artykułyChłodzenie

Coollaboratory Liquid MetalPad GPU, czyli grafika metalem płynąca

Piotr Gontarczyk 06.04.2007 70
Dwa miesiące temu przygotowaliśmy porównanie siedmiu past termoprzewodzących i przeprowadziliśmy ich testy jako przewodników ciepła pomiędzy procesorem a jego radiatorem. Wśród testowanych produktów mogliśmy zobaczyć w akcji nowatorskie rozwiązanie - Coollaboratory Liquid MetalPad - w postaci przypominających folię aluminiową przekładek. Firma Coollaboratory oferuje te same przekładki, przeznaczone także dla kart graficznych. Firma Cooling.pl zaopatrzyła nas w egzemplarz testowy, który oczywiście poddaliśmy testom. Wydajność Coollaboratory Liquid MetalPad GPU porównaliśmy z pastą nakładaną fabrycznie na karty Radeon X1800 XT oraz popularną Arctic Silver 5.

Pentagram Freezone HP-120 AlCu, HP-100 AlCu Lite i HP-100 TEC - chłodzenie piekła

Michał Reinholz 18.03.2007 77
Powoli kończy się okres wakacji dla procesorów. Zapowiada się gorące lato, kolejne kłopoty z odprowadzeniem ciepła i rezygnacja z bardziej ambitnego podkręcania. Przynajmniej dla fanów OC nie posiadających dobrych coolerów.

Primecooler PC-HP3 HyperPipe - bo procesor był za gorący

Piotr Gontarczyk 10.03.2007 101
Prezentowany przez nas w grudniu cooler Scythe Infinity zrobił na nas niemałe wrażenie. Jak się okazuje, rozmiar czasem ma znaczenie. Warto zatem mieć dużego coolera. Nie upłynęło aż tak wiele czasu od tamtej pory, a do naszej redakcji zawitała podobna konstrukcja, czyli ostatni produkt firmy Primecooler - PC-HP3. Radiator ten od Inifnity jest z jednej strony mniejszy, a z drugiej waży praktycznie tyle samo. Tutaj prawie całą powierzchnię oddawania ciepła stanowi miedź. Jak powszechnie wiadomo, niklowana miedź ciepło przenosi lepiej niż aluminium. Jednakże ten ostatni metal łatwiej oddaje owo ciepło do otoczenia. Miedź zatem wymaga lepszej wentylacji dla uzyskania lepszych rezultatów. Zobaczmy jak w praktyce sprawdzi się ciężki "klocek" Primecoolera.

Cooler Master Eclipse, HyperTX, Mars i XDream, czyli moda na procesorze

Michał Reinholz 09.02.2007 77
Na rynku dostępna jest ogromna liczba różnego rodzaju coolerów na procesory. Niestety, producenci przy ich opracowywaniu kierują się nie tylko wydajnością, ale również, coraz częściej, modą. Wymyślne kształty i poupychane we wszelkich możliwych miejscach diody niekoniecznie muszą iść w parze ze skutecznością działania, pociągają natomiast za sobą wzrost cen systemów chłodzenia.

Test siedmiu past termoprzewodzących

Piotr Gontarczyk 23.01.2007 136
Chłodzenie jednostek obliczeniowych takich jak mikroprocesory, układy graficzne czy chipsety płyt głównych przysparza producentom podzespołów i zestawów komputerowych coraz to większe problemy. Także zwykli użytkownicy, twórcy typowych składaków, stają się coraz bardziej wybredni. Chłodzenie ma być możliwie jak najcichsze i wydajne. Aby cele te osiągnąć, zazwyczaj wystarczy zakupić dobrej jakości zestaw chłodzący. Ciepło wytwarzane przez układ scalony trzeba odpowiednio przenieść na radiator. Tutaj z pomocą przychodzą pasty oraz przekładki termoprzewodzące. Rynek tego typu akcesoriów obfituje w wiele różnych rozwiązań. Dziś przyjrzymy się siedmiu spoiwom: Arctic Cooling MX-1, Arctic Silver Ceramique i 5, Coollaboratory Liquid Pro i MetalPad, Titan TTG-S104 oraz Zalman ZM-STG1. Które z rozwiązań jest najlepsze i czy najlepsze na pewno jest warte zakupu?

