artykuły

Najlepszy wybór dla gracza – laptop ASUS TUF Gaming A15 z NVIDIA GeForce RTX 2060 i Ryzenem 7 4800H

36
30 maja 2020, 14:00 Artykuł we współpracy z firmą Asus

Era grubych, ciężkich i drogich laptopów gamingowych powoli dobiega końca. To jednak wcale nie oznacza schyłku mobilnego gamingu. Wprost przeciwnie – teraz odpowiednią moc obliczeniową są już w stanie zapewnić nowe, lekkie i smukłe laptopy. Jednym z takich urządzeń dla graczy jest ASUS TUF Gaming A15 zaopatrzony w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2060 obsługującą najnowsze technologie jak Ray Tracing czy DLSS 2.0, która zapewnia w grach oprawę wizualną i wydajność na najwyższym poziomie. Do tego laptop wyposażony jest w najnowszy i ekstremalnie wydajny procesor od AMD oraz 144-hercowy ekran. A wszystko to w smukłym i lekkim, a przede wszystkim atrakcyjnie wycenionym urządzeniu. Przyjrzyjmy się dokładniej, co sprawia, że to idealny laptop dla gracza.

Technologia w służbie graczom: Ray Tracing

Najważniejszą cechą laptopów dla graczy jest oczywiście wydajność w grach. To od płynności rozgrywki zależy komfort i płynąca z grania przyjemność. Żeby to zapewnić, ASUS TUF Gaming A15 wyposażony jest w dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2060. To jeden z wydajniejszych układów mobilnych, wcześniej spotykany jedynie w dużo droższych laptopach. Dzięki temu, że karta oparta jest na najnowszej architekturze Turing, nie tylko gwarantuje bardzo wysoką wydajność w najnowszych tytułach, ale wspiera wiele nowych technologii, w tym DirectX 12 w najnowszej wersji Utimate. To zestaw nowoczesnych funkcji przygotowanych dla deweloperów tworzących najnowsze, next-genowe gry, dzięki którym mogą oni wykorzystywać wiele innowacyjnych technik jak variable rate shading, czyli dostosowanie dokładności cieniowania kolorów w zależności o obszarów generowanego obrazu oraz ray tracing, czyli metodę, która dzięki śledzeniu promieni światła zapewnia dużo bardziej realistyczne odwzorowanie oświetlenia, cieni i refleksów światła odbijanego od różnych powierzchni. To tworzy w grach dużo bardziej bogaty, realistyczny obraz. Dodatkowym atutem układów serii RTX są wyspecjalizowane rdzenie RT, które umożliwiają efektywniejszą obsługę wspomnianego ray tracingu. Dzięki temu takie gry jak Control, Watch Dogs: Legion czy nawet superpopularny Minecraft w wersji RTX na układach bazujących na architekturze Turing wyglądają po prostu zjawiskowo.

Minecraft RTX(Minecraft z włączoną techniką śledzenia promieni)

Technologia w służbie graczom: Deep Learning Super Sampling 2.0

Ray tracing jest jednak techniką bardzo wymagającą. Każdy promień światła jest obliczany osobno, a to wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. Rozwiązaniem tego problemu jest DLSS 2.0, który oferuje jakość obrazu w natywnej, wysokiej rozdzielczości jednak renderując tylko cześć pikseli. Jest to możliwe dzięki wyszkolonej sieci neuronowej, która na superkomputerach NVIDII przeanalizowała ogromne ilości obrazów wysokiej rozdzielczości i bazując na tej wiedzy potrafi w oparciu o obraz niskiej rozdzielczości stworzyć obraz o rozdzielczości dużo wyższej. (Dodatkowo podczas szkolenia obraz wyjściowy jest porównywany z obrazem referencyjnym wyrenderowanym w ultrawysokiej jakości, a różnice są przekazywane znów do sieci, dzięki czemu sieć może się uczyć i polepszać swoje wyniki).
Żeby móc korzystać z tak wyuczonej sieci neuronowej, karty serii RTX wyposażone są w wyspecjalizowane rdzenie Tensor odpowiedzialne za obliczenia związane ze sztuczną inteligencją i głębokim uczeniem. Dzięki nim obraz w grach może być generowany w niższej rozdzielczości i w locie, korzystając z sieci neuronowej, powiększany do rozdzielczości natywnej. Rezultatem tego jest nie tylko ogromny wzrost wydajności, bo nawet o kilkadziesiąt procent, ale też bogaty w detale finalny obraz o doskonałej jakości. Co więcej, według graczy i recenzentów gier, obraz wygenerowany z użyciem DLSS 2.0 jest nawet lepszy, niż ten generowany w natywnej rozdzielczości!

Wolfenstein: Youngblood DLSS 2.0(Porównanie jakości obrazu w grze Wolfenstein: Youngblood z włączoną techniką DLSS 2.0)

Dzięki wysokiej wydajności układu NVIDIA GeForce RTX 2060 oraz wspomnianym funkcjom jak wsparcie dla DirectX 12 Ultimate, ray tracingu czy DLSS 2.0, nie tylko obecne gry AAA, jak Control, Deliver Us to Moon, Wolfenstein: Youngblood i Mechwarrior 5: Mercenaries, ale też gry nowej generacji, dopiero powstające, na przykład Cyberpunk 2077 będą na TUF-ie działać płynnie i to przy wysokich ustawieniach graficznych.

