Komentarze
Komentarzy na stronę
1
czolgista778 (2018.02.27, 16:27)
Ocena: 10
#1

0%
Niesamowita sprawa, 400GB MicroSD...jak oni to robią?
Z drugiej strony, jak to jest że na MicroSD da się upchać 400GB a PCB w dysku SSD jest jednak dużo większe, nawet biorąc pod uwagę zasilanie/kontroler?
Kameleonn (2018.02.27, 17:23)
Ocena: 0
#2

0%
Kosci w SSD musza miec odpowiednia wydajnosc i zywotnosc, dlatego sa wieksze. Tam nikt nie bawi sie w maksymalne upychanie tranzystorow bo to tylko skraca i utrudnia zycie takich kosci.

Zauwaz ze kosci '3D' w SSD nie sa wcale duze, mimo ze wieksze od kart SD to nie ma juz przepasci gdzie SSD byl wypelniony po brzegi kosteczkami. Teraz jest to kontroler + jedna kosc wielowarstwowa co zajmuje bardzo malo miejsca.
Bono[UG] (2018.02.27, 17:35)
Ocena: 0
#3

0%
Na takiej karcie praktycznie tylko kość pamięci siedzi.
Jak na razie w dyskach nie upychają QLC, na kartach pamięci i owszem, więc mogą być mniejsze przy tej samej pojemności.
Raider0001 (2018.02.27, 19:19)
Ocena: 0
#4

0%
Kameleonn @ 2018.02.27 17:23  Post: 1129348
Kosci w SSD musza miec odpowiednia wydajnosc i zywotnosc, dlatego sa wieksze. Tam nikt nie bawi sie w maksymalne upychanie tranzystorow bo to tylko skraca i utrudnia zycie takich kosci.

Zauwaz ze kosci '3D' w SSD nie sa wcale duze, mimo ze wieksze od kart SD to nie ma juz przepasci gdzie SSD byl wypelniony po brzegi kosteczkami. Teraz jest to kontroler + jedna kosc wielowarstwowa co zajmuje bardzo malo miejsca.


YY są juz SSD BGA - czyli cały napęd w 1 czipie
Rybaczek Koziołka (2018.02.28, 08:34)
Ocena: -2
#5

0%
[quote name='Bono[UG]' date='2018.02.27 17:35' post='1129353']Na takiej karcie praktycznie tylko kość pamięci siedzi.
Jak na razie w dyskach nie upychają QLC, na kartach pamięci i owszem, więc mogą być mniejsze przy tej samej pojemności.[/quote]

QLC w porównaniu z TLC daje jedynie 33% zwiększenie pojemności bitowej, przy znacznej degradacji trwałości. A jak oni to robią? pewnie to microSD to jest konstrukcja typu chip on the chip, gdzie wiele rdzeni na zredukowanym (cienkim) podłożu jest umieszczonych jeden na drugim. Trzeba by przełamać taką kartę by stwierdzić ile tych rdzeni upchnęli :) Dla przykładu w Raspbery Pi 1, nad rdzeniem CPU jest jeden lub dwa rdzenie RAM :) dzięki temu ten chip jest mały. jak jest w kolejnych wersjach truskawki czy innej maliny, nie wiem.

A co do dysków SSD, obecnie trwa postępujący marketingowy bełkot, aby wcisnąć klientowi bez obniżenia ceny, produkt mniej trwały, o gorszej jakości. Przykładowo, TLC w porównaniu do MLC daje na komórkę przyrost pojemności bitowej o 50%, ale niestety znacznie się degraduje żytotność takiej pamięci, bo komórka ma podobną trwałość, niezależnie czy to jest zwykły Nand, czy 3D czy Vnand. Producenci parametrem TBW jasno nas informują, że gwarantują 400 do 600 zapisów, a potem wypierają się w gwarancji wszystkiego. Ta ilość zapisów jest bardzo niską wartością, zwłaszcza w dobie typowo kupowanego komputera z 4GB RAM i wondowsa10 który niemiłosiernie swapuje. Więc bardzo szybko zużyje limit TBW, i .... żegnaj gwarancjo. Producenci też szacują, że typowy flash w SSD w obecnym TLC wytrzymuje (statystycznie na komórkę) ok. 800 do 1000 zapisów, a potem komórka jest uszkodzona.

I to jest prawie bezpośrednia odpowiedź, dlaczego SSD z TLC wcale nie są istotnie tańsze od MLC, a często ta cena jest bardzo porównywalna. W TLC występuje jeszcze inne bardzo niekorzystne zjawisko. Otóż TLC na starcie ma niesamowitą wydajność, która ostro leci w dół w trakcie dokonywania kolejnych zapisów, finalnie osiągając szybkość porównywalną z HDD. Widać to w tzw. teście długotrwałego zapisu, gdzie dyski MLC z teoretycznie gorszymi kontrolerami, doznają mniejszego uszczerbku na wydajności, i nie spadają tak nisko jak TLC.

a QLC ? moim zdaniem jest tylko gorzej. Ile taka pamięć wytrzyma. pół roku? Ile wytrzyma zapis jak się odłoży pamięć czy dysk na półkę? 2 lata i ładunki się ulotnią?
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Ciekawe znalezisko. 14
Wszystko przez kolejny wyciek danych. 7
Kolejna gra tworzona przy współudziale AMD.  14
Są też wstępne informacje o specyfikacji. 49
Koniec notcha. Honor przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego smartfona z serii View. 5
Chip znajdzie zastosowanie w komputerach z Windowsem 10. 12
To było do przewidzenia. 82
Jest dobrze, chociaż spodziewałem się większej liczby. 31
Microsoft ma poważnie zająć się rozwojem swoich usług. 38
Litografia 10 nm może „pożyć” bardzo krótko. 32
"Czerwoni" mają powody do zadowolenia.  31
Miły prezent na mikołajki. 8
Cena i specyfikacja techniczna powalają. Nvidia zapowiedziała właśnie nową kartę z rodziny Titan. 33
Facebook
Ostatnio komentowane