Scythe Infinity i Arctic Cooling Freezer, czyli rozmiar ma znaczenie

Piotr Gontarczyk 10.12.2006 138
"A ja mam większego!" - powiedzieć może każdy posiadacz systemu chłodzącego Scythe Infinity. I trudno o dobrą ripostę, gdyż standardowa "Rozmiar się nie liczy!" spotka się co najwyżej z ironicznym uśmiechem. Firma Scythe, przedstawiając coolery Infinity, prawdopodobnie miała zamiar tak mocno uderzyć w stół, na którym porozstawiane były produkty konkurencji, że rozsypałyby się one w drobny mak. Jakiś czas temu producent znany z niedrogich i wydajnych coolerów - Arctic Cooling - zaprezentował swoją linię produktów Freezer. Pod względem konstrukcyjnym niewiele je różni od produktu Scythe. Są jednak wyraźnie mniejsze, ale i o połowę tańsze. Dziś cooler Scythe Infinity porównujemy z bardzo popularnym coolerem Freezer 64 Pro od firmy Arctic Cooling. Obie te konstrukcje przedstawiamy jednocześnie na tle standardowego coolera AMD, dostarczanego wraz z procesorami Athlon 64.

Thermaltake Golden Orb II - uniwersalny wentylator na procesory Pentium 4 i Athlon 64

Paweł Pilarczyk 29.04.2006 44
Sześć lat temu firma Thermaltake wprowadziła bardzo oryginalny wówczas wentylator Golden Orb. Unikalny kształt, atrakcyjny wygląd, kompatybilność z procesorami Pentium III i Athlon oraz przystępna cena przyczyniły się do bardzo dużej popularności Golden Orba. Wpłynęła ona nawet na fakt, że wiele firm kopiowało kształt wentylatora, co miało zachęcić potencjalnych klientów do kupna. Jednak prawdziwy Golden Orb był tylko jeden. Kilka miesięcy temu Thermaltake zaprezentowała następcę swojego słynnego coolera, Golden Orb II. Znacznie różni się kształtem od swojego pierwowzoru i przypomina popularny wentylator Zalman CNPS7000A-Cu. Potrafi schłodzić procesory Athlon 64 lub Pentium 4 (LGA775). Ciekawie się prezentuje, a w dodatku jest cichy i wydajny.

Arctic Cooling Accelero X1 i X2 - alternatywne systemy chłodzenia Radeona X1800/X1900 i GeForce 6800/7800

Sebastian Stolarczyk 22.02.2006 100
Dynamiczny postęp technologiczny w dziedzinie procesorów graficznych spowodował, że dzisiejsze najszybsze akceleratory wykazują niemałe zapotrzebowanie na pobór mocy. Producenci kart walczą ze stale rosnącą temperaturą swoich urządzeń montując na nich skuteczne, choć nie zawsze odpowiadające potrzebom użytkowników systemy chłodzenia. W niektórych przypadkach są one za głośne, w innych - niezbyt efektywne. To otwiera przed producentami systemów chłodzących nowe możliwości. Standardowe chłodzenie można wymienić na takie, które w pełni sprosta naszym oczekiwaniom. Szwajcarska firma Arctic Cooling wprowadza do sprzedaży dwa nowe, alternatywne moduły chłodzące - Accelero X1 i X2.

ASUS EN6600GT Silencer, EAX800 Silencer i EN7800GT TOP Silent - trzy bezgłośne karty graficzne dla każdego

Sebastian Stolarczyk 16.01.2006 40
Szybkie karty graficzne czy procesory wymagają wydajnego chłodzenia. Najczęściej na kartach graficznych montuje się duże radiatory, schładzane dodatkowo przez wydajne wentylatory. Każdy taki wentylator generuje jednak hałas, który nie ma względów dla komfortu naszej pracy na komputerze, często potrafiąc skutecznie uprzykrzyć nawet tak przyjemne zajęcia, jak granie czy oglądanie filmów. Czy jesteśmy zatem skazani na głośny system chłodzenia naszego akceleratora? Nie! W naszym laboratorium poddaliśmy testom trzy pasywnie chłodzone karty graficzne firmy ASUS, oparte o kości GeForce 6600 GT, Radeon X800 i GeForce 7800 GT. Zapraszamy!

Pentagram Freezone XC - chłodzenie dla kart graficznych

Tomek Surmacz 24.06.2005 61
Pentagram Freezone to dobrze rozpoznawalny znak, jeśli chodzi o chłodzenie procesorów. Coolery te zdobyły dużą popularność dzięki niezłym parametrom, dużej uniwersalności oraz przystępnej cenie. Dziwne byłoby, gdyby firma nie zaprezentowała czegoś równie ciekawego na karty graficzne. W końcu najnowsze modele kart z układami ATI i NVIDIA produkują tyle ciepła, co średniej klasy procesory. I stało się, na rynek wchodzi seria coolerów przeznaczonych właśnie na karty graficzne. W niniejszym artykule sprawdziliśmy, na co stać nowe wynalazki spod znaku Pentagramu. A stać je na wiele!

