artykuły

Ile energii kosztują wielowątkowe zadania?

43
7 czerwca 2020, 14:01 Mateusz Brzostek

Koszt energetyczny kompresji

Kompresja małych plików to osobliwy test, którego długość zależy zarówno od wydajności wielowątkowej jak i jednowątkowej procesora. Po pewnym okresie kompresowania najmniejszych plików (które można rozdzielić między wiele wątków) resztę operacji zajmuje oczekiwanie na dwa ostatnie wątki kończące kompresję dwóch najwiekszych plików. W artykule „Użycie procesora podczas testów na PCLab.pl” pokazaliśmy specyfikę tego testu dokładniej.

Efektywność energetyczna wszystkich procesorów jest bardzo zbliżona. Tylko Core i9-10900K ze zmniejszonym limitem energii wyróżnia się. Ponieważ limit energii nie ogranicza taktowania podczas jednordzeniowego obciążenia, jego bardzo szybkie jednordzeniowe turbo pozwala mu zachować wysoką wydajność.

Koszt energetyczny kodowania wideo

Wykres mocy podczas kodowania wideo doskonale pokazuje sposób działania turbo w tych trzech procesorach. Core i9-10900K i Core i9-9900K mają dwa wyraźnie różne poziomy poboru energii odpowiadające dwóm limitom energetycznym. Ryzen 9 3900X działa z niezmienną mocą aż do ukończenia zadania.

Core i9-9900K jest w tym zadaniu najwolniejszy, ale z włączeniem okresu bezczynności jest niemal tak samo efektywny, jak Ryzen 9 3900X. i9-10900K jest na szarym końcu w efektywności energetycznej, dopóki nie obniży mu się limitu energetycznego do 95 W.

4