artykuły

ASUS TUF Gaming A15 – mobilna stacja robocza dla kreatywnych

19
29 maja 2020, 14:00 Artykuł we współpracy z firmą Asus

Komputer to obecnie dla wielu podstawowe narzędzie pracy. Korzystamy jednak z niego nie tylko w biurze, ale też w domu, w pracy w terenie czy na wyjazdach służbowych. Istnieje też wiele zawodów, które potrzebują mobilnego urządzenia, które poza możliwością odpisania na maile czy edytowania arkuszy kalkulacyjnych zapewni dużo większą moc obliczeniową, niezbędną do bardziej wymagających zadań. W takich zastosowaniach świetnie sprawdzi się ASUS TUF Gaming A15 wyposażony w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2060 oraz ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen.

ASUS TUF Gaming A15 – mobilna stacja robocza dla kreatywnych

Będąc grafikiem, montażystą czy architektem, w pracy, oczywiście poza talentem i kreatywnością, potrzebujemy też urządzeń, które pomogą nam stworzyć nowe projekty i zobrazować nasze wizje. Jeżeli często pracujemy nie tylko w biurze, ale też w pracowni, studio czy w terenie jednym z niezbędnych narzędzi pracy jest mobilny komputer o dużej wydajności i nowoczesnych funkcjach. Choć na rynku istnieje mnóstwo profesjonalnego sprzętu, to na ogół jest on horrendalnie drogi. Dlatego dla wielu osób dużo lepszą alternatywą jest wybór laptopa gamingowego. ASUS TUF Gaming A15, dzięki najnowszym, wydajnym podzespołom zapewni nam komfortową i efektywną pracę jako mobilna stacja robocza.

RTX Studio

Wsparcie (nie tylko) sprzętowe

W przypadku tworzenia gier, grafiki 3D lub projektowania obiektów architektonicznych kluczowym elementem komputera jest karta graficzna. W laptopie ASUS TUF Gaming A15 jest to NVIDIA GeForce RTX 2060. To nowoczesny układ bazujący na najnowszej architekturze Turing, która obsługuje wiele innowacyjnych funkcji i standardów, w tym najnowszego DirectX 12 Ultimate. Dzięki temu interfejsowi programowania aplikacji zarówno niezależni deweloperzy, jak i ci pracujący w większych studiach mogą w grach implementować wiele nowatorskich technik, jak co raz bardziej popularny ray tracing, czyli śledzenie promieni światła, dzięki któremu oświetlenie, cienie i odbicia światła są dużo bardziej realistyczne.Autodesk Maya(Dzięki wysokiej wydajności, wsparciu funkcji DirectX 12 Ultimate oraz wyspecjalizowanym rdzeniom RT i Tensor modelowanie i renderowanie elementów 3D jest zdecydowanie szybsze.)

Kolejną wspieraną techniką jest Variable Rate Shading optymalizujący wydajność w grach dzięki różnemu stopniu cieniowania obszarów – w zależności od ich istotności. To doskonałe narzędzia dla twórców gier.
RTX VRS(Jedną z technik wspieranych przez kart serii RTX jest Variable Rate Shading, które umożliwienie deweloperom zastosowanie w grach renderowania różnych części obrazu z różną dokładnością.)

Natomiast w przypadku tak grafików 3D, jak i architektów tworzących rendery swoich projektów, bardzo przydatny jest silnik renderowania Optix. Pozwala on znacząco, bo nawet kilkukrotnie przyśpieszyć renderowanie obiektów i wizualizacji między innymi w Blenderze czy programie Maya z pakietu Autodesk.

RTX Optix Blender Pavillion Barcelona

RTX Optix Blender Class room
(Renderowanie sceny w Blenderze z wykorzystaniem opcji Optix może być nawet 4-krotnie szybsze niż przy użyciu nawet ośmiordzeniowego procesora.)

Równie wiele korzyści z wydajnego układu NVIDIA GeForce RTX 2060 odczują montażyści. Dzięki akceleracji GPU także edytowanie i eksportowanie wideo jest wielokrotnie szybsze. Co więcej ostatnie wersje pakietu Premiere Pro i innych programów Adobe, jak After Effects wprowadzają możliwość wykorzystania sprzętowego kodera NVENC, za pomocą którego możliwe jest zdecydowanie szybsze eksportowanie filmów z wykorzystaniem kodeków H.264 lub H.265/HEVC. Dzięki układowi NVIDIA GeForce RTX 2060 transkodowanie materiału 4K jest prawie 3-krotnie szybsze niż przy użyciu samego CPU.