Porównanie ośmiu uniwersalnych coolerów na procesory

Tomek Surmacz 15.06.2005 50
"Boom" na coolery już minął. Rynek chłodzenia jest obecnie dość rozwinięty. W sklepach internetowych można znaleźć masę różnych rozwiązań, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dobra wydajność, minimalny hałas, uniwersalność i cena to główne kryteria rozpatrywane przy zakupie. Wszystkiego jednak mieć nie można. Niektórzy producenci tworzą bezkompromisowe monstra, nie przejmując się zbytnio ceną, inni starają się wycisnąć jak najwięcej przy minimalnym koszcie. Obie grupy produktów oczywiście mają swoich zwolenników. W naszym porównaniu wzięło udział osiem coolerów. Wśród nich są zarówno tanie i popularne, jak również droga i egzotyczna ekstraklasa. Zapraszamy do lektury!

Sonic, Typhoon i Beetle - trzy giganty chłodzące od Thermaltake

Tomek Surmacz 25.05.2005 44
Dzięki producentom szybkich procesorów, rynek chłodzenia rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Rosną gabaryty, możliwości i cena. Część coolerów "stara się" również ciekawie wyglądać. Od czasu do czasu pojawia się jednak produkt jedyny w swoim rodzaju, wyróżniający się wśród innych pozycji. Tak było chociażby z coolerami Thermalright czy Pentagram Freezone. Dziś przyjrzymy się trzem najnowszym zestawom chłodzącym firmy Thermaltake. Być może uda się wśród nich znaleźć produkt, który również podbije serca naszych czytelników - komputerowych entuzjastów. Zapraszamy do recenzji!

Zalman TNN 500AF - całkowicie pasywne rozwiązanie chłodzące

Tomek Surmacz 18.05.2005 74
Są na świecie przedmioty, które można ochrzcić mianem „ekskluzywnych”. Wykonane są z doskonałą precyzją i z najlepszych materiałów. Wysiłek projektantów włożony w ich stworzenie obdarza je niemal własną duszą. Budzą zachwyt, pożądanie i jednocześnie mają w sobie to „coś”. Nazwy takie jak Ferrari, Bentley, Cartier czy Chopard bez wątpienia budzą dreszczyk emocji wśród miłośników samochodów czy też miłośniczek biżuterii. Patrząc na rynek komputerów, trudno w nim znaleźć coś z „ekskluzywności”. Towar produkowany jest masowo – owszem są produkty wysokiej jakości... ale to tylko „wysoka jakość”, nic więcej. Widać doskonałą technologię i precyzję, jednak nie widać pasji tworzenia. Z jednym wyjątkiem. Jest nim obudowa Zalman TNN 500AF. Być może porównanie do powyższych marek jest nieco na wyrost, jednak obudowa ta z pewnością jest wyjątkowa, chociażby dlatego, że jako pierwsza pozwala na zbudowanie całkowicie bezgłośnego komputera. O jej ekskluzywności niech świadczy fakt, że kosztuje prawie 6 tysięcy złotych!

Test porównawczy 9 zestawów chłodzących dla kart graficznych

Tomek Surmacz 04.04.2005 50
Postęp technologiczny w dziedzinie procesorów graficznych spowodował, że dzisiejsze karty to dość łakome urządzenia jeśli chodzi o pobór mocy. Wymagają one również bardzo skutecznego chłodzenia. Firmy ATI i NVIDIA projektują odpowiednie systemy chłodzenia dla swoich kart, jednak nie zawsze spełniają one wymagania użytkownika. W niektórych przypadkach są za głośne, w innych - niezbyt efektywne. Podobnie jak w przypadku procesorów biurkowych, oryginalne chłodzenie można wymienić. A na co? Poszukujących odpowiedzi zapraszamy do naszego przeglądu alternatywnych systemów chłodzących dla kart graficznych.

Walka z wiatrakami, czyli w poszukiwaniu ciszy z firmą CPC

Maciej Janowski 25.01.2005 142
Jeszcze parę lat temu to było nie do pomyślenia. Woda w komputerze? Przecież nie oszalałem! Jednak to, co w teorii powinno pozostać w kręgu zainteresowań hobbystów, rozprzestrzeniło się niczym plaga wśród rzeszy szarych użytkowników. Mówiąc krótko - mamy modę na chłodzenie naszych maszyn cieczą. Komputery są nieodłącznym elementem naszego otoczenia, niezbędne w pracy, zapewniające rozrywkę i coraz bardziej popularne. Upowszechnienie technologii informatycznych i duża konkurencja na rynku pozwala nam - konsumentom - na krytykowanie niektórych "właściwości" komputerów. Niedawno zaczęliśmy przykładać wagę do komfortu pracy z pecetem, a więc przede wszystkim do emitowanego przezeń hałasu. Jednak cóż zrobić... nowoczesne procesory - malutkie grzałki o sporej mocy - wymagają dobrego chłodzenia, a przecież, jak mawia stare przysłowie, "Praw fizyki nie oszukasz, żeby chłodzić, musisz dmuchać". I tak tkwimy zagubieni gdzieś pomiędzy pogonią za gigahercami a pragnieniem błogiej ciszy.

