artykułyPłyty główne i pamięć RAM

Test 15 płyt głównych AM3+

Krzysztof Opacki 25.01.2012 78
Chipsety AMD z serii dziewiątej pojawiły się na długo przed wprowadzeniem układów AMD FX: płyty z nimi można było kupić prawie pół roku wcześniej. Nie było jednak samych procesorów, na które większość entuzjastów czekała ze sporym zainteresowaniem. Po tym, jak trafiły na rynek, okazało się, że dość trudno im rywalizować z produktami Intela, ale z pewnością znajdą na nim swoje miejsce – także tańsze modele FX serii 4000 i 6000, które w drodze ewolucji zastąpią wysłużone już Phenomy II. Powstaje naturalne pytanie: która płyta główna pozwoli mocno podkręcić procesor, będzie stabilna i „chłodna”, nie sprawi użytkownikowi problemów?

Test płyt głównych z chipsetem AMD A75 – ASRock A75 Pro4, Asus F1A75, Foxconn A75A, Gigabyte A75-D3H

Krzysztof Opacki 15.12.2011 56
Odkąd pojawiła się platforma FM1, minęło blisko pół roku. Producenci płyt głównych prawdopodobnie wprowadzili już wszystkie modele, które mieli w planach, i było dużo czasu na dopracowanie BIOS-ów. Postanowiliśmy przyjrzeć się dokładnie czterem płytom w formacie pełnego ATX z mostkiem AMD A75 i ocenić różnice pomiędzy konstrukcjami poszczególnych firm. Sprawdziliśmy, co nadaje się do podkręcania procesorów AMD serii A (Llano), gdyż jest to ich silny atut na tle taniej konkurencji Intela.

Intel X79 i LGA2011 – test płyt głównych pod procesory Sandy Bridge E

Krzysztof Opacki 18.11.2011 72
W poniedziałek oficjalnie uruchomiono sprzedaż nowej rodziny procesorów Intela z serii Sandy Bridge Extreme, a wraz z nimi pojawiła się nowa podstawka LGA2011 oraz nowy chipset Intela z serii „ekstremalnej” – X79. Na pytanie, czy warto zainteresować się procesorem, z pewnością wyczerpująco odpowiada test Sandy Bridge E na łamach PCLab.pl. A jaką płytę główną z LGA2011 warto kupić?

ASRock Z68M-ITX/HT, Asus Maximus IV Gene-Z, Gigabyte Z68XP-UD3-iSSD, Sapphire Pure Platinum Z68 i Zotac Z68ITX-A-E – test pięciu płyt głównych z chipsetem Intel Z68

Tomasz Jadczak, Robert Graczyk 03.10.2011 29
Odkąd pojawił się Z68, nowy chipset Intela, minęło trochę czasu i na rynku jest już spory wybór opartych na nim płyt głównych. Jego zwiększona uniwersalność pozwala łatwo tworzyć bardzo różnorodne i wszechstronne produkty. Do naszej redakcji zawitało pięć dosyć ciekawych konstrukcji. W miniprzeglądzie znalazły się propozycje dla graczy, dla podkręcaczy, dwie konstrukcje dla zwolenników rozmiaru mini oraz „kombo” z SSD. W każdym razie kuchnia poleca: Z68 w pięciu smakach, czyli dla każdego coś dobrego.

Asus Crosshair V Formula, Asus Sabertooth 990FX, Gigabyte GA-990FXA-UD7 i MSI 990FXA-GD80 – test pierwszych płyt z gniazdem AM3+ i nowym (?) chipsetem AMD 990FX/SB950

Tomasz Jadczak 28.06.2011 67
Firma AMD pomału przygotowuje się do wprowadzenia nowych procesorów Bulldozer. Preludium do tego jest nowa podstawka AM3+ i nowy chipset AMD 990FX/SB950. Pierwsze płyty z najnowszymi rozwiązaniami pojawiły się na rynku bez wielkiej pompy, a ilość informacji towarzyszących nowym układom AMD należy uznać za wyjątkowo mizerną. Sprawdziliśmy, czy nowa podstawka pozwala działać starszym procesorom i czy nowe scalaki różnią się od starszych wersji.

