artykuły

Najlepsze chłodzenie procesora do 100 złotych - test tanich układów

89
5 marca 2020, 16:13 Mariusz Kolmer
  • Układ chłodzenia procesora ma ogromny wpływ na komfort korzystania z komputera
  • Nawet tanie układy mogą zapewnić przyzwoitą wydajność i ciche działanie
  • Wybierając tani schładzacz warto jest zapoznać się z jego recenzją bowiem popularność i opinie w sklepach internetowych mogą być mylące

Spis treści

Składając zestaw komputerowy schładzacz procesora zdecydowanie nie jest pierwszym elementem, który wybieramy. Wprost przeciwnie – koncentrując się na jak najwydajniejszych podzespołach, na układ chłodzenia pozostaje nam na ogół resztka funduszy i jesteśmy skazani na najtańsze modele lub schładzacz fabrycznie dołączony procesora. To niestety może mieć duży wpływ na komfort korzystania z komputera. Fabryczne schładzacze są głośne i gwarantują jedynie podstawową wydajność, co może przełożyć się też na niższą wydajność procesora. Właśnie dlatego w tym artykule postanowiliśmy przetestować najpopularniejsze układy chłodzenia w cenie do 100 złotych i wybrać ten, który mimo niskiej ceny zapewni przyzwoitą wydajność i cichą pracę komputera.
Zdecydowanej większości naszych czytelników nie trzeba wyjaśniać czym jest radiator czy rurka cieplna, zatem bez zbędnego wstępu zapraszamy do zapoznania się z metodyką, a następnie oczywiście z wynikami naszych testów.

Metodyka

Dobór schładzaczy

Do naszego testu postanowiliśmy wybrać 10 najpopularniejszych (na podstawie m.in. ilości recenzji w sklepach internetowych) lub według nas mogących cechować się dużą wydajnością (np. ze względu na ilość ciepłowodów czy masę) układów chłodzenia powietrzem, których cena nie przekracza 100 złotych.Niestety w dniu publikacji, jeden z układów nie jest już dostępny w takiej cenie.

Wszystkie wytypowane modele to układy typu tower wyposażone w ciepłowody oraz jeden wentylator. Wśród nich znalazły się zarówno mniejsze konstrukcje wyposażone w wentylator o średnicy 92 mm lub 100 mm, jak i kilka większych zaopatrzonych w wentylator o średnicy 120 mm. Dwa z wybranych układów wyposażone są w jednokolorowe diody LED. Nie jest to podświetlenie RGB, zatem czynnik ten nie miał wpływu na wyniki ich wydajności. Ponadto w teście uwzględniliśmy też dwa standardowe (boxowe) układy chłodzenia dołączane do procesorów AMD, czyli Wraith Prism (w dwóch trybach działania) oraz Wraith Spire, choć trzeba zaznaczyć, że ten drugi występuje w teście jedynie w celach porównawczych i nie jest dołączany do procesorów mogących generować dużą ilość ciepła.

chłodzenie procesora do 100 zł

Wybór procesora

Dobór procesora nie był łatwym zadaniem, a końcowy wybór, czyli AMD Ryzen 9 3900X za 2 tysiące złotych do testu tanich chłodzeń może wydawać się zaskakujący. Prosimy zatem z uwagą zapoznać się z motywami (cechami Ryzena), które nami kierowały:

  • precyzyjne raportowanie temperatury
  • możliwość ustalenia ilości generowanego ciepła (np. za pomocą częstotliwości i napięcia) przy określonym obciążeniu
  • duża ilość generowanego ciepła – w przyszłości umożliwi porównanie z droższymi schładzaczami

Naszym celem było wybranie układu, który trafnie raportuje temperaturę CPU. Niestety układy Intela charakteryzują się dużymi (czasami wynoszącymi kilkanaście stopni Celsjusza) skokami we wskazaniach temperatury. Drugim kluczowym elementem było wykorzystanie procesora mogącego emitować dużą ilość ciepła. To nie tylko pozwoli sprawdzić testowane układy chłodzenia w ekstremalnych warunkach. Niebawem w tych samych warunkach będziemy mogli przetestować również droższe schładzacze, a rezultaty będziemy mogli porównać z wynikami tego testu.
Inne aspekty brane pod uwagę, to fakt, że Ryzeny są obecnie bardzo dobrym wyborem jeżeli chodzi o opłacalność zakupu, a także umożliwiają ręczne jak i automatyczne podkręcenie. Wiele osób zatem będzie szukało taniego zamiennika dla dołączonych układów chłodzenia, a nasz test może wyraźnie pokazać, czy zmiana fabrycznego schładzacza przyniesie zauważalne rezultaty, jak istotnie niższa temperatura procesora czy cichsza praca komputera.

AMD Ryzen 9 3900X

Podczas testu częstotliwość CPU ustawiona została na stałe 4,0 GHz przy napięciu 1,09 V. Pamięć operacyjna działała z częstotliwością 1600 MHz (DDR-3200). W takiej konfiguracji i przy obciążeniu programem Firestarter procesor chłodzony fabrycznym schładzaczem według wbudowanych czujników (monitorowanych programem HWiNFO) generował około 150 W ciepłaWarto pamiętać, że im wyższa temperatura, w której działa procesor tym niższa jest jego sprawność energetyczna. Tym samym wykonanie tego samego zadania w wyższej temperaturze powoduje też większą emisję ciepła. Zatem w przypadku mniej wydajnych układów chłodzenia ten sam test generował nieznacznie większą ilość ciepła. co uznaliśmy za wartość optymalną zarówno do testu tanich, jak i droższych schładzaczy.

