artykułyPłyty główne i pamięć RAM

Test najtańszych płyt LGA1156: ASRock P55M Pro, Gigabyte GA-P55M-UD2, Intel DP55WB

Tomasz Jadczak 19.10.2009 57
Nowa platforma przeważnie jest droższa od tej już obecnej jakiś czas na rynku. Intel przy wprowadzaniu podstawki LGA1156 postanowił spłatać małego figla użytkownikom i płytą oznaczoną jako DP55WB dał przykład, że nowe nie musi być drogie. W ślad za gigantem z Santa Clara podążyli inni producenci. Udało nam się zgromadzić trzy płyty z układem Intel P55 i podstawką LGA1156 kosztujące około 350 zł. Już za tak umiarkowaną kwotę można stać się posiadaczem nowoczesnej płyty do nowej platformy. Czy tanie oznacza znaczne wyrzeczenia? Zapraszamy do przeczytania testu pierwszych prawdziwie „budżetowych” konstrukcji przeznaczonych do procesorów Lynnfield.

Płyta Gigabyte EG41MF-US2H z gniazdem LGA775 – rzut oka

Tomasz Jadczak 08.10.2009 34
Po wejściu na rynek nowej platformy z podstawką LGA1156 płyty z gniazdem LGA775 zajęły niższe miejsca w cennikach sklepowych. Stwarza to możliwość złożenia taniego zestawu, który w wielu zastosowaniach będzie wystarczający. Do redakcji trafiła jedna z najtańszych płyt ze starszym złączem do procesorów Intela – Gigabyte EG41MF-US2H, kosztująca niewiele ponad 200 zł.

Foxconn Blood RAGE GTI, Flaming Blade i Flaming Blade GTI – test trzech płyt głównych Foxconn z podstawką LGA1366

Tomasz Jadczak 21.09.2009 40
Przez redakcję PCLab.pl przewinęły się w sumie cztery modele płyt głównych firmy Foxconn z podstawką LGA1366. Ponieważ przedstawianie ich pojedynczo mogłoby powodować déjà vu, postanowiliśmy opisać je razem. Blood RAGE wzięła udział w naszym teście zatytułowanym „Ekstraklasa LGA1366”, w którym wypadła bardzo dobrze. Czy inne wyroby ze znaczkiem Quantum Force utrzymają wysoki poziom wyznaczony przez ten model?

ASUS Xtreme Global Summit 2009 – relacja

Mateusz Brzostek 18.09.2009 32
W ostatni weekend sierpnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Londynie w konferencji ASUS Xtreme Global Summit, poświęconej nowym płytom głównym ASUS z serii P55.

Warto podkręcać z MSI

MSI 11.09.2009 57

Branża IT to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Producenci co chwila wprowadzają na rynek nowe rozwiązania, aby sprostać coraz wyższym wymaganiom użytkowników. Jest to też obszar, w którym rozwijają się nowe kierunki. Tak jest między innymi z overclockingiem, który kiedyś był zrozumiały tylko dla niewielkiej grupy osób. Odpowiadając na potrzebę coraz większej wydajności komputerów, producenci wprowadzają różne funkcje, aplikacje i inne rozwiązania, które pozwalają łatwo i, co ważniejsze, bezpiecznie podnosić fabryczne parametry, co pozwala użytkownikom cieszyć się zwiększonymi osiągami. Wprowadzane udogodnienia są przeznaczone zarówno dla użytkowników zajmujących się podkręcaniem profesjonalnie, jak i dla tych, którzy poprawiają parametry sprzętu jedynie na własne potrzeby.

Test dziesięciu płyt z układem Intel P55 i gniazdem LGA1156

Tomasz Jadczak 08.09.2009 43

Wprowadzeniu każdej nowej platformy Intela zawsze towarzyszą gorące spekulacje i dyskusje. Każda nowa podstawka pod procesory wywołuje falę krytyki ze strony użytkowników – za brak kompatybilności z wcześniejszymi, za wymuszanie kompleksowej wymiany sprzętu (najczęściej nowa platforma oznacza konieczność kupienia nowej płyty głównej i nowego procesora), za zmianę standardu mocowania schładzaczy itd. Intel wytycza drogę postępu według własnych metod. Chociaż jego niektóre posunięcia są kontrowersyjne, to nie można mu odmówić wizji i konsekwencji we wprowadzaniu swoich pomysłów w życie.

