Chłodzenie
Artykuły
Artykułów na stronę
1 2 3
Piotr Gontarczyk | 10.03.2007 | 79156 odsłon | 101 komentarzy
Prezentowany przez nas w grudniu cooler Scythe Infinity zrobił na nas niemałe wrażenie. Jak się okazuje, rozmiar czasem ma znaczenie. Warto zatem mieć dużego coolera. Nie upłynęło aż tak wiele czasu od tamtej pory, a do naszej redakcji zawitała podobna konstrukcja, czyli ostatni produkt firmy Primecooler - PC-HP3. Radiator ten od Inifnity jest z jednej strony mniejszy, a z drugiej waży praktycznie tyle samo. Tutaj prawie całą powierzchnię oddawania ciepła stanowi miedź. Jak powszechnie wiadomo, niklowana miedź ciepło przenosi lepiej niż aluminium. Jednakże ten ostatni metal łatwiej oddaje owo ciepło do otoczenia. Miedź zatem wymaga lepszej wentylacji dla uzyskania lepszych rezultatów. Zobaczmy jak w praktyce sprawdzi się ciężki "klocek" Primecoolera. więcej »
Michał Reinholz | 09.02.2007 | 106217 odsłon | 77 komentarzy
Na rynku dostępna jest ogromna liczba różnego rodzaju coolerów na procesory. Niestety, producenci przy ich opracowywaniu kierują się nie tylko wydajnością, ale również, coraz częściej, modą. Wymyślne kształty i poupychane we wszelkich możliwych miejscach diody niekoniecznie muszą iść w parze ze skutecznością działania, pociągają natomiast za sobą wzrost cen systemów chłodzenia. więcej »
Piotr Gontarczyk | 23.01.2007 | 741037 odsłon | 135 komentarzy
Chłodzenie jednostek obliczeniowych takich jak mikroprocesory, układy graficzne czy chipsety płyt głównych przysparza producentom podzespołów i zestawów komputerowych coraz to większe problemy. Także zwykli użytkownicy, twórcy typowych składaków, stają się coraz bardziej wybredni. Chłodzenie ma być możliwie jak najcichsze i wydajne. Aby cele te osiągnąć, zazwyczaj wystarczy zakupić dobrej jakości zestaw chłodzący. Ciepło wytwarzane przez układ scalony trzeba odpowiednio przenieść na radiator. Tutaj z pomocą przychodzą pasty oraz przekładki termoprzewodzące. Rynek tego typu akcesoriów obfituje w wiele różnych rozwiązań. Dziś przyjrzymy się siedmiu spoiwom: Arctic Cooling MX-1, Arctic Silver Ceramique i 5, Coollaboratory Liquid Pro i MetalPad, Titan TTG-S104 oraz Zalman ZM-STG1. Które z rozwiązań jest najlepsze i czy najlepsze na pewno jest warte zakupu? więcej »
Piotr Gontarczyk | 10.12.2006 | 241886 odsłon | 138 komentarzy
"A ja mam większego!" - powiedzieć może każdy posiadacz systemu chłodzącego Scythe Infinity. I trudno o dobrą ripostę, gdyż standardowa "Rozmiar się nie liczy!" spotka się co najwyżej z ironicznym uśmiechem. Firma Scythe, przedstawiając coolery Infinity, prawdopodobnie miała zamiar tak mocno uderzyć w stół, na którym porozstawiane były produkty konkurencji, że rozsypałyby się one w drobny mak. Jakiś czas temu producent znany z niedrogich i wydajnych coolerów - Arctic Cooling - zaprezentował swoją linię produktów Freezer. Pod względem konstrukcyjnym niewiele je różni od produktu Scythe. Są jednak wyraźnie mniejsze, ale i o połowę tańsze. Dziś cooler Scythe Infinity porównujemy z bardzo popularnym coolerem Freezer 64 Pro od firmy Arctic Cooling. Obie te konstrukcje przedstawiamy jednocześnie na tle standardowego coolera AMD, dostarczanego wraz z procesorami Athlon 64. więcej »
Paweł Pilarczyk | 29.04.2006 | 47778 odsłon | 44 komentarze
