artykułyMultimedia i gadżety

Logitech Harmony 885 - pilot do niemal wszystkiego

Piotr Bulski 01.04.2007 67
Udogodnienie, którym niewątpliwie są piloty zdalnego sterowania może stać się utrapieniem, gdy w jednym pomieszczeniu stoi kilka różnych urządzeń, z których każde można sterować bez potrzeby podchodzenia do niego. Multum różnego typu pilotów zdalnego sterowania, odpowiadających za kontrolowanie poszczególnych gadżetów może nie pozwolić nad sobą łatwo zapanować, a do tego nieatrakcyjnie wyglądać. Na stołach, sofach czy kredensach na pewno znajdzie się miejsce na inne istotne przedmioty, ważniejsze od kilku leżących tam obok siebie pilotów. Problem ten próbuje rozwiązać m.in. Logitech, proponując całą gamę produktów zwanych imionami Harmony.

Genius SlimStar 250, 310 i 820 Solargizer - klawiatury na światło i przeciw zarazkom

Piotr Bulski 21.03.2007 43
Przechadzając się między szpalerami klawiatur ułożonych w marketach elektronicznych, nietrudno stracić orientację. Jeśli klient nie zjawia się w sklepie z gotowym planem zakupu, po upatrzony wcześniej model, może czekać go niełatwe zadanie przedzierania się przez dziesiątki urządzeń, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. W pierwszych chwilach modele mniej ekstrawaganckie, o "standardowo" ukształtowanych klawiszach, mogą nawet podobnie się sprawować, a ewentualna, później odkryta niewygoda może zostać bądź to zwalczona przyzwyczajeniem, bądź sprawić, że sprzęt okaże się zakupem nietrafionym.

Bellwood BMP 151 - proste MP3 z OLED

Piotr Bulski 13.03.2007 40
W natłoku przebogatej oferty przenośnych odtwarzaczy multimedialnych zdaje się, iż powoli podstawowa ich funkcja, odtwarzania muzyki, zanika. Dzisiaj w sklepach nie trudno znaleźć urządzenia prześcigające się wielkością ekranu, liczbą wyświetlanych na nim kolorów czy dodatkowymi fajerwerkami uzupełniającymi listę funkcji cyfrowego gadżetu. "Typowe", proste odtwarzacze muzyczne można oczywiście jeszcze odnaleźć, a ich producenci czasem posuwają się nawet do pozbawienia gadżetów ekranów, co ma podkreślić ich typowo muzyczne zastosowania. Jeden z takich sprzętów, choć nie aż tak uproszczony, trafił do nas.

Apple iPod nano vs Creative Zen V Plus - które 4 GB lepsze?

Piotr Bulski 07.12.2006 129
Pytanie wydawałoby się proste, patrząc na różnice dzielące ten sprzęt. Odpowiedź nie jest jednak taka łatwa. Kiedy w naszej redakcji znalazły się odtwarzacze multimedialne o identycznej pojemności pamięci, ale pochodzące od konkurentów z rynku gadżetów grających plikami dźwiękowymi, postanowiliśmy postawić je naprzeciw siebie. Stawiając je do boju, nie kierowaliśmy się identyczną ceną, ani tym bardziej identycznym zestawem funkcji. Tym, co pozwoliło zorganizować tę potyczkę była tylko pojemność pamięci, no i podstawowa cecha – możliwość odtwarzania muzyki. Z tego też względu już na początku zapowiadamy, że z pojedynku nie wyjdzie jeden zwycięzca i jeden przegrany.

mobiBLU Cube2 - multimedialna kosteczka

Piotr Bulski 26.11.2006 29
Jak mały może być odtwarzacz MP3? Okazuje się, że granice miniaturyzacji co jakiś czas można przesuwać dalej i dalej, w kierunku sprzętu, którego wymiary liczyć można w coraz mniejszej sumie kilkudziesięciu milimetrów. Jak pokazuje oglądany przez nas koreański gadżet mobiBLU, minimalizowanie wymiarów urządzenia wcale nie musi łączyć się z ograniczaniem jego funkcjonalności i zabieraniem mu, wydawałoby się niemal podstawowych dzisiaj dla odtwarzacza dodatków, jak wyświetlacz, tuner radiowy czy mikrofon.

