Obudowy i zasilacze
Artykuły
Artykułów na stronę
1 2 3 4 5
Tomek Surmacz | 22.09.2005 | 74673 odsłony | 42 komentarze
Specyfikacja ATX obecna jest na rynku już blisko 10 lat. Ta swego rodzaju "norma" wskazuje producentom, w jaki sposób powinny być projektowane płyty główne, zasilacze czy też obudowy. Wraz z postępem technologicznym standard ATX (według niektórych opinii) przestaje powoli spełniać zakładane wymagania. W przypadku obudów komputerowych niektórzy producenci starają się wprowadzać różne własne pomysły, które czerpią nieco z przyszłościowego formatu BTX, jednak są nadal zgodne obecnymi na rynku podzespołami. Takim przykładem jest obudowa Sharkoon Silvation, która nieco "nagina" zalecenia standardu ATX. Czy z pozytywnym skutkiem? Po odpowiedź zapraszamy do recenzji! więcej »
Tomek Surmacz | 07.09.2005 | 93133 odsłony | 39 komentarzy
W epoce szybkich, gorących procesorów i kart graficznych, wypuszczenie na rynek zasilacza o mocy 300 watów wydaje się być żartem. Przynajmniej jeśli chodzi o tradycyjny zasilacz. Silverstone ST30NF jest jednak jednostką nietypową. Nie posiada żadnego wentylatora. Chłodzony jest zupełnie pasywnie. Dzięki temu nie wydaje z siebie żadnych odgłosów, a zatem jest potencjalnym kandydatem do budowy bardzo cichego lub nawet w określonych warunkach "niesłyszalnego" komputera. Czy moc, jaką oferuje pozwala zasilić współczesny komputer? W odpowiedzi na to pytanie zapraszamy do naszej recenzji. więcej »
Patryk Grzechnik | 17.08.2005 | 29565 odsłon | 28 komentarzy
Jakiś czas temu pojawił się suplement do dużego testu zasilaczy, traktujący o zasilaczach Akasa oraz Techsolo. Dziś pragniemy Wam przedstawić kolejną jego część, w której przyjrzymy się bliżej zasilaczom marki Manhattan. Test ten powinien zainteresować w szczególności osoby z nieco mniej zasobnym portfelem, gdyż prezentowane w dalszej części artykułu zasilacze należą raczej do niższego segmentu cenowego, prezentując przy tym przyzwoitą jakość wykonania i parametry użytkowe. Produkty Manhattan pochodzą z tej samej fabryki, w której produkowane są obecnie zasilacze Chieftec. Do przetestowania otrzymaliśmy modele ISO-500DP o mocy 420 watów oraz ISO-450P o mocy 350 watów. Po więcej szczegółów zapraszamy do dalszej części artykułu. więcej »
Tomek Surmacz | 25.06.2005 | 99824 odsłony | 19 komentarzy
HTPC, czyli „Home Theater PC” to coraz powszechniejsza forma zastosowania peceta. Jak nazwa sugeruje, komputer pełni rolę domowego kina i centrum multimedialnego. Kwatera główna takiego centrum to oczywiście salon – dużo przestrzeni, dobre nagłośnienie, sprzęt Hi-Fi oraz odpowiedni wystrój. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić w takim miejscu tradycyjnego peceta w jeszcze bardziej tradycyjnej obudowie midi-tower. Niemniej, takie rozwiązanie jest niezbyt eleganckie i niejednego estetę przyprawiłoby o ból głowy. Nie da się ukryć, że szara skrzynka lub też jej młodzieżowa odmiana „świecąca kolorami tęczy”, niezbyt pasuje do nowoczesnego wyposażenia audio i wideo. Do salonu trzeba czegoś „ekstra”, co będzie pasowało do srebrnego odtwarzacza DVD czy wzmacniacza audio. Dziś przyjrzymy się obudowie firmy SilverStone, która nie tylko ma wygląd „elektronicznego mebla”, ale także pozwala użytkownikowi na swobodne zarządzanie multimediami. więcej »
