że Intel ma zamiar wprowadzić nowy system nazewnictwa swoich procesorów. Okazuje się, że informacja ta wynikała z błędnej interpretacji wypowiedzi Paula Otelliniego, prezesa firmy Intel. Wiadomość ta została już sprostowana przez przedstawicieli Intela. Jak więc rozumiem, Intel nie ma w najbliższym czasie zamiaru odchodzić od oznaczania swoich procesorów megahercami.

Bardzo tani projektor (jak na projektor)

Marek Chmielarz 12.09.2002 2
Firma AVC wprowadziła do sprzedaży przenośny projektor EPSON EMP-30. Jego cena wynosi zaledwie 7.990 zł netto. Ktoś się może zdziwić, czemu tanim nazywamy urządzenie, które kosztuje prawie 8.000 zł. Otóż, jak na projektor jest to cena naprawdę niska. Nie są bowiem rzadkością urządzenia kosztujące nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Gainward nie zajmie się RADEONami

Marek Chmielarz 12.09.2002 2
Przynajmniej nie w najbliższym czasie. Taką informację otrzymaliśmy od warszawskiej firmy Multimedia Vision, zajmującej się dystrybucją właśnie kart graficznych Gainward. Przypomnijmy, że w ostatnią sobotę pisaliśmy o pojawieniu się w Japonii karty, która rzekomo miała być RADEONem 9700 właśnie firmy Gainward. Już wtedy pojawiły się wątpliwości, co do prawdziwości tych twierdzeń. W komentarzach do wiadomości, niektórzy Czytelnicy zwracali uwagę, że przedstawiony na zdjęciu produkt wcale nie wygląda na wyrób Gainwarda. Wygląda na to, że mieli rację.

AMD wpada we własne sidła?

Marek Chmielarz 12.09.2002 8
Update: Okazuje się, że informacje X-bit Labs nie są do końca zgodne z prawdą. Intel nie ma zamiaru naśladować AMD. Wkrótce szersze info.

Dwa nowe procesory Intel Xeon

Marek Chmielarz 12.09.2002 0
Linia procesorów Intel Xeon poszerzona została właśnie o dwa nowe modele: 2.6 i 2.8 GHz. Może być to pewnym zaskoczeniem, gdyż jeszcze do niedawna mówiło się, że ich premiera nastąpi dopiero w przyszłym kwartale. Procesory posiadają 512 KB cache, a wykonano je w technologii 0.13 mikrona. Nie jest to papierowa premiera. Szereg producentów stacji roboczych rozpocznie sprzedaż maszyn wyposażonych w nowe procesory Intela jeszcze w tym tygodniu. Procesor Intel Xeon z 512 KB pamięci Advanced Transfer Cache drugiego poziomu kosztuje w wersji 2.8 GHz 562 USD, a 2.6 GHZ - 433 USD (w partiach po tysiąc sztuk).

Bariera 20.000 punktów w 3DMark2001 przekroczona

Marek Chmielarz 12.09.2002 5
Postęp technologiczny idzie nieubłaganie do przodu. Jednym z jego ostatnich objawów jest pojawienie się w sprzedaży detalicznej potężnej karty graficznej RADEON 9700 Pro. Dzięki niej, przekroczona została bariera 20.000 punktów w 3DMark2001. Jeśli kogoś interesuje link do konfiguracji, która na to pozwoliła oto on. Natomiast pod tym adresem kryje się konfiguracja, na której uzyskano wynik przekraczający 21.000 punktów.