Dziś firma wprowadza platformę z procesorami Lynnfield. Mamy więc nowe CPU: Core i5 i Core i7, nowe gniazdo LGA1156 i nowy układ logiki Intel P55. „Chipset” jest tym razem jednoukładowy, bo część jego funkcji (jak komunikacja z układem grafiki) przejął sam procesor. Nowa platforma ma być szybka, niedroga (słowo „tania” ma być od teraz zarezerwowane dla platformy LGA775, która nie kończy żywota wraz z wprowadzeniem LGA1156) i ma zużywać mniej energii elektrycznej od już obecnych na rynku.

Czy Intel mami nas pustymi obietnicami, czy za hasłami reklamowymi kryje się choć trochę prawdy? Sprawdziliśmy to, testując 10 płyt głównych z podstawką LGA1156 i układem Intel P55.

ASUS P6T7 WS SuperComputer – X58 i 7× PCI Express ×16

Tomasz Jadczak 31.08.2009 89
Jak nazwać płytę główną pozwalającą zbudować komputer z czterema kartami graficznymi? ASUS znalazł jedno słowo: SuperComputer. Chociaż pełna nazwa brzmi: ASUS P6T7 WS SuperComputer, to właśnie jej ostatni człon najtrafniej opisuje produkt. Co jest w nim tak wyjątkowego, że producent pozwolił sobie na tak pompatyczne określenie? Przecież cztery karty graficzne teoretycznie może obsłużyć każda płyta z układem Intel X58... Owszem, może – ale jedynie w trybie 4*×8, czyli cztery sloty PCI Express będą działały z prędkością ×8. ASUS P6T7 WS SuperComputer umie zapewnić pasmo ×16 czterem kartom graficznych. Aby niemożliwe stało się możliwe, inżynierowie firmy wyposażyli laminat w dwa układy NVIDIA NF200. Widywaliśmy już pojedyncze mostki NF200 na płytach z gniazdem LGA1366, ale dwa takie układy widzimy po raz pierwszy. Superkomputer powinien być bezkompromisowy, i taka właśnie jest ta konstrukcja. Nowatorskie zastosowanie dwóch mostków NVIDIA NF200 to tylko jedno z wyjątkowych rozwiązań. Następnym, równie niecodziennym, jest użycie aż siedmiu slotów PCI Express ×16. Taka kombinacja robi wrażenie już przy pierwszym kontakcie. Czy ASUS P6T7 WS SuperComputer jest rzeczywiście „super”?

Intel P55 – rzut oka na płyty główne z podstawką LGA 1156

Tomasz Jadczak 17.08.2009 101

Intel, wprowadzając podstawkę LGA 1156, postawił na bezkompromisowość: nowe gniazdo procesora, nowy układ logiki i nowy rozstaw otworów do mocowania schładzaczy. Brzmi to niemal jak rewolucja. O ile dwie pierwsze nowości łatwo nam zaakceptować, o tyle kolejny standard mocowania układów chłodzenia procesora wydaje się fanaberią. Jest to o tyle dziwne, że rozstaw otworów mocujących nie zmienił się drastycznie – mamy oto coś pomiędzy LGA 1366 a LGA 775.

Chociaż do premiery nowej platformy pozostało jeszcze kilka tygodni, do laboratorium PCLab.pl trafiły pierwsze płyty z podstawką LGA 1156. Ponieważ obowiązuje nas NDA (ang. Non Disclosure Agreement – umowa o zachowaniu poufności), na razie nie będzie żadnych szczegółów technicznych czy wyników testów wydajności. Skupimy się na pierwszych wrażeniach z obcowania z nową platformą. Dostarczono nam trzy płyty z różnych przedziałów cenowych, więc mamy pewien obraz, czym będą różnić się produkty dla różnych odbiorców.

