artykułyPłyty główne i pamięć RAM

FM2+ – nowe gniazdo i nowe płyty główne (z układem AMD A88X) do procesorów AMD Kaveri

Krzysztof Opacki 20.12.2013 80

Wciąż czekamy na nowe APU o roboczej nazwie Kaveri, wyposażone w nowe rdzenie x86 Steamroller oraz układ graficzny AMD Radeon, zbudowany w architekturze GCN. Mają one nadejść jeszcze w grudniu. Kilka miesięcy temu okazało się również, że nowych jednostek nie da się zainstalować na płytach z gniazdem FM2, które były dostępne już od roku. Będą one wymagały gniazda FM2+. Mimo że nowych APU na rynku jeszcze nie ma, już się pojawiły płyty główne z gniazdem FM2+ i nowym układem logiki AMD A88X (część producentów już wprowadziła oparte na nim konstrukcje). Ten ostatni jednak nie jest konieczny, bo procesory FM2+ będą współpracować bez żadnych problemów także ze starszymi: A85, A75, a nawet A55.

Test tanich płyt głównych LGA1150 opartych na układzie Intel B85

Krzysztof Opacki 08.11.2013 95

Niedawno opublikowaliśmy spory przegląd płyt głównych opartych na układzie Z87. Od tego czasu sytuacja na rynku nieco się zmieniła: pojawiły się tańsze procesory Pentium oraz Core i3 do gniazda LGA1150, a konstrukcje z innym układem logiki niż Z87 dostały nowe możliwości podkręcania. Mimo że ceny zdążyły już znacznie spaść, dalej sporej części z Was płyty te mogą się wydawać drogie i nieopłacalne. Cykl testów tańszych produktów rozpoczniemy od przeglądu modeli opartych na układzie Intel B85.

DDR4 – następca pamięci DDR3 już w przyszłym roku?

Mateusz Brzostek 05.10.2013 51

Na tegorocznym IDF-ie zaproszone przez Intela firmy znów pokazywały pamięć DDR4. Znów? O tak, w 2012 roku na wystawach leżały już krzemowe wafle z kośćmi DDR4, a nawet gotowe moduły. Wtedy była to ciekawostka jakich wiele, dziś to już bliska przyszłość. 

ASRock Fatal1ty H87 Performance – test płyty głównej z układem Intel H87

Krzysztof Opacki 05.08.2013 31

Wraz z nadejściem czwartej generacji procesorów Core oraz podstawki LGA1150 nastąpiło coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. Firma ASRock jako pierwsza złamała ograniczenia układów logiki H87 oraz B85, umożliwiając na opartych na nich płytach podkręcanie procesorów z K w nazwie (czyli odblokowanych). A wszystko zaczęło się od „beta-BIOS-u”, który pozwolił na coś takiego na naprawdę dobrze wyposażonym ASRocku Fatal1ty H87 Performance. Postanowiliśmy Wam go przedstawić, ponieważ jest to jedyna płyta z układem H87 o tak rozbudowanej sekcji zasilającej procesor i tak bogato wyposażona, a na dodatek cena, która ostatnio spadła poniżej 400 zł, powoduje, że jest to nie lada gratka dla osób składających zestaw z platformą Intela LGA1150. Są oczywiście pewne ograniczenia, o których też wspomnimy.

Płyty główne Asus z serii Z87 dla procesorów Intel Haswell

Mateusz Brzostek 16.05.2013 48

Niebawem do sklepów trafi kolejna generacja procesorów Intela. Układy Haswell korzystają z nowej podstawki LGA1150, której będzie towarzyszył nowy mostek południowy i oczywiście cała gama nowych płyt głównych. Na konferencji techniczno-prasowej w Amsterdamie mieliśmy okazję zobaczyć nadchodzące płyty ASUS-a. Co w nich nowego?

