artykułyMultimedia i gadżety

KWorld PlusTV Analog Pro Stick (303U RF) – analogowy tuner telewizyjny USB

Tomasz Jadczak 12.09.2008 20

Telewizja – jeden z największych pożeraczy czasu. Równie groźny jak internet. Potrafi niepostrzeżenie osaczyć i wciągnąć na długie godziny, zupełnie jak biebrzańskie bagna. A gdyby tak oglądać telewizję na komputerze, surfując w międzyczasie pomiędzy milionami stron internetowych? Dlaczego nie – wystarczy tuner telewizyjny i możemy delektować się ulubionymi programami nawet na laptopie. Taką multimedialno-internetową nirwanę możemy mieć już za niewielkie pieniądze.

Logitech Squeezebox i Squeezebox Duet – bezprzewodowa muzyka z komputera i z sieci, solo i w duecie

Piotr Bulski 02.07.2008 13
Muzyka z komputera i internetu to nieprzebrane zbiory nagrań, wśród których coś dla siebie może znaleźć każdy jej miłośnik. Takie źródło w większości wypadków w pewien sposób wyznacza sposób korzystania z tego bogactwa, ograniczający się często do przenoszenia poszczególnych plików do mobilnych odtwarzaczy cyfrowej muzyki albo odsłuchiwania ich wprost z podłączonego do sieci komputera. Drugi ze scenariuszy wymaga jeszcze jednego: zestawu głośnikowego podpiętego do peceta, który lepiej lub gorzej może naśladować typowe salonowe systemy audio. Co więc z urządzeniami hi-fi z „dużych pokojów”? Czy one nie mogą zagrać melodiami z sieci lub dysków twardych? Mogą, i wcale nie musi być to sprzęt bezpośrednio komunikujący się z siecią. Co więcej, nie musi być on połączony z internetem lub komputerami za pomocą przewodów.

Pentagram Eon Slide-R i Eon Cineo

Piotr Bulski 30.06.2008 37
Przenośne odtwarzacze multimedialne PMP mogą być uzupełniane o rewolucyjne dodatki, zwiększające ich możliwości na różne sposoby. W najbardziej rozwiniętych modelach można obecnie spotkać interfejsy dotykowe, także na ekranach, zastępujące tradycyjne przyciski, ale i komunikację bezprzewodową, uwalniającą użytkowników od konieczności łączenia się z komputerem za pośrednictwem przewodów. Niektórzy „ładują” do sprzętu nawet przeglądarki internetowe, a w krajach, gdzie telewizja cyfrowa jest popularna, np. w Korei Południowej, także tunery, pozwalające cieszyć się i tego typu multimediami. Do naszej redakcji nie trafiły tym razem owoce tak „drastycznych” unowocześnień. Te mniej „wypasione” odtwarzacze – bo przecież pozbawione modnych bezprzewodowych i dotykowych wodotrysków – mogą jednak zwracać uwagę rozbudowaniem tych funkcji, które powinno mieć obecnie każde dobre przenośne urządzenie odtwarzające muzykę i filmy.

Creative Zen — 4 GB to tylko początek

Piotr Bulski 10.06.2008 44
Ścigająca od lat swojego największego konkurenta na rynku odtwarzaczy multimedialnych singapurska firma Creative jest w stanie wieloma nowymi produktami mierzyć się z nim, oferując nie tylko zalety rywala, ale i przeważnie nieco więcej. Ostatnia flagowa propozycja firmy dla amatorów odtwarzaczy działających z wygodną pamięcią flash to Creative Zen.

Creative Zen Stone i Zen Stone Plus z wbudowanymi głośnikami — rzut okiem

Piotr Bulski 21.04.2008 30

Straciły blask, a zyskały głośniki – czy to dobra wymiana? Firma Creative w miarę szybko zdecydowała się "zadziałać" przy swoich odtwarzaczach Zen Stone. Początkowo zaproponowano użytkownikom ekrany i kilka dodatkowych funkcji, dodając do nazwy "Plus". Z "Plusem" przyszła też nieco większa wygoda i funkcjonalność. Odtwarzacze dostały ekrany OLED (Organic Light Emitting Diode) o rozdzielczości 64 na 64 punkty, pozwalające lepiej orientować się w tym, co można zapisać w nawet 4-gigabajtowej pamięci (także zresztą zmienionej w stosunku do pierwszego modelu Zen Stone). Sprzęt nieco powiększono: jest dłuższy o kilka milimetrów i o niecałe 3 gramy cięższy. Większe możliwości oznaczały m.in. obsługę plików muzycznych AAC, takich samych jak te, które bez zabezpieczeń można pobierać w usłudze iTunes Plus.

Zio, Nevio, Maxo - trzy multimedialne "grajki" Mode Com

Piotr Bulski 21.03.2008 46
Tylko najprostsze dziś odtwarzacze zapewniają użytkownikom możliwość pracy jedynie z nagraniami muzycznymi. Tam batalia o przetrwanie opiera się na jakości dźwięku, długości pracy baterii, ale i zdolnościach marketingowych producentów, przekonujących, że to właśnie ich urządzenia są tymi najlepszymi. Gdy do gam funkcji sprzętu wchodzą te, które pozwalają nazywać gadżety odtwarzaczami multimedialnymi, sprawa, tak jak i sam sprzęt komplikuje się bardziej.

NaturalPoint TrackIR 4:PRO - graj z głową

Sebastian Krzeczkowski 10.02.2008 41
Od wielu lat producenci sprzętu komputerowego prześcigają się w pomysłach na jeszcze większe uatrakcyjnienie wirtualnej rozgrywki. Na rynku dostępna jest szeroka gama myszek komputerowych o najdziwniejszych kształtach, zróżnicowanej liczbie przycisków czy obudowach, do stworzenia których wykorzystano nietypowe materiały. A także klawiatur o wysokim lub niskim skoku klawiszy i kierownic pokrytych skórą o stopniu obrotu nierzadko zbliżającym się do 1000 jednostek. Zagorzali gracze znajdą także specjalnie wyprofilowane pady czy kontrolery sterujące przepustnicą w samolocie lub innymi elementami awioniki. Jednakże mimo tego ogromu urządzeń graczom ciągle czegoś brakowało. Nieskrępowanych ruchów przy rozglądaniu się, wolności, niezależnego patrzenia w jednym kierunku i biegnięcia w innym bez konieczności wciskania "nastu" klawiszy jednocześnie. Stąd właśnie pomysł na śledzenie ruchów ciała gracza podczas rozgrywek.

Epson P-5000 – przenośna pamięć fotografa

Jacek Grabowski 18.12.2007 40
Pewien mój znajomy fotograf stwierdził kiedyś, że od czasu rozpowszechnienia aparatów cyfrowych niebywale wzrosła popularność fotografii. Truizm, ale on mówił to z przekąsem, mając na myśli wszechobecną w dzisiejszej dobie wręcz manię dokumentowania wszystkiego za pomocą cyfrówek. Cyfrówek – dodajmy – puchnących wręcz od nadmiaru pikseli w matrycach CCD, przez co generujących coraz większe zdjęcia. Jeszcze niedawno karta pamięci o pojemności 1 GB wydawała się wręcz oceanem miejsca na zdjęcia, a wyjeżdżając na pełnowymiarowy urlop jej posiadacz miał pewność, że przechowa na niej wszystkie pamiątkowe fotki. Nawet te zupełnie nieudane. No a dziś? W krótkich chwilach szczęścia chciałoby się fotografować niemalże co drugą minutę życia, gdy tymczasem karty pamięci nie rosną w tym samym tempie co zdjęcia, zwłaszcza te w formacie RAW.

Creative Zen Stone Plus - kamień doszlifowany?

Piotr Bulski 23.09.2007 40
Niedługo po wprowadzeniu na rynek nowej linii odtwarzaczy plików dźwiękowych Zen Stone, firma Creative zdecydowała się odświeżyć obłe urządzenia, wyposażając je nieco lepiej od poprzedników. O ile pierwsze "kamienie", równie obłe kształtem, były odtwarzaczami najprostszymi, pozbawionymi nawet skromnych wyświetlaczy, nie wspominając o takich wodotryskach jak tuner radiowy czy equalizer, ich następcy, jakby odpowiadając na oczekiwania mniej zadowolonych użytkowników modeli Stone, zaoferowały nieco więcej. Całość dodatków ukryto pod niewielkim dopiskiem "Plus".

Olympus SP-510 vs. SP-550 - dwa superzoomy, w tym jeden hiper

Jacek Grabowski 30.08.2007 45
Porównanie tych dwóch aparatów wbrew pozorom nie jest przypadkowe. SP-550 wprawdzie dysponuje znacznie dłuższym zoomem i stabilizacją, m.in. przez to jest niemal dwa razy droższy od SP-510, ale tak naprawdę łatwo znaleźć wiele cech wspólnych obu Olympusów - elektronika i oprogramowanie są niemal identyczne, matryca o tej samej rozdzielczości, podobny jest też sposób obsługi i rozplanowanie elementów sterowania. Niewątpliwie to SP-550 jest "gwiazdą" tego testu, ale nieco starszy SP-510 trzyma się dzielnie: kto nie chce koniecznie mieć najdłuższego zoomu na rynku, doceni jego zalety i relatywnie niską cenę.

SanDisk Sansa Express 2 GB - odtwarzacz dla niewymagających

Piotr Bulski 16.08.2007 41
Amerykanie z SanDisk, prócz największych i najlepiej wyposażonych modeli odtwarzaczy multimedialnych rodziny Sansa, jak pojemne gadżety e200 i Connect, mogą też pochwalić się bardziej skromną ofertą prostszych modeli, co niestety nie znaczy, że tanich. Jednym z nich jest Sansa Express. Trudno w nim szukać wielu podobieństw do droższych egzemplarzy. Jednak ma to swoją zaletę, odtwarzacz jest bowiem bardziej dostępny. Dodatkowo, w porównaniu do innych modeli z tej półki, zestaw jego funkcji jest raczej atrakcyjny.

Compro VideoMate V300 - do komputera bez komputera

Jacek Grabowski 10.08.2007 22
Zewnętrzny tuner telewizyjny VideoMate V300 firmy Compro zaprojektowano w taki sposób, żeby można było go używać z monitorem komputerowym, jednak bez konieczności posiadania komputera. Jeśli mamy peceta, VideoMate w żaden sposób nie wpływa na jego działanie, ponieważ włącza się go pomiędzy wyjście z karty graficznej, a wejście monitora. Dzięki temu nie trzeba instalować żadnych programów obsługi, a system operacyjny pozostaje „nieświadomy” obecności tunera. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jednak także i sporą wadę: programy telewizyjne nie mogą być bezpośrednio nagrywane na dysk twardy komputera.

Cowon D2 - niezłe brzmienie sterowane dotykiem

Piotr Bulski 20.07.2007 36
Kiedy do ręki trafia odtwarzacz multimedialny marki Cowon, bez włączania można być pewnym, że po uruchomieniu sprzęt nie zaproponuje przysłowiowych dwóch opcji na krzyż. Znając poprzednie konstrukcje Koreańczyków występujące pod nazwą Cowon czy iAudio, liczyć można też na niezłe wykonanie, które w dalekowschodnich konstrukcjach bywa czasem i mierne. W wypadku D2 tak na pewno nie jest.

Logitech MX Air - uniesienia biurkowej myszki

Piotr Bulski 17.07.2007 45
Myszy kulkowe, optyczne, laserowe, a nawet mniej już dzisiaj popularne trackballe, wszystkie do wygodnej i poprawnej pracy potrzebują nieco płaskiego miejsca na biurku, lub choćby na kolanie. Ich uniesienie, o ile w najlepszym wypadku nie doprowadza do stanu, w którym gadżet staje się uciążliwy w pracy, sprawia, że zupełnie przestaje działać. Nieco świeżego powiewu w ten stan zdecydowała się niedawno wprowadzić firma Logitech, prezentując nowe urządzenie opisywane nazwą MX Air. Jego konstrukcja daje mu wolność niespotykaną dotychczas wśród myszy.

Pentagram Vanquish R Touch - do dotykania, nie do wciskania

Piotr Bulski 03.07.2007 58
Z odtwarzacza na odtwarzacz oferta Pentagram staje się coraz ciekawsza. Urządzenia multimedialne proponowane pod tą marką wyglądają na coraz nowocześniejsze. Pokazuje to, że producent nie próżnuje, zastępując proste "grajki" MP3 coraz bardziej skomplikowanymi gadżetami, radzącymi sobie z wieloma różnymi multimediami. To także znak, że multimedialne portfolio firm elektronicznych może wypełniać się atrakcyjnymi dla oka gadżetami, z coraz lepiej wyposażonymi urządzeniami o nieprzeciętnych cechach i niezłych możliwościach, a przy tym świetnie pracującymi "po polsku" (co nie znaczy, że leniwie ;)).