Test 7 płyt głównych z podstawką AM3

Tomasz Jadczak 10.08.2009 45
AMD kroczy swoją własną ścieżką postępu. Zieloni weszli na rynek pamięci DDR3 z niewielkim opóźnieniem. Nadrabianie zaległości idzie jednak w szybkim tempie, i platforma AM3 rozwija się systematycznie. O pierwszych płytach AMD z obsługą DDR3 pisaliśmy w marcu (ASUS M4A79T Deluxe i ASUS M4A78T-E – pierwsze płyty główne Socket AM3). Czas na obszerniejszy test tego typu produktów. Upłynęło już trochę czasu od pojawienia się podstawki AM3 i poza rozwiązaniami z górnej półki pojawiają się tańsze płyty. Jak rozwija się platforma AMD korzystająca z pamięci DDR3? Czy stała się bardziej opłacalna niż na początku? Zapraszamy do lektury.

AMD 785G – nowy chipset ze stajni zielonych. Test trzech płyt głównych

Tomasz Jadczak 05.08.2009 46
AMD pokazuje światu swój nowy chipset – AMD 785G, rozwinięcie AMD 780G. Główną zmianą jest układ graficzny ATI Radeon HD 4200, który zajął miejsce wysłużonego HD 3200. Zawiera on szereg usprawnień, jak obsługa DirectX 10.1 czy technologia Unified Video Decoder (UVD) drugiej generacji. Wprowadzone zmiany miały na celu jeszcze lepsze przystosowanie chipsetu do przetwarzania mediów oraz udostępnienie efektów z DirectX 10.1. Ponadto wydajność w porównaniu z AMD 780G ma być nieco większa. Jak nowy układ sprawdza się w praktyce? Zapraszamy do lektury.

ASUS OC Station i ASUS Rampage II GENE – wyjątkowy panel i płyta X58 mATX

Tomasz Jadczak 07.07.2009 47
Czego potrzebuje rasowy gracz, który używa w swych wirtualnych pojedynkach komputera PC? Oprócz bezpośrednich narzędzi „pracy”, takich jak mysz i klawiatura – oczywiście sprawnego komputera. Powinien być on nie tylko wydajny, ale też wystarczająco mobilny, aby można było go zabierać na turnieje. O ile pełnowymiarowe płyty ATX wymuszają stosowanie dużych, w zasadzie nieprzenośnych obudów, o tyle mniejsze formaty czynią komputer łatwiejszym w transporcie. Dzisiaj można kupić wydajne płyty główne w formacie mATX. Nie jest to szczyt miniaturyzacji, ale pierwszy krok do zmniejszenia komputera. Do naszej redakcji zawitał zestaw, który zapewne będzie dobrym rozwiązaniem dla graczy stawiających na choćby minimalną mobilność sprzętu. Komplet tworzą: płyta główna w formacie mATX, model ASUS Rampage II GENE, i nietuzinkowy panel ASUS OC Station. Całość daje się zamontować w stosunkowo niewielkiej obudowie, co pozwala zwiedzać turnieje ze swoim ulubionym zestawem.

MSI DKA790GX Platinum, Sapphire PC-AM2RS790G – płyty główne z chipsetem AMD 790GX

Tomasz Jadczak 22.06.2009 29
Nie każdy użytkownik komputerów PC jest zaprzysięgłym graczem. Mamy tu na myśli oczywiście gry z fotorealistyczną grafiką trójwymiarową. Dla tych, którzy nie wymagają bardzo wysokiej wydajności systemu graficznego, przeznaczono płyty główne z wbudowanym rdzeniem graficznym. Mniejszy pobór mocy, mniej podzespołów (nie ma potrzeby kupowania karty graficznej), a także możliwość zmieszczenia komputera w nieco mniejszej obudowie – to zalety takiego rozwiązania. Trafiły do nas modele MSI DKA790GX Platinum i Sapphire PC-AM2RS790G, oba z chipsetem AMD 790GX, który ma wbudowany układ graficzny ATI HD 3300. Płyty z tym chipsetem testowaliśmy już w laboratorium PCLab.pl (artykuł AMD 790GX – cztery płyty ze zintegrowanym układem grafiki ATI HD 3300). Czy te dwie stanowią zlepek czystych zalet, czy też mają wady? Zapraszamy do lektury.