Adobe Premiere Pro GPU Acceleration
(Transkodowanie materiału 4K z użyciem RTX 2060 jest 2-3-krotnie szybsze niż przy wykorzystaniu popularnego w wielu laptopach procesora Core i7-9750H)

RTX Studio

Ogromną zaletą dla twórców jest też fakt, że NVIDIA dostarcza dedykowane sterowniki w wersji Studio, które są przygotowane i przetestowane pod kątem zapewnienia artystom, twórcom i deweloperom efektywności i niezawodność podczas pracy. Sterowniki Studio są zoptymalizowane pod kątem najwyższej wydajności niemal we wszystkich aplikacjach do tworzenia czy edytowania multimediów, jak Bledner, Davinci Resolve, Vegas Pro, OBS, REDCINE-X PRO czy Sketchup oraz zapewniają pełną obsługę silników gier Unity i Unreal Engine. Wśród wspieranych aplikacji jest też oczywiście cały pakiet Adobe Creative Cloud z takimi programami jak Photoshop, Premiere Pro czy Lightroom, do którego każdy kto kupi produkt z serii RTX Studio, otrzyma darmowy dostęp na 3 miesiące.

RTX Studio

Moc peceta w laptopie

Złożone projekty, skomplikowane sceny czy materiał filmowy w wysokiej rozdzielczości wymagają jednak nie tylko wydajnej karty graficznej, ale też innych podzespołów, które pozwolą efektywnie pracować nad większymi zadaniami. Dlatego ASUS TUF Gaming A15 dysponuje jednym z najwydajniejszych procesorów mobilnych na rynku, ośmiordzeniowym i szesnastowątkowym Ryzenem 7 4800H, który mocą obliczeniową przewyższa wiele układów desktopowych. Do tego laptop wyposażony jest też w szybką pamięcią operacyjną DDR4-3200 o pojemności 16 GB oraz nośnik SSD NVMe o pojemności aż 1TB. Co istotne, zwłaszcza dla najbardziej wymagających użytkowników, pojemność pamięci RAM można w przyszłości w razie potrzeby samodzielnie zwiększyć. Dodatkowo w laptopie można zamontować też drugi nośnik SSD oraz tradycyjny dysk talerzowy w formacie 2,5 cala. Dzięki tym cechom na laptopie przez lata będzie można efektywnie pracować nad co raz większymi projektami oraz przechowywać i mieć szybki dostęp do terabajtów materiałów filmowych.

Asus TUF Gaming A15 (FA506IV) Cinebench R15 Multi Thread

Asus TUF Gaming A15 (FA506IV) Cinebench R15 Multi Thread

(ASUS TUF Gaming A15 dzięki Ryzenowi 7 4800H zapewnia wydajność niespotykaną wcześniej w laptopach.)

ASUS TUF Gaming A15 wyposażony jest 15,6-calowy panel IPS. To dla wielu profesjonalistów może być niewystarczające. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do laptopa podłączyć zewnętrzny monitor. Laptop dysponuje pełnowymiarowym złączem HDMI 2.0b, które umożliwia transmisję materiałów HDR i przesyłanie obrazu 4K w 60 kl./s, a także złączem USB 3.2 Gen. 2 typu C z obsługa DisplayPort 1.4 co zapewnia możliwość przesyłania obrazu 4K przy 60 Hz z 30-bitowym kolorem RGB i HDR, a nawet 8K w 60 Hz, o ile oczywiście dysponujemy odpowiednim monitorem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, z laptopa możemy wygodnie korzystać zarówno w domu, jak i w biurze czy studio, gdzie bez problemu podłączymy go do profesjonalnego monitora.

Asus TUF Gaming A15 (FA506IV) złącza(Dzięki dużej ilości portów do laptopa bez problemu można podłączyć nawet dwa profesjonalne monitory 4K.)

