Aktualności
Aktualności na stronę
Piotr Bulski | 30.05.2007 | 871 odsłon | Brak komentarzy
Na największym internetowym rynku świata, w Stanach Zjednoczonych, do 2012 roku około 70 proc. gospodarstw domowych może komunikować się z siecią przez połączenia szerokopasmowe. W przełożeniu na liczby będzie to około 86 mln domów. Przez kolejne pięć lat większa dostępność do usług szybkich połączeń z siecią ma sprawić, że do grona tamtejszych internautów dołączy około 36 mln nowych abonentów.

Specjaliści firmy analitycznej JupiterResearch zauważają, że w przypadku technologii DSL nowych klientów przyciągać będą spadające ceny, a przy rozwiązaniach kablowych m.in. zwiększająca się szybkość połączeń, oraz atrakcyjne dla nich rozwiązania pakietowe.

Zdaniem badaczy, obecnie w Stanach Zjednoczonych mieszka około 33 mln abonentów posługujących się przy dostępie do sieci starymi powolnymi modemami telefonicznymi. Do 2012 roku grupa ta ma zmniejszyć się o ponad dwie trzecie. Przewiduje się też, że coraz mniej użytkowników będzie wybierać jako pierwsze ze swoich połączeń z siecią rozwiązanie modemowe, korzystając od razu z rozwiązań szerokopasmowych.
Źródło: TMCnet
Piotr Bulski | 29.12.2004 | 871 odsłon | 2 komentarze
Firma Traxdata przedstawiła nowe karty pamięci flash formatu RS-MMC i miniSD PRO.

Karty oferują szybkość odczytu do 10 MB/s i 8 MB/s przy zapisie przy kartach miniSD PRO. Niebawem nośniki będą dostępne w wersjach o pojemnościach 128 MB, 256 MB i 512 MB. Ceny nie są jeszcze znane.

Karty mogą pracować z napięciem od 2,7 V do 3,6 V. Temperatura pracy obu typów nośników to przedział od -25oC do 85oC. Poniżej fotografie.
Źródło: CDR-Info
Piotr Bulski | 27.12.2004 | 871 odsłon | Brak komentarzy
Złodzieje trudniący się kradzieżami dzieł sztuki zyskają w przyszłym roku nowego przeciwnika. Będzie nim, pisze International Herald Tribune, telefon komórkowy z wbudowanym aparatem cyfrowym.

Niemiecka firma Derdack z Poczdamu zamierza od przyszłego roku sprzedawać specjalne oprogramowanie pozwalające zamienić nowoczesny telefon komórkowy w oręż detektywa. Ostatnie próby zostaną przeprowadzone wiosną, a jesienią aplikacja trafi do pierwszych chętnych.

Wystarczy, że posiadacz telefonu sfotografuje dzieło sztuki, co do pochodzenia którego nie jest pewien, a oprogramowanie zajmie się przesłaniem za pomocą technologii GPRS lub UMTS uchwyconego ujęcia do bazy danych skradzionych dzieł sztuki, gdzie zostanie porównane z zarejestrowanymi tam wpisami.

Jak twierdzi Interpol, w samej Europie na indeksie znajduje się ponad 100 tys. róznego rodzaju dzieł sztuki. Baza danych nie jest więc mała.
Źródło: IHT
Piotr Bulski | 09.12.2004 | 871 odsłon | 6 komentarzy
DigiTimes informuje o nowych pamięciach, które na rynek wprowadza ich największy producent, koreański Samsung. Tym razem firma oferuje próbne wersje swoich chipów dla kart graficznych. Nowe układy GDDR3 mają pojemność 512 Mb.

Jak wspomina serwis, pamięci te są kierowane nie tylko do producentów najsilniejszych kart graficznych ale i na rynek konsol. Przepustowość nowości Samsunga sięgać może 1,6 Gb/s. Ich masowa produkcja przewidywana jest na pierwsze miesiące przyszłego roku.

Niestety firma nie pochwaliła się bliższymi danymi na temat swoich podzespołów. DigiTimes przypomina, że układy GDDR3 są bardzo podobne do układów DDR, jednak potrafią działać z szybszymi zegarami.

