artykuły

Test MSI GL75 z Core i5-10300H – ile warte są nowe procesory Intela?

Kto czekał na Comet Lake-H?

26
16 czerwca 2020, 18:01 Mariusz Kolmer

MSI GL75 Leopard – temperatury, taktowania, overclocking

MSI GL75 Leopard – obciążenie CPU

Największym, pozytywnym zaskoczeniem w przypadku Leoparda są praktycznie wyłączone limity energetyczne. Jak widać na poniższym screenie z HWiNFO64, w trybie Extreme Performance Core i5-10300H w GL75 może przez 28 sekund pracować z mocą nie przekraczającą 200 W, po czym musi obniżyć soją moc do poziomu poniżej... 200 W :).

MSI GL75 Leopard Core i5-10300H power limits

Tym samym ten czterordzeniowy procesor wykonany w leciwym już procesie litograficznym, nawet podczas najbardziej wymagających zadań, działając z maksymalnym taktowaniem dla wszystkich obciążonych rdzeni, generując przy tym około 50-55 W mocy nie przekracza PL1, zatem nie throttluje energetycznie. To wyjątkowo rzadko spotykana cecha wśród laptopów, nawet gamingowych. Niestety i to ma w Leopardzie swoją złą stronę. Układ chłodzenia, choć okazały, nie jest w stanie efektywnie odprowadzić takiej ilości ciepła. Co gorsze, w domyślnej konfiguracji wspomnianego trybu wydajności, wentylator układu chłodzenia włącza się wyjątkowo opieszale, a nim zacznie pracować z maksymalną szybkością, temperatura CPU przekracza 95 stopni Celsjusza. To natomiast skutkuje nieznacznym obniżaniem częstotliwości, czyli throttlingiem termicznym.
Doskonale widać to na poniższym wykresie. Podczas kodowania x264 procesor, już na samym początku testu osiąga bardzo wysoką temperaturę i zmuszony jest obniżyć taktowanie. Niestety podczas dalszego trwania obciążenia, gdy układ chłodzenia pracuje już z maksymalną mocą, momenty gdy procesor osiąga zbyt wysoką temperaturę, nawet 98 stopni Celsjusza, powtarzają się jeszcze kilkukrotnie.

MSI GL75 Leopard Intel Core i5-10300H Nvidia GeForce GTX 1650 Ti 4 GB CPU stress test x264

MSI GL75 Leopard – obciążenie CPU i GPU

Dużo lepiej Leopard spisuje się jednak w grach. W przypadku średniego obciążenia CPU i dużego wykorzystania GPU laptop działa niemal wzorowo. Jak widać na poniższym wykresie, podczas testu w grze Shadow of the Tomb Raider procesor stale utrzymuje taktowanie poziomie 4,2 GHz, a więc maksymalnym dla wszystkich wykorzystywanych rdzeni. Jednak tak jak w przypadku obciążenia samego CPU, układ chłodzenia zaczął pracować z najwyższą wydajnością dopiero po kilku minutach od rozpoczęcia gry, co dobrze pokazuje przebieg wykresu temperatury. Ta, nim wentylator CPU zaczął działać z maksymalną prędkością, szybko wzrasta, osiągając w szczytowym momencie 91 stopni Celsjusza. Jednak zaraz po 5. minucie testu, gdy obroty wentylatora wzrosły do najwyższej szybkości, temperatura zaczyna spadać i między 5. a 30. minutą testu wynosi średnio zaledwie 83,1 stopnia Celsjusza. To bardzo dobry wynik, jednak trzeba pamiętać, że to również spora zasługa tego, że Core i5-10300H dysponuje zaledwie 4 rdzeniami. Każdy wydajniejszy, sześcio- lub ośmiordzeniowy procesor z serii Comet Lake-H w tym laptopie z pewnością nie byłby w stanie utrzymać równie stabilnego taktowania i relatywnie niskiej temperatury.

MSI GL75 Leopard Intel Core i5-10300H Nvidia GeForce GTX 1650 Ti 4 GB CPU GPU stress test

Intel Core i5-10300H ─ MSI GL75 Leopard
Taktowanie bazowe
[GHz]
Nominalne taktowanie turbo [GHz] Taktowanie CPU podczas testu [GHz] Wnioski
Jeden rdzeń Wszystkie rdzenie Maksymalna średnia Minimalna średnia Minimalne (jeden rdzeń) Średnie (5-30 min)

2,5

4,5 4,2 4,2 4,2 4,2 4,2 Taktowanie  na maksymalnym poziomie turbo


Bardzo podobnie wygląda wykres przedstawiający parametry pracy układu graficznego. Początkowe taktowanie 1785 MHz jest tylko w minimalnym stopniu obniżane i między 5. a 30. minutą testu częstotliwość działania GPU to średnio 1713 MHz, czyli dużo powyżej wartości Boost 1.0. Tak jak w przypadku wentylatora CPU, wentylator układu graficznego włącza się ze sporym opóźnieniem, jednak nawet podczas długotrwałego grania nie osiąga maksymalnej prędkości obrotowej. Mimo to najwyższa temperatura GPU, obserwowana jedynie na początku testu, to zaledwie 66 stopni Celsjusza. Jednak wraz z przyśpieszeniem obrotów wentylatora zaczyna około 5 minuty testu nieznacznie spadać i przez resztę gry utrzymuje się na stabilnym średnim poziomie około 64,1 stopnia Celsjusza. To bardzo przyzwoite wyniki, ale w tym wypadku należy pamiętać, że GTX 1650 Ti jest mało wydajną kartą, a w omawianym laptopie jej moc i temperatura jest ograniczona limitem energetycznym na poziomie zaledwie 50 W.

