Karty graficzne
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Wtorek, 4 maja 2004, 15:00
Czy GeForce 6800 Ultra rzeczywiście potrzebuje zasilacza 480 W?

16:21 Na forach dyskusyjnych (naszym i wielu innych) widzieliśmy dyskusje, w których osoby zainteresowane GeForce 6800 Ultra narzekały, że ledwo co nabyły markowe zasilacze (jak Chieftec czy Antec) o mocy 350-400 W, a już są zmuszani do wymiany tychże na jednostki silniejsze, o mocy blisko pół kilowata. Postanowiliśmy się przekonać, czy informacje te są prawdziwe.

Na początek przeprowadziliśmy eksperyment: odłączyliśmy jedno z gniazd zasilających kartę GeForce 6800 Ultra. Pozostawiliśmy podłączone jedynie gniazdko opisane jako "Primary". Po włączeniu komputera Windows powitał nas komunikatem:


Sterowniki ForceWare informowały w ten sposób, iż ze względu na fakt, że karta nie otrzymuje dostatecznej ilości energii, została obniżona jej wydajność. Spodziewaliśmy się zatem, że karta działa teraz z obniżonym taktowaniem. A jednak nie - nadal pracuje przy zegarach 400/1100 MHz.


Uruchomiliśmy kilka testów i ich wyniki były takie same, jak poprzednio. Karta nie zwolniła.

Oznacza to, że GeForce 6800 Ultra może działać poprawnie z podłączonym tylko jednym złączem zasilającym.

Kolejny test to próba wytrzymałości dla trzech różnych zasilaczy.


Kartę testowaliśmy dotychczas na zasilaczu Antec SmartPower SL400P. Oto jego tabliczka znamionowa:


Przy tym zasilaczu karta działała poprawnie podczas ostatniego tygodnia testów.

Wypróbowaliśmy także inny zasilacz o mocy 400 W, Seasonic Super Tornado 400.


Nie zdziwiło nas, że przy tej jednostce GeForce 6800 Ultra również zachowywał się zupełnie poprawnie.

Postanowiliśmy rzucić kartę NVIDII na głęboką wodę. Bardzo nas ciekawiło, czy 6800 Ultra ruszy z zasilaczem... 300 W. Niestety oba zasilacze Codegen 300 W, jakie mieliśmy w naszym laboratorium, już padły (co chyba jest dość normalne dla tych produktów - wystarczy przejrzeć nasze forum), dlatego użyliśmy zasilacza Enlight 300 W. Oto jego tabliczka znamionowa:


Okazało się, że zasilacz ma zaledwie dwa kable z wtyczkami typu Molex, więc oba podłączyliśmy pod gniazda na karcie GeForce 6800 Ultra. Pod jeden z kabli podłączyliśmy także dysk twardy, natomiast pod drugi - napęd optyczny.

Komputer odpalił bez problemów. Co więcej, kilka godzin różnych testów nie spowodowało jego zawieszenia! Uruchomiliśmy też zapętlony test w 3DMarku03 - również bez problemów.

A zatem GeForce 6800 Ultra wystarczy zasilacz 300 W, chociaż zapewne dobrze by było, żeby był markowy. Nie gwarantujemy, że karta zadziała z tanimi zasilaczami typu Codegen czy "Megabajt". Możliwe, że... spowoduje ich spalenie :-). Możemy jednak uspokoić wszystkich posiadaczy zasilaczy markowych (np. Chieftec 360 W), że ich jednostki będą wystarczające do zasilenia kart z nowymi układami NVIDII. O ile nie macie pięciu dysków twardych i pięciu napędów optycznych, bo wówczas przydałby się zapewne jednak silniejszy zasilacz :-).

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane