artykuły

Mesh na sterydach

Test zestawu Asus ZenWiFi AX (XT8)

16
9 czerwca 2020, 18:22 Łukasz Guziak

Asus ZenWiFi AX (XT8) - zasięg i moc rozgłaszanych sieci

Procedura testowa wyglądała podobnie jak w przypadku wcześniejszego testu systemów Mesh - Wi-Fi Mesh dla każdego czy ostatnio testowanego zestawu D-Link COVR-1102. Wykorzystaliśmy trzy zestawy plików, wszystkie o rozmiarze 1 GB: jeden duży plik, zbiór średnich o wielkości od 4 MB do 60 MB (łącznie 145 plików multimedialnych: zdjęcia, muzyka i filmy) oraz zbiór małych plików − do 4 MB (łącznie 3979). Każda próbka została przesłana trzykrotnie, a wynik pomiarów został uśredniony.

Testy obejmowały:

  • pomiar mocy sygnału z wykorzystaniem dwóch kart sieciowych: karty z obsługą techniki kształtowania wiązki (Asus PCE-AC88) oraz adaptera sieciowego podłączonego do portu USB (Linksys WUSB600N). Test został przeprowadzony z 5-sekundowym odstępem, a czas całego pomiaru to 5 minut. Test objął pięć punktów pomiarowych. Przyjęta numeracja poszczególnych punktów została przedstawiona na rysunku poniżej.

  • dodatkowo wykorzystaliśmy narzędzie, które umożliwiło utworzenie rysunków rozkładu mocy sygnału sieci bezprzewodowej dla urządzenia/urządzeń Mesh w lokalizacji B (dom jednorodzinny o powierzchni 120 m2). Test został wykonany przy współudziale jednego/dwóch urządzeń i objął 12 punktów pomiarowych. Umiejscowienie jednostek zostało przedstawione na rysunku poniżej

  • test LAN/WAN przy użyciu narzędzia Iperf opartego na modelu klient−serwer, które służy do testów wydajności sieci i jest dostępne w wersji zarówno dla systemów Windows, jak i Linux. Test polegał na uruchomieniu go na komputerze po stronie interfejsu WAN w trybie serwera; zadaniem programu było zmierzenie prędkości transmisji w obu kierunkach. W próbie upload dane były przesyłane w kierunku od klienta do serwera, a w próbie download – na odwrót. Test został rozszerzony o dodatkowe pomiary tak aby zbadać wydajność interfejsu WAN, który obsługuje prędkości do 2,5 Gb/s;
  • testu kopiowania plików pomiędzy dwoma komputerami przy użyciu połączenia przewodowego – komputery z elementami zestawu połączone przewodem, zaś jednostki komunikowały się ze sobą przy użyciu fal radiowych;
  • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami; test objął połączenia bezprzewodowe, przy czym został on rozdzielony na testy, w których karty pracowały w tym samym paśmie (na przykład tylko 2,4 GHz bądź 5 GHz), i testy, w których użyte zostały różne pasma (na przykład 2,4 GHz w połączeniu z 5 GHz). Test został wykonany przy współudziale jednego i dwóch urządzeń.
  • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami w sieci, w której działało wiele urządzeń; test obejmował połączenia bezprzewodowe, przy czym tak samo jak w poprzednim przypadku rozdzieliliśmy go na testy, w których połączenie Wi-Fi pomiędzy oboma hostami wykorzystywało tę samą częstotliwość, i testy, w których w użyciu były odrębne częstotliwości;
  • zapis/odczyt pliku na nośniku podłączonym do interfejsu USB;
  • pomiar temperatury wykonywany podczas testów kopiowania plików w odstępie godzinnym i dodatkowo zdjęcie wykonane kamerą termowizyjną (FLIR E60) po teście pod obciążeniem;
  • pomiar poboru energii w trybie bezczynności (jednostka podłączony do sieci, ale brak aktywnych połączeń) oraz podczas testu pod obciążeniem.

Skorzystaliśmy z wielu urządzeń, ale bazę stanowiły dwa komputery, pomiędzy którymi w ramach testów przesyłaliśmy dane. Pierwsza konfiguracja to: Intel Core i7-3820, Asus P9X79, 64 GB RAM DDR3 2400 MHz, a druga to: Intel Core i3-7100, Asus Strix B250I Gaming, 32 GB RAM DDR4 2400 MHz.

W teście rozkładu mocy wykorzystaliśmy laptopa Lenovo G510, Intel Core i7-4700MQ, 16 GB DDR3, SSD 250 GB Samsung 850 Pro w połączeniu z kartą TP-Link T2UH, która pokazała, na co ją stać, w teście kart bezprzewodowych.

Wszystkie komputery działały pod kontrolą systemu Windows 10 w wersji 1909 zaś wersja firmware testowanego urządzenia to wersja 3.0.0.4.386_25224.