Gigabyte GA-X58A-OC – płyta główna stworzona w jednym celu

Tomasz Jadczak 03.06.2011 37
Różni użytkownicy mają różne potrzeby. Miłośnicy podkręcania oczekują czegoś zupełnie innego od płyty głównej niż na przykład miłośnicy ciszy. Oczywiście, czasami różne oczekiwania mogą spotkać się gdzieś pośrodku – w wyniku kompromisów. Dla tych, którzy szukają rozwiązań bezkompromisowych, również coś się znajdzie. Gigabyte GA-X58A-OC powinna spodobać się tym, którzy próbują przyspieszać swój sprzęt ekstremalnymi środkami. Zaprojektowana przez podkręcaczy, właśnie do tego została stworzona. Czy spełni pokładane w niej nadzieje? Czy stanie się królową płyt do „OC”?

Intel Z68 i płyty: Asus P8Z68-V PRO, Gigabyte GA-Z68X-UD3H, MSI Z68A-GD80

Tomasz Jadczak, Robert Graczyk 11.05.2011 88
Na nowy układ logiki Intel Z68 czekały rzesze entuzjastów. Co ciekawe, czekali zarówno podkręcacze (bo plotki głosiły, że będzie to najlepszy chipset do przyspieszania procesorów przeznaczonych do podstawki LGA1155), jak i ci, którzy chcieliby połączyć moc wydajnej karty graficznej z energooszczędnością układu zintegrowanego. Jedno i drugie miał zapewnić właśnie Z68. Po kilku miesiącach od wprowadzenia podstawki LGA1155 wreszcie się pojawił. Czy spełni marzenia o szybszym zegarze referencyjnym procesora (BCLK) i niskich rachunkach za prąd?

Płyty główne firmy ASUS z serii P67/H67 – na drodze do perfekcji

Redakcja 13.04.2011 52
ASUS stale udoskonala swoje płyty główne. Ostatnią okazją ku temu było wprowadzenie przez Intela nowej platformy: LGA1155. Ciągle ulepszane są nie tylko same konstrukcje płyt, ale również zastosowane w nich rozwiązania. Ewolucji podlegają m.in. układy zasilania procesora, a tradycyjny BIOS został zastąpiony przez UEFI. Zmian jest dużo, a niniejszy artykuł ma na celu przybliżyć wszystkim rozwiązania, jakie ASUS stosuje w najnowszej rodzinie płyt.

G1.Assassin vs Rampage III Black Edition vs Pure Black X58 – starcie gigantów

Tomasz Jadczak 08.04.2011 102
2 × 12 + 2 × 3 = większa przyjemność z grania? To tajemnicze równanie oznacza 12-wątkowy procesor, 12 GB pamięci, trzy karty graficzne i trzy monitory. Producenci płyt głównych próbują nas przekonać, że do grania świetnie nadaje się platforma LGA1366. Nie jest tania (wręcz przeciwnie), ale tylko ona umożliwia wykorzystanie aż 12-wątkowego CPU i kilku kart graficznych bez ekwilibrystyki z dodatkowymi układami wspomagającymi chipset. Ostatnio pojawiło się na rynku kilka nowych konstrukcji z chipsetem Intel X58. Trzy z nich przetestowaliśmy w nietuzinkowej konfiguracji.

