artykuły

Mesh na sterydach

Test zestawu Asus ZenWiFi AX (XT8)

16
9 czerwca 2020, 18:22 Łukasz Guziak

Asus ZenWiFi AX (XT8) - oprogramowanie

Ponieważ to już kolejne testowane przez Nas urządzenie marki Asus nie będziemy ponownie opisywali wszystkich jego ustawień a przedstawiamy tylko te, które wyróżniają model na tle konkurencji. Opis interfejsu, sposobu konfiguracji i przeznaczenia poszczególnych funkcji został zamieszczony w artykułach: Jaki router do 300 zł? Test modeli: Asus RT-AC1200G+, D-Link DIR-842, TP-Link Archer C1200, TP-Link Archer C8, Wielki test niedrogich routerów (za mniej więcej 150 złotych) oraz Test Asus RT-AX88U: przełom w bezprzewodowym świecie? Router na sterydach, 802.11ax w praktyce oraz Test rutera Asus Blue Cave. Wdzięk i siła.

Strukturę menu panelu zarządzania przedstawia schemat poniżej.

Asus ZenWiFi AX został wyposażony w funkcję ochrony sieci (TrendMicro). Z tym rozwiązaniem zetknęliśmy się podczas testu urządzeń Asus RT-AX88U (aktualna cena routera) oraz Asus Blue Cave (sprawdź cenę). Działanie mechanizmu opiera się na dwóch filarach. Pierwszy dba o bezpieczeństwo sieci poprzez zablokowanie złośliwych stron, ochronę routera przed atakami DDoS i przejęciem oraz potrafi wykryć "zarażone" urządzenia w sieci LAN. Drugi o charakterze prewencyjnym czyli kontrola rodzicielska, która może być realizowana w oparciu o planowanie czasu dostępu do sieci w połączeniu z nałożeniem ograniczeń dostępu do zakazanych treści.

Kontrolę rodzicielską usprawnia wbudowany filtr sieci i aplikacji, który w prosty sposób pozwoli na dane urządzenie (maksimum 16) nałożyć ograniczenia związane m.in. z hazardem, pornografią a także serwisami społecznościowymi czy grami.

Wbudowane statystyki oraz historia przeglądanych stron dostarczą informacji o intensywności wykorzystania łącza i charakterze przeglądanych treści.

AiProtection nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, producent gwarantuje wsparcie dla mechanizmu przez cały okres żywotności produktu. Konkurencja oferuje podobne rozwiązania, ale część z producentów po darmowym okresie próbnym za przedłużenie ochrony żąda dodatkowych opłat. Dlatego przed zakupem routera warto sprawdzić czy przypadkiem działanie zabezpieczeń nie będzie uwarunkowane abonamentem.

Ponieważ każda jednostka posiada wbudowany pojedynczy port USB nie mogło zabraknąć ustawień pozwalających go skonfigurować. Interfejs USB pozwala na uruchomienie takich funkcji jak: udostępnienie plików zapisanych na podłączonym nośniku przez internet a także w sieci lokalnej, podłączenie drukarki, wsparcie dla modemów LTE i telefonów z systemem Android, Time Machine (tworzenie kopii zapasowych plików - system macOS) oraz menedżer pobierania plików.

W trybie Mesh, na drugim urządzeniu lista możliwych do realizowania funkcji przez port USB ulega skróceniu. Może zostać on użyty do: udostępnienia plików, uruchomienia funkcji Time Machine bądź menadżera pobierania.

Utworzenie sieci Mesh zostało sprowadzone do minimum – zajmuje tylko cztery kroki: wyszukanie dostępnego węzła, wybranie go, instalacja i podsumowanie.

Nieznacznie została przebudowana karta AiMesh, która dostarcza teraz dokładniejsze informacje o stanie sieci Mesh. Znajdziemy tu dane wszystkich klientów (adres MAC, adres IP) wraz z informacją, z którym aktualnie węzłem są połączeni, stan połączenia pomiędzy samymi węzłami czy wersję firmware.

Karta dostarcza również informację o sieciach WiFi. Urządzenia można skonfigurować w ten sposób aby domyślnie ukryta druga sieć pięcio-gigahercowa była dostępna dla klientów – w tym trybie będzie ona pełnić podwójną rolę – przesyłać dane pomiędzy węzłami oraz obsługiwać podłączonych klientów.

Bardziej szczegółowe informacje uzyskamy analizując logi – poznamy listę klientów wraz z aktualną prędkością i  parametrami nawiązanego połączenia.

Wspomnieć należy jeszcze o dwóch funkcjach. Pierwsza to wsparcie dla protokołu WPA3, który zwiększa bezpieczeństwo przed nieautoryzowanym dostępem do sieci Wi-Fi.

Druga to możliwość zestawienia przez jednostkę połączenia z siecią LTE, dzięki tej funkcji można utworzyć drugie łącze dostępowe, które może być alternatywą dla głównego np. w przypadku jego awarii. Do utworzenia połączenia niezbędne jest użycie modemu bądź telefonu z systemem Android. Wybrane urządzenie oczywiście należy podłączyć do interfejsu USB routera.

Aplikacja mobilna pozwalająca na konfigurację routera jest już standardem i każdy z producentów takie narzędzie zapewnia. Aplikacja Asus router dostępna jest zarówno na Androida jak i system iOS.  Pozwala ona na zmianę ustawień routera i jego diagnostykę.

Strukturę menu aplikacji mobilnej przedstawia schemat.

Aplikacja mobilna została przeprojektowana, a wszystkie ustawienia pogrupowane – dzięki tym zabiegom udało się zwiększyć jej funkcjonalność – zarządza się sprawnie a i łatwiej odnaleźć szukaną opcję. W końcu udało się w pełni spolszczyć zarówno interfejs mobilny jak i panel zarządzania. Do tej pory w obu narzędziach były obszary, w których opis ustawień nadal pozostawał w języku angielskim.

Po uruchomieniu aplikacji za pomocą wcześniej ustalonego loginu i hasła przeprowadzamy proces logowania.

Po podaniu prawidłowych danych zostanie wyświetlona Strona główna, z tego miejsca będziemy mogli udać się w kolejne. W centrum odnajdziemy trzy ikony, które pozwolą wyświetlić bieżący ruch sieciowy, stan sieci Mesh oraz ustawienia sieci Wi-Fi.

Wybranie ikony prędkościomierza pozwoli wybrać priorytetowe zastosowanie.

Aplikacja również podpowiada Nam co należy wykonać aby zwiększyć bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko związane z cyberzagrożeniami.

Moduł Rodzina pozwala zarządzać czasem korzystania z internetu oraz dostarcza statystyki – aktywność urządzenia dziecka.

Wybranie ikony Ustawienia otworzy dostęp do kolejnych bardziej szczegółowych opcji – ustawienia sieci: LAN, WAN, Wi-Fi; funkcje: QoS, AiMesh, AiProtection a także pozwoli przeprowadzić diagnostykę stanu sieci.

Dostarczone narzędzie Asus Router to jedna z najbardziej rozbudowanych aplikacji pozwalających na konfigurację routera z poziomu telefonu/tabletu. W jednym miejscu zostały zebrane opcje, po które sięga się najczęściej – te używane rzadziej odnajdziemy w panelu zarządzania routera. 

2