artykuły

Testujemy monitory dla graczy w cenie do 1500 zł

Wybieramy najlepszy monitor do gier

36
4 kwietnia 2020, 14:01 Marek Kowalski

Acer KG241YU

Zaczynamy od monitora Acer KG241YU (sprawdź ceny tego modelu). W momencie gdy rozpoczynaliśmy testy, monitor z serii Acer KG1 był najtańszym urządzeniem spośród wszystkich tu testowanych, niestety dość szybko cena wzrosła z 900 do ok. 1100 zł - mimo tego, jest to w dalszym ciągu jedna z tańszych propozycji spośród opisywanych tu modeli. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rozdzielczość, to Acer proponuje graczom jeden z najtańszych monitorów QHD (2560x1440 pikseli) na rynku. Na czym zaoszczędzono? Za chwilę odpowiem na to pytanie, tymczasem zacznijmy tradycyjnie od tabeli z wybranymi parametrami i pomiarami tego modelu.

 

Acer KG241YU – dane techniczne

Model Acer KG241YU bmiipx (nr ser.: MMTC5EE00191200AF98511); data produkcji: marzec 2019 r.
Ekran

23,8 cala, QHD (2560 × 1440 pikseli), 16:9, LCD TN, matowy, prosty, podświetlenie LED

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
144 Hz / FreeSync
Kąty widzenia: boki/góra/dół 170°/160° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 1 ms (gtg) / 7,84 ms / 9,2 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny) 407 cd/m2 / 6319 K / 5,62% / 786 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 3,26/5,57
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 94,5%, Adobe RGB – 69,3%, DCI-P3 – 75,5%

Wejścia-wyjścia 2 HDMI, 1 DisplayPort, 1 gniazdo słuchawkowe
Dodatkowe funkcje Brak
Cena

1100 zł

 

Acer KG241YU – jakość wykonania i ergonomia

Pod względem jakości wykonania monitor ten nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dominującym materiałem są tworzywa sztuczne, stylistyka jest tutaj dość oszczędna - w sensie monitor ten nie epatuje "gamingowością", jeżeli wiecie, co mam na myśli.

Nietypowe jest mocowanie kolumny monitora do ekranu - zwykle kolumna monitora mocowana jest z tyłu do centralnej części ekranu - tu jest inaczej. Kolumna mocowana jest do ekranu w jego dolnej części. Tworzywo obudowy jest na szczęście matowe, dzięki czemu nie ma obaw, że przypadkowe dotknięcia pozostawią irytujące ślady palców.

Zaoszczędzono tu przede wszystkim na ergonomii i wzornictwie. Monitor ten wygląda po prostu jak zwykły model biurowy - chyba, że za "gamingowy" sznyt uznamy plastikowe, pomalowane na szary kolor odnogi podstawki. Cały zestaw nie zajmie wiele miejsca na biurku - głębokość monitora razem z podstawą to 232 mm, nieco gorzej może być z dopasowaniem położenia ekranu względem oczu - a to ma spore znaczenie (pamiętajmy, że to TN-ka). Nie mamy tu regulacji wysokości położenia ekranu, czy jego wychylenia w kierunku lewo-prawo. Można jedynie nieznacznie odchylić ekran w górę (20 st.) lub w dół (5 st.). Funkcji pivot, czyli możliwości obrotu ekranu do trybu portretowego również brak.

Monitor ten możemy w razie potrzeby powiesić na ścianie czy ramieniu VESA (rozstaw punktów mocowania 100x100 mm). Zresztą punkty mocowania są widoczne z tyłu monitora, co wygląda nieco siermiężnie, ale tę część monitora ogląda się rzadko.

Naniesione w tworzywie logo producenta to w zasadzie jedyny "artystyczny" detal we wzornictwie tego modelu.