Test płyt głównych LGA1155 – 21 konstrukcji z chipsetami Intel P67 i H67 pod procesory Sandy Bridge

Tomasz Jadczak 22.03.2011 58
Sytuacja po wprowadzeniu nowej platformy Intela LGA1155 stabilizuje się. Dostępność zarówno procesorów (w pełnej gamie modeli), jak i płyt głównych (po wymianie wadliwych chipsetów) już jest dobra. Pora więc na przeglądowy test płyt głównych pod CPU z rodziny Sandy Bridge. Przez laboratorium PCLab.pl przewinęło się ponad 20 konstrukcji. Czy wszystkie są godne uwagi, czy też – jak to w życiu – bywa różnie?

Intel DX58SO2 i DX58OG – test dwóch płyt głównych z chipsetem X58

Tomasz Jadczak 07.02.2011 44
Platforma LGA1366 jest przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. W nowym roku Intel przygotował dwie nowe propozycje w tym segmencie. Płyty DX58SO2 i DX58OG należą do serii Extreme, a to zobowiązuje. Sprawdziliśmy, czy mogą powalczyć z najlepszymi konstrukcjami z chipsetem Intel X58.

Zacate w akcji, czyli AMD Fusion na platformie Brazos

Tomasz Jadczak 29.01.2011 100
Mały, oszczędny i całkiem żwawy – tak może wyglądać uniwersalny komputerek. AMD właśnie wprowadza platformę Brazos. Kryje ona w sobie APU, czyli accelerated processing unit ('wspomagana jednostka obliczeniowa'). Przetestowaliśmy trzy takie produkty, każdy innej firmy, co daje już jakieś pojęcie o tym, czego można oczekiwać. Czy nowość AMD ma szanse zdobyć dużą popularność? Czy jest lepsza od propozycji konkurencji?

Przegląd 10 płyt głównych dla Sandy Bridge

Tomasz Jadczak 03.01.2011 56
Gigant z Santa Clara pokazał nowe procesory z rodziny Sandy Bridge. Pięć kwartałów po wprowadzeniu na rynek platformy LGA1156 Intel przygotował następną, tym razem o oznaczeniu LGA1155. Obsługuje ona nową serię CPU. Czy nowe poza jednym połączeniem elektrycznym mniej różni się znacząco od starego? Czy zmieniła się funkcjonalność płyt głównych? Dlaczego znowu pojawiła się nowa podstawka? Przyjrzeliśmy się kilku płytom otwierającym kolejny rozdział w historii firmy z Kalifornii, próbując znaleźć odpowiedzi na nasuwające się pytania.

Core i5-2500K oraz i7-2600K, czyli testujemy Sandy Bridge

M. Brzostek, M. Wójcik, P. Pilarczyk 03.01.2011 155
Ledwie rozpoczął się nowy rok, a już mamy ważną nowość. 5 stycznia oficjalnie pojawi się druga generacja Intel Core Microarchitecture, a wraz z nią nowe procesory (z nową podstawką), nowe chipsety płyt głównych, a nawet nowe moduły sieciowe. Poddaliśmy testom najnowsze układy Core i5 oraz Core i7, przyjrzeliśmy się nowym płytom głównym z nową podstawką LGA1155, a także zbadaliśmy możliwości najnowszych notebooków wyposażonych w nowe procesory. Zakaz publikowania recenzji został zniesiony przed oficjalną datą wprowadzenia produktów, więc już dziś możemy się podzielić swoimi wynikami. W tym artykule przedstawimy Wam procesory do komputerów stacjonarnych, a także zaprezentujemy wyniki testów wydajności. Z pozostałych dwóch artykułów dowiecie się, co sobą reprezentują najnowsze płyty główne i komputery przenośne.

