artykuły

Testujemy monitory dla graczy w cenie do 1500 zł

Wybieramy najlepszy monitor do gier

36
4 kwietnia 2020, 14:01 Marek Kowalski

Acer Nitro XF252QX

Acer Nitro XF252QX (XF252QXBMIIPRZX) (sprawdź ceny tego modelu), to przedstawiciel serii Acer Nitro XF2. Monitor ten, podobnie jak poprzednik, wyposażony jest w panel TN, ale ma niższą rozdzielczość (Full HD) i wyższą częstotliwość odświeżania (240 Hz).

 

Acer Nitro XF252QX – dane techniczne

Model Acer XF252Q Xbmiiprzx (nr ser.: MMTG7EE002929198A64200); data produkcji: Lipiec 2019 r.
Ekran

24,5 cala, Full HD (1920 × 1080 pikseli), 16:9, LCD TN, matowy, prosty, podświetlenie LED

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
240 Hz / FreeSync
Kąty widzenia: boki/góra/dół 170°/160° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 0,3 ms (gtg) / 5,94 ms / 8,3 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny) 447 cd/m2 / 6654 K / 4,56% / 1042 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 4,39/8
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 93,8%, Adobe RGB – 68,4%, DCI-P3 – 73,4%

Wejścia-wyjścia 2 HDMI, 1 DisplayPort, 4 USB 3.0, 1 gniazdo słuchawkowe
Dodatkowe funkcje Brak
Cena

1200 zł

 

Acer Nitro XF252QX – jakość wykonania i ergonomia

Monitor ten wyróżnia się znacznie bardziej agresywnym wzornictwem, co może spodobać się graczom.

Metalowa kolumna mocowana jest w centralnej części ekranu na zatrzaski (łatwy montaż/demontaż). Monitor można powiesić na ścianie (VESA 100x100). Okrągła podstawa zapewnia praktycznie pełny kąt obrotu (360 st.). Wysokość ekranu jest regulowana w zakresie 120 mm, monitor możemy wychylać również w kierunkach góra-dół w zakresie 25 st. (-5 st. w dół / 20 st. w górę). Jest też obustronny pivot.

Cała konstrukcja jest dość smukła - głębokość zestawu to 234 mm, zatem monitor zmieści się praktycznie na każdym biurku.

Monitor jest wyposażony w fizyczny wyłącznik zasilania redukujący zużycie prądu do zera bez konieczności odłączania urządzenia z gniazdka.

Do dyspozycji użytkownika jest 4-portowy koncentrator USB 3.0 - dwa gniazda wyprowadzone są z bocznej krawędzi ekranu.

Dwa pozostałe gniazda USB rozmieszczone są obok gniazd sygnałowych: 2 x HDMI, 1 x DisplayPort. Oprócz tego jest gniazdko słuchawkowe. Monitor wyposażono w głośniki 2 x 2 W.

Acer Nitro XF252QX – wygoda obsługi

Do sterowania funkcjami monitora mamy wielokierunkowy manipulator współpracujący z trzema przyciskami kontrolnymi - czwarty przycisk to włącznik monitora.

Każdy z przycisków pełni określoną funkcję (zmiana trybu pracy, regulacja jasności, wybór wejścia), manipulator wywołuje menu główne.

Układ menu głównego jest podobny jak w przypadku poprzednio opisanego modelu tej samej marki. Jedynie wskazówki nawigacyjne są w typ przypadku umieszczone z prawej strony ekranu (czyli w miejscu gdzie znajdują się fizyczne przyciski na obudowie). Monitor ten może pracować w trybie HDR.

Acer Nitro XF252QX – jakość obrazu

Monitor wyróżnia się równomiernie pracującym podświetleniem. Największe średnie odchylenie od pomiaru w centralnej części ekranu wynosiło 4,56 proc., co jest najlepszym rezultatem w teście, lepszym również od wcześniej testowanych modeli.

Czas reakcji i opóźnienie sygnału (input lag)

Rzeczywisty czas reakcji wynosił 5,94 ms. To dobry wynik i drugi rezultat w tym teście, ale... przy 240-hercowej matrycy pojedynczy obraz jest odświeżany co 4,16 ms.

Opóźnienie wprowadzane przez elektronikę (input lag) jest bardzo krótkie, wynik na poziomie 8,3 ms to drugi rezultat w teście.

Kąty widzenia

Wynik modelu Acer Nitro XF252QX to 50/50 stopni (lewo/prawo) oraz 50/50 stopni (góra/dół). Nie jest to rewelacyjny rezultat, ale pamiętajmy o typie matrycy (TN).