Jak podał Samsung, przewidywany wzrost rynku pamięci graficznych DRAM może wynieść w przyszłym roku nawet 30 proc. Z pewnością firma będzie na to przygotowana :).
Źródło: DigiTimes
Piotr Bulski | 01.12.2004 | 871 odsłon | Brak komentarzy
DigiTimes wspomina, że Intel zaczyna dostarczać pierwsze próbne partie chipsetów Alviso do tajwańskich producentów komputerów przenośnych. Alviso to jedna trzecia nowej mobilnej platformy Intela o nazwie Sonoma. Kolejne dwie części to procesor Dothan oraz moduł komunikacji bezprzewodowej.

915PM (Alviso) ma trafić w większych ilościach na Tajwan w styczniu przyszłego roku. W połowie lutego, do producentów komputerów przenośnych trafią też inne wersje chipów Alviso, oznaczane symbolem 915GM.

Jak pisze serwis, premiera nowych chipsetów w pierwszym kwartale przyszłego roku może pomóc Intelowi w nakłonieniu klientów na migrację w kierunku platformy Sonoma, a tym samym złagodzenie skutków zauważalnego niedoboru niektórych chipów platformy Centrino, np. chipsetów i855GM, czy procesorów Pentium M 715 (1,5 GHz) i Celeron M 340 (1,5 GHz).
Źródło: DigiTimes
Piotr Bulski | 23.09.2004 | 871 odsłon | 3 komentarze
W sieci krąży przykładowy program pokazujący, w jaki sposób twórcy wirusów mogą zaatakować systemy Windows, wykorzystując lukę jaką pozostawia ten system (i inne programy MS) w sposobie obsługi plików graficznych JPEG.

Eksperci antywirusowi spodziewają się, że pojawienie się w sieci tego programu, zapowiada cała serię nowych wirusów korzystających z dziury programów MS, w systemach, które nie zostały jeszcze „załatane”.

Eksperci przypominają, że także przed wirusem MSBlast oraz Sasser, w sieci można być znaleźć przykładowy kod wykorzystania luk oprogramowania. W obu poprzednich wypadkach zaraz potem (w ciągu dwóch dni w przypadku Sassera i dziewięciu przy MSBlast) internet zalewały znane wszystkim wirusy. Prawdopodobne że i teraz tak się stanie.

Problem z plikami JPEG dotyczy wielu programów MS, systemów operacyjnych, aplikacji pakietu Office, a nawet przeglądarki Internet Explorer, co jest szczególnie niebezpieczne, gdyż teraz potencjalnym zagrożeniem są strony zawierające grafikę w formacie JPEG. Windows XP zabezpieczony pakietem SP2 jest bezpieczny.
Źródło: CNET
Piotr Bulski | 21.09.2004 | 871 odsłon | Brak komentarzy
Program monitoruje szybkość z jaką komputer wyświetla klatki włączanych przez użytkownika gier i na żywo przedstawia wynik w rogu ekranu. Jednak to nie wszystko co Fraps potrafi. Aplikacja radzi sobie też z przechwytywaniem obrazków z gier OpenGL i DirectX.

W nowej wersji programu uporano się z rozmytymi nieco filmami odtwarzanymi w rozdzielczości 1024 na 768 pikseli z wykorzystaniem kart graficznych z chipami ATI, naprawiono też błąd powstający przy nagrywaniu dźwięku w komputerze bez karty dźwiękowej (to są takie? :)). Dodano też kilka poprawek usprawniających pracę aplikacji w systemie Windows XP z pakietem „łatkowym” SP2.

Program znajdziecie tutaj.
Źródło: Warp2Search
Piotr Bulski | 05.08.2004 | 871 odsłon | Brak komentarzy
Połączenie odbiornika telewizyjnego i urządzenia drukującego, to pomysł, który według Epsona ma przyszłość. Dzięki projektowi Megaport, zrzeszającemu również japońskie media, powstają programy telewizyjne, które prócz standardowej dla telewizji treści, nadają też drogą cyfrową materiały przeznaczone do druku, broszury czy mapy. Jak to działa? Patrzycie na reklamę sklepu z komputerami, ale nie wiecie jak tam trafić. naciskacie guzik, a drukarka w telewizorze wypluwa Wam mapkę.