Sześć lat temu firma Thermaltake wprowadziła bardzo oryginalny wówczas wentylator Golden Orb. Unikalny kształt, atrakcyjny wygląd, kompatybilność z procesorami Pentium III i Athlon oraz przystępna cena przyczyniły się do bardzo dużej popularności Golden Orba. Wpłynęła ona nawet na fakt, że wiele firm kopiowało kształt wentylatora, co miało zachęcić potencjalnych klientów do kupna. Jednak prawdziwy Golden Orb był tylko jeden. Kilka miesięcy temu Thermaltake zaprezentowała następcę swojego słynnego coolera, Golden Orb II. Znacznie różni się kształtem od swojego pierwowzoru i przypomina popularny wentylator Zalman CNPS7000A-Cu. Potrafi schłodzić procesory Athlon 64 lub Pentium 4 (LGA775). Ciekawie się prezentuje, a w dodatku jest cichy i wydajny. więcej »
Sebastian Stolarczyk | 22.02.2006 | 143884 odsłony | 100 komentarzy
Dynamiczny postęp technologiczny w dziedzinie procesorów graficznych spowodował, że dzisiejsze najszybsze akceleratory wykazują niemałe zapotrzebowanie na pobór mocy. Producenci kart walczą ze stale rosnącą temperaturą swoich urządzeń montując na nich skuteczne, choć nie zawsze odpowiadające potrzebom użytkowników systemy chłodzenia. W niektórych przypadkach są one za głośne, w innych - niezbyt efektywne. To otwiera przed producentami systemów chłodzących nowe możliwości. Standardowe chłodzenie można wymienić na takie, które w pełni sprosta naszym oczekiwaniom. Szwajcarska firma Arctic Cooling wprowadza do sprzedaży dwa nowe, alternatywne moduły chłodzące - Accelero X1 i X2. więcej »
Sebastian Stolarczyk | 16.01.2006 | 72683 odsłony | 40 komentarzy
Szybkie karty graficzne czy procesory wymagają wydajnego chłodzenia. Najczęściej na kartach graficznych montuje się duże radiatory, schładzane dodatkowo przez wydajne wentylatory. Każdy taki wentylator generuje jednak hałas, który nie ma względów dla komfortu naszej pracy na komputerze, często potrafiąc skutecznie uprzykrzyć nawet tak przyjemne zajęcia, jak granie czy oglądanie filmów. Czy jesteśmy zatem skazani na głośny system chłodzenia naszego akceleratora? Nie! W naszym laboratorium poddaliśmy testom trzy pasywnie chłodzone karty graficzne firmy ASUS, oparte o kości GeForce 6600 GT, Radeon X800 i GeForce 7800 GT. Zapraszamy! więcej »
Tomek Surmacz | 24.06.2005 | 108070 odsłon | 61 komentarzy
Pentagram Freezone to dobrze rozpoznawalny znak, jeśli chodzi o chłodzenie procesorów. Coolery te zdobyły dużą popularność dzięki niezłym parametrom, dużej uniwersalności oraz przystępnej cenie. Dziwne byłoby, gdyby firma nie zaprezentowała czegoś równie ciekawego na karty graficzne. W końcu najnowsze modele kart z układami ATI i NVIDIA produkują tyle ciepła, co średniej klasy procesory. I stało się, na rynek wchodzi seria coolerów przeznaczonych właśnie na karty graficzne. W niniejszym artykule sprawdziliśmy, na co stać nowe wynalazki spod znaku Pentagramu. A stać je na wiele! więcej »
Tomek Surmacz | 15.06.2005 | 558372 odsłony | 50 komentarzy
"Boom" na coolery już minął. Rynek chłodzenia jest obecnie dość rozwinięty. W sklepach internetowych można znaleźć masę różnych rozwiązań, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dobra wydajność, minimalny hałas, uniwersalność i cena to główne kryteria rozpatrywane przy zakupie. Wszystkiego jednak mieć nie można. Niektórzy producenci tworzą bezkompromisowe monstra, nie przejmując się zbytnio ceną, inni starają się wycisnąć jak najwięcej przy minimalnym koszcie. Obie grupy produktów oczywiście mają swoich zwolenników. W naszym porównaniu wzięło udział osiem coolerów. Wśród nich są zarówno tanie i popularne, jak również droga i egzotyczna ekstraklasa. Zapraszamy do lektury! więcej »