Gainward CoolFX Ultra/2600 PowerPack! TV-DVI-DVI Golden Sample - grafika dla prawdziwych zapaleńców

Paweł Pilarczyk 10.01.2005 58
W naszym laboratorium przetestowaliśmy niecodzienny produkt. Jest nim karta graficzna firmy Gainward, model CoolFX Ultra/2600 PowerPack! TV-DVI-DVI Golden Sample (ten, kto wymyśla tak długie nazwy, chyba musi mieć jakiś kompleks). Jej sercem jest układ graficzny GeForce 6800 Ultra, który pracuje z wyższym zegarem, niż standardowo. Produkt ma 256 MB pamięci GDDR3 - również podkręconej. To co jednak w karcie Gainwarda unikalne, to standardowo zainstalowany system chłodzenia wodą - zamiast tradycyjnego radiatora i wentylatora. Produkt jest nie tylko bardzo szybki, ale jednocześnie bardzo cichy. Jest tylko jeden problem. Sugerowana cena karty CoolFX Ultra/2600 PowerPack! to prawie cztery tysiące złotych.

Test 12 wentylatorów dla platformy Socket 478

Maciej Janowski 30.12.2004 91
Od naszego ostatniego zestawienia coolerów dla Pentium 4 minęło kilka miesięcy. Okres ten to jednocześnie popularyzacja gorących procesorów z linii Prescott. W ciągu tego czasu można było zaobserwować pewną tendencję na rynku chłodzenia. Mamy coraz więcej rozwiązań opartych o ciepłowody, a coraz mniej tradycyjnych radiatorów, które wykorzystują tylko przewodnictwo cieplne miedzi bądź aluminium. Nowe modele coolerów, które nie posiadają ciepłowodów, znacznie przybrały na masie i rozmiarach – osiągając w pewnym sensie punkt krytyczny. Przy zastosowaniu tradycyjnej technologii, dużo więcej już się nie da zrobić. Przynajmniej nie w obecnych komputerach w standardzie ATX. Poniżej znajdziecie porównanie dwunastu coolerów, z których tylko czwórka nie posiada rurek cieplnych. Jeśli jesteście ciekawi, jak wypadły na tle nowoczesnej konkurencji, to zapraszamy dalej.

Titan TWC-A04 - chłodzenie wodne

Tomasz Surmacz 06.08.2004 37
Chłodzenie procesora wodą zawsze budziło skrajne skojarzenia. Część pytała: po co? Inna część starannie dobierała elementy lub wręcz sama je tworzyła. Gotowe zestawy były nieosiągalne w Polsce. Tak było 4 czy 5 lat temu. Dziś pytanie „po co” już lekko przyblakło. Nowe procesory są na tyle gorące, że czasami zwykły radiator z wentylatorem to za mało. Chłodzenie wodne również jest bardziej dostępne – zarówno w postaci gotowych elementów, z których, jak z klocków, można zbudować cały układ, lub też firmowych zestawów, gdzie producent zadbał nawet o każdą śrubkę i podkładkę. Dziś mamy okazję zaprezentować kompletny zestaw firmy Titan – TWC-A04. Zobaczmy, jak wygląda chłodzenie wodne przygotowane przez producenta znanego dotychczas z tanich coolerów.

Porównanie 37 wentylatorów dla Pentium 4

Tomasz Surmacz 26.07.2004 104
Procesory Intel Pentium 4 na rdzeniu Prescott niechlubnie otrzymały tytuł najgorętszych na rynku. Topowe modele Intela przekroczyły już barierę 100 W, jeśli chodzi o wydzielane ciepło. Rynek chłodzenia do tej pory oferował wentylatory świetnie spisujące się na starszych modelach Pentium 4. Nadszedł Prescott i pojawiło się pytanie: czym chłodzić? Czy standardowe wentylatory wystarczą? W niniejszym artykule postaramy się to sprawdzić. Na „gorącą bułeczkę” Intela założyliśmy aż 37 różnych coolerów. Począwszy od najprostszych modeli, przez egzotyki niedostępne jeszcze w kraju, aż po najdroższe i najwydajniejsze konstrukcje. Zapraszamy do lektury!

Akasa Fan Control Pro FC-03

Tomasz Surmacz 21.07.2004 19
Czy chcielibyście mieć w komputerze coś ładnego i zarazem funkcjonalnego? Może męczy Was hałas wentylatorów szumiących w komputerze? Chcecie wiedzieć, z jaką temperaturą pracują podzespoły Waszego komputera? Jeśli chociaż raz odpowiedzieliście TAK, to zachęcam do zapoznania się z flagowym panelem firmy Akasa, Fan Control Pro AK-FC-03. Panel na pierwszy rzut oka nie szokuje jak produkty konkurencji, jednak posiada dużo zalet i możliwości.