MSI X58 PRO – (względnie) tania płyta główna z podstawką LGA1366

Tomasz Jadczak 31.05.2009 45
Nehalem to platforma dla snobów albo ludzi, których żaden kryzys się nie ima – tak płyty i procesory LGA1366 postrzega część komputerowej społeczności. Chociaż to wciąż najwydajniejsze jednoprocesorowe rozwiązanie, to dla większości użytkowników jest nieosiągalne ze względu na cenę. Nie mamy zamiaru nikomu udowadniać, że mimo wszystko Nehalem ma korzystny stosunek ceny do osiągów. O ile ceny samych procesorów Core i7 nie spadły znacząco od czasów premiery (chociaż można już kupić procesor Intel Core i7 920 za mniej niż 900 złotych), to ceny płyt głównych łamią kolejne bariery. Na początku marca opublikowaliśmy test płyty z podstawką LGA1366 za niecałe 900 złotych. Nie minęły trzy miesiące – i coraz bliżej jest bariera 700 złotych, bo niewiele więcej kosztuje model MSI X58 PRO.

Foxconn Blood RAGE, EVGA X58 SLI i DFI UT X58-T3eH8 – „topowe” płyty X58 do Nehalema

Tomasz Jadczak 19.05.2009 92
Kupowanie płyty głównej z najwyższej półki przypomina kupowanie aparatu fotograficznego typu lustrzanka. Chociaż czasem brakuje racjonalnego powodu, aby wysupłać dodatkową kwotę, to jednak część użytkowników decyduje się kupić droższy produkt. Dlaczego, skoro nawet ten tańszy pozwala zrobić ładne zdjęcie cioci na imieninach? Bywa tak, że raz na jakiś czas mamy ochotę na ornitologiczne „polowanie” albo podglądanie życia żuczków, i wtedy mieć lustrzankę to móc uwiecznić swoje obserwacje nieporównanie lepiej niż zwykłym kompaktem. Wracając do komputerów – niektórzy są gotowi przepłacić, kupując płytę główną, właśnie dlatego, że pozwala poszaleć od czasu do czasu w dziedzinie podkręcania. Obecnie prawie każda płyta umożliwia podkręcanie, ale tylko o niektórych jest głośno w światku podkręcaczy. Przetestowaliśmy trzy produkty, które w tych kręgach są niemal kultowe. Jak się spisały? Zapraszamy do lektury.

ASUS M3A79-T Deluxe i Foxconn A79A-S – dwie płyty główne z układem AMD 790FX

Tomasz Jadczak 12.05.2009 25
Układ AMD 790FX to jeden z najwydajniejszych chipsetów przeznaczonych do współpracy z procesorami AMD ze złączem AM2/AM3. Ma on szereg rozwiązań, dzięki którym świetnie sprawdza się w komputerach najbardziej wymagających użytkowników. Obszerniej pisaliśmy o tym układzie w artykule AMD 790FX, AMD 790X i AMD 770 w akcji na przykładzie sześciu płyt głównych. Do redakcji PCLab.pl dotarły dwie płyty główne oparte na tym układzie. Specjalnie dla Was, drodzy Czytelnicy, przetestowaliśmy je, żeby sprawdzić, jak wykorzystują potencjał układu AMD 790FX. Zapraszamy do lektury.

Corsair Dominator GT DDR3 1866 i Kingston HyperX DDR3 2000 – trzykanałowe moduły pamięci dla Core i7

Mateusz Brzostek 21.04.2009 41
Wraz z pojawieniem się na rynku procesorów Core i7 wzrosło nagle zapotrzebowanie na szybkie moduły pamięci zasilane niskim napięciem. Niedługo po premierze Nehalemów pojawiły się różne układy DRAM spełniające te warunki. Do naszego laboratorium trafiły dwa zestawy pamięci oparte na najstaranniej wyselekcjonowanych kościach firmy Elpida. Oba składają się z trzech modułów po 2 GB i oba aspirują do miana najszybszych produktów na rynku.