Tomek Surmacz | 25.05.2005 | 149674 odsłony | 44 komentarze
Dzięki producentom szybkich procesorów, rynek chłodzenia rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Rosną gabaryty, możliwości i cena. Część coolerów "stara się" również ciekawie wyglądać. Od czasu do czasu pojawia się jednak produkt jedyny w swoim rodzaju, wyróżniający się wśród innych pozycji. Tak było chociażby z coolerami Thermalright czy Pentagram Freezone. Dziś przyjrzymy się trzem najnowszym zestawom chłodzącym firmy Thermaltake. Być może uda się wśród nich znaleźć produkt, który również podbije serca naszych czytelników - komputerowych entuzjastów. Zapraszamy do recenzji! więcej »
Tomek Surmacz | 18.05.2005 | 250764 odsłony | 74 komentarze
Są na świecie przedmioty, które można ochrzcić mianem „ekskluzywnych”. Wykonane są z doskonałą precyzją i z najlepszych materiałów. Wysiłek projektantów włożony w ich stworzenie obdarza je niemal własną duszą. Budzą zachwyt, pożądanie i jednocześnie mają w sobie to „coś”. Nazwy takie jak Ferrari, Bentley, Cartier czy Chopard bez wątpienia budzą dreszczyk emocji wśród miłośników samochodów czy też miłośniczek biżuterii. Patrząc na rynek komputerów, trudno w nim znaleźć coś z „ekskluzywności”. Towar produkowany jest masowo – owszem są produkty wysokiej jakości... ale to tylko „wysoka jakość”, nic więcej. Widać doskonałą technologię i precyzję, jednak nie widać pasji tworzenia. Z jednym wyjątkiem. Jest nim obudowa Zalman TNN 500AF. Być może porównanie do powyższych marek jest nieco na wyrost, jednak obudowa ta z pewnością jest wyjątkowa, chociażby dlatego, że jako pierwsza pozwala na zbudowanie całkowicie bezgłośnego komputera. O jej ekskluzywności niech świadczy fakt, że kosztuje prawie 6 tysięcy złotych! więcej »
Tomek Surmacz | 04.04.2005 | 349446 odsłon | 50 komentarzy
Postęp technologiczny w dziedzinie procesorów graficznych spowodował, że dzisiejsze karty to dość łakome urządzenia jeśli chodzi o pobór mocy. Wymagają one również bardzo skutecznego chłodzenia. Firmy ATI i NVIDIA projektują odpowiednie systemy chłodzenia dla swoich kart, jednak nie zawsze spełniają one wymagania użytkownika. W niektórych przypadkach są za głośne, w innych - niezbyt efektywne. Podobnie jak w przypadku procesorów biurkowych, oryginalne chłodzenie można wymienić. A na co? Poszukujących odpowiedzi zapraszamy do naszego przeglądu alternatywnych systemów chłodzących dla kart graficznych. więcej »
Maciej Janowski | 25.01.2005 | 83570 odsłon | 142 komentarze
