artykuły

Test procesorów Ryzen 5 4500U i Ryzen 7 4700U – recenzja nowego Acer Swift 3

Acer Swift 3 SF314-42 – najlepszy laptop do 4000 złotych?

31
22 maja 2020, 16:30 Mariusz Kolmer

Acer Swift 3 SF314-42 – nagrzewanie się obudowy

Podczas prostych zadań jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmu oba procesory generują niemal identyczną, znikomą ilość ciepła skutecznie rozpraszaną nawet przez tak skromny układ chłodzenia. Tym samym przez większość czasu obudowa laptopów pozostałe przyjemnie chłodna praktycznie na całej powierzchni, a jej temperatura nie przekracza 25-27 stopni Celsjusza.

Podczas dłuższego obciążenia laptop góra panelu robi się już wyraźnie ciepła. Jednak nawet w  najgorętszych miejscach, czyli centralnym i prawym rejonie nad klawiaturą temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Obie strony klawiatury pozostają zauważalnie chłodniejsze, a ich temperatura to około 34 stopnie Celsjusza. Gładzik jak oraz miejsce podparcia dłoni pozostają chłodne.
Podobnie rozkładają się temperatury od spodu urządzenia. Trzeba zatem przyznać, że nawet długotrwałe granie na laptopie powinno być komfortowe. Choć odradzamy trzymanie go na kolanach – to zdecydowanie utrudnia dostęp powietrza do wentylatora.

Acer Swift 3 SF314-42 – głośność

Chociaż oba urządzenia emitują podobną ilość ciepła i dysponują identycznym układem chłodzenia, głośność ich działania jest praktycznie taka sama. Podczas mało wymagających zastosowań jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmu w obu laptopach wentylator pozostaje w spoczynku, a procesor chłodzony jest pasywnie i zupełnie bezgłośnie.
Wentylator uruchamia się sporadycznie, podczas bardziej wymagających zadań jak kompresowanie plików czy kodowanie wideo, jednak i wtedy pozostaje bardzo cichy. Dużo częściej jednak ma to miejsce w przypadku laptopa... z Ryzenem 5. W obu urządzeniach długie obciążenie sprawia, wentylatory zaczynają pracować z maksymalną prędkością. Podczas długotrwałego grania generowany hałas ma poziom około 36 dBA, jednak ten dobiegający laptopa z Ryzenem 5 wydaje się bardziej uciążliwy. Zważywszy jednak na wysoką wydajność układu, taki poziom hałasu jest jednak akceptowalny.

Acer Swift 3 SF314-42 – czas działania

Jak już pisaliśmy w recenzji urządzeń z układami z serii H, nowe Ryzeny potrafią świetnie zarządzać energią podczas mniej wymagających zadań. Przekłada się to na długi czas działania na zasilaniu akumulatorowym. Ogniwo o raczej przeciętnej pojemności 48 Wh pozwala w obu przypadkach na niemal 11 godzin przeglądania internetu przy jasności ekranu ustawionej na 180 cd/m2 i włączonym oszczędzaniu energii lub na 13 godzin oglądania filmów FullHD przy wyłączonej karcie sieciowej. To świetne wyniki, zwłaszcza na tle mniej wydajnych urządzeń wyposażonych w pojemniejsze akumulatory.

Acer Swift 3 SF314-42 czas działania

Acer Swift 3 SF314-42 czas działania

7