Szansa na rozwój tego rynku upatrywana jest w dalszym rozprzestrzenianiu się telewizji cyfrowej.

Kilka miesięcy temu, Epson zaprezentował już urządzenia drukujące z ekranem TV pod nazwą Livingstation. Za ich pomocą możliwe było wydrukowanie każdego obrazu, jaki zainteresował oglądającą program osobę. Telewizory te są w stanie także prezentować i drukować obrazy z kart pamięci flash.
Źródło: CNET
Piotr Bulski | 30.07.2004 | 871 odsłon | Brak komentarzy
ECS (Elitegroup Computer Systems) wprowadza do sprzedaży ciekawy model komputera przenośnego, w którym prócz zwykle spotykanych podzespołów, znalazł się wbudowany aparat cyfrowy o matrycy z rozdzielczością 1,3 mln punktów.

Według firmy, to pierwszy na rynku produkt z wbudowanym aparatem o tak wysokiej rozdzielczości (wcześniej pokazywały się bowiem podobne konstrukcje np. serii Vaio od Sony). Wbudowane szklane oko, służyć może w notebooku, oznaczanym jako G220, także jako kamera internetowa. W roli aparatu cyfrowego, sprzęt wielkości nawet najmniejszego na rynku laptopa, nie będzie prawdopodobnie najwygodniejszym rozwiązaniem. :)

Sam komputer to sprzęt bazujący na technologii „mobilnej” Intela. W zależności od potrzeb i zasobności portfela, może zostać wyposażony w procesory serii Banias (130 nm) lub Dothan (90 nm), z taktowaniem od 1,5 GHz.

Komputer wyposażono w 12,1-calowy ekran LCD z rozdzielczością 1280 na 800 punktów (format 16:10). Waga komputera to poniżej 2 kg.
Źródło: The Inquirer
Piotr Bulski | 29.03.2004 | 871 odsłon | Brak komentarzy
HSI (High Speed Interconnect) to specjalny mostek, który znajdzie zastosowanie na kartach graficznych NVIDII, przeznaczonych dla PCI Express. O ile NVIDIA będzie, przynajmniej w początkowej fazie, stosować tego rodzaju rozwiązanie, konkurencja z Kanady, ATI, nie. I tu pojawia się kłopot. Dodatkowy chip to dodatkowy koszt.

Partnerów NVIDII nie interesuje, jak pisze serwis, jakiej „sztuczki” użyją producenci, by zapewnić układom możliwość pracy z PCI Express, czy będzie ona wbudowana bezpośrednio w chip graficzny czy też dodawana z dodatkowym układem. Martwi ich cena, a ta wynosi około 5 dolarów.

Niby niewiele, ale dla skupionych na obcinaniu każdego dolara z kosztów produkcji tajwańskich partnerów NVIDII nie może być top powód do zadowolenia.
Źródło: The Inquirer
Piotr Bulski | 12.01.2004 | 871 odsłon | Brak komentarzy
Pojawiła się kolejna wersja aplikacji emailowej The Bat!. Chętni znajdą program o numerze 2.03.31 Beta tutaj.
Źródło: Savage News
Piotr Bulski | 13.04.2003 | 871 odsłon | Brak komentarzy
Firma Hewlett Packard, znany dostawca sprzętu drukującego i komputerów, wysłała na przymusowy urlop blisko 200 pracowników swojej kanadyjskiej, położonej niedaleko od Toronto, filii firmy. Powodem było podejrzenie dwóch pracowników o zachorowanie na azjatycką odmianę zapalenia płuc SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome). Biuro nie stało długo puste. Firma HP przeniosła do pomieszczeń załogę z innych oddziałów. Wszystko dla zastąpienia osób przymusowo nieobecnych, poddanych kwarantannie.

Do tej pory na ten groźny kaszel zmarło na pewno 110 osób, 3 tys. na całym świecie jest podejrzanych o zarażenie się wirusem.