Jeszcze parę lat temu to było nie do pomyślenia. Woda w komputerze? Przecież nie oszalałem! Jednak to, co w teorii powinno pozostać w kręgu zainteresowań hobbystów, rozprzestrzeniło się niczym plaga wśród rzeszy szarych użytkowników. Mówiąc krótko - mamy modę na chłodzenie naszych maszyn cieczą. Komputery są nieodłącznym elementem naszego otoczenia, niezbędne w pracy, zapewniające rozrywkę i coraz bardziej popularne. Upowszechnienie technologii informatycznych i duża konkurencja na rynku pozwala nam - konsumentom - na krytykowanie niektórych "właściwości" komputerów. Niedawno zaczęliśmy przykładać wagę do komfortu pracy z pecetem, a więc przede wszystkim do emitowanego przezeń hałasu. Jednak cóż zrobić... nowoczesne procesory - malutkie grzałki o sporej mocy - wymagają dobrego chłodzenia, a przecież, jak mawia stare przysłowie, "Praw fizyki nie oszukasz, żeby chłodzić, musisz dmuchać". I tak tkwimy zagubieni gdzieś pomiędzy pogonią za gigahercami a pragnieniem błogiej ciszy. więcej »
Paweł Pilarczyk | 10.01.2005 | 65117 odsłon | 58 komentarzy
W naszym laboratorium przetestowaliśmy niecodzienny produkt. Jest nim karta graficzna firmy Gainward, model CoolFX Ultra/2600 PowerPack! TV-DVI-DVI Golden Sample (ten, kto wymyśla tak długie nazwy, chyba musi mieć jakiś kompleks). Jej sercem jest układ graficzny GeForce 6800 Ultra, który pracuje z wyższym zegarem, niż standardowo. Produkt ma 256 MB pamięci GDDR3 - również podkręconej. To co jednak w karcie Gainwarda unikalne, to standardowo zainstalowany system chłodzenia wodą - zamiast tradycyjnego radiatora i wentylatora. Produkt jest nie tylko bardzo szybki, ale jednocześnie bardzo cichy. Jest tylko jeden problem. Sugerowana cena karty CoolFX Ultra/2600 PowerPack! to prawie cztery tysiące złotych. więcej »
Maciej Janowski | 30.12.2004 | 369314 odsłon | 91 komentarzy
Od naszego ostatniego zestawienia coolerów dla Pentium 4 minęło kilka miesięcy. Okres ten to jednocześnie popularyzacja gorących procesorów z linii Prescott. W ciągu tego czasu można było zaobserwować pewną tendencję na rynku chłodzenia. Mamy coraz więcej rozwiązań opartych o ciepłowody, a coraz mniej tradycyjnych radiatorów, które wykorzystują tylko przewodnictwo cieplne miedzi bądź aluminium. Nowe modele coolerów, które nie posiadają ciepłowodów, znacznie przybrały na masie i rozmiarach – osiągając w pewnym sensie punkt krytyczny. Przy zastosowaniu tradycyjnej technologii, dużo więcej już się nie da zrobić. Przynajmniej nie w obecnych komputerach w standardzie ATX. Poniżej znajdziecie porównanie dwunastu coolerów, z których tylko czwórka nie posiada rurek cieplnych. Jeśli jesteście ciekawi, jak wypadły na tle nowoczesnej konkurencji, to zapraszamy dalej. więcej »
Tomasz Surmacz | 06.08.2004 | 98485 odsłon | 37 komentarzy
Chłodzenie procesora wodą zawsze budziło skrajne skojarzenia. Część pytała: po co? Inna część starannie dobierała elementy lub wręcz sama je tworzyła. Gotowe zestawy były nieosiągalne w Polsce. Tak było 4 czy 5 lat temu. Dziś pytanie „po co” już lekko przyblakło. Nowe procesory są na tyle gorące, że czasami zwykły radiator z wentylatorem to za mało. Chłodzenie wodne również jest bardziej dostępne – zarówno w postaci gotowych elementów, z których, jak z klocków, można zbudować cały układ, lub też firmowych zestawów, gdzie producent zadbał nawet o każdą śrubkę i podkładkę. Dziś mamy okazję zaprezentować kompletny zestaw firmy Titan – TWC-A04. Zobaczmy, jak wygląda chłodzenie wodne przygotowane przez producenta znanego dotychczas z tanich coolerów. więcej »
Tomasz Surmacz | 26.07.2004 | 475123 odsłony | 104 komentarze
