artykułyPłyty główne i pamięć RAM

DFI LanParty DK P45-T2RS – płyta główna stworzona dla maniaków

Tomasz Jadczak 11.02.2009 46
DFI ugruntował swoją mocną pozycję jako producent płyt głównych dla zaawansowanych użytkowników za czasów szczytowej popularności serii LanParty NF4. Wcześniej firma dała się poznać z dobrej strony za sprawą płyt Socket A. Prym wywalczony na platformie AMD próbowała przenieść na terytorium „niebieskich”. Tu nie było łatwo, chociaż DFI może się pochwalić kilkoma udanymi modelami płyt. Czy LanParty DK P45-T2RS można zaliczyć do tej grupy? Zapraszamy do lektury.

Trzykanałowe zestawy pamięci dla Core i7 firm Corsair i A-Data

Mateusz Brzostek 03.02.2009 50
Wraz z procesorami Core i7 ze zintegrowanym trzykanałowym kontrolerem pamięci pojawiły się zestawy trzech modułów RAM. Do naszego laboratorium trafiły jedne z pierwszych takich produktów: Corsair Dominator TR3X6G1600C8D oraz A-Data Plus AD31333E001GM(O)U3K.

Foxconn Destroyer – płyta SLI do procesorów AMD

Tomasz Jadczak 23.01.2009 45
Quantum Force to specjalna seria produktów firmy Foxconn. Płyty główne z tej serii kierowane są do entuzjastów, oczekujących mocy bez kompromisów. Są zaprojektowane tak, by osiągnąć ekstremalną wydajność przy podkręcaniu. Mają też zapewniać wzorową stabilność działania. Słowem, płyty Quantum Force mają być spełnieniem marzeń wymagających graczy, miłośników podkręcania i w ogóle użytkowników pragnących najwyższej wydajności. Czy tak jest w przypadku płyty Foxconn Destroyer?

AMD 790GX – cztery płyty ze zintegrowanym układem grafiki ATI HD 3300

Tomasz Jadczak 08.12.2008 48
Tendencja polegająca na integrowaniu w chipsecie jak największej liczby funkcji osiąga chyba apogeum. Już od jakiegoś czasu możemy kupić właściwie „wszystkomające” płyty główne. Teraz trwa ulepszanie zintegrowanych układów. Producenci prześcigają się w umieszczaniu w sercu płyty głównej coraz mocniejszych układów graficznych. Starają się przekonać użytkowników, że układ zintegrowany wystarczy do wszelkich zastosowań i umożliwi nawet granie w nowe gry. Oczywiście, ustawienia muszą zostać zredukowane, ale płynność ma umożliwić komfortowe granie. Na podstawie płyty głównej wyposażonej w zintegrowany układ graficzny możemy stworzyć całkiem uniwersalny komputer, którego zastosowania mogą znacznie wykraczać poza typowo biurowe. Najnowsze rozwiązania pozwalają wykorzystać taką płytę główną jako kościec domowego centrum rozrywki. W swoim laboratorium poddaliśmy testom produkt ze stajni AMD, mostek północny 790GX, obecnie najmocniejszy zawierający zintegrowany układ graficzny tego producenta.

Zotac GeForce 8200-ITX WiFi – mikropłyta o dużych możliwościach

Tomasz Jadczak 03.12.2008 78
Typowy komputer to przede wszystkim rzucająca się w oczy skrzynka. Jej rozmiary są uwarunkowane rozmiarami płyty głównej, możliwością instalacji kilku napędów, dysków, kart rozszerzeń. A co by było, gdyby zrezygnować z możliwości rozbudowy? Można by zredukować rozmiary płyty głównej, bo nie potrzeba miejsca na gniazda kart rozszerzeń. Jak bardzo można zmniejszyć płytę główną? Zotac GeForce 8200-ITX WiFi ma format mini-ITX i rozmiary zaledwie 170×170 mm, a wszystko przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Ponieważ ma wbudowane układy graficzny i dźwiękowy, do zbudowania działającego minikomputera nie potrzeba wielu części. Małe jest piękne, ale czy praktyczne? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Test płyt głównych z chipsetem Intel X58 dla procesorów Core i7

Tomasz Jadczak 25.11.2008 95
Architektura Nehalem wymusiła szereg zmian na płytach głównych przeznaczonych do współpracy z najnowszymi procesorami firmy Intel, Core i7. Pojawiła się nowa podstawka, LGA1366, oraz nowy chipset, Intel X58 (Tylersburg). Producenci płyt głównych już w dniu premiery nowej generacji procesorów przedstawili swoje produkty, będące podstawą nowej platformy. Specjalnie dla Was przetestowaliśmy pierwsze płyty główne z chipsetem Intel X58.