Pentagram Vanquish RT Video - mniej osobisty PMP

Piotr Bulski 16.11.2006 20
Niewielkie odtwarzacze plików multimedialnych to przeważnie urządzenia przeznaczone dla pojedynczych użytkowników. Audytorium dla płynących z nich dźwięków ograniczone jest zwykle do osoby wykorzystującej podłączone do ich gniazda słuchawki. Podobnie jest z wyświetlanymi na mini ekranach fotografiami i filmami, które przeważnie nie trafiają do więcej niż jednej pary oczu. Zarówno jedna jak i druga kwestia znalazły już swe rozwiązania, polegające m.in. na stosowaniu zestawów głośnikowych, wbudowywanych w sprzęt lub podpinanych do odtwarzacza czy też wyprowadzaniu obrazu z gadżetu na duży ekran telewizora. Oglądany przez nas gadżet multimedialny, Pentagram Vanquish RT Video, nie potrafi zaprezentować przechowywanych w swojej pamięci obrazów i filmów szerszemu gronu odbiorców, jednak odmiennie od wielu innych odtwarzaczy może pochwalić się przetrzymywaną wewnątrz muzyką. I wcale nie jest do tego potrzebny kabel.

Creative Zen Vision W - szerokie multimedia w 30 GB

Piotr Bulski 20.10.2006 29
Przenośne urządzenia odtwarzające multimedia, tzw. PMP (Portable Multimedia Player) są dziś coraz popularniejszymi gadżetami. W tę stronę ewoluują nawet zwykłe odtwarzacze plików dźwiękowych, które wyposażane w kolorowe ekrany robią z nich użytek, pozwalając - prócz odtwarzania muzyki - na prezentowanie fotografii oraz filmów. Nowe funkcje mają jednak wymagania co do wymiarów ekranu.

Akasa AllInOne - wielofunkcyjny panel sterujący dla wygodnickich

Piotr Gontarczyk 16.10.2006 28
Stajemy się coraz bardziej leniwi. Wszystkie funkcje i możliwości naszych komputerów chcielibyśmy mieć na wyciągnięcie ręki. Ale czy możemy mieć do siebie pretensje? Raczej nie. Poprzez postęp technologiczny niejako sami staramy się, aby coraz więcej rzeczy w naszym życiu dostosowywało się do nas, a nie odwrotnie. Także komputerów osobistych nie ominął syndrom wygodnictwa. Interfejsy programów czy systemów operacyjnych z intuicyjnych stają się coraz bardziej intuicyjne i przyjazne dla użytkownika. Również sprzęt komputerowy rozwija się tak, by naszego lenia dokarmiać. A skoro już przy sprzęcie ułatwiającym życie jesteśmy, przyjrzyjmy się ciekawemu urządzeniu. Akasa AllInOne to wielofunkcyjny panel, którym niejeden leniuszek mógłby się zainteresować.

SanDisk Sansa e270 6 GB - niedopełniona ekskluzywność

Piotr Bulski 26.09.2006 41
Czasy kiedy odtwarzacze multimedialne oferujące pamięć rzędu kilku gigabajtów opierać musiały swe działanie na miniaturowych dyskach twardych przemijają. Z powodu zmniejszających się stale cen pamięci flash obecnie producentom odtwarzaczy często bardziej opłaca się zamykać w obudowach niewielkich urządzeń pamięci chipowe zamiast mini napędów z talerzami. Nietrudno jest więc dziś spotkać pojemne gadżety, mieszące w pamięciach nieulotnych po kilka gigabajtów. Takim modelem jest odtwarzacz Sansa e270 znanego amerykańskiego producenta pamięci flash, firmy SanDisk.