Wydajność zawsze pod ręką

W przypadku wielu z wymienionych profesji, ważnym elementem tworzenia jest praca w terenie. Zgrywanie materiału na planie filmowym, zbieranie wymiarów czy prezentacja gotowych projektów klientom wymaga od posiadanego sprzętu mobilności i wytrzymałości. Tych cech nie można odmówić laptopowi ASUS TUF Gaming A15. Jak na tak wydajne urządzenie, laptop ma niecałe 2,5 centymetra grubości i masę zaledwie 2,3 kilograma, a jego wytrzymałość i odporność na takie czynniki zewnętrzne jak wilgoć, mróz czy upadki została potwierdzona certyfikatem MIL-STD-810H. Ogromną zaletą w przypadku laptopa ASUS TUF Gaming A15 jest też bardzo długi czas pracy na baterii. Podstawowy akumulator pozwala na ponad 6 godzin działania, natomiast jeżeli wybierzemy model z pojemniejszą baterią, będziemy mogli korzystać z laptopa nawet przez pół doby.

Asus TUF Gaming A15(Dzięki smukłej budowie, małej masie i długiemu działaniu na baterii laptop może nam służyć zarówno podczas pracy w terenia, jak i w biurze czy domu.)

Wydajność zawsze pod ręką

Największą przewagą laptopa ASUS TUF Gaming A15 nad sprzętem kierowanym do profesjonalistów jest nieporównywalnie niższa cena. Mobilne stacje robocze kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych, a przy tym oferują tylko część wymienionych zalet. Wybór gamingowego laptopa za 5500 złotych może się zatem zwyczajnie opłacać. Nie tylko zapewni to wymaganą wydajność, ale pozwoli też pozostałe środki przeznaczyć na inne, równie przydatne wyposażenie biura czy pracowni jak profesjonalny monitor czy nowy obiektyw do aparatu. To ostatecznie przełoży się na jakość oraz wydajność i efektywność pracy, a co za tym idzie, i ilość zrealizowanych projektów i zarobionych pieniędzy.

Randki_+21Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Randki_+212020.06.03, 03:23
-2#1
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.06.03, 09:34)
Randki_+21Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Randki_+212020.06.03, 03:26
-2#2
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.06.03, 09:34)
szymcio30Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szymcio302020.06.03, 08:53
To cudowna reklama, ale czy AMD nie ma podobnych mobilnych rozwiązań i wydajnych mobilnych GPU np RX 5700M??
szymcio30Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szymcio302020.06.03, 08:58
-4#4
Randki_+21 Twój poziom intelektualny jest zapewne równy lub mniejszy niż ten portal, który reklamujesz, a powinien on nazywać się: Nie masz mózgu to zapraszamy wszystkich frajerów


Pukaczu_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pukaczu_PL2020.06.03, 22:19
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.06.03, 22:45)
anemusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
anemus2020.06.03, 23:58
A czy Asusy z serii TUF Gaming dalej są tak skrajnie tandetne jak poprzednicy na 3550H/3750H?
blind_17Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
blind_172020.06.04, 11:06
Kiedyś czytało się pclab dla konkretnych testów sprzętu, ale teraz jak czytam 'obsługuje wiele innowacyjnych funkcji i standardów, w tym najnowszego DirectX 12 Ultimate' to ja wymiękam.
k3nzoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjik3nzo2020.06.04, 13:36
anemus @ 2020.06.03 23:58  Post: 1246300
A czy Asusy z serii TUF Gaming dalej są tak skrajnie tandetne jak poprzednicy na 3550H/3750H?

W stalowoszarej wersji z wyglądu są troche mniej tandetne, ale korpus dalej mocno plastikowy ;)
tu pełna recenzja: https://pclab.pl/art84066.html
k3nzoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjik3nzo2020.06.04, 13:39
blind_17 @ 2020.06.04 11:06  Post: 1246354
Kiedyś czytało się pclab dla konkretnych testów sprzętu, ale teraz jak czytam 'obsługuje wiele innowacyjnych funkcji i standardów, w tym najnowszego DirectX 12 Ultimate' to ja wymiękam.

A wolisz konkretne testy sprzętu (https://pclab.pl/art84066.html) i równolegle do tego 'artykuły we współpracy' czy jak na innych portalach nieoznaczone płatne promocje? ;)
Pukaczu_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pukaczu_PL2020.06.04, 20:53
-1#10
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.06.05, 10:57)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1