artykuły

Testujemy monitory dla graczy w cenie do 1500 zł

Wybieramy najlepszy monitor do gier

36
4 kwietnia 2020, 14:01 Marek Kowalski

Podsumowanie testu i wyróżnienia 2020

Żaden z testowanych monitorów nie powalił nas na kolana. Owszem, niektóre mają zalety, które odróżniają je na tle pozostałych zawodników, niemniej nie było tu egzemplarza, który byłby urzekający pod każdym względem: funkcjonalności, wzornictwa, komfortu grania, ergonomii czy jakości obrazu. Niemniej dwie rekomendacje możemy Wam wskazać.

Alienware AW2518HF

Monitor Alienware wyróżnia się już na pierwszy rzut oka, przede wszystkim znakomitą jakością wykonania. Sprzęt powinien zainteresować graczy lubiących szybkie strzelanki, gry wyścigowe, czy inne dynamiczne tytuły, dla których komputer jest w stanie generować setki klatek na sekundę. Wtedy istotnie skorzystamy z możliwości 240-hercowej matrycy TN wbudowanej w ten sprzęt. Zero rozrywania, praktycznie brak smużenia, powidoków i innych negatywnych efektów w obrazie to największa zaleta tego modelu w kontekście gamingu.

Z drugiej strony nie jest to ideał, na pewno nie do prac graficznych. Choć wierność kolorów emitowanych przez ekran w monitorze Alienware jest naprawdę przyzwoita, to samych barw monitor nie emituje zbyt wiele - cóż, albo wysoka częstotliwość odświeżania, albo szeroki gamut. W tym przypadku producent postawił na to pierwsze i w kontekście gamingu była to naszym zdaniem dobra decycja. 

Alienware AW2518HF to bardzo dobrze wykonany monitor do szybkich gier, dlatego przyznajemy temu modelowi naszą rekomendację.

 

ASUS VG259Q

ASUS VG259Q to jeden z dwóch w naszym teście monitorów wyposażonych w matrycę typu LCD IPS, który rekomendujemy przede wszystkim graczom poszukującym konstrukcji możliwie uniwersalnej - monitora, który sprawdzi się nie tylko w szerokim zakresie gier, ale również w innych zadaniach realizowanych w domu. Rekordowa luminancja i szeroki zakres jej ustawień powoduje, że z monitora tego możemy wygodnie i efektywnie korzystać praktycznie w każdych warunkach oświetleniowych - obraz będzie dobrze widoczny zarówno w pełnym słońcu, jak i w mrokach nocy.

Krótki czas reakcji - jak na panel IPS - powoduje, że monitor ten wyróżniał się dobrym odwzorowaniem ruchu w dynamicznych grach. A dzięki plastyczności obrazu charakterystycznej dla monitora z matrycą IPS to co widzimy jest znacznie bardziej przyjemne dla oczu niż w przypadku monitorów z matrycami TN. Poza luminancją nie jest to monitor rekordowy, ale to konstrukcja świetnie wyważona i funkcjonalna, dlatego jak najbardziej zasługuje na naszą rekomendację.

Rekomendowane przez nas monitor możecie kupić w sklepie x-kom. Jeśli ten test pomógł Wam w podjęciu decyzji, będziemy wdzięczni za skorzystanie z poniższego linku:

 

Czy warto nadal kupić model wyróżniony w poprzednim teście - 2018

Cechą charakterystyczną monitorów komputerowych jest to, że - w przeciwieństwie do wielu innych komponentów komputerów, jak i całych komputerów, mają one stosunkowo długi cykl życia na rynku. W efekcie mamy sytuację, że praktycznie wszystkie wcześniej przez nas przetestowane monitory w teście porównawczym opublikowanym 2 października 2018 roku, są wciąż dostępne w sklepach. Oczywiście sama dostępność to jedno, ale zasadne jest też postawienie pytania, czy monitory wówczas przez nas wyróżnione, w zestawieniu z najnowszymi tu opisywanymi, wciąż mogą być interesującą propozycją? Niektóre - z całą pewnością. Dlatego oprócz linków do ówczesnych rekomendacji (niżej) zamieszczamy również dwie rekomendacje, dla modeli, które wówczas zyskały aprobatę naszego zespołu, ale również w zderzeniu z najnowszymi wynikami wciąż okazują się być urządzeniami wartymi zainteresowania graczy.