Intel Atom kontra VIA Nano – pojedynek wagi piórkowej

Mieszko Krzykowski 17.11.2008 54
Core 2 Extreme, Core i7, Phenom i nadchodzący Deneb – wyścig wydajności wciąż trwa. Procesory w naszych domowych komputerach są coraz wydajniejsze, mają coraz więcej rdzeni, coraz większe układy chłodzenia i pobierają coraz więcej prądu. Okazuje się jednak, że większość użytkowników komputerów nie potrzebuje czterech rdzeni i 4 GHz zegara procesora, a rachunki za prąd chciałaby mieć jak najniższe. Specjalnie dla takich osób powstały niedawno dwa procesory korzystające z dwóch zupełnie nowych architektur: Intel Atom i VIA Nano. Pojedynek między nimi jest o tyle nietypowy, że nie wygrywa tutaj ten, który jest wydajniejszy, a ten, który jest tańszy i zużywa mniej prądu, zapewniając wystarczającą wydajność.

GeForce 9300 - zaawansowany chipset dla płyt głównych ze zintegrowanym, wydajnym układem graficznym

Tomasz Jadczak 07.11.2008 41
Do tej pory płyty główne ze złączem LGA775 mające zintegrowany rdzeń graficzny nie powalały wydajnością podsystemu grafiki. Z tego powodu krąg ich zastosowań nie był zbyt szeroki. Sytuacja ma się diametralnie zmienić dzięki układowi NVIDIA GeForce 9300. Swoją wydajnością najnowszy układ ma zdeklasować wszystko, co do tej pory było dostępne dla platformy firmy Intel. NVIDIA ma ambicję produkować najszybsze zintegrowane z płytą główną układy 3D. Czy cel został już osiągnięty? Zapraszamy do lektury.

Intel X25-M SATA SSD 80 GB – koniec talerzowych dysków twardych?

Sebastian Krzeczkowski 22.10.2008 53
Intel, jeden z tuzów rynku mikroprocesorów wszelakiej maści, a także producent wielu chipsetów płyt głównych i zintegrowanych układów graficznych dla rozwiązań mobilnych, postanowił wkroczyć na nowe dla siebie terytorium technologiczne. O nie, nie będziemy tutaj po raz kolejny mówić o Larrabee. Intel poszedł tym razem w zupełnie inną stronę. Firma z Santa Clara postanowiła powalczyć o koronę wydajności w segmencie dysków twardych, a konkretniej – nośników SSD. I trzeba przyznać, że wyszło jej to nadspodziewanie dobrze.

Test sześciu płyt głównych z chipsetem Intel P45 od ASUS-a, Gigabyte'a, Foxconna, ECS-a i MSI

Tomasz Jadczak 05.10.2008 59

Lepsze jest wrogiem dobrego. To powiedzenie sprawdza się od zarania dziejów. Za taki stan rzeczy odpowiada postęp techniczny. Grupa wiecznych prymusów, zamknięta w laboratoriach, wciąż tworzy rzeczy lepsze – udoskonalając to, co już jest dobre. Nie inaczej jest w światku chipsetów płyt głównych. Co kilka miesięcy pojawia się ulepszona wersja znanego układu scalonego. Jednym ze świeżych układów Intela do płyt głównych jest P45. Dziś po raz kolejny zawiesiliśmy nasze lupy nad zestawem kilku płyt z tym chipsetem.O chipsecie P45 już pisaliśmy, więc nie będziemy przynudzać powtórzeniami. Pierwszy raz płyty z nim testowaliśmy tu. Jak prezentują się nowsze wcielenia P45 – o tym przekonacie się, czytając nasz test.

Advanced Overclocking Championship – fotorelacja

Mieszko Krzykowski 04.09.2008 42
Zawody w podkręcaniu oraz wiążące się z tym emocje i zacięta rywalizacja. Prezentacja nowych produktów ASUS-a oraz dzień na Games Convention. W dużym skrócie tak wyglądał program trzydniowego wyjazdu organizowanego przez firmę ASUS, którego głównym celem było przedstawienie nowej linii płyt głównych dla procesorów Core i7.

Crucial, OCZ, Corsair i A-Data – miniprzegląd pamięci DDR3

Tomasz Jadczak 27.08.2008 52

Od postępu nie ma odwrotu. Jak po pamięciach standardu SDR SDRAM pojawiły się DDR, a po nich DDR2, tak teraz nadszedł czas na DDR3. Najmłodsze chipsety obsługują już wyłącznie najnowszą technikę. Od czasu wprowadzenia DDR3 minęło już sporo czasu, a ceny spadły do poziomu akceptowalnego dla przeciętnego użytkownika. Co zapewniają obecnie dostępne moduły pamięci DDR3 – postanowiliśmy sprawdzić w swoim laboratorium. W celu porównania modułów RAM zgromadziliśmy sześć zestawów. Przy okazji sprawdziliśmy, czy w grach liczba klatek na sekundę rośnie wraz ze wzrostem przepustowości i pojemności pamięci.

ASUS M3N-HT Deluxe, ASUS Crosshair II i MSI K9N2 Diamond – test płyt głównych z chipsetem nForce 780a SLI

Michał Reinholz 21.07.2008 37

Z dużym opóźnieniem w stosunku do nowych procesorów AMD Phenom NVIDIA zaprezentowała przeznaczony do nich chipset, pozwalający wykorzystać zalety podstawki AM2+, a także połączyć karty graficzne w trybie SLI i 3-Way SLI.

