artykuły

Testujemy monitory dla graczy w cenie do 1500 zł

Wybieramy najlepszy monitor do gier

36
4 kwietnia 2020, 14:01 Marek Kowalski

ASUS TUF Gaming VG259Q

ASUS TUF Gaming VG259Q (sprawdź ceny tego modelu) to jeden z dwóch monitorów dla graczy w naszym teście, które producent wyposażył w matrycę LCD IPS.

 

ASUS TUF Gaming VG259Q – dane techniczne

Model ASUS VG259Q (nr ser.: KALMQS140295 T); data produkcji: październik 2019 r.
Ekran

24,5 cala, Full HD (1920 × 1080 pikseli), 16 : 9, LCD IPS, matowy, prosty, podświetlenie LED

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
144 Hz / Adaptive-Sync (G-Sync Compatible/FreeSync)
Kąty widzenia: boki/góra/dół 178°/178° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 1 ms (MPRT) / 8,44 ms / 9,2 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny) 506 cd/m2 / 6724 K / 5,69% / 1437 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 3,69/6,57
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 93,6%, Adobe RGB – 68,2%, DCI-P3 – 75,2%

Wejścia-wyjścia 2 HDMI 2.0, 1 DisplayPort, 1 gniazdo słuchawkowe
Dodatkowe funkcje Brak
Cena

1300 zł

 

ASUS TUF Gaming VG259Q – jakość wykonania i ergonomia

Monitor ma charakterystyczne, mocno gamingowe wzornictwo właściwe dla serii TUF Gaming. Wysokość zawieszenia ekranu na kolumnie możemy regulować w zakresie 130 mm, sam ekran obrócimy o kąt półpełny (po 90 stopni w lewo i w prawo), mamy tu też obustronny pivot oraz możliwość wychylenia ekranu o 38 stopni (5 stopni w dół i 33 st. w górę). Ekran można zawiesić na mocowaniu VESA o rozstawie 100 x 100.

To jedna ze szczuplejszych konstrukcji w teście - głębokość zestawu to 211 mm.

Nadrukowane szare logo TUF Gaming to jeden z ozdobników tego monitora.

Charakterystyczne są też przetłoczenia w tworzywie z tyłu monitora.

Złącza monitora to podstawowy zestaw: 2 gniazdka HDMI, jedno DisplayPort oraz złącze słuchawkowe. Monitor ma zewnętrzny zasilacz i wbudowane 2-watowe głośniki stereo.

ASUS TUF Gaming VG259Q – wygoda obsługi

Dostęp do funkcji menu OSD uzyskujemy za pomocą zestawu przycisków z tyłu obudowy oraz wielokierunkowego, klikalnego manipulatora.

Funkcje poszczególnych przycisków pojawiają się na ekranie po naciśnięciu któregokolwiek z nich. Na powyższym zdjęciu jedno z szybkich menu z funkcjami dla graczy.

Jednym przyciskiem aktywujemy ekran wyboru trybu pracy.

Menu główne ma typowy, hierarchiczny układ, po zaznaczeniu kategorii widzimy opcje właściwe dla niej, zaznaczenie opcji odsłania kolejne parametry po prawej stronie.

ASUS TUF Gaming VG259Q – jakość obrazu

Największe średnie odchylenie jasności wynosiło 5,69 proc., to jeden z lepszych wyników w teście, niestety gorsze wyniki w cząstkowych pomiarach równomierności podświetlenia psują trochę obraz, niemniej w żadnym obszarze nie przekroczono nominalnej tolerancji wahań luminancji i kontrastu.

Czas reakcji i opóźnienie sygnału (input lag)

Pełny, zmierzony zgodnie z regułami ISO czas reakcji wynosił 8,44 ms, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na matrycę IPS. Dodatkową zaletą jest to, że zarówno czas zapalenia piksela, jak i jego wygaszenia jest krótszy od czasu odświeżenia klatki obrazu (1/144 s., czyli 6,94 ms).

Opóźnienie wprowadzane przez elektronikę (input lag) jest bardzo małe - zmierzyliśmy 9,2 ms.

Kąty widzenia

Wynik modelu ASUS TUF Gaming VG259Q to 65/65 stopni (lewo/prawo) oraz 60/60 stopni (góra/dół).

