
W zapowiedzi sprzed ponad miesiąca oznajmiliśmy koniec pewnej ery i już na wstępie chcemy Wam wyjaśnić, na czym to polega. Oświadczamy zatem, że za sugestią Rady Języka Polskiego od dziś zabronione jest posługiwanie się słowem „cooler” w jakiejkolwiek postaci na wortalu i forum PCLab.pl. Jedynie słuszną formą, którą popiera redakcja i wspomniana rada, to określenie „schładzacz”. W ostateczności dopuszcza się wykorzystywanie sformułowania „system chłodzenia”. Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie dziś, kończąc erę słowa „cooler”. Dziękujemy za uwagę!
No dobrze, dość już żartów. W poniższym artykule stężenie słowa „schładzacz” będzie wprost niespotykane. W związku z tym chcieliśmy zadedykować ten wielki test schładzaczy wszystkim przeciwnikom tego słowa :) Mamy nadzieję, że dzięki tej dedykacji komentarzy nie zdominuje debata nad tym mocno kontrowersyjnym słowem. Skupmy się na teście.
więcej »Jakiś czas temu przetestowaliśmy dla Was wybrane radiatory do konwencjonalnego chłodzenia komputera, czyli powietrznego. W teście znalazło się kilka czołowych rozwiązań za kilkaset złotych, jak i najczęściej wybierane konstrukcje ze średniego segmentu. Dzisiaj wszystkim wówczas ocenionym konstrukcjom przyjdzie zmierzyć się z pecetem zbudowanym przez nas z pomocą kilku dużych graczy tego rynku. Prawdziwym rodzynkiem będzie jednak stworzony od podstaw układ chłodzenia cieczą, który pozwoli nam przeprowadzić porównanie pt. „chłodzenie wodne kontra chłodzenie powietrzne”.
więcej »Na chłodzenie komputera cieczą (water cooling) decydują się raczej ci, którzy mają konkretne wymagania: zapaleńcy podkręcania albo najwięksi miłośnicy ciszy. Z myślą o szerszej grupie odbiorców projektuje się zestawy typu „All in One”, czyli na ogół zamknięte obiegi cieczy z pompą zintegrowaną z blokiem i na stałe połączone z chłodnicą. Czy warto rozważyć zamianę standardowego schładzacza na układ typu WC? Czy płynące z tego korzyści są warte kosztów?
więcej »Chłodzenie poszczególnych podzespołów komputera od zawsze jest sporym problemem. Miliony tranzystorów w procesorach czy kartach graficznych wydzielają ilości ciepła, które niełatwo odprowadzić. Trzeba wykorzystywać sporej wielkości radiatory, które odbiorą je z układu, a następnie oddadzą do otoczenia. Dzisiaj testujemy wybrane konstrukcje, których zadaniem będzie schłodzić procesor zarówno bardzo wydajny, jak i dość energochłonny, jak na dzisiejsze standardy: Intel Core i7-3970X!
więcej »