Zarys historii nośników informacji. Część trzecia: jutro

Andrzej Urbankowski 29.06.2008 28

„Jutro” to oczywiście przenośnia. Technologie, które opiszę, prawdopodobnie zostaną wprowadzone do powszechnego użytku na przestrzeni najbliższych lat. Ilu? U wróżki nie byłem, ale można się spodziewać, że niewielu. Piszę „prawdopodobnie” dlatego, że zapewne nie wszystkie z nich wytrzymają próbę rynku i nie wszystkie uda się doprowadzić do stadium masowej produkcji. Postęp w branży IT jest niebywały. Jednocześnie niektóre obecnie stosowane technologie (zwłaszcza magnetyczne) już praktycznie zbliżają się do granic możliwości, co dodatkowo stymuluje badania i pozwala liczyć na nowe rozwiązania. A wszystko zmierza ku wspólnemu celowi: więcej, szybciej, ciszej, chłodniej, taniej. Co nas czeka w najbliższej przyszłości?

Zarys historii nośników informacji. Część druga: dziś

Andrzej Urbankowski 21.06.2008 22

Na początku cyfrowe dane przechowywane były na kartach dziurkowanych i taśmach magnetycznych. Pisaliśmy o tym tydzień temu. Dziś zajmiemy się współczesnymi nośnikami danych. Bohaterami artykułu będą stosowane dziś dyski twarde, nośniki flash, dyski optyczne i pamięci RAM.

Zarys historii nośników informacji. Część pierwsza: wczoraj

Andrzej Urbankowski 14.06.2008 39

Historia informacji i jej przechowywania sięga prawdopodobnie samego początku gatunku homo sapiens. Prawdopodobnie, bo obecnie nikt nie jest w stanie temu wiarygodnie zaprzeczyć lub to potwierdzić. Pewną przesłanką potwierdzającą tę tezę jest określanie przez jedno z pierwotnych plemion, żyjące w dżungli Borneo i praktycznie izolowane od współczesnej cywilizacji, liczb powyżej 20 jako „mnóstwo”. Skojarzenie nasuwa się samo: zabrakło palców u rąk i nóg...


Intel P45 nadchodzi — ASUS P5Q Deluxe, Gigabyte GA-EP45-DS4, MSI P45 Platinum i MSI P45D3 Platinum

Michał Reinholz 23.05.2008 64

Podczas nadchodzących targów Computex Intel zaprezentuje następcę chipsetu P35 – Intel P45. Choć brak jak dotąd dokładniejszych informacji o samym chipsecie, mogliśmy już sprawdzić, jak działają płyty oparte na tych układach. Niestety, w dwóch przypadkach bardzo wczesne wersje płyty nie pozwoliły na przeprowadzenie wszystkich testów, ale już teraz można napisać, że P45 to udany projekt.

AMD 780G kontra GeForce 8200 i Intel G35 — test 10 płyt głównych ze zintegrowanym układem graficznym

Michał Reinholz 12.05.2008 110
28 lutego 2007 roku opublikowaliśmy artykuł poświęcony chipsetom AMD z serii 690G/V oraz zbudowanym z ich użyciem płytom głównym. Wówczas tego typu rozwiązania były mimo wszystko traktowane dość niszowo, gdyż rozwój pecetów podążał w nieco innym kierunku. Obecnie wydaje się, że płyty z jak największą liczbą funkcji zintegrowanych w chipsecie zaczynają zdobywać coraz większy fragment rynku. W tej sytuacji może się okazać, że producent najlepszego dla nich chipsetu dostanie się do konfitur, o jakich inni będą mogli tylko pomarzyć.

Ścieżki mocy na płycie głównej PC

Andrzej Urbankowski 14.04.2008 60

W artykule „Zasilanie procesora" przedstawiłem warunki, jakie musi spełniać umieszczony na płycie głównej komputera wielofazowy regulator napięcia, aby pewnie i niezawodnie, w określonych w normach produkcyjnych granicach tolerancji, dostarczyć do CPU niezbędny prąd i napięcie. Jednakże problemem jest nie tylko jego rozwiązanie konstrukcyjne i osiągnięcie wymaganych parametrów. Kto wie, czy nie większym jest dostarczenie tej mocy do CPU. Obwody drukowane na płycie głównej są cienkie i wąskie. Jak więc udaje się przepuszczać przez nie prąd rzędu kilkudziesięciu amperów? Na to pytanie oraz kilka innych próbuję odpowiedzieć poniżej. W artykule wykorzystano ogólnie dostępne materiały dotyczące poruszanych zagadnień, opublikowane przez firmę Intel.

Intel X48 - déjà vu i niewielkie zmiany

Michał Reinholz 31.03.2008 50
Na pierwszej stronie artykułu o płytach głównych z nowym chipsetem powinniśmy zająć się opisem samego chipsetu, jego możliwości i postępu, jaki odczujemy, porównując go do poprzednika. Niestety, tym razem byłoby to trudne, ponieważ zmiany w stosunku do wcześniejszego układu są tak małe, że da się je opisać w jednym zdaniu.