Jak zbudować mały i szybki komputer – poradnik

Radosław Stanisławski 01.05.2013 62

Dziś większość osób, stojąc przed wyborem komputera, skłania się w stronę urządzeń przenośnych. Trudno się temu dziwić: laptopy są tańsze, a wiele z nich wydajnością często dorównują pełnowymiarowym odpowiednikom. Alternatywną opcją mogą być małe komputery SFF (ang. Small Form Factor), czyli tradycyjne blaszaki wciśnięte w mniejsze obudowy. Połączenie wygody pracy charakterystycznej dla stacjonarnego sprzętu, wysokiej wydajności i małych rozmiarów? To może być strzał w dziesiątkę.

Wydajność chipsetów pod kątem dysków twardych oraz nośników SSD – Intel Z77 kontra AMD 990FX kontra LSI MegaRAID

Łukasz Marek 17.04.2013 66

Wydajność kontrolerów SATA w układach logicznych Intela i AMD była niejednokrotnie testowana, a różnice pomiędzy rywalami były mniejsze bądź większe. Często użytkownicy zadają sobie pytanie o to, czy kupując na przykład nośnik SSD do platformy AMD/Intel, nie stracą na wydajności, lub porównują osiągi swojego sprzętu z wynikami uzyskanymi przez inne osoby i różnice czasami sięgają kilkudziesięciu procent. Dziś przyglądamy się temu zagadnieniu, a oprócz rozwiązań Intela i AMD testujemy platformę wyposażoną w zewnętrzne kontrolery RAID firmy LSI.

GIGABYTE Overclocking Guide – wideo z instrukcją krok po kroku: jak podkręcić procesor LGA1155?

GIGABYTE 03.03.2013 20

O podkręcaniu procesorów przeznaczonych do podstawki AM3/AM3+ wiecie już wszystko. Pora więc omówić zasady dotyczące platformy LGA1155, które zaprezentujemy Wam w formie lekkostrawnego poradnika wideo. Przeprowadzi on Was krok po kroku przez wszystkie etapy przyspieszania procesorów Intela i pozwoli uwolnić drzemiącą w nich moc. Dowiecie się, na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie zwiększyć wydajność swoich „blaszaków”, nie tylko tych z układami z serii K, ale też wyposażonych w inne jednostki z serii Core i5, Core i3 i niższych.

GIGABYTE Overclocking Guide - wideo z instrukcją krok po kroku: jak podkręcić procesor AM3/AM3+?

GIGABYTE 18.02.2013 19

Nie przebrnąłeś przez tekstowy poradnik podkręcania AM3/AM3+? Nic straconego. W poniższym poradniku wideo znajdziesz wszystkie pomocne wskazówki. Dowiesz się nie tylko tego, na co zwracać uwagę, ale też jak konkretnie podkręcać procesory AMD: odblokowane FX-y oraz odblokowane lub zablokowane Phenomy II i inne, a także jak uporać się z niesfornymi modułami pamięci!

Pamięci RAM G.SKILL - testy wydajności i podkręcanie

G.Skill 28.12.2012 47

Ceny pamięci operacyjnych spadły do tak niskich poziomów, że osoby planujące zakup gotowego komputera lub złożenie nowego zestawu samodzielnie, decyzje o tym na jakie moduły się zdecydować zostawiają na sam koniec, wychodząc z założenia, że to co zostanie po wybraniu wszystkich podzespołów, spokojnie wystarczy przynajmniej na 4 GB „Ramu”. Oczywiście szybki procesor czy odpowiednio wydajna karta graficzna to podstawa, ale czy aby przypadkiem nie jest tak, że przez marginalizowanie znaczenia pamięci operacyjnej marnujemy cząstkę potencjału wcześniej wymienionych podzespołów?