Tomek Surmacz | 18.05.2005 | 250760 odsłon | 74 komentarze
Są na świecie przedmioty, które można ochrzcić mianem „ekskluzywnych”. Wykonane są z doskonałą precyzją i z najlepszych materiałów. Wysiłek projektantów włożony w ich stworzenie obdarza je niemal własną duszą. Budzą zachwyt, pożądanie i jednocześnie mają w sobie to „coś”. Nazwy takie jak Ferrari, Bentley, Cartier czy Chopard bez wątpienia budzą dreszczyk emocji wśród miłośników samochodów czy też miłośniczek biżuterii. Patrząc na rynek komputerów, trudno w nim znaleźć coś z „ekskluzywności”. Towar produkowany jest masowo – owszem są produkty wysokiej jakości... ale to tylko „wysoka jakość”, nic więcej. Widać doskonałą technologię i precyzję, jednak nie widać pasji tworzenia. Z jednym wyjątkiem. Jest nim obudowa Zalman TNN 500AF. Być może porównanie do powyższych marek jest nieco na wyrost, jednak obudowa ta z pewnością jest wyjątkowa, chociażby dlatego, że jako pierwsza pozwala na zbudowanie całkowicie bezgłośnego komputera. O jej ekskluzywności niech świadczy fakt, że kosztuje prawie 6 tysięcy złotych! więcej »
Tomek Surmacz | 25.03.2005 | 94088 odsłon | 33 komentarze
Wraz ze wzrostem popularności komputerów biurkowych rośnie potrzeba ich personalizacji. Wielu, zwłaszcza młodych ludzi upiększa swoje stanowiska pracy i zabawy poprzez dodawanie przeróżnych kolorowych drobiazgów. Czasem są to świecące wentylatory, czasem zimne katody, a dość często okna z pleksi. Nie da się ukryć, że modyfikacja obudowy to dość czasochłonna praca. Wymaga też odrobiny zdolności manualnych i samozaparcia. A co jeśli ktoś nie ma na taką pracę ani ochoty, ani czasu? Wtedy może nabyć gotową „tuningowaną” obudowę wraz z jakimś ciekawym dodatkiem, na przykład podświetlaną klawiaturą. Poniżej znajdziecie opis takich właśnie urządzeń. więcej »
Patryk Grzechnik | 15.02.2005 | 93069 odsłon | 27 komentarzy
Jakiś czas temu przedstawiliśmy Wam test 21 markowych zasilaczy komputerowych. W zestawieniu tym obecne były prawie wszystkie liczące się na rynku firmy produkujące jednostki zasilające nasze komputery. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam zasilacze firm Akasa oraz Techsolo, które z różnych przyczyn nie wzięły udziału w pierwszym zestawieniu. Test został przygotowany na tym samym stanowisku testowym, na jakim przeprowadzone było pierwsze porównanie, tak więc jego wyniki będą w pełni porównywalne z poprzednimi rezultatami. Dodatkowo na prośbę czytelników poprawiliśmy czytelność wykresów z pierwszego zestawienia, dodając do nich jednocześnie wyniki zasilaczy Akasa oraz Techsolo. więcej »
Patryk Grzechnik | 22.11.2004 | 810617 odsłon | 65 komentarzy
"Kupując tanio - kupujesz drogo" - ta stara maksyma, jakże trafna, znajduje swoje odzwierciedlenie także w dziedzinie sprzętu komputerowego. Kompletując nowy zestaw staramy się dobrać w miarę najlepsze komponenty tak, aby służyły nam w miarę długo i bezawaryjnie, zachowując przy tym walory eksploatacyjne. Każdy, kto otarł się o samodzielne budowanie peceta wie, że na komponentach takich jak płyta główna czy dysk twardy nie warto oszczędzać, gdyż od nich w dużej mierze zależy sprawne