Pomiary jakości w domyślnym trybie pracy

Krzywa luminancji w tym monitorze pokrywa krzywą wzorcową. Domyślnie zmierzona luminancja ekranu to 361 cd/m2. Maksymalna luminancja jaką zmierzyliśmy jest imponująca: aż 506 cd/m2, co jest rekordowym rezultatem, najwyższym jaki kiedykolwiek uzyskaliśmy w tej klasie produktów. Minimalna luminancja wynosi 55 cd/m2, zatem dodatkową zaletą jest bardzo duża elastyczność ustawień luminancji. Poziom czerni przy domyślnych ustawieniach to 0,25 cd/m2, a zmierzony kontrast statyczny ANSI wynosił 1437:1, co z kolei jest bardzo dobrym wynikiem dla matrycy IPS (typowy dla tego typu konstrukcji kontrast to 1000:1).

Gamma przyzwoita wykres powstały z pomiarów dość dobrze pokrywa się z krzywą wzorcową.

Zbieżność składowych RGB w bieli nie jest idealna, ale jest bardzo dobrze. Najważniejsze, że charakterystyka jest stała w każdym przedziale szarości.

Przekłada się to na stabilną temperaturę barwową. Dla pełnej bieli przy domyślnej jasności zmierzyliśmy 6724 K, po ustawieniu maksymalnej jasności pomiar wynosił 6729 K, a przy 200 cd/m2 - 6764 K - bardzo dobrze, mimo szerokiego zakresu ustawień luminancji monitor utrzymuje w miarę stałą temperaturę barwową, dzięki czemu mamy gwarancję, że barwy nie będą przekłamywane w wyniku zmiany jasności.

Monitor ASUSa nie jest monitorem o szerokim gamucie, pokrycie podstawowej przestrzeni sRGB wynosiło 93,6 proc. W przypadku przestrzeni AdobeRGB oraz DCI-P3 zmierzyliśmy odpowiednio 68,2 proc. oraz 75,2 proc. Średni błąd odwzorowania kolorów wynosił 3,69, a maksymalny 6,57. To nie jest monitor do prac graficznych, ale do zastosowań domowych jakość barw jest wystarczająca.

Pobór energii

Przy ustawieniu maksymalnej (przypomnę: bardzo, bardzo wysokiej) jasności, monitor pobiera 27,8 W, po ustawieniu 200 cd/m2 miernik wskazał 16,9 W. Przejście w tryb standby lub wyłączenie monitora przyciskiem na panelu kontrolnym (bez odłączania zasilacza) daje ten sam rezultat: pobór spada do 0,1 W.

ASUS TUF Gaming VG259Q i gry

Obraz na mapie CS:GO Canals wygląda znacznie lepiej niż w jakimkolwiek monitorze TN, a szeroki zakres ustawień jasności i funkcje redukcji cieni uniemożliwiają ukrycie się przeciwników w mroku planszy.

Obraz jest zaskakująco żywy i jednocześnie cienie pozostają dobrze widoczne.

Na naszej testowej mapie smużenie kontrastowego, animowanego obiektu jest minimalne i w zasadzie pomijalne - jest bardzo dobrze. Spróbowaliśmy je jeszcze kompensować dostępną w tym monitorze funkcją Trace Free (odpowiednik overdrive w innych monitorach), ale wtedy pojawia się biały powidok przy ruchomych obiektach co wygląda już gorzej. Wyjściowo jest naprawdę bardzo dobrze. Nie ma smużenia (jak w przypadku monitorów z matrycami VA), a obraz jest bardziej plastyczny niż w przypadku monitorów z matrycami TN. 

Mimo, że nie mamy tu szerokiego gamutu, ani HDR, monitor powinien sprawdzić się również w takich grach jak Shadow of The Tomb Raider, dzięki bardzo dużej luminancji jeżeli jakiś szczegół ma być widoczny, to go na pewno zobaczymy.

Przedzierające się przez gałęzie drzew słońce jest bardzo jasne, ale nie rozlewa się w białą plamę zamazującą detale w poświacie. To nie HDR, ale ponadstandardowy jak na IPS kontrast w tym monitorze robi robotę.

Do monitora ASUS TUF Gaming VG259Q nie mamy żadnych poważnych zastrzeżeń, to naprawdę udany model.

ASUS VG259Q
Zalety
  • Szeroki zakres ustawień ergonomicznych
  • Wygodne sterowanie funkcjami menu OSD
  • Bardzo wysoka jasność matrycy
  • Bardzo szeroki zakres ustawień jasności
  • Krótki czas reakcji (jak na ekran IPS)
  • Krótki input lag
  • Dobre odwzorowanie ruchu kontrastowych obiektów
  • Wysoki kontrast jak na panel IPS
Wady
  • Miejscami spore odchylenie jasności dla pełnej bieli (test równomierności podświetlenia)
Do testów dostarczył:ASUS
Cena w dniu publikacji (z VAT):1300 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
1249 zł
Neo24
1321 zł
Amazon.de
363 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
9