komentarze
LoczekBmXZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LoczekBmX2020.04.27, 02:53
'W globalnej epidemii, takiej jak COVID-19, technologia, sztuczna inteligencja i data science stały się kluczowe dla pomocy społeczeństwu w skutecznym radzeniu sobie z epidemią.'
Nice try.
KenjiroZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kenjiro2020.04.27, 08:04
Cóż, to się okaże, czy jakakolwiek szczepionka 'wynaleziona' przez algorytmy big-data (bo z AI to ma tyle wspólnego ile świnka morska z morzem) przejdzie pełne testy kliniczne, a co ważniejsze, zda rezultat na faktycznym rynku. Bo symulacja przyjmie wszystko, a pierwsze testy też nie dają w pełni prawdziwego obrazu.
SundayUserZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SundayUser2020.04.27, 08:45
Co ma ten artykuł na celu? Przecież wstępny pomiar temperatury ciała kamerą termowizyjną na lotniskach to żadna sztuczna inteligencja. Dodatkowo dokładnego pomiary nie da się dokonać za pomocą termowizji. Na zewnątrz ciała ludzkiego tylko w kącikach oczu można mierzyć temperaturę ciała. A co jeśli petent ma okulary?
Piszecie że każdy coś tam bada i że super i że w ogóle. Prawda jest taka, że żaden z tych modeli się nie sprawdzi i się nie sprawdził. A już jeśli to fart. Celem takich podmiotów jest zarabianie kasy a nie cudowne ratowanie ludzkości.
Medycyna obecnie jest na takim poziomie że pozwala przeczepiać genitalia na dowolnie wybrane miejsce ciała, a ludzie dalej umierają na wirusy typu znany od 10leci HIV i grypę. Nie wspominając o raku.
No i ten link do DzieńdobryTVN ;)
Wszystko wygląda pięknie na papierze, a historia pisze się stylem Orwella, Monty Pythona i Barei.
darkmartinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
darkmartin2020.04.27, 09:11
Cała rzecz w tym, że sztuczna inteligencja tak naprawdę w ogóle nie istnieje. To wszystko to albo odnajdywanie wcześniej wyszkolonych wzorców albo optymalizacja algorytmami genetycznymi. Inteligencja to odkrycie czegoś nowego bez wcześniejszego wzorca.
StjepanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stjepan2020.04.27, 10:43
-1#5
Teraz są tylko algorytmy na SI takie jak Dawid w Prometeuszu, Data w Star Treku lub Poe w Altered Carbon przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
lukas108Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukas1082020.04.27, 12:11
Uwaga! Wyjdziesz na słońce, skóra głowy ci się nagrzeje do 40 C i będziesz detected. Osoba z temperaturą 39.2 nie powinna byc w stanie chodzic o wałasnych siłąch po ulicy z zakupami. Pozatym to jest czysty przykład wdrażania kolejnych poziomów inwigilacji.
Makavcio2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Makavcio22020.04.27, 13:00
Najbardziej chyba podobał mi się ten fragment o projektowaniu przeciwciał. Jak je już zaprojektujemy, to pewnie wydrukujemy na drukarkach 3-nano-D :) Z kolei najnieprzyjemniejsze wnioski płyną ze skali inwigilacji, nad którą zaczynamy jakoś dziwnie przechodzić do porządku dziennego.

@SundayUser: ten artykuł to typowe połączenie hype'u i nadmiaru wolnego czasu. Coś tam dzwoni w różnych kościołach i autorowi ułożyło się w melodię.

Tak może na marginesie, dla ostudzenia zapału odnośnie magicznych efektów zaprzęgania cudownego AI w walce z wirusami:
Wirus to bardzo proste cuś. To cuś to w zasadzie tylko trochę RNA (takie prymitywniejsze DNA) w białkowej otoczce, a czasami jeszcze w bąbelku z czegoś innego. W tym wypadku mamy bąbelek lipidowy (tłuszczowy).
Cuś dostaje się do komórki, bo jest maleńkie w porównaniu z nią, a potem podpina się pod mechanizmy replikowania DNA w tejże komórce. Komórka zaczyna produkować RNA wirusa i otoczki dla niego, po czym wirus wędruje sobie gdzieś dalej, nierzadko w wyniku rozerwania popsutej przez niego komórki.
Żeby powstrzymać wirusa, potrzebne jest zablokowanie procesu jego namnażania, a jest to szalenie trudne, ponieważ same proces jest wyjątkowo prosty i wykorzystuje absolutnie kluczowe mechanizmy w komórce, których całkiem zablokować nie można, jeśli nie chce się przy okazji zablokować funkcji życiowych człowieka. Trzeba znaleźć coś, co popsuje tylko te nieliczne białka w otoczce wirusa lub włoży kij pomiędzy wirusowe RNA i mechanizmy w komórce. W przypadku takiego HIV póki co się w ogóle nie udało. W przypadku grypy też nie, ponieważ nasze możliwości ograniczają się w zasadzie do przygotowywania organizmu na obecność wirusa, a z samym wirusem, jak już jest, nie umiemy za dużo zrobić. Mamy oczywiście trochę leków, które trochę psują komórki i w ten sposób przeszkadzają wirusowi, ale psucie komórek to raczej ostateczność. Z tego co wiem, w przypadku covid-19 tego podejścia się nie stosuje.
W jaki sposób sztuczna ynteligencja miałaby tutaj w ogóle brać się za poszukiwanie leku? Trudno powiedzieć, ale szansa na to, że jakiś obecnie znany lek zadziała na tego wirusa, jest mniej więcej taka sama jak na to, że któryś z czekoladowych batoników dostępnych w sklepach okaże się lekiem na raka. Typowe leki po prostu najczęściej nie wpływają na mechanizmy, które mają znaczenie dla cyklu życiowego wirusa.
snape666Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
snape6662020.04.27, 13:27
Mówi się też, że drony z Chin przekazane do inwigilacji ludności USA mogą wysyłać zebrane dane swoim mocodawcom z CCP...
Bono[UG]Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bono[UG]2020.04.27, 15:07
lukas108 @ 2020.04.27 12:11  Post: 1241443
Uwaga! Wyjdziesz na słońce, skóra głowy ci się nagrzeje do 40 C i będziesz detected.