LGA1156 i H55/H57 – miniprzegląd tanich płyt pod procesory Clarkdale

Tomasz Jadczak 13.12.2010 23
Koniec roku to dobry czas na modernizację komputera. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w sektorze niedrogich płyt głównych (kosztujących poniżej 300 zł) z podstawką LGA1156 i układem logiki Intel H55. Dla tych, którzy cenią sobie dobry stosunek wydajności do ceny, platforma LGA1156 jest dobrym wyborem. Jest obecna na rynku już rok i coraz więcej konstrukcji atakuje niższe przedziały cen. Udało nam się zgromadzić pięć modeli z układem Intel H55 i jeden z wyższej półki z układem Intel H57. Tę ostatnią traktujcie w niniejszym porównaniu bardziej jako ciekawostkę, dającą obraz tego, czego można oczekiwać po znacznie droższej płycie z chipsetem, który ma nieco więcej funkcji.

Niezawodność elementów komputera – na podstawie danych z lat 2008 i 2009

Andrzej Urbankowski 30.11.2010 151
Łańcuch jest tak wytrzymały, jak wytrzymałe jest jego najsłabsze ogniwo. To banalna prawda, ale wielu użytkowników PC nie jest tego świadomych. Co więc najczęściej psuje się w naszych maszynach? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, bo aby jej udzielić, trzeba posłużyć się materiałem statystycznym. A z jego rzetelnością różnie bywa. Kto uwierzy bez zastrzeżeń w informacje o niezawodności danego elementu, jeśli pochodzą wyłącznie od jego producenta?

LGA1155 – pierwszy kontakt z przyszłą podstawką pod procesory Intela

Tomasz Jadczak 11.11.2010 136
Nowa platforma to zawsze w jakimś stopniu niewiadoma. O nowej Intela oficjalnie wiadomo tylko tyle, że będzie. Internet huczy od plotek. ASUS podesłał nam kilka płyt z nową podstawką LGA1155, a my spróbowaliśmy nieco poznać nową nieznajomą. To trochę jak pierwsza randka: niby coś powinniśmy o sobie wiedzieć, ale tak naprawdę mamy tylko jakieś wyobrażenie. Naszą randkę utrudniła, a jakże, przyzwoitka w postaci NDA (ang. Non Disclosure Agreement – 'umowa o zachowaniu poufności'). Na razie więc nie będzie żadnych szczegółów technicznych czy wyników testów wydajności.

Wielki test pamięci DDR3 – 41 zestawów dwukanałowych 4 GB i trzykanałowych 6 GB

Mateusz Brzostek 25.10.2010 87
41 zestawów, 182 gigabajty RAM-u, ponad 10 tysięcy razy policzone rozwinięcie dziesiętne liczby pi do 33 milionów miejsc po przecinku. Nie, to nie zawody w podkręcaniu – to wielki test porównawczy pamięci DDR3.

ASUS Crosshair IV Extreme – tylko dla ekstremalistów?

Tomasz Jadczak 04.10.2010 52
Czy płyta główna w czterocyfrowej cenie ma szansę zaistnieć na rynku? Firma ASUS nie ma wątpliwości i właśnie wprowadza na rynek model Crosshair IV Extreme. To najdroższa płyta główna tego producenta z podstawką pod procesory AMD i jednocześnie jedna z najdroższych konstrukcji w ogóle. Czy rzeczywiście warto wydać na płytę aż tyle? Co jest w niej wyjątkowego? Kto będzie z niej zadowolony?

Płyty główne GIGABYTE serii H55 – nowoczesność bez wielkich kosztów

GIGABYTE 07.09.2010 40
Wakacje (dla większości) już się skończyły i nadszedł czas powrotu do szarej rzeczywistości. Młodzież wraca do szkół i na uczelnie, by zdobywać wiedzę. Nauka może być znacznie przyjemniejsza, gdy ma się pomoc naukową w postaci nowego komputera. Firma GIGABYTE przygotowała kilka nowych modeli płyt głównych z podstawką LGA1156 i chipsetem Intel H55. Są one doskonałą podstawą do zbudowania nowoczesnego i wszechstronnego, a zarazem optymalnego pod względem kosztów komputera. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą płyt głównych GIGABYTE z serii H. Na uważnych Czytelników czekają nagrody w quizie dotyczącym tych modeli.