Korr 2258 i 3358 - proste, ale skuteczne odtwarzanie

Piotr Bulski 23.09.2006 108
Nowe modele odtwarzaczy DVD i XviD Korr 2258 i 3358 są niczym misie Yogi i Bubu. Bardzo podobne z racji gatunku, ale różne wymiarami. W swoich modelach producent zdecydował się zrezygnować ze "staromodnego" projektu sprzętu HYD-9907 DX na rzecz bardziej futurystycznych kształtów. Odtwarzacze 2258 i 3358 zaczęły tym samym wyglądać nowocześniej, ale nieco kontrowersji pozostało.

A-Data My Flash Fingerprint Disk FP1 - pamięć chroniona palcem

Piotr Bulski 31.07.2006 14
Wtyczkom flash już dawno udało się zająć miejsce wśród komputerowych peryferiów, na którym wiele lat temu bezpiecznie czuły się różnego typu dyskietki. Te poddały się naciskowi sprzętu, który zaoferował nie tylko możliwość szybszego działania, ale niewspółmiernie większe pojemności pamięci dla różnego typu danych, sięgające dziś wielu gigabajtów. Okazało się też, że flashdrive'y to produkty dużo bezpieczniejsze od elastycznych dysków, zapewniające bezpieczeństwo dla niekiedy bardzo ważnych danych znajdującej się w ich chipowej pamięci.

MM-MP4G i MM-MP4H - dwa mruknięcia Mru Mru

Piotr Bulski 24.07.2006 15
Przenośne urządzenia multimedialne typu wszystko w jednym mają dziś ustalone miejsce pośród gadżetów elektronicznych. Pozwalają one nie tylko na słuchanie muzyki z plików czy też z tunera radiowego, ale i wykorzystywanie urządzeń w charakterze miniaturowych odtwarzaczy materiałów wideo. Dwa urządzenia, którym bliżej przyjrzymy się poniżej należą do tej właśnie klasy. Oba to sprzęt spod marki mru mru.

Genius G-Note 7000 - notatki zapamiętane

Piotr Bulski 02.07.2006 31
Kiedy będąc jeszcze na studiach pożyczałem do skopiowania swoje notatki mniej pilnym studentom, nie działo się to bez lekkiego zdenerwowania. Martwiąc się o los rękopisu, do takiego pożyczania często nie dochodziło, jednak jeśli już ktoś zdołał mnie przekonać, nerwy mnie nie odstępowały. Wszystko dlatego, że nie posiadałem żadnej kopii swoich prac. Byłoby inaczej gdybym kilka lat temu mógł skorzystać ze sprzętu, który przyszło mi ostatnio wypróbować, Genius G-Note 7000.

Test 9 tunerów TV

Sebastian Stolarczyk 25.06.2006 64
Tunery telewizyjne do niedawna nie stanowiły standardowego wyposażenia przeciętnego peceta. Jednak w dobie rosnącej popularności komputerów Media Center sytuacja ta powoli ulega zmianie i urządzenia tego typu znajdują coraz więcej odbiorców. Nic dziwnego, bowiem tuner TV to znakomite uzupełnienie komputera będącego centrum domowej rozrywki. W naszym laboratorium zgromadziliśmy kilka kart telewizyjnych - od tradycyjnych urządzeń PCI, przez zewnętrzne modele USB, aż po przygotowane z myślą o komputerach przenośnych karty PCMCIA. Zapraszamy do lektury naszego przeglądu!

Wiwa HD 128A - tanio, ale bez tandety

Piotr Bulski 03.06.2006 61
Oferta odtwarzaczy DVD radzących sobie jednocześnie z odtwarzaniem materiałów MPEG-4 jest obecnie bardzo bogata. W naszym laboratorium pojawił się kolejny model z palety tanich urządzeń tego typu. Jak się jednak szybko przekonaliśmy, nie jest on tanim śmieciem, ale produktem z ambicjami powalczenia o część rynku, na której spierać musi się nie tylko z podobnie cenionymi konkurentami, ale i markowymi urządzeniami, które z kolei nijak nie pasują cenowo do segmentu, z którego wywodzi się Wiwa.