działanie zestawu komputerowego. Inne podzespoły, jak karta graficzna czy procesor, są raczej dobierane pod kątem zasobności portfela oraz przeznaczenia komputera. Coraz lepsza sytuacja daje się zauważyć na rynku zasilaczy, gdzie klienci coraz częściej pytają o droższe, ale markowe jednostki, zapewniające bezpieczeństwo zainstalowanych części oraz wysoką stabilność działania komputera. Oferta w tym segmencie rynku jest stale poszerzana. Do starych, sprawdzonych firm produkujących jednostki PSU (Power Supply Unit) dołączają nowi producenci, oferujący równie interesujące rozwiązania, zachowując przy tym dość umiarkowane ceny. Walka o klienta jest niezwykle zacięta, wyroby prezentują z reguły wysoką jakość wykonania, atrakcyjny design oraz bardzo dobre parametry techniczne. Dostępne są modele o przeróżnych mocach, z chłodzeniem pasywnym bądź zawierające jeden lub dwa wentylatory, wyposażone w systemy stablizujące napięcia, zasilacze dla amatorów wizualnego tuningu komputerów - naprawdę jest w czym wybierać. W naszej redakcji przetestowaliśmy 21 różnych zasilaczy, charakteryzujących się mocami z zakresu od 350 do 460 watów. więcej »
Tomasz Surmacz | 09.09.2004 | 38177 odsłon | 34 komentarze
Czasy, kiedy obudowa komputerowa była zwykłą, kanciastą, beżową skrzynką, dawno już minęły. Powodem tego jest coraz większe rozpowszechnienie wszelkiej elektroniki użytkowej. W walce o klienta liczy się już nie tylko wydajność i możliwości techniczne; ważny jest też „design” – coś, co przykuwa wzrok. Komputer, jako kolejny mebel, ma wyglądać atrakcyjnie. Tendencje te nasiliły się już tak bardzo, że za wygląd niektórych urządzeń odpowiedzialne są firmy takie jak Porsche czy Ferrari. W przypadku obudów komputerowych producenci i artyści mają duże pole do popisu. Jeśli uważacie, że szczytem pomysłowości są obudowy Antec, Chieftec czy Thermaltake, to zobaczcie, co przygotowała firma Casetek. Zapraszamy do opisu! więcej »
Tomasz Surmacz | 23.08.2004 | 76530 odsłon | 71 komentarzy
Na rynku komputerów od jakiegoś czasu zaobserwować można dwa zjawiska. Po pierwsze, użytkownicy zwracają większą uwagę na komfort pracy i związany z nim hałas. Procesory i karty graficzne stają się coraz szybsze, wymagając mocniejszych i głośniejszych układów chłodzących. To przeszkadza, stąd spore zainteresowanie możliwościami wyciszania komputera. Drugim zjawiskiem jest zwrócenie uwagi na skromny element komputera, jakim jest zasilacz. Dużo wspomina się o stabilności, bezpieczeństwie i jakości wykonania. Pod wpływem tychże trendów rynku powstał Yesico FL-420ATX(T). Zasilacz pozbawiony wentylatora, a jednocześnie dysponujący sporą mocą. więcej »
Patryk Grzechnik | 07.10.2003 | 64154 odsłony | 53 komentarze
Na rynku komputerowym zachodzi bardzo dużo zmian. Nawet się nie spostrzeżemy, a nasz nowiutki komputer nadaje się do modernizacji. Od wielu lat panuje wyścig zbrojeń wśród producentów procesorów, którego celem jest coraz większa liczba megaherców. Nie inaczej jest w innych segmentach rynku. Pojemne dyski twarde, wydajne karty graficzne, szybkie napędy optyczne - to tylko część tego wielkiego tortu. W naszych komputerach znajduje miejsce coraz więcej tych urządzeń. Nie wystarczy już podstawowy zestaw komponentów złożony z czytnika CD-ROM, dysku twardego, karty graficznej i muzycznej. Coraz więcej użytkowników komputerów kusi się na dodatkowe urządzenia, jak nagrywarka, drugi dysk twardy, tuner TV czy napęd DVD-ROM. Aby sprostać zapotrzebowaniu na prąd, jakie przedstawiają te cuda techniki, potrzebny jest już naprawdę solidny zasilacz. Przy zakupie nowego komputera właśnie ten element jest bardzo często zaniedbywany. Przekonałem się o tym na własnej skórze. więcej »