Jakieś dwa tygodnie temu, kalifornijskie HP z siedzibą w Palo Alto zamknęło jedno ze swoich dwóch głównych biur w Hong Kongu. Tam także wysłano na „wczasy” około 200 osób. Wszystko przez jednego pracownika, u którego zaobserwowano symptomy choroby.
Źródło: Yahoo!
Piotr Bulski | 20.12.2004 | 870 odsłon | 4 komentarze
CNET pisze o trzech podstawowych narzędziach, z którymi nie powinien rozstawać się chirurg :). To skalpel, nici chirurgiczne i... kontroler konsoli do gier.

Korzystanie z takiego zestawu narzędzi ma poważne wsparcie w badaniach naukowych. Stwierdzono, że chirurg grający przez około trzy godziny tygodniowo w gry wideo jest skuteczniejszy od swoich kolegów i koleżanek po fachu, którzy w gry nie grają. Popełnia o 37 proc. mniej błędów i działa o 27 proc. szybciej. Gra, której używano podczas przeprowadzania badań to Super Monkey Ball.

Jeśli traficie kiedyś "na stół", a wśród narzędzi kątem oka zauważycie leżący kontroler od konsoli, będzie to znak, że jesteście u specjalisty, a operacja nie zakończy się napisem Game Over :).
Źródło: CNET
Piotr Bulski | 31.10.2004 | 870 odsłon | Brak komentarzy
Sharp zaprezentował nowy moduł CCD o rozdzielczości 8,3 mln punktów.

Niebawem zobaczyć prawdopodobnie ten produkt w nowej linii kompaktowych aparatów cyfrowych. Wymiary układu CCD to 7,2 mm na 5,3 mm. W sumie, moduł zawiera 8,5 mln pikseli, jednak efektywnie pracuje o 200 tys. mniej. Pozwala to na „łapanie” zdjęć o rozdzielczości do 3320 na 2496 punktów.

Sensor formatu 4:3 jest w stanie przechwytywać ruchome obrazy o rozdzielczości 640 na 480 punktów z szybkością 30 klatek na sekundę. Poniżej fotografia modułu.
Źródło: dpreview
Piotr Bulski | 26.10.2004 | 870 odsłon | Brak komentarzy
Reuters przewiduje, że nowa wersja gry GTA, zwana San Andreas będzie sklepowym hitem, a firmie Take-Two Interactive Software uda się w ciągu pierwszego tygodnia sprzedaży wprowadzić na rynek około 4,5 mln jej kopii, przynosząc około 225 mln dolarów przychodu.

Będzie to jeden z niewielu tytułów, którego kolejna część sprzedawać będzie się lepiej niż poprzedniczki. Cytowani analitycy przewidują całkowitą sprzedaż GTA:SA na poziomie około 13-15 mln kopii. GTA:Vice City trafiło do rąk 12 mln graczy.

Możliwe, pisze Reuters, że GTA:SA pobije w wynikach sprzedaży film Titanic.
Źródło: Reuters
Piotr Bulski | 22.09.2004 | 870 odsłon | 3 komentarze
Jezus kocha ciebie, ale nie twoją komórkę, tytułuje jedną ze swoich informacji CNET. Serwis wspomina o niektórych z meksykańskich kościołów, w których instalowane są zawansowane technicznie urządzenia zakłócające telefony.

W czterech kościołach w mieście Monterey (około dwie godziny drogi na południe od granicy stanu Teksas) zainstalowano urządzenia firmy NCT (Netline Communications Technologies). Ich zadaniem jest blokowanie możliwości prowadzenia „komórkowych” rozmów z wnętrza kościołów, szczególnie w momencie, kiedy akurat trwają msze.

NCT powstało w 1998 roku. Rekrutując pracowników m.in. sektora wojskowego, zajmuje się produkcją systemów zagłuszania telefonów komórkowych.