BenQ Zowie XL2430-B

Monitor ten jest absolutnie bezkompromisowy, w sytuacji, gdy poszukujemy modelu e-sportowego. BenQ Zowie XL2430-B to najszybszy model w teście, ma najkrótszy czas reakcji, wprowadza bardzo małe opóźnienie (input lag) i jest wysterowany w jednym celu: wygrać zawody. Pamiętajmy jednak, że absolutnie nie jest to monitor do pracy. Nie polecamy go również niedzielnym graczom czy miłośnikom gier innych niż FPS i podobne. Jeżeli jednak chcesz zaistnieć na e-sportowej arenie w CS:GO, wiedz, że ten model może Ci w tym pomóc.

Wyróżnienie przyznane w artykule Test monitorów dla graczy w cenie do 1500 zł opublikowanym 02.10.2018.

BenQ Zowie XL2430-B uzyskał w teście opublikowanym pod koniec 2018 roku odznaczenie Power. Mimo upływu ponad roku, dalej rekomendujemy ten monitor, polecając go przede wszystkim graczom, którzy poważnie rozważają e-sportową karierę. Rewelacyjnie krótki czas reakcji matrycy, jaki monitor BenQ uzyskał w naszych testach, po dziś dzień jest wynikiem rekordowym. Również input lag tego monitora jest na tyle mały, że opóźnienie wprowadzane przez elektronikę absolutnie nie powinno być powodem porażki. To wciąż jeden z najlepszych monitorów e-sportowych na rynku i najlepszy, z jakim dotychczas mieliśmy do czynienia. Do szybkich gier i zawodów - jak najbardziej. Do bardziej uniwersalnych zastosowań wybierzcie inny model.

 

Samsung C24FG73

Ostatni model, który polecamy, to propozycja dla niedzielnych graczy, preferujących raczej inne formy komputerowej rozrywki niż bardzo szybkie gry FPS: Samsung C24FG73. Wyróżnił się on naprawdę dobrą płynnością podczas gry (czego nie możemy, niestety, powiedzieć o jego większym kuzynie, C27FG73), a zarazem bardzo wiernie oddawał barwy i zapewnił bardzo szeroki gamut. To monitor dla gracza domowego, który lubi też obejrzeć film czy serial. Pogodzenie wymagań związanych z pracą i grami nie jest możliwe, niemniej Samsungowi udało się wspomnianą we wstępie „krótką kołdrę” znacząco naciągnąć. Zastrzegamy jednak, że nie jest to sprzęt dla osób, których ambicją jest e-sport na poziomie profesjonalnym. „Gamingowy” – owszem, ale nie zawodniczy.

Wyróżnienie przyznane w artykule Test monitorów dla graczy w cenie do 1500 zł opublikowanym 02.10.2018.

Samsung C24FG73 z matrycą VA z kropkami kwantowymi (to autorski panel Samsunga) to monitor wyróżniający się bardzo dobrymi parametrami kolorystycznymi, ma znakomitą wierność barw, szeroki gamut, a przy tym wciąż pozostaje przyzwoitym monitorem dla graczy lubiących szeroką gamę tytułów o często bardzo wyrafinowanej grafice - w tym monitorze docenicie kunszt twórców. Czemu odświeżamy rekomendację? Bo gdybyśmy ten monitor testowali wespół z opisywanymi w niniejszym teście modelami, również otrzymałby rekomendację.