Pod względem liczby złącz monitor ten to przykład wystarczającego minimum. Mamy dwa gniazda HDMI i jedno złącze DisplayPort. Oprócz tego przewidziano złącze na słuchawki, ale już nie ma wejścia audio mimo tego, że monitor ten wyposażony jest we własne głośniki. Ich moc (2 x 2W) nie jest szczególnie powalająca, ale np. do Skype'a powinny wystarczyć. Przewody podłączone do monitora wychodzą w dół ekranu, dzięki czemu nie będą przeszkadzać po ewentualnym zawieszeniu monitora na ścianie.

Acer KG241YU – wygoda obsługi

Wbudowanymi w wewnętrzne oprogramowanie funkcjami menu sterujemy za pomocą zestawu nieoznaczonych w żaden sposób przycisków umieszczonych na frontowej stronie dolnej ramki monitora po jego prawej stronie (patrząc z perspektywy gracza).

Naciśnięcie któregokolwiek przycisku (poza włącznikiem monitora) powoduje wyświetlenie niewielkiego menu, z którego możemy wywołać ekran zmiany trybów pracy (pokazany powyżej), regulację głośności, wybór wejścia wideo czy menu główne, które wygląda tak:

Główne menu monitora jest dostępne w języku polskim, ma typowy, hierarchiczny układ i jest dość proste w obsłudze - mimo braku jakichkolwiek oznaczeń na przyciskach kontrolnych ich funkcje są stale wyświetlane w dolnej części menu, dzięki czemu zawsze wiemy którym przyciskiem uruchomić czy wyregulować interesującą nas funkcję. 

Acer KG241YU – jakość obrazu

Pomiary jakości obrazu rozpoczęliśmy od zbadania równomierności podświetlenia matrycy.

Pomiar wykonany w domyślnych ustawieniach monitora wykazał maksymalne średnie odchylenie luminancji w stosunku do tej mierzonej w centrum ekranu na poziomie 5,62%, co jest jednym z lepszych wyników w teście. Pewną słabością są większe odchylenia przy wyższych poziomach bieli po lewej stronie ekranu, niemniej dla graczy nie powinno to mieć żadnego znaczenia.

Czas reakcji i opóźnienie sygnału (input lag)

Testowany monitor charakteryzował się rzeczywistym czasem reakcji matrycy na poziomie 7,84 ms. Z jednej strony to nie jest zły wynik w stosunku do pozostałych monitorów, ale jak na panel TN nie zachwyca. To też czas dłuższy niż cykl pojedynczego odświeżenia ekranu 144 Hz (6,94 ms).

Opóźnienie wprowadzane przez elektronikę (input lag) jest pomijalne. Najlepszy uzyskany przez nas rezultat pomiaru input laga to 9,2 ms - nie mamy zastrzeżeń.

Kąty widzenia

Dla paneli TN większość producentów podaje kąty widzenia na poziomie 170 stopni w poziomie i 160 stopni w pionie. My podeszliśmy do tego nieco inaczej. Użyliśmy profesjonalnego miernika Konica-Minolta CA-210 (sprzęt ten jest wykorzystywany m.in. na liniach produkcyjnych monitorów i telewizorów), żeby sprawdzić, w jakich maksymalnych odchyleniach (pod jakimi kątami) jasność spada do 20% wartości mierzonej na wprost ekranu, przy czym jako wyjściową jasność ustawialiśmy 250 cd/m2. Innymi słowy, gdy jasność ekranu spadała w wyniku jego obrócenia (lewo-prawo oraz góra-dół) do 50 cd/m2, odnotowywaliśmy zmierzony kąt obrotu (z dokładnością do 5°).

Wynik modelu Acer KG241YU to 55/55 stopni (lewo/prawo) oraz 50/50 stopni (góra/dół).

Pomiary jakości obrazu w trybie domyślnym

Zaczynamy od pomiaru zmiany luminancji i jej poziomu.

