Komentarze
Komentarzy na stronę
1 2 3
markov (2016.12.06, 14:46)
Ocena: 13
#2

0%
Mało rozwiązań z prawdziwego zdarzenia, to tutaj, to popierdółki. Jak kilka żarówek można nazwać smart home? Sprawdźcie sobie chociażby polską firmę nexwell.
Randall_Memphis (2016.12.06, 14:47)
Ocena: 4
#3

0%
Brakuje Savant, to taki spory minus.

EDIT:// rozumiem, tu są zabawki i gadżety bardziej niż intelientne domy. Tytuł artykułu mnie zmylił.
Generał Rakieta (2016.12.06, 15:03)
Ocena: 12
#4

0%
kiedyś takie coś sam robiłem na atmegach :)
Kitu (2016.12.06, 15:13)
Ocena: 10
#5

0%
W przyszłym roku, na wakacjach, mam coś takiego robić ze znajomym w jego domu. Wszystko oparte na Arduino, połączone z domowym serwerem NAS + aplikacje na androida i pc. Wolę się pobawić, pomęczyć, pogłowić, ale mieć wszystko tak jak chcę niż korzystać z gotowców.
.:Proxy:. (2016.12.06, 15:13)
Ocena: 13
#6

0%
Ja widzę przedrostek 'smart' - to momentalnie dostaje odruchu wymiotnego.

Głownie kojarzy się z brakiem pełniej kontroli nad urządzeniem i sporym wyciekiem informacji o użytkowniku, nie wspominam o zwiększonym ryzyku włamania do czegoś takiego i utracie jeszcze większej ilości cennych danych.

_______________________________________

Im więcej zapraszamy korporacji, czy innych firm pod strzechę i do naszego prywatnego życia, tym bardziej pozwalamy się obskubywać z prywatności.

SmartTV - no świetne rozwiązanie, integrujące w urządzeniu pełne centrum multimedialne i łatwy dostęp do zasobów internetu.
Niestety, to też świetny sposób aby pozyskiwać masę cennych informacji o nawykach domowników - i długo nie trzeba było czekać na afery niemal wszystkich kluczowych producentów, gdzie ich sprzęt wysyłał dane na temat tego co oglądamy. Sprawa ucichła, wiec pewnie lepiej ukryli szpiegowskie wtyczki.

Inteligentne liczniki energii - to już nie tylko mierzenie zużycia kWh, ale bardzo skrupulatne zbieranie danych na temat aktywności mieszkańców z możliwością zapisywania logów (ilość zużycia, data, godzina i czas trwania), z czego mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy.

Smartfony - tu już toczą się prawdziwe zawody miedzy producentem urządzeń i producentami softu - kto zbierze więcej danych (no ale to już dobrze wiecie).

Smartłacze - właściwie to samo, plus dochodzą dane biometryczne i trzeba pamiętać o załadowaniu bateryjki, bo inaczej pozostanie jedynie zegar słoneczny - o nie jest pochmurno :lol2:

Inteligentne samochody naszpikowane elektroniką - to kolejny element układanki, gdzie zbierane są o nas najróżniejsze dane. Wkrótce wymóg ubezpieczalni, być może policji. Cieszycie się prawda? :)

Nie twierdzę, że te rozwiązania są złe - bo nie widzę w tym nic złego, aby technologia miała nam służyć i pomagać w codziennym życiu.
Jednak zamiast nam służyć, niestety służy przede wszystkim chciwym korporacjom i rządom. Nie ze wszystkiego można zrezygnować, ale powinno się jak najbardziej ograniczyć wyciek danych - bo to nasz najcenniejszy skarb.

Kto nie ma 2 lewych rąk i ma mózg, bez najmniejszego kłopotu sam może sobie stworzyć tzw. inteligentny dom i rozbudować go wedle własnej wyobraźni - zachęcam aby pójść tą drogą.
Dopiero wtedy macie pełna kontrole nad systemem i wiecie co tak naprawdę robi.
SweetDreams (2016.12.06, 16:10)
Ocena: 11
#7

0%
ale ciągle brakuje jakiegoś czołowego rozwiązania, lub przynajmniej kilku powszechnie stosowanych i ze sobą kompatybilnych.