Pomiary jakości obrazu w trybie domyślnym

Wykres luminancji uzyskany przez monitor Acer Nitro XF252QX leży nieco powyżej krzywej wzorcowej, ale różnice są na tyle nieduże, że nie wpływają na ogólny odbiór obrazu. Domyślnie zmierzona luminancja ekranu to 381 cd/m2, minimalna luminancja wynosi 94 cd/m2, co jest wartością nieco zbyt wysoką do pracy w nocy (dobrze byłoby, gdyby monitor był w stanie zejść do 80 cd/m2). Maksymalna luminancja (zarówno w trybie SDR, jak i HDR) jest duża i wynosi 447 cd/m2. Poziom czerni przy domyślnych ustawieniach to 0,37 cd/m2, a zmierzony kontrast statyczny ANSI wynosił 1042:1 - to wartość typowa dla paneli LCD TN.

Krzywa gammy mocno odstaje od krzywej wzorcowej (dla gammy 2.2) zwłaszcza w jaśniejszych odcieniach.

Szarości bliskie czerni są mocniej przekłamane niż biel, ze względu na nierównomierny wykres składowej niebieskiej taką charakterystykę bieli trudno skorygować ustawieniami monitora.

Temperatura barwowa pełnej bieli wynosi 6654 K, co jest bardzo dobrym wynikiem, niestety głębsze, ciemniejsze szarości są "zaniebieszczone". Zmiana jasności ekranu nie wpływa na zmianę temperatury pełnej bieli. Przy maksymalnej jasności zmierzyliśmy 6678 K, a przy 200 cd/m2, 6659 K.

Acer Nitro XF252QX to również monitor sRGB. Pokrycie tej przestrzeni wynosiło 93,8 proc., a dla przestrzeni AdobeRGB oraz DCI-P3 zmierzyliśmy odpowiednio 68,4 oraz 73,4 proc. Na tle innych monitorów to jeden ze słabszych wyników. Wierność barw jest niezła, ale niewystarczająca do prac z grafiką i kolorem - średni błąd delta E dla tablicy color checker wynosił 4,39. Największy błąd delta E wynosił 8 i dotyczył szarości - przyczyną jest dominanta składowej niebieskiej w szarościach.

Pobór energii

Testowany monitor w maksymalnym ustawieniu luminancji pobierał 26,5 W. W ustawieniu 200 cd/m2 potrzebował 18,2 W. W stanie czuwania pobór energii wyniósł 0,3 W. Po wyłączeniu urządzenia przyciskiem na panelu kontrolnym miernik wskazywał 0,3 W. Pamiętajmy o fizycznym wyłączniku zasilania z tyłu obudowy - wtedy zużycie spada do zera.

Acer Nitro XF252QX i gry

Zarówno w trybie domyślnym jak i dedykowanym do gier FPS (tryb Akcja) cienie w naszej testowej scenie CS GO tearing były dobrze widoczne.

Niestety w przypadku bardzo kontrastowych ruchomych obiektów widoczne są niewielkie rozmycia - nie są one aż takie jak na fotografii, ale są widoczne. Białych powidoków na czarnym tle nie widać.

Wysoka jasność ekranu sprawdza się na mapach takich jak Canals. Wysoka płynność ruchu i minimalne, nie przeszkadzające rozmycia zapewniają komfortową rozrywkę.

Monitor ten ma tryb HDR, ale wygląda on w praktyce jak podbicie jasności całej sceny, a nie poszerzenie dynamiki tonalnej.

W tej scenie (jednocześnie słońce i cienie) widać pewne różnice wynikające ze skorzystania z trybu SDR lub HDR.

Dostępny w tym monitorze tryb HDR w żadnym razie nie jest tym, co możemy zaobserwować w monitorach wyższej klasy czy telewizorach premium.

Acer XF252QX
Zalety
 • Szeroki zakres ustawień ergonomicznych
 • Wysoka częstotliwość odświeżania obrazu (240 Hz)
 • Wygodne sterowanie funkcjami menu ekranowego
 • Smukła konstrukcja
 • Fizyczny wyłącznik zasilania w obudowie
 • Bardzo równomierna praca podświetlenia
 • Bardzo krótki input lag
 • Wysoka jasność domyślnie
 • Dobra płynność ruchu
Wady
 • Niewielkie rozmycia kontrastowych obiektów w grach
 • Nieco oszukany "tryb HDR" (podbicie jasności zamiast poszerzenia dynamiki tonalnej)
Do testów dostarczył:Acer
Cena w dniu publikacji (z VAT):1200 zł
3