Jeżeli od słońca skóra ci się przegrzewa, to chyba jesteś chory i nie działa ci prawidłowa termoregulacja.
Mam przykład z własnego doświadczenia, czyli dojazdu do pracy rowerem. Dzisiaj ciepło, wolno nie jeżdżę, więc się nieco zgrzałem. Teoretycznie powinno coś wyjść na pomiarze ale nie wychodzi. W chłodniejsze dni, mimo cieplejszego nakrycia głowy, termometr nie dawał rady zrobić pomiaru - wynik poniżej dolnej granicy.
lolek.oloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lolek.olo2020.04.27, 21:09
-3#10
Ja tylko apeluję do was o rozsądek. Nie pozwólcie z siebie zrobić testerów niedopracowanych szczepionek. Co to może oznaczać, pokazały testy w Indiach prowadzone przez tą całą organizację Gatesa. Tysiące ludzi zmarło:
https://ligaswiata.blogspot.com/2016/02/in...lla-gatesa.html
Pod tym linkiem jest cała masa innych źródeł mówiących o tym ludobójstwie, którego dopuścił się Gates w Indiach. Teraz on i jego koledzy chcą zrobić to samo z nami.
Najwcześniej za kilka lat powstanie w pełni przetestowana i bezpieczna szczepionka. Ale i ona nie jest potrzebna. Bo jak się okazuje na podstawie badań populacji na przeciwciała, to śmiertelność na tego Cowid-19, jest 50-85 razy niższa niż pokazują to oficjalne statystyki. Czyli jest na poziomie zwykłej grypy.
Kilka źródeł:
https://www.youtube.com/watch?v=cwPqmLoZA4s
https://www.youtube.com/watch?v=QBbuULovw2...DB30TV7A5t-JrFM
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/20...4.14.20062463v1
https://www.youtube.com/watch?v=7Tf-LiTiv6U
Edytowane przez autora (2020.04.27, 21:15)
lukas108Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukas1082020.04.28, 09:57

Jeżeli od słońca skóra ci się przegrzewa, to chyba jesteś chory i nie działa ci prawidłowa termoregulacja.

Niedokońca. Każdy nieco inaczej reaguje na ciepło, pozatym jest kwestia chłodzenia całego organizmu. Przy nieco dłuższej ekspozycji na słońce samej głowy w określonych warunkach może wcale nie dojść do pocenia się a wierzchnia warstwa skóry będzie podgrzana o parę stopni. Zupełnie powszechne zjawisko.

Edytowane przez autora (2020.04.28, 09:58)
CortexM3Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CortexM32020.04.28, 22:27
A ja się spytam a po hu.. nam SI. Cały problem sprowadzał (bo teraz i tak jest już po ptokach) się tylko do zastosowania, i tak znanych od ponad 100 lat zasad. Przecież procedury działania z skażeniem chemicznym i biologicznym są znane i sprawdzone od czasów 1 i 2 Wojny światowej. Mnie tego uczono najpierw w szkole na PO a potem w wojsku. Na prawdę jedyne czego trzeba to zdrowego rozsądku i zastosowania, dobrze znanych metod i środków. Wykrywanie zarażonych o termowizję, to też trochę taka sztuka dla sztuki, bo... są osoby które przechodzą infekcje (nie tylko koronowirus) bezobjawowo, tu bez gorączkowo, i ta metoda po prostu zawiedzie. A ten 1 czy nawet 0,1% przypadków niewykrytych, będzie nadal zarażać.
Mam takie wrażenie, że próbuje się na silę nam wmówić, że panujemy nad sytuacją, że wygramy, ale prawda jest taka że wojnę przegraliśmy w momencie kiedy koronowirus wydostał się poza Chiny. Teraz, to możemy co najwyżej minimalizować straty, i mieć nadzieję że opracujemy skuteczne metody leczenia, i wczesnego wykrywania, bo zapobiegać już bardzo nie ma czemu. Czy Si nam w tym pomoże? Być może, zakładając że mutacje wirusa nie będą szybsze i cwańsze od SI.
Edytowane przez autora (2020.04.28, 22:31)
KsiądzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ksiądz2020.05.08, 02:39
'Sztuczna inteligencja kontra COVID-19'

Przeczytawszy tytuł pomyślałem o podtytule:

'Czyli co nas pierwsze wykończy...'
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.