Obecnie, msze odbywają się w prawie absolutnej ciszy. Systemy zakłócające to dwie „skrzynki”, jedna umieszczona za ołtarzem, druga przy wejściu. Włączenie ich, powoduje, że na ekranach posiadaczy komórek pojawia się informacja o braku zasięgu. Nie do wiary :).
Źródło: CNET
Piotr Gontarczyk | 16.06.2004 | 870 odsłon | 1 komentarz
Firma NGSec wypuściła oprogramowanie chroniące przed atakami przez przepełnienie bufora dla systemów Windows. Pod systemy Linux i BSD takie rozwiązania są dostępne od dawna (OpenWall, PAX). Microsoft zapowiedział wprowadzenie takiej technologii dopiero w następnych wersjach Windows działających na najnowszych procesorach Intela i AMD, posiadających sprzętową ochronę pamięci przed wykonywaniem.

NGSec przeniósł na Windows znany linuksowy projekt PAX i rozprowadza go pod nazwą StackDefender. Nie należy się jednak spodziewać zbyt dużej popularności StackDefendera wśród zwykłych użytkowników - licencja kosztuje prawie 850 USD.
Źródło: Interia
Piotr Bulski | 30.08.2003 | 870 odsłon | Brak komentarzy
Verbatim zapowiedział nową serię dysków optycznych. Premiery dotyczą krążków CD-R, zapisywanych z szybkością 52x i CD-RW, gotowych na zapis 32x jak i DVD+R i DVD-R, w obu przypadkach działających z prędkością 8x. Dyski DVD pojawią się w październiku.

Dodatkowo firma planuje wypuszczenie płyt DVD+RW zapisywalnych z szybkością 4x. Ich premiera miałaby nastąpić już we wrześniu tego roku.

Nowe płyty DVD wykorzystają technologię Advanced AZO, rozwinięcie znanej już Metal AZO, pozwalającą na zapis płyt z szybkością 4x i 8x. Nowy rodzaj nośnika nie wyklucza oczywiście użycia tych płyt w napędach zapisujących z mniejszą szybkością – 1x i 2,4x.
Źródło: CDR-Info
Piotr Bulski | 18.08.2003 | 870 odsłon | Brak komentarzy
Transcend przedstawił czytnik kart pamięci flash sześciu typów. Podłączane do interfejsu USB 2.0 urządzenie mieści się w standardowej 3,5-calowej luce w obudowie każdego komputera biurkowego.

Wszystko, co potrzebuje do działania czytnik Transcenda to wewnętrzne złącze USB 2.0 na płycie głównej. Obsługiwane formaty kart pamięci to Compact Flash(typu I i II), dyski Microdrive, SmartMedia, Secure Digital, MultiMedia Card, Memory Stick oraz Memory Stick Pro.

Producent obiecuje pełną zgodność czytnika z systemem Windows 98 i późniejszymi oraz Linuxem (2.4 i wyżej).
Źródło: Digit-Life
Tomasz Nowak | 07.05.2003 | 870 odsłon | 1 komentarz
Niemiecki oddział ASUSa w Europie udostępnił na swoim serwerze najnowsze wersje BIOSów dla wielu modeli płyt głównych własnej produkcji. Listę programów oraz odpowiednie linki dostępne są tutaj.

Jeśli komputer działa stabilnie i nie wymaga „unowocześnienia”, zmiana BIOSu nie jest wskazana.
Źródło: TechConnect
Aktualności na stronę
Aktualności
Może wreszcie się uda. Smach Z to handheld dla gracza, którego historia sięga 2014 roku. 18
Tym razem rozdzielczość 1440p. 4
Mnóstwo tytułów do wyboru. 11
Pierwsze pokazy działania sprzętu już targach MWC. 9
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Pokazujemy siedem obudów, które można znaleźć w polskich sklepach. 45
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 25
Wyższy zegar to i wyższa wydajność. 37
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 23
Wymiana pasty daje duże korzyści. 41
Może wreszcie się uda. Smach Z to handheld dla gracza, którego historia sięga 2014 roku. 18
Wentylatorom wstęp wzbroniony. 14
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Duża popularność najnowszej wersji oprogramowania od The Document Foundation. 29
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Seria gier nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. 19
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Facebook
Ostatnio komentowane