ASUS Rampage Extreme, DFI LP UT X48-T3RS, ECS X48T-A, Foxconn BlackOps, MSI X48 Platinum – pięć płyt z układem Intel X48

Tomasz Jadczak 17.04.2009 68
Układ Intel X48 to chipset do gniazda LGA775 z najwyższej półki. Więcej pisaliśmy o nim w artykule „Intel X48 – déjà vu i niewielkie zmiany”. W praktyce X48 to oficjalna obsługa FSB 1600 MHz i pamięci DDR3 1600 MHz (za pośrednictwem profili Intel XMP – "eXtreme Memory Profiles"). Dodajmy do tego opcję łączenia dwóch kart graficznych w trybie 2x PCI Express 2.0 x16 – i mamy obraz możliwości układu stosowanego w rozwiązaniach dla entuzjastów. Przetestowaliśmy pięć płyt głównych stworzonych z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Czy nadają się do wyciskania siódmych potów ze sprzętu podczas podkręcania, czy raczej powinny być podstawą mocnego komputera roboczego? Zapraszamy do lektury.


ASUS M4A79T Deluxe i ASUS M4A78T-E – pierwsze płyty główne Socket AM3

Tomasz Jadczak 24.03.2009 66
Niedawno firma AMD pokazała procesory przystosowane do nowej podstawki AM3. Konkurent Intela daje użytkownikom wybór: nowe procesory AM3 są kompatybilne wstecz – ich kontroler pamięci może działać z modułami DDR2 lub DDR3. Można zatem używać ich na płytach z podstawką AM2+ i pamięcią DDR2. O różnicach w podstawkach i procesorach AM3 pisaliśmy w artykule Phenom II z podstawką AM3. By w pełni wykorzystać możliwości procesorów AM3 i ich współpracę z najszybszymi obecnie modułami DDR3, potrzeba płyty głównej z podstawką AM3. Producenci płyt głównych oczywiście stanęli na wysokości zadania. Pierwsze płyty główne z podstawką AM3, które trafiły do naszej redakcji, to produkty firmy ASUS. Do testów dostaliśmy dwa modele: ASUS M4A79T Deluxe i ASUS M4A78T-E. Czy prekursorzy z podstawką AM3 mają jakieś wady, „choroby wieku dziecięcego”? Czy AMD dostaje skrzydeł z pamięcią DDR3? Zapraszamy do lektury.

Gigabyte GA-EX58-UD4P - niedroga płyta główna do procesorów Core i7

Tomasz Jadczak 07.03.2009 73
Platforma Nehalem – kolejny duży krok firmy Intel – jest przedmiotem westchnień komputerowych entuzjastów. Niestety, najwyższa wydajność każe spodziewać się wysokiej ceny. O ile podstawowy model procesora Core i7-920 trudno nazwać bardzo drogim (zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę jego wydajność), to już cena całej platformy jest postrzegana jako niebotyczna. Argument ten jest szczególnie często przytaczany przez zwolenników obozu „zielonych”. Oczywiście, platforma AMD nawet z najnowszym procesorem Phenom II jest tańsza, ale w wersji z pamięciami DDR3 różnice cen nie są już bardzo duże. Platforma LGA1366 okazuje się kosztować podobnie jak nieco wysłużona już LGA775. Cena dobrej płyty LGA775 z obsługą pamięci DDR3 jest zbliżona do tańszej płyty LGA1366. Płyta główna Gigabyte GA-EX58-UD4P, kosztująca poniżej 900 złotych, jest jedną z pierwszych na rynku w tym zakresie cenowym. Czy taka „tania” podstawka pod Nehalema to dobry wybór? Zapraszamy do przeczytania testu płyty Gigabyte GA-EX58-UD4P.

ASUS P5QL-E, ASUS P5Q PRO, ASRock P45TS, MSI P45 NEO3 – test płyt głównych LGA775 ze średniej półki

Tomasz Jadczak 25.02.2009 44
W dobie kroczącej (r)ewolucji sprzętu komputerowego nowe rozwiązania, wypierając starsze, zmuszają użytkowników do refleksji. Czy na pewno każdy potrzebuje najnowszych rozwiązań? Naszym zdaniem – zdecydowanie nie. Stara, dobra LGA775 ma się dobrze i zapewnia wydajność, która zaspokoi potrzeby większości typowych użytkowników. W laboratorium PCLab.pl przetestowaliśmy cztery płyty główne z nowoczesnym chipsetem P45 i P43. O układzie Intel P45 pisaliśmy obszerniej w artykule Intel P45 — pierwsze testy!. Wybraliśmy rozwiązania ze średniej półki cenowej, żeby sprawdzić, czy tańsze płyty również są godne uwagi. Czy tańsze oznacza gorsze? Zapraszamy do lektury.