Ferrari, futbolówka i noktowizor - trzy kamery Genius

Piotr Bulski 28.05.2006 10
Nowe kamery marki Genius to produkty z pewnością przyciągające wzrok. Nazwy z tytułu naszego materiału to jedynie określenia umowne, mające podkreślać główne cechy wyglądu prezentowanych urządzeń; urządzeń, które dziś są już niemal obowiązkowym dodatkiem dla komunikatorów internetowych, pozwalającym na komunikowanie się z innymi użytkownikami sieci nie tylko pismem i głosem, ale i obrazem.

"Wiwa La Production", czyli wizyta w fabryce w Chinach

Piotr Bulski 17.05.2006 106
„Made in China” to napis , który można spotkać na wielu produktach. Co on oznacza? Przede wszystkim „tanio”, a także „dużo”. Chiny to już od dawna nie tylko producent tekstyliów, które są importowym problemem dla zachodnich gospodarek, ale najprzeróżniejszej elektroniki, która trafia na rynek pod markami stworzonymi w Chinach, ale i jest tam produkowana dla wielkich, powszechnie znanych koncernów. Kiedy widzi się odtwarzacz DVD, wydaje się on być skomplikowanym urządzeniem, które zapewne powstaje w zrobotyzowanej fabryce, w której brakuje żywego ducha. Jeśli już ktoś się tam trafia, to jest to tylko kontroler sprawdzający, czy maszyny funkcjonują poprawnie. W chińskiej fabryce elektroniki w mieście Shenzhen w południowo-wschodniej części kraju Wielkiego Muru, gdzie miałem okazję przyjrzeć się produkcji odtwarzaczy, jest nieco inaczej.

Media-Tech Athena i Amon - dwie proste kamerki internetowe

Piotr Bulski 07.04.2006 16
Komunikacja internetowa to dziś nie tylko tekst i dźwięk, ale i obraz. Bogata oferta kamer przeznaczonych do wykorzystania z komunikatorami internetowymi pozwala w swobodny sposób odnaleźć model pasujący do potrzeb danego użytkownika, ale i jego finansowych możliwości. Do naszej redakcji trafiły dwie kamerki internetowe firmy Media-tech, modele Athena i Amon. To rynkowi średniacy, którym postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej. Nie przygniatają one ceną, a oferowane przez nie funkcje są na zadowalającym, o ile nie dobrym poziomie. Sprzęt kierowany jest nie tylko do towarzystwa popularnym programom komunikacji internetowej, ale i do prostych systemów bezpieczeństwa. Mimo że podobne z zewnątrz, przetestowane przez nas urządzenia przeznaczone są dla różnego typu odbiorców. Jak sprawowały się w naszym laboratorium, możecie zobaczyć poniżej. Zapraszamy.

LG UP3 - pamięć i muzyka

Piotr Bulski 15.03.2006 14
Rynek wszelkiego typu pamięci podłączanych do portu USB jest obecnie bardzo szeroki. Wiele firm proponuje popularne napędy pendrive wyposażone w pamięć flash. Rozpoznawane jako dodatkowe dyski w systemach, pozwalają na wygodne przenoszenie danych między komputerami doskonale dziś zastępując nieodłącznie niegdyś dyskietki. LG postanowiło wyposażyć swoje urządzenie nieco lepiej od konkurencji, a mimo to oferować je nadal jako pamięć USB. Tym co odróżniać ma pendrive’a LG od innych produktów jest wbudowany odtwarzacz plików muzycznych, a tym samym nieobecne na innych pamięciach przyciski sterujące gadżetem.

Creative Zen Vision:M - iPod killer przy kości

Piotr Bulski 08.03.2006 47
Od dawna sztaby ludzi w wielu firmach pracują nad projektami produktów, które skutecznie byłyby w stanie konkurować z popularnym amerykańskim iPodem. Mimo zapowiedzi wprowadzania na rynek kolejnych tzw. „iPod killerów”, urządzeń mających odebrać białym odtwarzaczom popularność, dotychczas były to próby mało udane. Niedawno, kolejną podjęła firma Creative, drugi na rynku, ale nadal znajdujący się daleko od szczytu dostawca odtwarzaczy MP3.