Wolfenstein: Youngblood DLSS 2.0 performance

Wolfenstein: Youngblood DLSS 2.0 performance
(Włączenie DLSS 2.0 powoduje nawet 40-procentowy wzrost wydajności w grze.)

Najnowsze podzespoły

Choć moc obliczeniowa karty graficznej w laptopie gamingowym jest ekstremalnie ważna, nie jest to jedyny czynnik wpływający na wydajność urządzenia w grach. Żeby układ graficzny mógł działać ze swoją maksymalną mocą, ASUS TUF Gaming A15 wyposażony jest w najnowszy procesor z serii AMD Ryzen 4000, pierwszy mobilny układ wykonany w nowoczesnym procesie technologicznym klasy 7 nanometrów. W najwydajniejszym modelu A15 jest to ośmiordzeniowy Ryzen 7 4800H, który zarówno w grach, jak i pozostałych, codziennych zastosowaniach wypada zdecydowanie lepiej niż konkurencyjne układy, nawet te spotykane w kilkukrotnie droższych laptopach. Do tego ASUS TUF Gaming A15 dysponuje nawet 16 GB szybkiej pamięci operacyjnej DDR4-3200 oraz nośnikiem danych SSD NVMe o pojemności do 1 TB. Co więcej pojemność pamięci operacyjnej można łatwo zwiększyć oraz można w prosty sposób zainstalować drugi nośnik SSD i tradycyjny dysk twardy 2,5 cala. Dzięki temu na laptopie bez problemu znajdzie się miejsce nawet na dziesiątki różnych gier.

Asus TUF Gaming A15 7-zip

Asus TUF Gaming A15 x264
(ASUS TUF Gaming A15 dzięki najnowszym podzespołom zapewnia najwyższą wydajność również w codziennych zastosowaniach.)

Frames Win Games

Kolejną zaletą laptopa ASUS TUF Gaming A15, która zdecydowanie podnosi jakość rozgrywki jest 15,6-calowy matowy wyświetlacz IPS o wąskich ramkach i odświeżaniu 144 herców. Wydajność NVIDIA GeForce RTX 2060 wraz z wysoką częstotliwość odświeżania ekranu sprawia, że TUF Gaming A15 świetnie sprawdza się w kompetytywnych grach online, jak CS:GO, Call of Duty: WarZone czy Fortnite, które wymagają błyskawicznej reakcji na zachowanie innych graczy, a wygrana zależy od szybkości wygenerowania i wyświetlenia obrazu. Dodatkowo obsługa standardu Adaptive Sync eliminuje też zjawisko tak zwanego tearingu, czyli efektu poszarpania wyświetlonych klatek występującego zwłaszcza w dynamicznych grach. W TUF Gaming A15 doskonale spisuje się również wygodna klawiatura z wyróżnionymi klawiszami WSAD i podświetleniem RGB, którego intensywność, kolor i tryb działania możemy w zależności od potrzeb dostosować w oprogramowaniu ASUS Armour Crate.

Asus TUF Gaming A15 (FA506IV) keyboard(Wygodna klawiatura z wyróżnionymi klawiszami WSAD i podświetleniem RGB, które możemy dostosować do własnych potrzeb.)

Uniwersalność i prawdziwa mobilność 

Laptopy mobilne wciąż kojarzą się oraz ogromnymi i ciężkimi urządzeniami, które niewiele mają wspólnego z mobilnością, a w dodatku cechują się krzykliwa stylistyką, która (choć ma swoich zwolenników), w wielu sytuacjach może być niepożądana. ASUS TUF Gaming A15 rozwiązuje te problemy. Przede wszystkim urządzenie jak na 15-calowego laptopa ma niewielkie rozmiary. Jego grubość to niespełna 25 milimetrów, a masa zaledwie nieco ponad 2 kilogramy. Przy tym urządzenie jest bardzo solidne i odporne na wiele czynników zewnętrznych, co potwierdza militarny standard MIL-STD-810H. Dodatkowo do wyboru są dwa warianty wyglądu klapy matrycy. Dla ceniących minimalizm przygotowano prostą i subtelną wersję Fortress Gray, natomiast osoby lubiące przyciągać uwagę mogą wybrać wersję Bonfire Black ozdobioną z wierzchu dynamicznymi załamaniami i wykończoną wokół czerwonym akcentem. To świetne rozwiązanie pozwalające dobrać wygląd urządzenia do naszych preferencji.