 

Procedura i przebieg testów

Testy przeprowadzane były na otwartym stanowisku testowym (test benchu), w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym panowała temperatura 23,5 stopnia Celsjusza. Trzeba zatem mieć na uwadze, że w obudowie o słabym przepływie powietrza osiągane temperatury mogą być zauważalnie wyższe, zaś w obudowie zapewniającej dodatkowy nawiew chłodnego powietrza, odpowiednio niższe.

W przypadku wszystkich schładzaczy wykorzystaliśmy pastę termoprzewodzącą Noctua NT-H2, nawet jeżeli producent dołączył w zestawie lub wcześniej nałożył własną. Wszystkie układy zostały zamontowane zgodnie z instrukcją producenta, choć niekiedy instrukcje błędnie wskazywały orientacje gniazda AM4, a domyślną lokalizację wentylatora można było wywnioskować jedynie na podstawie innych elementów płyty głównej zaznaczonych na obrazkach instruktażowych.

Prędkość obrotowa wentylatorów była regulowane automatycznie z użyciem PWM, zaś krzywą działania zdefiniowaliśmy tak, aby powyżej temperatury 65 stopni Celsjusza wentylatory działały z maksymalną szybkością.

UEFI PWM

Test składał się z trzech etapów: minutowego spoczynku komputera (dla czytelności nie uwzględnianego na wykresach), po którym następowało włączenie 15-minutowego obciążenia programem Firestarter oraz kolejnych 15 minut bezczynności. Przez cały czas temperatura CPU (Tctl/Tdie) była zapisywana do pliku za pomocą programu HWiNFO.

W przypadku testu jednego ze schładzaczy, AMD Wraith Spire, obciążenie musieliśmy przerwać w momencie, gdy temperatura procesora przekroczyła 100 stopni Celsjusza. Natomiast w przypadku Cooler Master Hyper T4, ze względu na wymiary i orientację układu, zmuszeni byliśmy zastosować moduły RAM pozbawione dużego radiatora. Niestety zastosowane pamięci mogły działać jedynie z nieco niższą maksymalną prędkością DDR-3066.

Do pomiarów poziomu dźwięku wykorzystaliśmy komorę bezechową, w której umieszczaliśmy platformę testową z pasywnie chłodzonym zasilaczem i kartą graficzną, tak żeby jedynym źródłem dźwięku był wentylator układu chłodzenia.

Strona:
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2020.03.05, 16:29
10#1
SilentiumPC Fera 3 - od jakiegoś czasu używam w szeregu maszyn i sprawdza się dobrze i cicho. A do tego choć część hajsu zostaje w Polsce, bo SilentiumPC to polska marka ;)
BelforZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Belfor2020.03.05, 16:42
O dzięki. Super artykuł, bo właśnie szukam niedrogiego chłodzenia do Rajzena. Wygląda na to, że wybór został dokonany za mnie. Oszczędziliście mi godzin researchu. Arctic Freezer 34 nadchodzę!
keiranZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
keiran2020.03.05, 16:46
Akurat wczoraj kupiłem i montowałem Fera 3. Bardzo się cieszę, że to dobry wybór. Udało mi się ją zamocować do domyślnego backplate, który wydawał mi się solidniejszy niż ten dodawany plastik. Instrukcja w tym względzie ma trochę schizofrenię. Ale wygląda na to, że działa.
maxpowerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
maxpower2020.03.05, 16:53
Ciśmienie - strona 16, wykresy
k3nzoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjik3nzo2020.03.05, 17:10
maxpower @ 2020.03.05 16:53  Post: 1236096
Ciśmienie - strona 16, wykresy

dzięki, poprawione! :)
Green4Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Green42020.03.05, 17:34
23#6
Idzcie w te strone
Jimmy15Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Jimmy152020.03.05, 17:37
29#7
Bardzo przydatny test. W końcu coś dobrego na pclabie.
deton24Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
deton242020.03.05, 17:42
Hoho. Widzę, że wieloletnie prośby o test chłodzeń zostały wysłuchane :)
Jakby ktoś szukał punktu odniesienia ze starym testem chłodzeń, to tutejsza Fera 3 (HE1224) pojawiła się też w tym bardzo dużym teście z 2012:
https://pclab.pl/art44739-79.html
Jeszcze inny duży test:
https://pclab.pl/art38203-84.html
Ogólnie zbieram osobisty ranking najlepszych i najtańszych chłodzeń na rynku używek w cenie do 100 zł, i mam coś takiego:
Thermalright Macho>Fortis HE1225>Thermaltake Contac 29>Arctic Freezer 34>Fera 3 HE1224>Spartan Pro HE924>Pentagram Karakorum

Contac 29 nawet za 40 zł z KW jedna sztuka leży. HE924 za 50 zł z KW.

Ktoś dorzuci jeszcze coś fajnego?
Ogólnie są koszyki na AM4 i inne podstawki na Aliexpress:
https://pl.aliexpress.com/item/40003292435...earchweb201603_
https://pl.aliexpress.com/item/32355358981...-00519-cKjUxL76
Są jeszcze ciekawe tanie chińskie wynalazki z chłodzeń jak ARSYLID cooler czy Snowman T6. Czasami się znajdzie fajny test na YT.
To samo np. jest tania fajna chińska pasta DG600. Ponoć lepsza od MX-4, ale gorsza od Gelid GC-Extreme.
Edytowane przez autora (2020.03.05, 20:31)
PutoutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Putout2020.03.05, 17:50
fera od lat trzyma poziom.
PioyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pioy2020.03.05, 18:44
Oho, widzę że czytacie komentarze na PPC :) Fajny test, dobra robota. Chyba nic ważnego nie brakuje.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1