Wykres luminancji uzyskany przez monitor Acer KG241YU wygląda bardzo ładnie pokrywając się idealnie z krzywą wzorcową. Domyślnie zmierzona luminancja ekranu to 274 cd/m2, minimalna luminancja wynosi 58 cd/m2, a maksymalna solidne 407 cd/m2. Tym samym monitor zapewnia dobrą elastyczność ustawienia jasności. Poziom czerni przy domyślnych ustawieniach to 0,35 cd/m2, a zmierzony kontrast statyczny ANSI wynosił 768:1 - to niestety zauważalnie mniej od deklarowanego przez producenta poziomu 1000:1 (typowego zresztą dla paneli LCD TN).

Wykres gammy nieco odbiega od krzywej wzorcowej (dla gammy 2.2 - typowej w systemie Windows), ale na tle wielu innych monitorów wypada nieźle.

Biel emitowana przez monitor Acer KG241YU jest dobra i tej samej jakości praktycznie w pełnym zakresie szarości, niewielka dominanta składowej czerwonej nie jest problemem.

Również temperatura barwowa bieli znajduje się dość blisko poziomu wzorcowego (6500 K). Dla pełnej, stuprocentowej bieli zmierzyliśmy 6319 K. Temperatura nie zmienia się znacząco w wyniku zmiany jasności ekranu. Przy maksymalnej jasności zmierzyliśmy 6335 K, a przy 200 cd/m2, 6292 K.

Acer KG241YU wyposażony jest w panel pokrywający przestrzeń sRGB, to nie jest monitor o poszerzonym gamucie. Pokrycie przestrzeni sRGB wynosiło 94,5 proc., a dla przestrzeni AdobeRGB oraz DCI-P3 zmierzyliśmy odpowiednio 69,3 oraz 75,5 proc. Wierność barw była przyzwoita - średni błąd delta E dla tablicy color checker wynosił 3,26, co jest szóstym wynikiem w tym teście. Największy błąd delta E wynosił 5,57.

Pobór energii

Testowany monitor w maksymalnym ustawieniu luminancji pobierał 30 W. W ustawieniu 200 cd/m2 potrzebował 20,5 W. W stanie czuwania pobór energii wyniósł 0,2 W. Po wyłączeniu urządzenia przyciskiem na panelu kontrolnym (bez odłączania go od gniazdka) miernik wskazywał 0,1 W.

Acer KG241YU i gry

Ekran z CS:GO i naszej testowej mapy tearing, ciemne obszary mogą wydawać się nieco zbyt ciemne, ale łatwo to skorygować za pomocą dostępnej w menu OSD funkcji Wzmocn. czerni.

Na czarnym kontrastowym i ruchomym obiekcie w naszej testowej mapie widoczne jest delikatne rozmycie. Ponadto mimo włączonej funkcji FreeSync monitor nie radzi sobie ze zniwelowaniem tearingu (rozrywania ruchomych obiektów).

Na ogólnodostępnej mapie Canals jest lepiej, głównie ze względu na mniejszą ilość bardzo kontrastowych obiektów. Obraz ze względu na dość niski kontrast jest spłaszczony, ale w przypadku tego typu gier to wręcz zaleta. 

W przypadku gier o bogatej grafice, jak Shadow of The Tomb Raider warto podbić jasność, bo w przypadku ciemniejszych scen mogą one być po prostu zbyt ciemne.

Detale w cieniach są dość dobrze widoczne, w tej grze nie zaobserwowaliśmy rozrywania klatek.

Acer KG241YU nie kwalifikuje się do określenia go jako monitor e-sportowy, ale powinien sprawdzić się jako sprzęt dla domowego gracza.

Acer KG241YU
Zalety
  • Równomierne podświetlenie matrycy
  • Dobra temperatura barwowa bieli
  • Szeroki zakres ustawień luminancji
  • Krótki input lag
  • Przyzwoity czas reakcji matrycy
Wady
  • Niewielkie rozrywanie animowanych obiektów w grach
  • Mały zakres regulacji ergonomicznej
  • Niewielkie rozmycie ruchomych, kontrastowych obiektów w dynamicznych grach
  • Konieczne podbicie jasności w większości gier
Do testów dostarczył:Acer
Cena w dniu publikacji (z VAT):1100 zł
2