W przypadku tego zestawu możliwe jest rozgłaszanie sieci z różnymi nazwami i parametrami ale aby pozostać wiernym procedurze użyliśmy tego samego zestawu kart sieciowych co w poprzednich testach. Modele kart, które posłużyły nam do przeprowadzenia testów, przedstawia zestawienie:

W celu weryfikacji wyników pomiarów użyliśmy również kart: Asus USB-AC68 (sprawdź cenę), TP-Link T9UH (sprawdź cenę), TP-Link Archer T9E oraz Alfa AC1900.

Wsparcie dla nowego standardu Wi-Fi 6 (802.11ax) wymusiło dodanie nowych: posłużyliśmy się dwoma egzemplarzami karty Gigabyte GC-WBAX200 zaś do weryfikacji wyników posłużyła karta TP-Link Archer TX3000E (aktualna cena karty w sklepie x-kom).

Lista routerów oferujący nowy standard Wi-Fi 6 stale się powiększa a ich cena zaczęła spadać. Niestety tego samego nie można powiedzieć o rynku kart sieciowych. W ofercie odnajdziemy jedyne modele z złączem PCI-E, które należy zamontować we wnętrzu obudowy komputera. Brak jest niestety tych najpopularniejszy wspierających interfejs USB. Najpopularniejsze karty to: Asus PCE-AX58BT (sprawdź cenę i dostępność), TP-Link Archer TX3000E (aktualna cena karty) oraz Gigabyte GC-WBAX200. Wszystkie trzy oferują takie same parametry Wi-Fi - transfery do 2976 Mb/s (2x2:2, 2402 Mb/s w pasmie 5 GHz i 574 Mb/s w 2,4 GHz), modulację 1024-QAM, MU-MIMO TX/RX i obsługę kanału o szerokości 160 MHz. I nie ma w tym nic dziwnego bo wszystkie one, to tak naprawdę adaptery PCI-E x1 – M.2, w złączu, którego zamontowana jest karta Intel AX200. Bonusem jest obecność modułu Bluetooth 5.0

W przypadku Gigabyte GC-WBAX200 już na pierwszy rzut oka widać, że to adapter, zamontowana karta Intel AX200 nie została schowana pod żadnym radiatorem. W zestawie odnajdziemy również antenę (z magnetyczną podstawką), którą dwoma przewodami łączymy z kartą.

Na PCB odnajdziemy również dodatkowy port USB.

TP-Link prezentuje się bardziej okazale a to za sprawą okalającego całą powierzchnię karty radiatora. Tu w pudełku również odnajdziemy zewnętrzną antenę – podstawka magnetyczna, do której przykręcimy dwie anteny.

Po odkręceniu trzech śrubek i zdjęciu radiatora odnajdziemy układ Intel AX200.

Obydwie karty aby mogły poprawnie działać muszą zostać podłączone do płyty głównej – wykorzystujemy tu piny USB (stosowny przewód odnajdziemy w pudełku). Jest to pewna niedogodność (płyta może przecież ich nie posiadać lub mogą one być już w użyciu), gdyż niespełnienie tego warunku spowoduje, że karta odmówi współpracy. 

 

Zasięg i moc sygnału Wi-Fi (lokalizacja A)

W przypadku karty marki Linksys druga sieć w paśmie 5 GHz nie była wykrywana – sieć ta pracowała na kanale 100.

Lokalizacja A1:

Lokalizacja A2:

Lokalizacja A3:

Lokalizacja A4:

Lokalizacja A5:

Wyniki średnie - karta Asus PCE-AC88

Wyniki średnie − karta Linksys WUSB600N

Wyniki średnie w porównaniu z wynikami innych systemów Mesh: kolorem żółtym zaznaczyliśmy wynik najwyższy, czerwonym – najniższy. Wynik -100 oznacza niedostępność sieci bezprzewodowej w danej lokalizacji.

Wyniki średnie

Uzyskane wyniki w obu pasmach stawiają Asusa ZenWiFi AX w czołówce przetestowanych do tej pory urządzeń.

Pomiar mocy sygnału (lokalizacja B)

Rozkład mocy sygnału sieci bezprzewodowej − lokalizacja B, jedno urządzenie:

Rozkład mocy sygnału sieci bezprzewodowej − lokalizacja B, dwa urządzenia:

Przedstawione poniżej wyniki to średnia pomiarów wykonanych dla sieci Mesh zbudowanej z jednego i dwóch urządzeń. W zestawieniu dodatkowo uwzględniono zestawy Mesh zbudowane w oparciu o router i repeater.

Wcześniejsze wyniki uzyskane w lokalizacji A, zostają potwierdzone – ponownie Asus ZenWiFi AX (XT8) pokazuje na co go stać. Udało się w dwóch punktach pomiarowych odebrać palmę pierwszeństwa liderowi tego zestawienia (model Tenda MW6).

3