Płyty główne i pamięć RAM
Artykuły
Artykułów na stronę
Paweł Pilarczyk | 13.04.2005 | 45563 odsłony | 28 komentarzy
Tydzień temu zaprezentowaliśmy test referencyjnej płyty głównej z chipsetem NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition. Dziś przedstawiamy Wam recenzję płyty Gigabyte z tym chipsetem. Chociaż jeszcze przez jakiś czas płyty z nowym zestawem układów sterujących NVIDII nie będą dostępne w polskich sklepach, to firma Gigabyte jako pierwsza dostarczyła prototypową wersję płyty do naszego laboratorium. Mamy zatem możliwość przyrównania produktu, który trafi niedługo do sprzedaży, do płyty referencyjnej NVIDII. Test płyty GA-8N-SLI Royal przedstawiamy jako pierwsi w Europie. więcej »
Paweł Pilarczyk | 05.04.2005 | 72886 odsłon | 80 komentarzy
NVIDIA jest jednym z dwóch najbardziej znanych producentów układów graficznych. Firma nie koncentruje się wyłącznie na grafice. Od kilku lat produkuje także chipsety dla płyt głównych pod procesory Athlon. Jej pierwszym chipsetem był nForce, zaprezentowany w 2001 roku i dedykowany procesorom Duron, Athlon i Athlon XP. Kolejne chipsety to nForce2 dla Athlona XP oraz nForce3 i nForce4 dla Athlona 64. Płyty z układami sterującymi NVIDII cechują się wysoką stabilnością, wysoką wydajnością i bardzo nowoczesnymi parametrami. Dlatego od dawna użytkownicy pytali NVIDIĘ: czemu nie wyda wreszcie chipsetu pod procesory Pentium 4? Firma tłumaczyła się, że technicznie nie ma problemu, ale wszystko rozbija się o licencje... W listopadzie ubiegłego roku Intel i NVIDIA podpisały umowę dotyczącą wzajemnej wymiany licencji. Dziś umowa się materializuje. Swoją światową premierę ma chipset oznaczony jako nForce4 SLI Intel Edition. Wspiera najnowsze procesory Intela (włącznie z układami dwurdzeniowymi), umożliwia instalację dwóch kart graficznych w trybie SLI, udostępnia sprzętową zaporę internetową (Firewall) i wspiera pamięci DDR2 667. Jako pierwsi na świecie przedstawiamy wyniki testów nowego chipsetu NVIDII. W naszym laboratorium przetestowaliśmy zestaw o niebagatelnej konfiguracji: referencyjna płyta główna NVIDII z chipsetem nForce4 SLI Intel Edition, procesor Pentium 4 Extreme Edition 3,73 GHz, 1 GB pamięci DDR2 667 Corsair, dwie karty graficzne GeForce 6800 GT pracujące w trybie SLI i dysk twardy WD Raptor 10.000 RPM. Słowem - maszynka marzeń dla każdego gracza. Jak wypada ona na tle komputera z płytą z chipsetem Intel 925XE i pojedynczą kartą graficzną? O tym przeczytacie w naszym artykule. więcej »
Paweł Pilarczyk | 31.03.2005 | 85940 odsłon | 70 komentarzy
Produkowane obecnie płyty główne stają się coraz bardziej do siebie podobne. Wszystkie mają podobną liczbę złącz, podobne dodatki i podobną funkcjonalność. Ciężko jest znaleźć produkt, który się jakoś szczególnie wyróżnia. Dlatego z tym większym zainteresowaniem zabraliśmy się za testy płyty ABIT Fatal1ty AA8XE z chipsetem Intel 925XE dla najnowszych procesorów Pentium 4. Produkt przeznaczony jest dla prawdziwych entuzjastów komputerów, a zwłaszcza tych, którzy nie potrafią żyć bez podkręcania. Specjalnie dla nich płyta została zoptymalizowana pod kątem overclockingu: ma zainstalowany system OTES chłodzący przetwornice napięcia i odprowadzający gorące powietrze z okolic procesora, udostępnia potężną paletę opcji do podkręcania w BIOS-ie, a jako gratisowy dodatek dostajemy blok z dwoma wentylatorami chłodzący moduły pamięci RAM. więcej »
Paweł Pilarczyk | 29.03.2005 | 92830 odsłon | 57 komentarzy
