artykuły

Test procesorów Ryzen 5 4500U i Ryzen 7 4700U – recenzja nowego Acer Swift 3

Acer Swift 3 SF314-42 – najlepszy laptop do 4000 złotych?

31
22 maja 2020, 16:30 Mariusz Kolmer

Acer Swift 3 SF314-42 – wygląd

Stylistyka serii Swift 3 niewiele zmieniła się przez ostatnie lata. Najnowszy model został nieznacznie zmniejszony, ale dalej bardzo przypomina wcześniejszego Swifta oraz niemal do do złudzenia swojego potencjalnego konkurenta, MateBooka D14 (2020). Obudowa urządzenia praktycznie w całości jest wykonana ze srebrnego, matowego stopu aluminium i magnezu i ma prostą bryłę o wyraźnych, lekko zaoblonych krawędziach i zwężających się ku przodowi, ściętych bokach. Grubość urządzenia to niecałe 2 centymetry, a masa to zaledwie 1,2 kilograma. Dzięki temu urządzenie wydaje się bardzo poręczne, a dzięki dobrej jakości wykonania i użytych materiałów również solidne.

Acer Swift 3 SF314-42 lid

Niewielkie zmiany możemy dostrzec po podniesieniu pokrywy. Wąskie ramki wokół ekranu zostały wykonane z czarnego plastiku, a dodatkowo górna i dolna została nieznacznie odchudzone. Również panel roboczy jest nieco krótszy i ma delikatne wcięcie ułatwiające podnoszenie klapy laptopa. Niestety korpus urządzenia w rejonie klawiatury nieznacznie się ugina.

Acer Swift 3 SF314-42 front

W najnowszych Swiftach 3, zarówno opartych na procesorach Intel Ice Lake jak i AMD Renoir, redukcji względem wcześniejszych modeli z układami Whiskey Lake i Picasso uległa ilość i rodzaj złączy.
Na lewym boku znajduje się gniazdo ładowania, pojedyncze złącze USB 3.2 Gen 2 typu C (z obsługą DisplayPort i Power Delivery), port HDMI 2.0b oraz USB 3.2 Gen 1 typu A.

Acer Swift 3 SF314-42 ports

Z prawej strony znajduje się jedynie zintegrowane wejście/wyjście audio oraz USB 2.0 typu A.
Choć dla wielu osób usunięcie jednego złącza USB i czytnika kart pamięci może być problemem, to mimo wszystko, jak na tak kompaktowe urządzenie, zestaw potów jest całkiem przyzwoity.

Acer Swift 3 SF314-42 ports

Acer Swift 3 SF314-42 – klawiatura

Niemal niezmieniona pozostała klawiatura. Układ przycisków jest intuicyjny, klawisze mają średnią wielkość, ale znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie. Ich skok stawia lekki opór i dość głęboki, a moment aktywacji bardzo wyraźny. Strzałki mają połowę rozmiaru, ale wszystkie są tej samej wielkości, zaś nad bocznymi umieszczono dodatkowe przyciski do przewijania stron. Klawiatura wyposażona jest też w jednostopniowe białe podświetlenie. Jedyne zmiany i potencjalnie niewielkie wady to brak diody sygnalizującej włączenie CapsLocka oraz jasny kolor przycisków. Po włączeniu podświetlenia ich oznaczenia stają się mniej czytelne.

Acer Swift 3 SF314-42 keyboard

Zmniejszenie wymiarów urządzenia skutkowało zauważalną redukcją powierzchni płytki dotykowej. Mimo to korzystanie z niej jest wygodne. Nie zauważyliśmy żadnych problemów z detekcją dotyku czy rozpoznawaniem gestów. Równie bezproblemowe jest działanie zintegrowanych z gładzikiem przycisków myszy, choć te cechują się lekkim, dość płytkim i plastikowym klikiem.

Powyższe cechy sprawiają, że codzienne korzystanie ze Swifta jest łatwe i przyjemne. Nawet długotrwałe pisanie czy nawigowanie po stronach internetowych jest wygodne i nie męczy dłoni. Pochwalić trzeba też obecność czytnika linii papilarnych. Ten osadzony jest dość głęboko, jednak działa sprawnie i zdecydowanie przyśpiesza logowanie do systemu.

Acer Swift 3 SF314-42 – wnętrze

Dostanie się do wnętrza laptopa jest bardzo łatwe. Wystarczy odkręcić 10 śrub z łebkiem PH1 i podważyć spód obudowy wzdłuż krawędzi. Prawdopodobnie jednak nie będziemy musieli tego robić zbyt często ponieważ opcje rozbudowy Swifta są znikome. Jak szybko zauważymy po podniesieniu dolnego panelu, praktycznie jedynym elementem, który możemy wymienić jest nośnik SSD. Laptop nie dysponuje wolnym złączem M.2, ani slotem SO-DIMM na moduł RAM – pamięć operacyjna ukryta pod metalową osłoną jest na stałe wlutowana w płytę główną. Innym rzucającym się w oczy elementem jest ekstremalnie skromny system chłodzenia złożony z zaledwie jednego cienkiego ciepłowodu i pojedynczego wentylatora o dość długich i rzadkich łopatkach. Mniejszy (aktywny) układ chłodzenia widzieliśmy chyba tylko w LG Gramie 17, w którego przypadku miało to bardzo przykre rezultaty.
Acer Swift 3 SF314-42 motherboard

2