artykułyMyszki, klawiatury

Test pięciu klawiatur Microsoftu

Robert Graczyk 09.10.2011 59
Microsoft przeważnie kojarzony jest z Windowsami, Office'em, ewentualnie Xboksem. Nawet jeśli w pewnym momencie przypominamy sobie, że gigant z Redmond to również całkiem pokaźny dział urządzeń wskazujących, na myśl przychodzą nam głównie produkty z serii SideWinder, skierowanej do graczy. A przecież ma on w ofercie również sporo sprzętu, którego głównym zadaniem jest uprzyjemnić codzienną pracę z komputerem. Tu prym wiodą tzw. ergonomiczne klawiatury, z których kilka trafiło do naszej redakcji. Czy faktycznie spełniają swoją funkcję i są warte swojej ceny?

Razer Imperator 4G – Imperator po liftingu

Robert Graczyk 14.09.2011 46
Razer przedstawił niedawno nowy system sensorów o nazwie 4G, w którym zastosowano czujniki laserowy oraz optyczny. Pomysł na zdublowanie optyki w myszy nie jest czymś zupełnie nowym, jednak w tym przypadku może być przełomem w pozyskiwaniu serc użytkowników, których dotąd odrzucało od produktów firmy to, że stosowała ona układ Philips Twin Eye. Razer postanowił ponadto wypróbować nową technikę, wprowadzając na rynek nie tyle nowy produkt, co odświeżoną wersję dobrze znanego gryzonia.

Logitech Wireless Solar Keyboard K750 – klawiatura zasilana energią słoneczną

Robert Graczyk 28.08.2011 59
Jeszcze do niedawna hasło eko było kojarzone jedynie z hipisowskim stylem życia polegającym na jedzeniu korzonków, mieszkaniu w glinianych chatach i walce o przetrwanie zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Obecnie eko to coś, co jest „trendi”, a na dokładkę często zwyczajnie się opłaca. Samochody, które palą tak mało, że stacje benzynowe to dla nich niemal coś obcego, budynki przyjazne środowisku, a tym samym wymagające mniejszych nakładów na utrzymanie – to wszystko sprawia, że w dłuższej pespektywie eko równa się oszczędność. Czy tak samo jest w przypadku Logitech Wireless Solar Keyboard K750, zasilanej energią słoneczną?

Gigabyte Aivia M8600 – mysz ostra jak brzytwa

Robert Graczyk 20.07.2011 43
Gigabyte to prawdziwa firma orkiestra, w której płyty główne i karty graficzne to zaledwie pierwsze i drugie skrzypce. Ten tajwański producent ma w swojej ofercie również obudowy, schładzacze procesora, laptopy i wiele innych sprzętów, w tym klawiatury i myszki. My dziś zajmiemy się tymi ostatnimi, a właściwie jedną z nich. W nasze ręce trafił nie byle jaki przedstawiciel tych urządzeń: model Aivia M8600, hybrydowy gryzoń z ostrym pazurem.

Razer Naga Epic + Razer Anansi – myszka i klawiatura nie tylko dla fanów MMO

Robert Graczyk 28.05.2011 56
Nie tak dawno temu gościł w Polsce Johnathan Wendel, jeden z najpopularniejszych zawodowych graczy komputerowych, lepiej znany jako Fatal1ty, który w prosty sposób wyjaśnił zasadność istnienia myszek i klawiatur tworzonych z myślą o graczach. Dla każdego oczywiste powinno być to, że żaden sprzęt, nieważne, ile by kosztował, nie zrobi z zera bohatera, ale zgodnie z doświadczeniem Johnathana odpowiedni dobór urządzeń wskazujących może zwiększyć, choć nieznacznie, przewagę nad przeciwnikami, a tym samym przesądzić o wygranej. Razer, firma od dawna zajmująca się produkcją sprzętu dla graczy, postanowiła, że najwyższa pora wspomóc w ten sposób osoby spędzające większość czasu w grach typu MMO, co jest posunięciem jak najbardziej zrozumiałym, ile godzin ludzie poświęcają na bieganie po wirtualnych krainach Azerothu. I tak właśnie powstała myszka Naga Epic oraz klawiatura Anansi.