A ja uważam, że takim standardem jest KNX. Ponad 300 producentów, 20 tys. kompatybilnych ze sobą urządzeń, możliwość integracji z każdym innym liczącym się na rynku systemem.
adoado0 (2016.12.06, 16:16)
Ocena: 11
#8

0%
Do mnie akurat idea smart domu nie przemawia.
Gdyby robił jedzenie - ok. Ale po to by mi gasił i włączał światło - paranoja.
goly (2016.12.06, 17:12)
Ocena: 1
#9

0%
kto wie czy dzisiejsze raki to nie wpływ elektroniki która nas otacza (po części)
Wooqi (2016.12.06, 17:17)
Ocena: 9
#10

0%
Sam tytuł pokazuje, jak niewiele autor wie na temat. Wszystkie podane rozwiązania są automatyka budynkową i nie mają nic wspólnego ze smart. Kolokwialne mówienie o inteligencji budynku jest nadużyciem i powielaniem błędnych określeń.
Wszystkie rozwiązania mają za zadanie zautomatyzowanie funkcjonowania elementów wyposażenia domu.
Co do idei, ja jestem za, sam buduje automatykę budynku w oparciu o system Fibaro.
Tak, można bez tego żyć, ale w wielu dziedzinach życia w budynku automatyzacja ułatwia życie.
Rybczyk82 (2016.12.06, 19:11)
Ocena: 1
#11

0%
Większość z podanych tu rzeczy, to bardzo fajne zabawki, ale mają sens jeśli podłączy się je do prawdziwego systemu Smart Home, takiego, który steruje całym domem. Ja polecam system Grenton - www.grenton.pl najbardziej otwarty i uniwersalny system na rynku. Może komunikować się z innymi produktami bezprzedowodo po wifi, z-wave, BLE, lub kablowo pełna dowolność.
LeacH (2016.12.06, 20:17)
Ocena: -3
#13

0%
Panie redaktorze

Używanie połączeń bezprzewodowych w smart-domach to proszenie się o kłopoty.
Skąd wiadomo czy takie połączenia są bezpieczne - nie wiadomo kiedy wypłyną expolity. Nie mówiąc o robieniu sobie burdelu w eterze (a potem ludzie się dziwią, że wifi zrywa). Nic nie zastąpi kabla - nie dość, że stabilnie niezależnie od warunków to jeszcze bezpiecznie - bo trzeba by wpiąć się w to.

Dla mnie inteligetny dom to zintegrowanie wszystkich systemów i możliwość zdalnej konfiguracji - jak np sterowanie ogrzewaniem w zależności od godziny i obecności ludzi w domu, dbanie o zużycie energii jak i również o bezpieczeństwo - bo można prostym sposobem zintegrować cały system monitoringu i mieć nad tym pełną władze.
Jamesss (2016.12.06, 20:47)
Ocena: 1
#14

0%
Tak jak powiedział Wooqi, artykuł nie dotyczy domów Smart tylko głównie automatyki domowej. Nie ma nic o pomiarach (Smart metering), o wytwarzaniu energii i wspolgraniu takich systemów.
Co do standardów to wymienić knx a pominąć lon to grzech :)
Kenjiro (2016.12.06, 20:54)
Ocena: 5
#15

0%
Nie rozumiem co mają gadżety z artykułu wspólnego z określeniem smart home czy tym bardziej po polsku inteligentnym domem. Wszystko podane to są proste centralki zbierające dane z czujników i przekazujące dalej (choćby do smartfona, czy na WWW), a czasem pozwalające na z góry zaprogramowane sterowanie innymi elementami. Nie ma tym żadnej inteligencji, bo ta zaczyna się od NAUKI zachowań i DOSTOSOWANIA się do zmieniających warunków, ergo PRZEWIDYWANIA działań korzystając z nabytej wiedzy.
Przykładowo, jeśli włączam codziennie przez tydzień ciepłą wodę o 8 rano, to system inteligentny uczy się, żeby mi włączyć piec o 7:30 by się nagrzał, a jeśli zacznę włączać o 7 to SAM się przestawi na 6:30, a mając odpowiednio długą historię będzie wiedzieć, że co roku mam tak tylko w dwóch miesiącach, itp. To jest inteligencja, a nie zaprogramowanie czegoś z góry i sztywno.
Kitu (2016.12.06, 21:22)
Ocena: 0
#16