 

Testy na skróty, czyli wszystko w jednym miejscu

…a ponadto możliwość sprawdzenia aktualnych cen poszczególnych produktów:

 1. Acer KG241YU [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 2. Acer Nitro XF252QX [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 3. Acer Nitro XF272UP [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 4. Acer XF250QC [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 5. Alienware AW2518HF [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 6. AOC CQ32G1 [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 7. AOC Q27G2U [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 8. ASUS TUF Gaming VG259Q [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 9. ASUS VG248QG [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 10. ASUS VG279Q [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 11. Gigabyte Aorus CV27F [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 12. MSI Optix MAG241CR [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
 13. MSI Optix MAG271R [przeczytaj opis] [kup w sklepie x-kom.pl]
Strona:
Kyle_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kyle_PL2020.04.04, 14:52
Mam prośbę do redaktora w kwestii wielkości zmierzonego gamutu: proszę podawać nie tylko procentowe pokrycie, ale też procentową wielkość. Samo pokrycie to bardzo niepełna informacja. DisplayCAL wyrzuca komplet informacji (zarówno pokrycie wybranych przestrzeni jak i wielkość gamutu wzgl. wybranych przestrzeni).

To jedyny zawodnik w naszym teście, dla którego średnia wartość największych odchyleń jasności w stosunku do pomiaru wykonanego w centralnej części ekranu przekroczyła dopuszczalny, 10-procentowy próg tolerancji
W ogóle, to sam nie jestem przekonany, do podawania 'średniego', arytmetycznego odchylenia jasności wzgl. środka. Dowodem niech będzie monitor, na którym zmierzyliście średnią chyba ~10%, a miał odchyłkę w jednym miejscu jakoś 20%.

Moim zdaniem dużo czytelniejsza jest taka informacja i taka wizualizacja nierównomierności, jaką robi TFT Central.

Pomiar 3x5 punktów pomiarowych, przy takim 27'-32' monitorze daje niezbyt dokładne wyniki. Przy pomiarze 5x9 już będzie widać 'mniej optymistyczny' wynik, oczywiście bliższy prawdy (możecie w wolnej chwili sprawdzić). Plus taki mniej dokładnych pomiarów, że 15 punktów pomiarowych zajmuje mniej czasu niż 45 ;)
Edytowane przez autora (2020.04.04, 15:50)
SkutiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Skuti2020.04.04, 21:31
Bardzo fajny test ale mam po nim większe wątpliwości niż przed przeczytaniem :-( Mam stary monitor 24' TN 5ms(rzekomo) od LG z 2013 roku. Chcę zmienic monitor by mieć nowe bajery takie jak eliminacja niebieskiego światła, flicker free itp. Myślałem że lekko uda mi się znaleźć nowy monitor 27'+ 1440p z VA lub IPS z odświeżaniem 120hz+ ( granie40%/ praca biurowa office30%/CAD+grafika30%). Czytam i łapie ogólnego doła bo monitory z testu TN przy wysokich odświeżaniach już 'prawie nie smużą', IPS mają dobre kolory ale w sumie nie do końca i mocno smużą a VA jako twór uniwersalny mają wszystkie wady (ghosting, backlight bleed, nierównomierne podświetlenie czy dużo nad pixeli). Pomóżcie proszę co mogę kupić by nie rozbić banku i przy okazji nie wylądować z monitorem który nie będzie znacząco lepszy niż to co mam.
Kyle_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kyle_PL2020.04.04, 21:44
Skuti @ 2020.04.04 21:31  Post: 1238886
Chcę zmienic monitor by mieć nowe bajery takie jak eliminacja niebieskiego światła, flicker free
Filtr niebieskiego światła, polega na tym, że monitor ujmuje niebieskiego (co w konsekwencji też zniekształca kolory). W zwykłym monitorze też możesz to zrobić, tak samo zniekształcając kolory (ujmujesz składową Blue/niebieską, albo ustawiasz jakąś nietypowo niską temp. barwową w OSD, np. 5000K).

Flicker Free, czyli brak migotania przy niższej jasności niż 100%, mają też niektóre starsze monitory podświetlane LED, choć bez tego napisu na pudełku. Może nawet Twój monitor jest 'Flicker Free' (ustaw jasność na niską wartość, np. 15%, albo 0% i popatrz przez kamerę z telefonu komórkowego, czy widać poziome paski interferencyjne - jak nie widać, to monitor jest 'flicker Free";)