Test czterech płyt głównych Z77 do podkręcania, również ekstremalnego

Krzysztof Opacki 17.10.2012 57

Jest taki segment płyt głównych, w którym liczy się w zasadzie tylko podkręcanie sprzętu, w szczególności procesora oraz pamięci. Dawniej kojarzył się on w zasadzie tylko z płytami DFI LanParty – dziś takich charakterystycznych marek jest już więcej. Bardzo dużo w dziedzinie podkręcania zależy od stabilności napięć zasilających w każdych warunkach, to zaś wymaga szczególnej uwagi już na etapie projektowania płyty. Znaczenie mają też użyte komponenty: producenci prześcigają się w konstruowaniu sekcji zasilających procesor i stosują różne nowatorskie rozwiązania, takie jak tranzystory zintegrowane ze sterownikami. Przekonajmy się zatem, czy w tym segmencie występują jakieś istotne różnice między modelami poszczególnych marek. Na warsztat wzięliśmy cztery czołowe, przeznaczone do podkręcania konstrukcje wszystkich liczących się na naszym rynku firm: ASRock Z77 OC Formula, Asus Maximus V Extreme, Gigabyte Z77X-UP7 oraz MSI Z77 MPower. Sprawdziliśmy, która z nich najlepiej nadaje się do przyspieszania procesorów Core i5 oraz Core i7 z rodziny Sandy Bridge i Ivy Bridge.

Test dwóch płyt głównych FM2: Asus F2A85-V PRO oraz Gigabyte F2A85X-UP4

Krzysztof Opacki 04.10.2012 31

Wraz z nowym APU AMD wprowadziło gniazdo FM2 do procesorów w udoskonalonej architekturze Bulldozer – Piledriver. Wielu zapewne nie rozumie tej decyzji, ale prawdopodobnie chodziło o szybsze komunikowanie się procesora z kontrolerem zasilania (to jedna z najważniejszych różnic pomiędzy AM3 a AM3+). Jednak o ile w części płyt AM3 można było umieszczać układy FX, to w FM1 i w FM2 jest to niemożliwe, bo układ nóżek jest inny. Oprócz tego ani procesor FM1 nie pasuje do gniazda FM2, ani na płycie FM1 nie zainstalujemy procesora FM2. Tym razem trzeba kupić nową. Na początek zajmiemy się produktami z dobrej półki: przetestowaliśmy dwie „flagowe” konstrukcje Asusa i Gigabyte'a.

Test płyt głównych z układem Intel B75 dla procesorów LGA1155

Krzysztof Opacki 29.08.2012 77
W momencie pojawienia się układów logiki Intela z serii siódmej było jasne, że oprócz układu Z77 na rynek muszą trafić także tańsze konstrukcje, przeznaczone do innych segmentów rynku. Intel Z77 pozwala bowiem użyć dwóch (lub więcej) kart graficznych, skonfigurować macierz RAID oraz podkręcić procesor, i to ekstremalnie. A jeśli ktoś tego nie potrzebuje? Zdecydowana większość z Was ma jedną kartę graficzną i nie korzysta z rozwiązań RAID. To samo tyczy się podkręcania. Właśnie do takich osób kierowany jest dużo tańszy układ Intel B75, który współpracuje ze wszystkimi procesorami Sandy Bridge i Ivy Bridge z rodzin: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 oraz Core i7. Podobnie jak droższy brat jest wyposażony w zintegrowany kontroler USB 3.0. Przygotowaliśmy test 14 płyt głównych z B75 firm: ASRock, Asus, Gigabyte oraz MSI.

Jak szybki może być pendrajw USB 3.0 – zapowiedź testu

Łukasz Marek 12.08.2012 138

Wcześniej czy później każdy sięga po coś, co pozwala wziąć dane ze sobą oraz bezstresowo i szybko przenosić je z jednego komputera na drugi. Kiedyś służyły do tego płyty CD, potem DVD, ale odkąd pamięć typu flash w postaci pendrajwów zawitała na rynek, większość osób patrzy na nośniki optyczne z politowaniem, przynajmniej gdy chodzi o przenoszenie danych. W takim razie jaki pendrajw wybrać?

Test pięciu płyt głównych i urządzeń zewnętrznych ze złączem Thunderbolt w porównaniu z USB 3.0, eSATA oraz FireWire

Łukasz Marek 24.07.2012 41
Od 2009 roku z niecierpliwością wyczekiwaliśmy chwili, aż Thunderbolt, nowy interfejs Intela, wreszcie trafi pod strzechy. Dopiero dwa lata później zaczął być stosowany przez Apple w laptopach MacBook z serii Pro. Reszta musiała poczekać aż do połowy tego roku. Trafiło do nas kilka pierwszych płyt głównych oraz urządzeń zewnętrznych wyposażonych w co najmniej jeden port Thunderbolt. Czy są warte szczególnej uwagi? Ile daje Thunderbolt w porównaniu z innymi interfejsami?

Virtu MVP w szczegółach – Virtual V-Sync firmy Lucid

Krzysztof Opacki 19.06.2012 46
Virtu MVP to dodatek do płyt z chipsetem Z77 (i nie tylko), promowany przez niemal wszystkich producentów. Jedni podkreślają płynność animacji, inni chwalą oszczędność energii. Sporo się spekuluje o tym, czy w ogóle jest możliwe, aby karta graficzna działała szybciej po użyciu oprogramowania Lucidlogix. Chcieliśmy opisać Virtu MVP już przy okazji testu płyt z układem Z77, ale po chwili namysłu stwierdziliśmy, że wymaga dokładnej analizy oraz konsultacji z firmą Lucidlogix.

Test płyt głównych do procesorów Core trzeciej generacji

Krzysztof Opacki 30.04.2012 98
W połowie marca przedstawiliśmy Wam krótki test konstrukcji z najnowszym układem Intela Z77. Jednak testowaliśmy tylko z wykorzystaniem procesorów Core drugiej generacji (Sandy Bridge), ponadto nie mogliśmy pokazać wszystkiego, czego się dowiedzieliśmy. Dziś przedstawiamy dłuższe i bardziej kompleksowe porównanie płyt LGA1155 z chipsetem Intel Z77.

MSI Z77A-GD65 – płyta pełna zalet

MSI 11.04.2012 53
Trzy lata temu firma MSI jako pierwsza na świecie wprowadziła do swojej oferty produkty wykorzystujące najwyższej jakości komponenty klasy militarnej, to znaczy takie, które są poddawane rygorystycznym testom określonym bardzo szczegółowo w dokumentach departamentu obrony Stanów Zjednoczonych. Produkty te miały na pudełku oznaczenie Military Class Components, co oznaczało, że przechodziły wszystkie wymagające testy MIL-PRF-39003L. Czasy jednak zmieniły się, wymagania zostały zaostrzone i wraz z nową generacją płyt głównych wyposażonych w chipsety z serii Intel Z77 na rynek trafia technologia Military Class III, spełniająca jeszcze bardziej rygorystyczne normy dotyczące stabilnego i niezawodnego działania w skrajnych warunkach. Wszystko to po to, by osiągnąć jeszcze dłuższą żywotność sprzętu oraz stabilność działania w trudnych warunkach temperaturowych lub w trakcie ekstremalnego podkręcania.

Krótki test płyt głównych Z77 z Intel Core drugiej generacji (Sandy Bridge)

Krzysztof Opacki 19.03.2012 46
Na procesory Ivy Bridge przyjdzie nam poczekać jeszcze przynajmniej miesiąc. Przeznaczone do nich płyty główne mają trafić do sklepów trochę wcześniej, ale już teraz w internecie pojawiają się pierwsze nieśmiałe testy tych konstrukcji. Redakcja PCLab.pl nie jest nieśmiała i właśnie proponuje Wam pierwszy w Polsce test tych płyt (choć krótki), i to jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem ich na rynek. Naturalnie, nie powiemy Wam, jak sprawują się one z Intel Core trzeciej generacji, ale skoro podstawka ta sama, to i tak zainteresuje Was pewnie, jak działają z procesorami Sandy Bridge ;)

Test płyt głównych X79 – podkręcanie, fakty i mity

Mateusz Brzostek 03.03.2012 32
Płyt z podstawką LGA2011 jest bardzo dużo, choć to dość droga platforma. Niedawno przedstawiliśmy pierwsze modele z tą podstawką. Dziś bierzemy na warsztat następne cztery, a niektóre już nam znane ponownie bierzemy pod lupę, żeby sprawdzić, jak się nadają do podkręcania.