Media-Tech E-Sense MT1096 – myszka połączona z płytką dotykową

Kamil .qam Przybysz 19.03.2011 29
Na rynku są dziesiątki bardzo zróżnicowanych modeli myszek. Produkty przeznaczone dla graczy, specjalistów, pracowników biurowych, posiadaczy laptopów... Wszystkie łączy jedno: mają przynajmniej dwa przyciski oraz rolkę. To rozwiązanie proste i sprawdzone. Co by się jednak stało, gdyby tradycyjnego gryzonia połączyć na przykład z płytką dotykową? Na to zastanawiające pytanie postanowił odpowiedzieć Media-Tech, wprowadzając dotykową myszkę E-Sense, i to w przystępnej cenie.

Razer Spectre, Marauder i Banshee – nowe zabawki z licencją na zabijanie, nie tylko w StarCrafcie

Sebastian Krzeczkowski 30.01.2011 60
Choć niekiedy wydaje się nam, że w dziedzinie urządzeń peryferyjnych dla graczy widzieliśmy już wszystko, co jakiś czas pokazują się konstrukcje, które delikatnym szturchnięciem wybudzają nas z tego stanu. Zastanawiające jest to, że bardzo długo producenci sprzętu wzbraniali się przed współpracą z twórcami gier, którzy przecież najlepiej wiedzą, jak dane urządzenie sprawdza się w wirtualnej rozrywce.. Coś się jednak zmieniło. Najpierw była myszka firmy SteelSeries inspirowana grą World of Warcraft. Następnie tym samym światem zainteresował się Creative, prezentując słuchawki bezprzewodowe. Teraz do gry wchodzi Razer i po raz kolejny na tapecie jest produkcja Blizzarda. W sumie nic dziwnego, bo choć firma ta nie zalewa nas licznymi nowościami, jej gry są największego kalibru. Nie inaczej jest w przypadku StarCraft II: Wings of Liberty, w którym mają nam pomóc: myszka Spectre, klawiatura Marauder i słuchawki Banshee.

CM Storm Inferno – kolejna ciekawa myszka z mnóstwem przycisków

Sebastian Krzeczkowski 21.08.2010 18
Pół roku temu na naszych łamach pojawił się artykuł o myszce CM Storm Sentinel Advance. Była to pierwsza konstrukcja zespołu stworzonego przez inżynierów i projektantów z firmy Cooler Master. Była bardzo udana i zebrała dziesiątki nagród i wyróżnień, dostała też naszą rekomendację. Kilka dni temu pojawiła się nowa myszka z logo CM Storm. Czy gryzoń o tajemniczej i budzącej niepokój nazwie Inferno pójdzie w ślady poprzednika?

Microsoft SideWinder X4 – krótki test

Sebastian Krzeczkowski 30.06.2010 30
Linia produktów SideWinder Microsoftu, znana zarówno starszym, jak i młodszym użytkownikom komputerów, jest kierowana do osób często oddających się wirtualnym rozrywkom. Pod koniec 2007 roku, po długiej nieobecności, seria została wskrzeszona, a pierwszym modelem była kontrowersyjna myszka o prostej nazwie Microsoft SideWinder Mouse. Doczekaliśmy się jeszcze trzech innych gryzoni oraz jednej klawiatury. Niedawno katalog producenta wzbogacił się o produkt kryjący się pod tajemniczym oznaczeniem X4.

Logitech Gaming Mouse G500 – nowy, lepszy, dokładniejszy i wygodniejszy Logitech G5

Sebastian Krzeczkowski 15.05.2010 65
Mówiąc o myszkach skierowanych do graczy, które mogą zasługiwać na miano legendy, praktycznie zawsze myślimy o Razerze DeathAdderze lub Logitechu G5 (ewentualnie w wersji bezprzewodowej G7). Oczywiście, niektórzy zaraz podniosą larum: a gdzie G9? Gdzie Mamba? Owszem, te myszki wprowadziły niezłe zamieszanie i zdobyły sporo fanów, jednak są to ciągle zbyt młode produkty, by można je było zapisać złotymi zgłoskami na kartach historii. Wracając do DeathAddera i G5: co można zrobić z taką marką? Odpowiedź jest prosta: wykorzystać pierwotny pomysł, przerobić i dobrze na tym zarobić. Najwyraźniej tym tropem poszli pracownicy Logitecha. Jakiś czas temu pojawiła się mysz Logitech Gaming Mouse G500. Już na pierwszy rzut oka widać duże podobieństwo do G5. To tyle, jeśli chodzi o wygląd. Działa bardzo dobrze. Ale czy lepiej?