Asus TUF Gaming A15 (FA506IV)(Prosta i solidna obudowa dla ceniących minimalizm)

Inną wadą większości gamingowych laptopów jest bardzo krótki czas działania na baterii. Również i ten aspekt w ASUS TUF Gaming A15 został znacząco ulepszony. Notebook dostępny jest z akumulatorem o pojemności 48 Wh co przekłada się nawet na 6 godzin przeglądania internetu lub oglądania filmów FullHD i to przy jasności ekranu ustawionej na dość wysokim poziomie. Jednak jeżeli nie potrzebujemy miejsca na dysk HDD możemy wybrać wariant z jeszcze pojemniejszym akumulatorem 90 Wh. Ten pozwala korzystać z laptopa niemal przez pół doby! To rewelacyjny wynik deklasujący nie tylko niemal wszystkie gamingowe laptopy, ale też wiele ultrabooków wyposażonych w dużo słabsze podzespoły.

Bezkonkurencyjna cena

Tym, co poza wymienionymi cechami sprawia, że ASUS TUF Gaming A15 jest w swojej klasie praktycznie bezkonkurencyjny, jest wyjątkowo atrakcyjna cena. Dotychczasowe laptopy z podzespołami oferującymi podobną moc obliczeniową kosztują od 7 do 10 tysięcy złotych. Natomiast cena TUF Gaming A15 i to w najwyższej konfiguracji z NVIDIA GeForce RTX 2060 to zaledwie 5500 złotych, zaś najtańszy wariant wyposażony w NVIDIA GeForce GTX 1650Ti kosztuje jedynie 3900 złotych. Tym samym ASUS TUF Gaming A15 jest obecnie najlepszym, najbardziej opłacalnym laptopem do gier, którego zalety z pewnością doceni każdy gracz.

maslo32Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
maslo322020.06.02, 12:47
Wszystko pieknie tylko ani 1 słowa o głosnośći wiem ze wszystkie nowe konstrukcje jak ta w spoczynku nie słyszalna lecz ogladam recenzje na you tube i nie spotkałem jeszcze modelu który pod obciazeniem nie przypominał by starego odkurzacza
MglistyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mglisty2020.06.02, 15:11
'cena TUF Gaming A15 i to w najwyższej konfiguracji z NVIDIA GeForce RTX 2060 to zaledwie 5500 złotych'

Jakich czasów dożyliśmy że próbuje nam się wmówić iż 5,5 kafla za średniego laptopa to okazja...
wrekawekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wrekawek2020.06.02, 20:26
11#3
Mglisty @ 2020.06.02 15:11  Post: 1246023
'cena TUF Gaming A15 i to w najwyższej konfiguracji z NVIDIA GeForce RTX 2060 to zaledwie 5500 złotych'

Jakich czasów dożyliśmy że próbuje nam się wmówić iż 5,5 kafla za średniego laptopa to okazja...

Średni lapek z prockiem 8/16...
dracoxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dracox2020.06.02, 20:53
10#4
Mglisty @ 2020.06.02 15:11  Post: 1246023
'cena TUF Gaming A15 i to w najwyższej konfiguracji z NVIDIA GeForce RTX 2060 to zaledwie 5500 złotych'

Jakich czasów dożyliśmy że próbuje nam się wmówić iż 5,5 kafla za średniego laptopa to okazja...

Z jednej strony tak, z drugiej nie. Jeżeli popatrzysz że ryzen 4800h jest w konstrukcjach za 5.5k i jest wydajniejszy od intelowskiego i9-10980hk którego próżno szukac w laptopach z tego segmentu, to okazja wręcz.

https://youtu.be/tucT7hHavJM
Edytowane przez autora (2020.06.02, 20:54)
k3nzoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjik3nzo2020.06.03, 00:16
Mglisty @ 2020.06.02 15:11  Post: 1246023

Jakich czasów dożyliśmy że próbuje nam się wmówić iż 5,5 kafla za średniego laptopa to okazja...

laptop z najnowszym osmiordzeniowym ryzenem i rtx 2060 to dla ciebie średniak? Zatem czekam na twoje propozycje wydajniejszych i tanszych laptopów :)
Randki_+21Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Randki_+212020.06.03, 03:26
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.06.03, 17:12)
bazyl74Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bazyl742020.06.03, 08:18
maslo32 @ 2020.06.02 12:47  Post: 1245999
Wszystko pieknie tylko ani 1 słowa o głosnośći wiem ze wszystkie nowe konstrukcje jak ta w spoczynku nie słyszalna lecz ogladam recenzje na you tube i nie spotkałem jeszcze modelu który pod obciazeniem nie przypominał by starego odkurzacza

Najcichsze są HP Paviliony z kartami max-q. 34 db w Wieśku 3 z gtx 1660 ti max-q. Praktycznie bezgłośny. Wiadomo niższe zegary, ale coś za coś.
Pukaczu_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pukaczu_PL2020.06.03, 22:20
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.06.03, 22:46)
Pukaczu_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pukaczu_PL2020.06.04, 20:53
-1#9
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.06.05, 10:57)
OpenYearEyesZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
OpenYearEyes2020.06.05, 17:34
11#10
Przed zakupem poszukajcie na YT: Don't Buy The Asus TUF Gaming A15, Design Flaw Analysis

O ile sam mam monitor/mobo/gpu z serii ROG/Strix od Asusa, tak tego lapka radzę odpuścić. Asus poprawcie się!
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1