Maciej Berliński | 23.05.2003 | 17385 odsłon | 11 komentarzy
LANboy, jak sugeruje nazwa, jest obudową przeznaczoną raczej dla miłośników imprez typu "LAN party". Jednak aby była akceptowalna przez tę grupę użytkowników, powinna być ultra lekka, łatwa do transportowania i ciekawie zaprojektowana. Czy w rzeczywistości producent – firma Antec – spełniła oczekiwania użytkowników? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszej krótkiej recenzji. więcej »
Maciej Berliński | 19.05.2003 | 16238 odsłon | 42 komentarze
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak uatrakcyjnić swój komputer? Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które z pewnością pomogą Wam to uczynić. Do redakcji PCLab.pl dotarła przesyłka zawierająca trzy zimne katody oraz inwerter. Zobaczmy zatem, jak dostarczone "świecidełka" sprawują się w naszej obudowie. więcej »
Bartek Rutkowski | 08.11.2002 | 18466 odsłon | 12 komentarzy
W końcu kupiłem nową obudowę. Wybrałem model Ferro firmy Tracer. Od razu zaznaczam, że byłem ograniczony finansowo i nie mogłem sobie pozwolić na obudowę za 200 czy 300 zł. Mój wybór padł początkowo na Codegena (6051 lub 6039) oraz właśnie na obudowy Tracera. Codegena wykluczyłem, gdy koledze padł - po godzinie od kupienia obudowy - zasilacz. W sklepie oglądałem jeszcze model Fine I Modecoma ale uważam, że Tracer jest lepszy od Fine I - Fine ma zasilacz no-name, obudowa jest krótsza od Ferro, no i blacha do montażu płyty głównej jest w Modecomie na stałe przynitowana do ramy. więcej »
Artykułów na stronę
1 2 3 4 5
Aktualności
To może być bardzo drogie "ups!". 72
Zła wiadomość dla osób, które słuchają muzyki za pośrednictwem platformy. 9
Posiadacze GeForce’ów mogą zacierać ręce. 16
Chip znajdzie zastosowanie w smartfonach z segmentu mid-range. 2
Zła wiadomość dla fanów Lary Croft. 4
Kolejna gra do biblioteki. Humble Store rozdaje graczom pecetowym kolejną darmową grę. 7
W trzecim odcinku podcastu PCLab.pl rozmawiamy o nieodpowiedzialności obliczeniowej. 6
To najdroższy smartfon w portfolio południowokoreańskiego producenta. 6
Nasze procesory są "epyckie." Na targach Cloudfest odbywają się prezentacje, zapowiedzi oraz konferencje prasowe związane z całą branżą usług chmurowych, w tym także sprzętu. 36
To może być bardzo drogie "ups!". 72
Amerykanie i Rosjanie największymi piratami. 33
Trochę taniej niż u konkurencji, ale wciąż trudno mówić o atrakcyjnych cenach. 16
Połączenie retro i nowoczesności. 15
Firma ma już kilka modeli więcej. 5
Wybór nowej obudowy komputerowej to niełatwe zadanie. Na rynku jest całkiem sporo producentów. 2
Ceny obniżone o nawet 75%. 17
Nie powinno być problemów z odpaleniem tytułu. 3
To może być bardzo drogie "ups!". 72
Facebook
Ostatnio komentowane