Typowe moduły pamięci RAM mają bardzo zbliżoną budowę: na niewielkiej płytce drukowanej (PCB) zainstalowanych jest najczęściej osiem (lub szesnaście) kości typu TSOP plus dodatkowa, malutka kostka przetrzymująca parametry SPD... i to wszystko. Niektórzy producenci dodatkowo instalują na swoich modułach radiatory odprowadzające ciepło. Coraz popularniejsze są jednak moduły, w których zastosowano kości typu BGA zamiast TSOP. Obudowy BGA zapewniają układom lepsze odprowadzanie ciepła. A zatem moduły z kostkami BGA powinny być bardziej podatne na podkręcanie. Czy tak jest w reczywistowości? Postanowiliśmy się przekonać. W naszym laboratorium przetestowaliśmy moduły Kingmax Color Module DDR466 z kostkami TinyBGA, a także montowane w Polsce moduły GoodRAM. Pamięci mają kości BGA, w dodatku są bardzo przystępne cenowo. więcej »
Michał Szulowski | 08.02.2005 | 197916 odsłon | 49 komentarzy
Chcemy czy nie, rozwój techniki komputerowej przyczynia się do tego, że niektóre podzespoły, które jeszcze niedawno były szczytowym osiągnięciem konstruktorów, dziś odchodzą powoli do lamusa. Wprawdzie twierdzenie takie w przypadku kart AGP nie jest jeszcze zbyt uzasadnione, to jednak powoli musimy się z tym pogodzić. Dlatego dziś przedstawiamy Wam test porównawczy pięciu różnych chipsetów współpracujących z procesorami Athlon 64 ze złączem Socket 939. Oczywiście, nie możemy sobie (jeszcze ;-)) wybrać płyty głównej i do niej dołożyć odpowiedni chipset, dlatego do naszych testów zdecydowaliśmy się wziąć 5 płyt głównych różnych producentów. Płyty te nie były więc dobierane pod żadnym innym kątem i nie należy tego testu traktować jako porównania płyt głównych, tylko właśnie jako porównanie chipsetów. więcej »
Artur Wyrzykowski | 01.02.2005 | 60072 odsłony | 61 komentarzy
Dziś proponujemy powrót do przeszłości – procesory o zegarach niewiele przekraczających 1 GHz, wydajność w PCMarku i 3DMarku na poziomie kilkuset punktów, a także grę w Quake III z szybkością kilkunastu klatek na sekundę. Właściwie należałoby się zastanowić, czy testowana nowa VIA EPIA z serii MII powinna być traktowana przez nas jako pecet i testowana tymi samymi benchmarkami, bo przecież nie o wydajność tu chodzi. Znacznie ważniejsze jest skupienie dużej liczby funkcji w małym produkcie, który może służyć do budowy bardzo tanich pecetów, a także do pewnych niekonwencjonalnych zastosowań. więcej »
Paweł Pilarczyk | 08.11.2004 | 146701 odsłon | 39 komentarzy
Firma ATI zaprezentowała wreszcie oficjalnie swój nowy chipset, RADEON XPRESS 200. Zestaw układów znany dotychczas pod nazwą kodową RS480 przeznaczony jest dla płyt głównych pod procesory Athlon 64. Współpracuje z układami Socket 754 oraz Socket 939 i udostępnia gniazda PCI Express. Ma też zintegrowany układ graficzny zgodny sprzętowo z DirectX 9.0. Czy chipset ATI jest tak samo szybki, jak konkurencyjne rozwiązania NVIDII lub VIA? Przekonajmy się! W naszej redakcji przetestowaliśmy referencyjną płytę główną ATI z chipsetem RADEON XPRESS 200. więcej »
Paweł Pilarczyk | 19.10.2004 | 75921 odsłon | 54 komentarze
W ubiegłym tygodniu opisaliśmy tanią płytę Gigabyte pod procesory Pentium 4. Dziś chcielibyśmy Wam przedstawić produkt niemniej ciekawy: taniutką płytę główną pod procesory AMD Athlon XP i Sempron, której producentem jest również firma Gigabyte. Płyta o oznaczeniu GA-7NF-RZ wykorzystuje chipset nForce2, ma wszystkie niezbędne dodatki (kontrolery USB 2.0, LAN i audio) i kosztuje zaledwie 229 zł. więcej »
Paweł Pilarczyk | 11.10.2004 | 95849 odsłon | 81 komentarzy