MSI GL75 Leopard Intel Core i5-10300H Nvidia GeForce GTX 1650 Ti 4 GB CPU GPU stress test

Nvidia GTX 1650 Ti 4 GB ─ MSI GL75 Leopard
Nominalne taktowanie GPU [MHz] Taktowanie GPU podczas testu [MHz] Wnioski
Bazowe
(referencyjne)
Boost 1.0 (referencyjne) Maksymalne Minimalne Średnie
(5-30 min)

1350 MHz
(1350 MHz)

1485 MHz
(1485 MHz)

1785 MHz 1650 MHz 1713 MHz Taktowanie dużo powyżej poziomu Boost

Działanie CPU i GPU jest jednym z najbardziej stabilnych jakie kiedykolwiek obserwowaliśmy w laptopie. Dzięki temu urządzenie jest w stanie zapewnić stałą wydajność nawet podczas wielogodzinnego grania. W naszym teście GL75 podczas obciążenia zapewniał płynność gry maksymalnie na poziomie 40,5 kl./s, zaś minimalnie było to 39 kl./s. Średnia ilość klatek na sekundę między 5. a 30. minutą testu to natomiast 39,8, zatem spadek wydajności wyniósł niecałe 2% względem wartości maksymalnej. To wynik wart pochwały.

MSI GL75 Leopard – undervolting i overclocking

Pierwszym etapem zwiększenia wydajności Leoparda była próba undervoltingu czyli obniżenia napięć, z jakim działa CPU. To mogłoby zapobiec chwilowemu przegrzewaniu się procesora podczas najbardziej wymagających zadań. Niestety choć nowy procesor jest obsługiwany przez program XTU od Intela i możemy za jego pomocą zmienić limity mocy CPU, tak opcje zmiany offsetu napięcia są nieaktywne. Z tego powodu postanowiliśmy skorzystać z innej aplikacji, wprost stworzonej do wyeliminowania throttlingu, czyli ThrottleSTOP. Co prawda w tym przypadku opcja regulacji napięcia zasilania zarówno rdzeni jak i cache'u jest aktywna, niestety procesor nie jest podatny na wprowadzane zmiany. Tym samym opcja undervoltigu Core i5-10300H na chwilę obecną nie jest możliwa. To duża strata, ale najwidoczniej nowe-stare procesory działają z i tak już maksymalnie wyżyłowanymi przez producenta parametrami i Intel woli, żeby użytkownicy nie mogli się sami o tym sami przekonać. Jedyne pozostałe opcje to aktywacja funkcji Cooler Boost lub dostrojenie krzywej pracy wentylatora CPU w aplikacji Dragon Center. Obie wiążą się ze wzrostem generowanego hałasu (zwłaszcza Cooler Boost), jednak wcześniejsze włączanie wentylatora, nawet na minimalne obroty oraz bardziej dynamiczne zwiększanie prędkości podczas obciążenia pozwala wyeliminować throttling temperaturowy niemal całkowicie.

MSI GL75 Leopard Core i5-10300H Dragon Center fan curve

Inną funkcją aplikacji od MSI jest możliwość zwiększenia częstotliwości pracy GPU i VRAM-u. Niestety zakres zmian jest bardzo ograniczony, zatem od razu przeszliśmy do MSI Afterburnera i automatycznej opcji OC Scanner. Niestety ten proces doboru wyższych częstotliwości do danych napięć wielokrotnie kończył się bluescreenem, jednak po wielu próbach udało się zwiększyć taktowanie GPU średnio o około 200 MHz. To bardzo dobry wynik. Ponadto przypuszczając, że nowy GTX 1650 Ti wykorzystuje te same kości pamięci Samsunga, co RTX 2060 Max-Q w testowanym Zephyrusie, postanowiliśmy sprawdzić czy i w tym przypadku uda się zwiększyć ich taktowanie do poziomu jaki udało nam się uzyskać w laptopie Asusa. Jednak pod tym względem układ MSI przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, a taktowanie pamięci udało nam się podnieść aż o 375 MHz, do poziomu 1875 MHz. To daje efektywne taktowanie na poziomie 15 000 MHz, czyli więcej niż w przypadku RTX 2060 i to wersji nie Max-Q.

MSI GL75 Leopard Core i5-10300H GTX 1650 Ti overclocking GPU-Z

Tak podniesione częstotliwości zdecydowanie zwiększyły wydajność układu graficznego. W przypadku syntetycznego Fire Strike Extreme wynik wzrósł o 13%, natomiast w przypadku gier mocno kartę graficzną ilość generowanych klatek na sekundę wzrosła o około 10-11%. To świetne rezultaty.
MSI GL75 Leopard Core i5-10300H GTX 1650 Ti overclocking Fire Strike Extreme

6