Myszka kontra pad, czyli o pojedynku kontrolerów do gier

Kamil .qam Przybysz 20.03.2010 165
Jeśli chodzi o gry, nie zawsze ważne jest, w co gramy, tylko czym. Każdy szanujący się gracz powinien mieć całą szafkę wypchaną dżojstikami, kierownicami, matami i innymi plastikowymi gadżetami. Te wszystkie zabawki uprzyjemniają rozgrywkę, ale śmiało mogę stwierdzić, że na tym polu króluje dwójka zajadłych arcywrogów: mysz oraz pad. Pecetowcy, rozłóżcie wygodnie fotele, konsolowcy, zagrzejcie kanapy – rozpoczynam pojedynek na śmierć i życie o prymat w świecie kontrolerów do gier!

Logitech Illuminated Keyboard i Enermax Aurora Premium – test dwóch wyjątkowych klawiatur

Sebastian Krzeczkowski 28.02.2010 56
Jaka powinna być idealna klawiatura? Oczywiście musi być solidnie wykonana, działać precyzyjnie, a układ klawiszy nie może sprawiać niepotrzebnych problemów. To cechy podstawowe. Czy coś jeszcze? A może powinna ciekawie wyglądać, byśmy nie musieli się wstydzić przed znajomymi, że trzymamy na biurku szary klocek? Na pewno nie powinna męczyć dłoni podczas długiej pracy. Może jeszcze jakieś dodatkowe funkcje multimedialne? Właściwie czemu nie? Czy właśnie takie są dwie wyjątkowe klawiatury, które trafiły niedawno w nasze ręce?

CM Storm Sentinel Advance – myszka z nietypowym ekranikiem

Sebastian Krzeczkowski 11.02.2010 36
W artykule o myszkach dla graczy firmy Icon7 wspomnieliśmy, że oprócz kilku głównych rozgrywających coraz śmielej na ten kawałek rynku spoglądają producenci znani głównie z zestawów komputerowych, obudów czy zasilaczy. Nie trzeba było długo czekać, by do naszej redakcji trafił produkt jednej z takich właśnie firm. Cooler Master zebrał swoich najlepszych inżynierów, projektantów i weteranów w innych dziedzinach i oddelegował ich do projektu CM Storm. Pierwsze efekty ich pracy możemy obserwować już dziś. Oto myszka CM Storm Sentinel Advance.

Logitech Gaming Keyboard G110 – krótki test

Sebastian Krzeczkowski 23.01.2010 59
Parę lat temu firma Logitech, chcąc wyróżnić swoje produkty projektowane z myślą o graczach, stworzyła słynną serię G. Struktura serii zawsze była jasna i czytelna. Pierwsza dziesiątka należała do myszek, następna – do klawiatur, kolejna – do kierownic, a czwarta i ostatnia – do słuchawek. Od wprowadzenia pierwszych produktów z literą G w nazwie minęło już sporo czasu, a katalog mocno się zapełnił, jednak ciągle pozostawało wolnych mnóstwo nazw, a nawet całych dziesiątek. Pierwszy wyłamał się system do symulatorów lotniczych nazwany Logitech Flight System G940. W końcu zeszłego roku pojawiła się myszka G500 i klawiatura G110. Czyżby Logitechowi skończyły się pomysły na wykorzystanie liczb poniżej 100?

