Myszki, klawiatury
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Wtorek, 13 kwietnia 2004, 08:12
Od roku używam myszy Logitech MX700. Produkt ten jest obiektem westchnień wielu entuzjastów komputerów. Ta bezprzewodowa, optyczna mysz jest jednak poza zasięgiem większości z nich - kosztuje bowiem aż 350 zł. Mało kto wydaje na myszkę do swojego komputera więcj niż 50 zł. Pod jakim względem MX700 jest lepsza od innych myszek i czy rzeczywiście jest warta swej ceny?
Logitech MX700 to mysz bezprzewodowa. Brak kabli zapewnia dużo większą swobodę niż w przypadku tradycyjnych myszy "z ogonkiem" (kablem). MX700 komunikuje się z odbiornikiem z wykorzystaniem fal radiowych. Odbiornik nie musi się zatem znajdować w polu widzenia myszki - w moim przypadku schowany jest za monitorem (LCD).

Sama mysz ma ładne i obłe kształty i cechuje się ciekawą, czarno-srebrną kolorystyką. Jej wierzchnia część składa się z dwóch kawałków z tworzywa sztucznego: śliskiego, pomalowanego na srebrny kolor, oraz szorstkiego, podobnego w dotyku do gumy, o czarnym kolorze.


Logitech MX700 posiada dwa główne przyciski, wydzielone z górnej, srebrnej części obudowy. Ciemna część pełni rolę chwytną.


Między przyciskami znajduje się przyciskana rolka (może pełnić rolę trzeciego przycisku), a także trzy dodatkowe przyciski. Dwa otaczają rolkę z góry i dołu, a ich zadaniem jest ułatwienie przewijania długich dokumentów. By nie trzeba było machać palcem po rolce w celu przewinięcia dłuższego tekstu, wystarczy wcisnąć jeden z przycisków i chwilę go przytrzymać. Muszę przyznać, że pomysł z dodatkowymi przyciskami był strzałem w dziesiątkę i w chwili obecnej korzystam z przycisków częściej, niż z samej rolki. Niemniej jednak dolny przycisk wymaga dość mocnego podkurczenia palca wskazującego, co najczęściej powodowało u mnie cofanie całej ręki. Niestety nie widzę tutaj innej możliwości umieszczenia tego przycisku, więc jego położenia nie uznaję za wadę.

Trzeci przycisk, znajdujący się niemal na samym szczycie grzbietu myszy, domyślnie służy do szybkiego przełączania aplikacji. Umiejscowiony został tak, że najwygodniej przyciska się go pierwszym wybrzuszeniem środkowego lub wskazującego palca (zależnie od upodobań), licząc od strony dłoni. Początkowo ciężko się nauczyć nawyku wciskania przycisku w ten sposób, jednak szybko można się do niego przyzwyczaić.

Przycisk szybkiego przełączania aplikacji powoduje wywołanie okienka:


W zasadzie jego zastosowanie jest identyczne do standardowej funkcji Windows umożliwiającej szybkie przełączanie między aplikacjami, a uzyskiwanej kombinacją klawiszy ALT-TAB.

Poniżej omawianego przycisku umieszczono dwukolorową diodę, migającą na czerwono w przypadku, gdy akumulatory w myszce są już niemal całkowicie rozładowane, lub na zielono podczas ładowania tychże akumulatorów (które następuje bez konieczności wyjmowania akumulatorków z myszy).

Po lewej stronie myszy umieszczono dodatkowe dwa przyciski, obsługiwane kciukiem. Narysowano na nich strzałki lewo/prawo. Większy przycisk domyślnie służy jako guzik "Cofnij" w przeglądarkach internetowych (oraz w oknach Windows Explorera podczas ekslorowania katalogów). Mniejszy przycisk domyślnie ma przypisaną funkcję "Do przodu", którą natychmiast zmieniłem w oprogramowaniu Logitecha na "Zamknij aplikację".


Oba przyciski umieszczone są dość wysoko i znajdują się ponad kciukiem. W poprzedniczce MX700, myszy Logitech Cordless MouseMan Optical, po lewej stronie umieszczono jeden przycisk, w dodatku znajdujący się pod kciukiem. Jego położenie powodwało, że jeśli podczas poruszania myszą uderzyliśmy jej lewą krawędzią w klawiaturę, powodowało to... wciśnięcie przycisku (i... w moim przypadku zamknięcie aplikacji :-)). Najwyraźniej inżynierowie Logitech zauważyli problem i przenieśli oba przyciski do góry. Ich położenie jest teraz naprawdę bardzo dobre.


Ocena artykułu:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
NimnuL (2004.04.13, 09:09)
Ocena: 0

0%
Absolutnie sie nie zgadzam . . .

mam MouseMan dualoptical i natychmiast moge Ci narysowac te same petelki co TY swoim MXem. Moze miales podkladke zwalona czy cos . ..
NimnuL (2004.04.13, 09:12)
Ocena: 0

0%
jak to ja, nie doczytalem jak zwykle ... porąbaem. looknalem na zdjecie i zobaczylem swojego DualOptical

a to jest cordless MouseMan ... sory wiec ... zwracam honor ...pozdrawiam
EustachyMC (2004.04.13, 10:54)
Ocena: 0

0%
ja mam właśnie takiego cordlessa mousmana opticala i rzeczywiście wyszły mi takie same kanciaste linie :/

ale gram w dużo FPP'ków, a myszke mam od 2 lat i stwierdzam że sprawuje sie świetnie Q3, UT, UT 2k3, S Sam, we wszystkich grach jest super, żadnych przerwań, zacięć czy innych niedogodności

poprostu SUPER smilies/krzywy.gif
*Konto usunięte* (2004.04.13, 11:10)
Ocena: 0
No wiec tak miałem przez 2 lata MouseMan Cordless Optical i generalnie przy pracy typu CAD, grafa itp oraz przy grach niebyło problemu jedyne co doprowadziło mnie do szału to zbyt małe gabaryty myszy które po kilkugodzinnej pracy powodowały ból ręki poprzednie MouseMany były znacznie wieksze i lepiej lerzały w dłoni no ale dość o Logitechu teraz coś czego mi brakuje w teście a mianowicie porównania w odpowiednikiem(podróbką) z A4tech jest taka myszka opto 518(650) praktycznie identyczna jak MX700 a kosztuje 1/3 ceny.!!!! obecni stukam już na niej 1,5 miesiaca wrażenia jak najbardziej OK jest trochę wieksza co moim zdaniem jest plusem i chyba ma lepiej rozmieszczone ślizgacze niz Cordless optical w którym zresztą po 6 miesiącach ślizgacze się wytarły i mysz szorowała brzuchem po biurku.smilies/sad.gif niezbędne było przyklejenie dodatkowych ślizgaczy co jak na logitecha jest raczje szokiem no nie w końcu 5 lat gwary a tu po 6 miechach slizgacze znikły.! smilies/shocked.gifTak jak pisze brakuje mi w tym teście porównania z A4tech który jest odpowiednikiem MX700 z znacznie niższej półki.!
Gregor (2004.04.13, 11:21)
Ocena: 0

0%
ja chce wersje dla lewo recznych !!!
*Konto usunięte* (2004.04.13, 11:52)
Ocena: 0
" (w przeciwieństwie do popularnych akumulatorów niklowo-wodorkowych, NiCd)" powinno być niklowo-kadmowych
*Konto usunięte* (2004.04.13, 12:01)
Ocena: 0
Nóżki w moim "optyczno-ogoniastym" Logitechu (chyba BD-58 czy jakoś tak) po 3 latach wytarły się już dość mocno ale jeszcze są:-) zobaczymy ile wytrwają.
cOijN (2004.04.13, 12:03)
Ocena: 0

0%
hmm pila teraz czekamy rok na recke MX900 na bluetooth smilies/bigsmile.gif

podobno jest jeszcze lepsza.

ale codo opticali na radiu... dalej nie ufam takim systemom- do gier musi byc kabel i juz smilies/smile.gif

zawsze to jakies opoznienie wywoluje- rzedu kilku ms, ale to zawsze cos... szkoda ze sie tego nie da jakos stestowac i porownac do kabelkowego mx500.

pzdr.
*Konto usunięte* (2004.04.13, 12:30)
Ocena: 0
Nie dośc że kazecie sobie płacić za myszki naprawde wysokie kwoty to jeszcze oferujecie produkt w którym wycierają się głupie napisy. Największym chyba lekceważeniem polskiego użytkownika jest brak polskiej strony www z pomoca techniczną (czy nawet infolinia po polsku), oproramowanie jak jest tak było w każdym innym języku tylko nie angielskim. Przykre że kraj z 40 mln zapleczem ludności traktujecie jak śmietnik Europy - bo jak nazwać upychanie takiego bubla na naszym rynku.A co do zastosowań MX700 w grafice - absurd. Dlaczego? Ciekawe co by Pan grafik powiedział jakby mus ię mysz rozładowała podczas jakies precyzyjnej operacji na grafice? Napewno by boki zrywał.Co do MX900 - wcale nie jest lepszy. Baterie starczają na max 2 dni, a oprogramowanie ... taaak kompaktybilne z bardzo wybiurczymi urządzeniami Bluetooth.
*Konto usunięte* (2004.04.13, 12:33)
Ocena: 0
oproramowanie jak jest tak było w każdym innym języku tylko nie polskim
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane