artykuły

Ile energii kosztują wielowątkowe zadania?

43
7 czerwca 2020, 14:01 Mateusz Brzostek

Koszt energetyczny bezczynności

Ile prądu kosztuje nie robienie niczego na komputerze?

To zwykle zależy od komponentów innych niż sam procesor. Każdy nowoczesny procesor w stanie bezczynności jest niemal całkowicie wyłączony, ale zasilacz, płyta główna, wentylatory i inne peryferia pracują. Bezczynność Ryzena 9 3900X jest najbardziej prądożerna, głównie z powodu płyty głównej z chipsetem X570 – pobierają one zauważalnie więcej prądu, niż te ze chipsetami serii 300 i 400. Na innej płycie 3900X byłby w spoczynku troszkę bardziej prądożerny od i9-10900K.

Koszt energetyczny renderowania – Blender

Renderowanie dużej sceny trwa na najszybszym z tych procesorów kilkanaście minut. To najbardziej dobitny przykład różnic w wydajności i efektywności energetycznej.

Ryzen 9 3900X jest w tym najszybszy i najbardziej efektywny energetycznie, ale tylko wtedy, kiedy wyłączymy komputer po skończneiu renderowania (albo zaczniemy natychmiast nowe zadanie). Ponieważ w spoczynku pobiera więcej prądu od obu procesorów Intela, po długim okresie bezczynności dogania ich zużycie energii. Core i9-9900K pobiera najmniej prądu z przetestowanych procesorów, ale ponieważ jest najmniej wydajny, musi to robić dłużej. W konsekwencji potrzebuje na wyrenderowanie sceny najwięcej energii.

Core i9-10900K zdąża wykonać to zadanie zanim musi obniżyć pobór energii do 125 W. Jest w nim najszybszy, ale i najbardziej prądożerny. Za to po obniżeniu limitu energetycznego do 210 W przez 28 sekund i 95 W później staje się najoszczędniejszy. Paradoksalnie skrócenie okna turbo działa na korzyść oszczędności – ale oczywiście nie wydajności, bo na wynik operacji będziemy czekać dłużej.

3