Jeszcze do niedawna panowało ogólne przeświadczenie, że taniego peceta można złożyć jedynie wykorzystując procesory AMD. Tanie układy Intela - procesory Celeron - cechowały się niską wydajnością, a przy tym były dość drogie, więc nie warto w nie było inwestować. Sytuację zmienił dopiero Celeron D, którego opisaliśmy pod koniec września. Znów jednak pod artykułem pojawiły się komentarze naszych czytelników sugerujące, że i tak cała platforma z Celeronem D będzie droga z powodu wysokich cen płyt głównych pod Pentium 4. Aby obalić tę tezę, przedstawiamy dziś bardzo ciekawy produkt. Przed Wami płyta główna Gigabyte GA-8I865P-G z chipsetem Intel 865P. Współpracuje z procesorami Pentium 4 i Celeron. Ma kontrolery Serial ATA i USB 2.0, a także zintegrowaną gigabitową kartę sieciową i 8-kanałowy układ dźwiękowy. I, co najważniejsze, kosztuje całe 292 złote. Brzmi zachęcająco? Zapraszamy dalej! więcej »
Michał Szulowski | 02.09.2004 | 66872 odsłony | 34 komentarze
Choć niektórzy obawiali się, że platforma Socket 754 nie będzie mieć długiej przyszłości, to nie należy się tego specjalnie obawiać. Zaprezentowany niedawno procesor Sempron przeznaczony jest do montowania właśnie w takich podstawkach, z czego wynika, że AMD dąży do dywersyfikacji platform przez równoległy rozwój dwóch rodzin procesorów przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych. W tym artykule przedstawiamy Wam wyniki porównania 6 płyt głównych 5 różnych producentów: ABIT KV8-MAX3, ABIT KV8 Pro, ASUS K8V Deluxe, AOpen AK89 Max, Gigabyte K8NNXP oraz MSI K8T Neo-FISR2. I aby dłużej nie trzymać Was w niepewności od razu zdradzimy - test wygrał: "czarny koń" ;). więcej »
Tomasz Surmacz | 18.08.2004 | 31728 odsłon | 23 komentarze
Podkręcanie elementów komputera to dość modne zjawisko. Dzisiejsze procesory są już na tyle mocne, że podwyższanie ich osiągów to raczej sport, niż rzeczywista potrzeba. Niemniej, miło jest mieć świadomość, że mamy bardzo szybki procesor. CPU to jednak nie wszystko. By uzyskać dobre wyniki w podkręcaniu, potrzebne nam będą jeszcze odpowiednie pamięci, zdolne do pracy z parametrami znacznie przewyższającymi typową specyfikację DDR400. Firma OCZ od lat produkuje jedne z najlepszych pamięci na świecie. Czy rzeczywiście są tak szybkie? Zapraszamy do opisu dwóch zestawów "Dual" z oferty firmy. więcej »
Paweł Pilarczyk | 04.08.2004 | 26010 odsłon | 18 komentarzy
Miesiąc temu opublikowaliśmy obszerne porównanie ośmiu płyt głównych z podstawką LGA775, wraz z przedstawieniem nowych technologii wprowadzonych przez firmę Intel. W porównaniu nie wzięła jednak udziału żadna płyta MSI, gdyż ta została do nas przysłana już po tym, jak ukończyliśmy artykuł. Uzupełniamy zatem nasz przegląd płyt o kolejną pozycję - płytę MSI 915P Neo2 Platinum z chipsetem i915P. więcej »
Paweł Pilarczyk | 01.07.2004 | 339132 odsłony | 115 komentarzy
Poniedziałek, 21 czerwca, był wyjątkowym dniem dla firmy Intel. Wtedy też miała miejsce oficjalna premiera nowej platformy Intela. Po raz kolejny zmienia się podstawka pod procesor. Dotychczasowy Socket 478 zostaje zastąpiony podstawką LGA775 (zwaną też Socket 775 lub Socket T). Procesor Pentium 4 zmienia obudowę z mPGA 478 na LGA775. Moduły pamięci DDR też odchodzą w niepamięć. Zostają zepchnięte przez nowe, szybsze moduły DDR2. To jednak nie wszystko. Z płyt znika gniazdo AGP. Jego miejsce zajmuje nowe, szybsze złącze - PCI Express x16. Powoli znikać też będą zwykłe gniazda PCI oraz porty IDE.

Wsparcie dla wymienionych technologii zapewnia nowa linia chipsetów Intela - 915P/G Express (Grantsdale) oraz 925X Express (Alderwood). Na rynku pojawią się także płyty główne ze starymi chipsetami, 865PE czy 875P i podstawkami LGA775.

W naszej redakcji poddaliśmy testom osiem płyt głównych z podstawką Socket 775. Trzy korzystają z chipsetu 925X. Kolejne trzy - 915P. Pozostałe dwie zbudowane zostały w oparciu o stary, sprawdzony chipset 865PE.

Płyty przetestowaliśmy z nowym procesorem Pentium 4, w którym na próżno szukać nóżek. Do kompletu dorzucamy pamięci DDR2 i kartę graficzną ze złączem PCI Express x16. więcej »
Paweł Pilarczyk | 19.06.2004 | 83948 odsłon | 90 komentarzy
W dniu dzisiejszym, dokładnie o godzinie 8:01 czasu polskiego, firma Intel uchyla embargo na swoje nowe produkty - chipsety Intel 915P/G oraz 925X i nową podstawkę pod procesory Pentium 4 - LGA775. Nowe chipsety wnoszą obsługę pamięci DDR2 i magistrali PCI Express. Z płyt (chociaż nie wszystkich) znikną sloty pod zwykłe moduły pamięci DDR. Nie będzie też portu AGP. Słowem - totalna rewolucja.

Mimo naszych próśb, nie udało nam się wypożyczyć przed premierą procesora z podstawką LGA775 od firmy Intel. Na szczęście poratowała nas firma Gigabyte (dziękujemy!), która zaopatrzyła nas w ostatniej chwili - wczoraj - w procesor, moduły pamięci DDR2, kartę graficzną ze złączem PCI Express i dwie płyty główne z podstawką LGA775. Do kompletu dorzuciliśmy kolejne cztery płyty. Niestety wbrew planom nie udało nam się przetestować tak dużej ilości sprzętu w przeciągu dzisiejszej nocy, zatem publikację artykułu porównawczego sześciu płyt z podstawką LGA775 przesuwamy na poniedziałek. Abyście nie musieli jednak czekać do poniedziałku, dziś prezentujemy galerię fotek i pierwsze wyniki wydajności chipsetu Intel 915P. więcej »
Paweł Pilarczyk | 23.05.2004 | 80718 odsłon | 31 komentarzy
Posiadacze procesorów AMD Athlon 64 nie mieli zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o płyty główne. Jeszcze do niedawna dominowały tylko dwa chipsety dla tychże płyt: NVIDIA nForce3 150 oraz VIA K8T800. Choć teoretycznie dość znacznie się od siebie różniły, to w testach wydajności wypadały podobnie. NVIDIA wydała jednak nową rewizję chipsetu nForce3 z przyrostkiem 250, który z założenia ma być znacznie szybszy od swojego poprzednika. W naszej redakcji przetestowaliśmy płytę główną Gigabyte GA-K8NSNXP z chipsetem nForce3 250. Czy rzeczywiście jest tak szybka, jak to obiecuje NVIDIA? więcej »
Paweł Pilarczyk | 16.03.2004 | 9739 odsłon | 7 komentarzy
Na naszej aukcji wystawiliśmy wczoraj pamięć flash USB o pojemności 256 MB - Yakumo Quicksave 2.0. Licytacja kończy się już dziś wieczorem, jednak obiecaliśmy zaprezentować nieco więcej zdjęć urządzenia. Zapraszamy do obejrzenia naszej mini galerii. więcej »
Piotr Gontarczyk | 20.02.2004 | 60940 odsłon | 39 komentarzy
Do naszego laboratorium trafiła płyta główna ABIT KV8-MAX3, oparta na chipsecie VIA K8T800, a przeznaczona dla procesorów AMD Athlon 64. Konstrukcja ta, zaopatrzona w technologię OTES i µGuru, ma podbić serca najbardziej zagorzałych fanów podkręcania. Trudno także nie zauważyć bardzo ciekawych dodatków, dołączanych w zestawie. Zajrzyjmy do ciężkiego pudełka i sprawdźmy, czym ABIT nas obdarowuje! więcej »