Procesory Intel Pentium 4 na rdzeniu Prescott niechlubnie otrzymały tytuł najgorętszych na rynku. Topowe modele Intela przekroczyły już barierę 100 W, jeśli chodzi o wydzielane ciepło. Rynek chłodzenia do tej pory oferował wentylatory świetnie spisujące się na starszych modelach Pentium 4. Nadszedł Prescott i pojawiło się pytanie: czym chłodzić? Czy standardowe wentylatory wystarczą? W niniejszym artykule postaramy się to sprawdzić. Na „gorącą bułeczkę” Intela założyliśmy aż 37 różnych coolerów. Począwszy od najprostszych modeli, przez egzotyki niedostępne jeszcze w kraju, aż po najdroższe i najwydajniejsze konstrukcje. Zapraszamy do lektury! więcej »
Tomasz Surmacz | 21.07.2004 | 46740 odsłon | 19 komentarzy
Czy chcielibyście mieć w komputerze coś ładnego i zarazem funkcjonalnego? Może męczy Was hałas wentylatorów szumiących w komputerze? Chcecie wiedzieć, z jaką temperaturą pracują podzespoły Waszego komputera? Jeśli chociaż raz odpowiedzieliście TAK, to zachęcam do zapoznania się z flagowym panelem firmy Akasa, Fan Control Pro AK-FC-03. Panel na pierwszy rzut oka nie szokuje jak produkty konkurencji, jednak posiada dużo zalet i możliwości. więcej »
Paweł Pilarczyk | 29.04.2004 | 55762 odsłony | 30 komentarzy
Firma Gigabyte regularnie poszerza spektrum swoich produktów. Ten tajwański producent wytwarza już nie tylko płyty główne i karty graficzne, ale także sprzęt sieciowy, notebooki, napędy optyczne, a nawet monitory. Nie tak dawno oferta Gigabyte została wzbogacona o wentylator, noszący nazwę 3D Cooler-PRO. Jest on o tyle oryginalny, że - prócz unikalnego wyglądu - potrafi schłodzić wszystkie odmiany pecetowych procesorów: Athlon XP, Pentium 4, a nawet Athlon 64. Podczas marcowych targów CeBIT firma Gigabyte zaprezentowała nową, miedzianą wersję wentylatora: 3D Cooler-ULTRA 2004 GT Edition. Ten właśnie model chcielibyśmy Wam dzisiaj przybliżyć. więcej »
Tomasz Surmacz | 08.01.2004 | 116302 odsłony | 21 komentarzy
Nie każdy potrzebuje pół kilkograma miedzi, aby schłodzić swój procesor. Nie każdy też może sobie pozwolić na wydanie ponad stu złotych na tak „drugorzędny” element, jakim jest wentylator do procesora. Ale chłodzić mimo wszystko trzeba. W segmencie „tanich wentylatorów” nie ma spektakularnych nowości, wyposażenie dodatkowe jest ubogie, a miedź, jeśli występuje, to praktycznie w śladowych ilościach. Mimo to, segment ten ma bogatą ofertę, a my postaramy się ją nieco przybliżyć. Do testu stanęło trzynastu zawodników, z grubsza reprezentujących to, co możemy w Polsce nabyć za umiarkowaną kwotę. więcej »
Artykułów na stronę
1 2 3
Aktualności
Niedrogi sprzęt do domu i pracy. W portfolio marki Prestigio pojawił się nowy notebook Smartbook 133S. 2
Samodzielnie ucząca się SI ma stać się standardem w grach. 15
Wiedźmin łącznie sprzedał się w liczbie ponad 33 milionów kopii. 38
Zła wiadomość dla osób, które słuchają muzyki za pośrednictwem platformy. 26
To najdroższy smartfon w portfolio południowokoreańskiego producenta. 6
Nasze procesory są "epyckie." Na targach Cloudfest odbywają się prezentacje, zapowiedzi oraz konferencje prasowe związane z całą branżą usług chmurowych, w tym także sprzętu. 36
To może być bardzo drogie "ups!". 73
Amerykanie i Rosjanie największymi piratami. 33
Trochę taniej niż u konkurencji, ale wciąż trudno mówić o atrakcyjnych cenach. 16
Ty wybierasz przeglądarkę, a Windows 10 wie lepiej. 64
Połączenie retro i nowoczesności. 15
Facebook
Ostatnio komentowane