0%
Kenjiro @ 2016.12.06 20:54  Post: 1023959

Przykładowo, jeśli włączam codziennie przez tydzień ciepłą wodę o 8 rano, to system inteligentny uczy się, żeby mi włączyć piec o 7:30 by się nagrzał, a jeśli zacznę włączać o 7 to SAM się przestawi na 6:30, a mając odpowiednio długą historię będzie wiedzieć, że co roku mam tak tylko w dwóch miesiącach, itp. To jest inteligencja, a nie zaprogramowanie czegoś z góry i sztywno.


Fakt faktem, sam się wtedy zaprogramuje, że jak wstaniesz o 7, to ma się przestawić na 6:30 i po upływie dwóch miesięcy wrócić do 7:30. Inteligencja to to nie jest. Prędzej by była, gdyby grzała wodę w zależności od godziny, na którą masz ustawiony budzik - a w przypadku gdy go nie włączałeś, wyliczała o której mniej więcej powinieneś wstać - na podstawie ostatnich kilku nocy (czy zarwane, czy uczciwie przespane 7-8h) i wcześniejszych 'naturalnych' pobudek. Czyli prosty algorytm + mała sieć neuronowa/kilka równań korzystających ze średniej ważonej.
CortexM3 (2016.12.07, 08:30)
Ocena: 3
#17

0%
Pomijając teorie o szpiegowaniu domowników, powiem tak. To jest wszystko ładne, piękne, super i w ogóle, do puki się to nie zdupcy i/lub prądu nie braknie. Potem to jest powrót do ery kamienia łupanego.
Nie mówię automatyzacji nie, sam w domu pewne rzeczy sobie automatyzują, ale są moim zdaniem pewne granice rozsądku i lenistwa też. No i pamiętajmy że to wszystko działa 24h/dobę i robi papu prąd za który trzeba płacić.
strykul (2016.12.07, 09:18)
Ocena: 4
#18

0%
Cholera, zwykle staram się nie krytykować autorów, ale teraz się odezwę. Artykuł przeleciałem pobieżnie, bo nie chciałem sobie podnosić ciśnienia. Wytknę tylko kilka rzeczy:
1) W środowisku 'zawodowców' którzy na codzień pracują z rozwiązaniami automatyki budynkowej nie istnieje pojęcie systemu pełne/częściowe. Stosujemy rozróżnienie na systemu otwarte i zamknięte(autorskie).
2) Lista 'standardów' jest uboga - podstawowe rozwiązania otwarte, to KNX, LON oraz BACNet(starszy).

Generalnie w naszym kraju jest kilka laboratoriów automatyki budynkowej, które chętnie wesprą merytorycznie tego typu publikacje, bo zależy im na popularyzacji zagadnienia...

W ramach ciekawostki, rzućcie okiem ile trzeba, żeby złamać zabezpieczenia Philips HUE:
https://www.youtube.com/watch?v=Ed1OjAuRARU
SambaVerde (2016.12.07, 11:19)
Ocena: 6
#19

0%
''Domowa destylarnia whiskey sterowana przez system oparty na Arduino''
...i to mnie przekonało :D
suszi (2016.12.07, 11:28)
Ocena: 3
#20

0%
goly @ 2016.12.06 17:12  Post: 1023889
kto wie czy dzisiejsze raki to nie wpływ elektroniki która nas otacza (po części)

Może nie tyle elektroniki co sieci bezprzewodowych. Komórki, wifi, 3g itp... Gdyby można było zobaczyć fale radiowe to nie widzielibyśmy słońca
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
To chyba nie będzie zabójca Fortnite. 29
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 32
Lepsza, ale niestety też droższa niż poprzedniczka. 10
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Od zapowiedzi do sklepowej dostępności minie kilka tygodni. 18
Dla wielu osób wyniki badań mogą być zaskakujące.  22
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 32
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Nintendo Switch traci tytuł na wyłączność. 0
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
APU z 2 rdzeniami, 4 wątkami, układem graficznym Vega 3 i dwoma kontrolerami LAN 10 Gb/s. 5
Facebook
Ostatnio komentowane