Paweł Pilarczyk | 05.01.2004 | 39398 odsłon | 16 komentarzy
Odkąd na rynku dostępne są procesory Pentium 4 z magistralą 800 MHz, rynek chipsetów dla płyt głównych zgodnych z nowymi CPU został niemal całkowicie zdominowany przez Intela. Chipsety Intel 875P czy 865PE nie mają sobie równych - przynajmniej, jeśli chodzi o wydajność. Okazuje się jednak, że można wyprodukować płytę główną o wyposażeniu i parametrach porównywalnych z zawawansowanymi produktami opartymi o zestaw układów sterujących i875P i ICH5R, a jednak sprzedawać taką płytę o połowę taniej. Produktem takim jest Gigabyte GA-8S655FX Ultra z chipsetem SiS655FX. Płyta zapewnia wsparcie dla procesorów P4 z FSB 800 MHz, obsługuje pamięci DDR w trybie dwukanałowym, udostępnia gigabitową kartę sieciową, kontroler Serial ATA z funkcjami RAID, dodatkowy kontroler Parallel ATA (także z funkcjami RAID) oraz - oczywiście - porty USB 2.0 i AGP 8X. Mimo tak zaawansowanych parametrów, produkt kosztuje niewiele ponad 450 zł, a więc prawie połowę tego, co dobrej klasy płyta z chipsetem 875P. Czy jednak chipset SiS655FX jest w stanie dotrzymać kroku Canterwoodowi także pod względem wydajności? więcej »
Paweł Pilarczyk | 03.01.2004 | 37723 odsłony | 17 komentarzy
W październiku opisaliśmy płytę Gigabyte GA-8IPE1000 Pro2 z chipsetem Intel 865PE. Dziś chcielibyśmy zaprezentować lekko zmodyfikowaną wersję tego produktu, któremu przyrostek zmieniono na "Pro3". Przy okazji przedstawimy porównanie wybranych, dostępnych obecnie płyt głównych Gigabyte, przeznaczonych dla procesorów Pentium 4. więcej »
Paweł Pilarczyk | 29.12.2003 | 44195 odsłon | 25 komentarzy
W naszej redakcji poddaliśmy testom nową płytę główną Soltek SL-87CW-FL z chipsetem Intel 875P (Canterwood). Na tle produktów konkurencji, niewątpliwie wyróżnia się ona wyglądem: cała została wykonana w fioletowej tonacji. Ma fioletowy laminat, fioletowe gniazda PCI i AGP, fioletowe kabelki, a w dodatku zapakowana jest w fioletowe pudełko. więcej »
Artykułów na stronę
Aktualności
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 25
Pokazujemy siedem obudów, które można znaleźć w polskich sklepach. 45
Chyba mało kto lubi gluty. 55
Wyższy zegar to i wyższa wydajność. 37
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 23
Microsoft wszedł w lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.  26
Wentylatorom wstęp wzbroniony. 14
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Duża popularność najnowszej wersji oprogramowania od The Document Foundation. 29
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Microsoft wszedł w lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.  26
Windows Store znów zawodzi. Microsoft wybitnie nie ma szczęścia do premier swoich pecetowych gier. 26
Seria gier nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. 19
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Facebook
Ostatnio komentowane