ps. tylko aparat w telefonie ustaw na wysoką czułość, by skrócić czas naświetlania, bo na odpowiednio długim czasie nie będzie widać prążków nawet na migającym ekranie
QuadDamageZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
QuadDamage2020.04.04, 22:36
Jakby ktoś chciał dobrego IPS-a FHD (16:10) to polecam HP LP2475W - miałem kiedyś i przymierzam się do kupna drugiej sztuki. Wadą jest to, że tylko z drugiej ręki go dostaniemy, ale cena 300-500zł za ten monitorek to jak za darmo.
Kyle_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kyle_PL2020.04.04, 22:54
https://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_lp2475w.htm
Kontrast dosyć niski. Używany (choć ciekawe ile tys godzin będzie miał nabite - bo od tego zależy poziom zużycia) będzie wymagał kalibracji (podświetlenie CCFL wraz z zużyciem żółknie i da się to skompensować matrycą dzięki kalibracji). ~400zł, za monitor, prawdopodobnie mocno zużyty, rozkalibrowany, to nie tak mało.
ThePunisherZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ThePunisher2020.04.05, 00:06
Posiadam od roku AOC CQ32G1 I jestem zaskoczony waszym werdyktem albo ja mam jakiś wybitnie dobry egzemplarz. Zgodzę się z nierównomiernym podświetleniem ale nawet jak kupowałem go za około 1800 zł to był uznawany za najbardziej opłacalny duży monitor do gier. Smużenie? Żadnego nie doświadczyłem, kolory i jasność tak samo wszystko ok, żadnego bujania w związku z niewielka podstawa i kokumna. Zgodzę się z małym zakresem ustawień ale rozwiązałem problem kupując niedawno uchwyt z regulowanym ramieniem. Wszędzie bardzo zachwalano ten monitor jak przeglądałem recenzje przed zakupem, zarówno polskie jak i zagraniczne i jestem zaskoczony waszą oceną.
kadajoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kadajo2020.04.05, 04:25
Od Roku siedzę na MSI MAG271CR, czyli większy brat 24. Polecam ten monitor każdemu do gier. Bardzo dobry kontrast jak na LCD, minimalne smużenie jak na VA. Nawet zakrzywienie ekranu działa na korzyść przy matrycy VA.
szymcio30Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szymcio302020.04.05, 09:06
Szkoda, że w tym zestawieniu zabrakło monitora HP X27i : Fakt IPS może być zaletą lub wadą ale: 1440p 144 Hz oraz zgodność: FreeSync Premium /G-Sync Compatible czyni go najbardziej uniwersalnym monitorem do gier w cenie 1500zł
Edytowane przez autora (2020.04.05, 09:14)
SkutiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Skuti2020.04.05, 10:40
Kyle_PL @ 2020.04.04 21:44  Post: 1238888
Skuti @ 2020.04.04 21:31  Post: 1238886
Chcę zmienic monitor by mieć nowe bajery takie jak eliminacja niebieskiego światła, flicker free
Filtr niebieskiego światła, polega na tym, że monitor ujmuje niebieskiego(.....)
ps. tylko aparat w telefonie ustaw na wysoką czułość, by skrócić czas naświetlania, bo na odpowiednio długim czasie nie będzie widać prążków nawet na migającym ekranie

Dzięki za info chętnie to sprawdzę 😆 Nie wiem czy to efekt placebo ale mam w biurze w pracy kilka porządnych monitorów IPS ww. bajerami i po całym dniu jestem świeży a po 2-3h siedzenia przy moim oczy mają dość ( a nie siedzę w ciemnej norze, okno mam z boku monitora itp)
SkutiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Skuti2020.04.05, 10:53
ThePunisher @ 2020.04.05 00:06  Post: 1238895
Posiadam od roku AOC CQ32G1 I jestem zaskoczony waszym werdyktem (....)

Nastawiałem się na ten monitor właśnie. Kusząca jest duża przekątna która pozwoli odpalić kilka okien obok siebie, 1440p plus 144hz odświeżania. Też oglądałem recenzje na YT i są ogólnie pochlebne ale pada czasami sformułowanie ' jak na VA to prawie nie smuży' i nie wiem jak to interpretować. Boję się że to coś ala ' polonez był dość przestronnym i szybkim autem... jak na epokę PRL' co może i jest jako tako prawdziwe ale nie nastraja optymistycznie w roku 2020.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
16