Creative Zen Stone - tak prosty jak obły

Piotr Bulski 22.06.2007 52
Nowe, najprostsze z odtwarzaczy plików muzycznych od Creative zyskały w końcu opływowe formy, znane dotychczas z nieco droższych i lepiej wyposażonych egzemplarzy tego znanego producenta peryferiów komputerowych. Podobnie do modeli serii Zen V, większych i z kolorowymi ekranami, urządzenia opisywane nazwą Stone (kamień) opakowano w obłe, błyszczące obudowy. Kolorystyczne akcenty wyższych wersji zastąpiono w nowościach kilkoma propozycjami kolorystycznymi całych obudów, których paletę producent pozwala rozszerzać dodatkowo za pomocą opcjonalnych "skórek". Podstawowe kolory obudów to czarny, biały, zielony, niebieski, czerwony i różowy.

GlobalTop Bluetooth HUD GPS HG-100 Speed Meter - prawie jak w myśliwcu

Piotr Bulski 15.06.2007 29
Kiedy przed tegorocznymi targami elektronicznymi CeBIT tajwańska firma GlobalTop Technology, producent sprzętu GPS, zapowiedziała swoją nowinkę, okazało się, że w dziedzinie modułów GPS (Global Positioning System) komunikujących się za pośrednictwem łączności Bluetooth nie wszystko zostało jeszcze powiedziane. Tego typu moduły GPS stosowane są zwykle razem z urządzeniami, które posiadają możliwość pracy z programami mapowymi, jednak nie są w stanie samodzielnie określić na prezentowanych przez siebie mapach pozycji, a to za sprawą braku w konstrukcji wspomnianych modułów.

Creative Live! Cam Optia - obrotowe oko

Piotr Bulski 28.05.2007 46
Wybierając kamerę internetową, która będzie współpracować z popularnymi dziś komunikatorami, staje się przed niełatwym zadaniem. Sklepy z akcesoriami toną w natłoku tego typu urządzeń, a "na oko" ciężko ocenić wiele prócz projektu obudowy oraz ceny. Te dane niestety niewiele powiedzą przyszłemu użytkownikowi o tym, czy sprzęt zaoferuje niebanalną jakość, czy też będzie kolejnym tanim produktem, ukrytym pod dumnie brzmiącą nazwą "kamera internetowa". W nasze ręce trafiło urządzenie Creative Live! Cam Optia. Raczej wysoka cena i niezły wygląd podziałały ;).

Razer Pro|Type - pierwsza klawiatura z interfejsem dla iPoda

Piotr Bulski 25.04.2007 36
Klawiatury "multimedialne"... czy można dziś znaleźć na rynku inne? Jeśli tak, jest ich naprawdę niewiele. Co jednak oznacza ta "multimedialność"? W uproszczeniu, to zwykle wyposażenie urządzenia, prócz standardowych klawiszy, tych z literami, cyframi oraz funkcyjnych, także w guziki, które umożliwiają sterowanie za pomocą urządzenia multimediami dostępnymi w komputerze. Czasem towarzyszą im przyciski dodatkowe, pozwalające na sterowanie wybranymi aplikacjami. Nie jest to jednak szczyt multimedialności.

3Dconnexion SpaceNavigator i SpacePilot - gałki do świata 3D

Piotr Bulski 11.04.2007 59
Standardowa klawiatura i mysz doskonale mogą sprawdzać się w zadaniach stawianych im przez użytkowników biurowych, a nawet przez graczy. Gdy jednak komputer musi zostać wykorzystany profesjonalnie w roli narzędzia projektanta czy inżyniera, peryferia powinny pozwalać w łatwiejszym poruszaniu się w świecie trójwymiarowych modeli. Wtedy nawet najlepsza myszka współpracująca z klawiaturą może nie wystarczyć. To w tym miejscu otwiera się pole dla dodatkowych gadżetów, których zadaniem jest usprawnienie interakcji z tymi aplikacjami, w tym zapewnienie jak najbardziej intuicyjnego sposobu sterowania programami. Prezentujemy dwa bardzo ciekawe urządzenia, które ciężko zakwalifikować do jakiejkolwiek kategorii sprzętu komputerowego. Ich producent nazywa je po prostu... "kontrolerami ruchu" (motion controllers).