Razer Imperator – krótki test

Sebastian Krzeczkowski 20.01.2010 97
Imperator – tytuł, który w czasach republiki przyznawano w Rzymie zwycięskim wodzom. Oznaczał on, że wódz wykazał w boju, iż jest godnym władzy pochodzącej od bogów, jaką powierzył mu lud, oraz że bogowie mu sprzyjają. Takie definicje znajdziecie w słownikach. Czy oznacza to, że znany producent sprzętu dla graczy odszedł od praktyki nadawania swoim produktom nazw drapieżników i przerzucił się na nauczanie historii? Nic podobnego. Imperator to także jeden z podgatunków boa dusiciela – boa cesarski.

Microsoft SideWinder X8 – supermyszka dla graczy według Microsoftu

Sebastian Krzeczkowski 25.10.2009 47
Kilka dni temu na swoich łamach opublikowaliśmy materiał wideo prezentujący myszkę dla graczy Microsoft SideWinder X8 Mouse. Dziś zgodnie z zapowiedziami publikujemy tradycyjny artykuł. Postaramy się w nim obszerniej opisać wspomniane w wideorecenzji funkcje myszki, a także przedstawić te, które pominęliśmy, czy to przez zapomnienie, czy ograniczenia czasowe.

Microsoft SideWinder X8 Mouse – wideorecenzja

Sebastian Krzeczkowski 21.10.2009 31
Kontynuujemy nagrywanie materiałów wideo. Dziś ponownie poruszymy tematykę myszek komputerowych. Poprzednio na tapecie były gryzonie Logitech Performance Mouse MX i Logitech Anywhere Mouse MX, a więc urządzenia przeznaczone głównie do pracy biurowej. Tym razem zajmiemy się drugim rodzajem myszek, kierowanym do graczy. Za przykład posłuży nam SideWinder X8 firmy Microsoft.

Icon7 Z500 Gaming Laser Mouse i Z300 Gaming Laser Mouse – nowy producent na rynku myszek dla graczy

Sebastian Krzeczkowski 11.10.2009 25
Rynek akcesoriów dla graczy jest coraz bardziej łakomym kąskiem. Jeszcze niedawno fan wirtualnych potyczek, kupując myszkę, musiał wybierać z produktów trzech firm: A4Tech, Logitech, Razer. Obecnie przeznaczonych dla niego modeli jest prawdziwe zatrzęsienie. Do walki włączyli się także producenci obudów lub całych zestawów komputerowych, jak: Alienware, Cooler Master, NZXT. Ostatnio do tych zmagań dołączyła mało znana firma Icon7.

Microsoft Bluetooth Notebook Mouse 5000, Mobile Memory Mouse 8000, Wireless Mobile Mouse 4000 – bezprzewodowe trojaczki

Sebastian Krzeczkowski 28.09.2009 32
Coraz więcej użytkowników rezygnuje z komputera stacjonarnego na rzecz laptopa lub kupuje komputer przenośny jako urządzenie usprawniające pracę w terenie lub biurze, a tradycyjnego peceta traktuje jako centrum rozrywki na czas spędzony w domowym zaciszu. Każdy nowy laptop jest wyposażony w płytkę dotykową, jednak jej precyzja i szybkość obsługi czasami pozostawiają wiele do życzenia. Wtedy z pomocą przychodzi myszka. Rynek urządzeń z ogonkiem przeznaczonych do komputerów przenośnych bardzo się rozwinął. Możemy przebierać już nie w kilku egzemplarzach, a w katalogach liczących po kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk. I coraz częściej decydujemy się na wygodniejszą myszkę bezprzewodową.

Logitech Performance Mouse MX i Anywhere Mouse MX – wideorecenzja

Paweł Pilarczyk 12.09.2009 135

Dotychczas na PCLab.pl publikowaliśmy recenzje sprzętu wyłącznie w formie pisanej – w postaci mniej lub bardziej obszernych artykułów. Raz na jakiś czas zdarzało nam się współpracować z różnymi stacjami radiowymi (programy I i III Polskiego Radia, Radio BIS czy TOK FM), w których opowiadaliśmy o komputerach. Przygotowywaliśmy też recenzje sprzętu dla pogramu Progr@m, emitowanego w TVN24 i TVN CNBC Biznes. Postanowiliśmy jednak zacząć publikować w postaci filmów wideo własne recenzje – dłuższe, bardziej wyczerpujące i od początku do końca przygotowywane samodzielnie.