artykuły

AMD Ryzen Threadripper 3990X – test 64-rdzeniowego procesora za 3990 dolarów

86
7 lutego 2020, 15:01 Mateusz Brzostek

AMD Ryzen Threadripper 3990X – podkręcanie

Nie można mieć jeszcze więcej rdzeni w jednej podstawce, ale może można mieć trochę więcej gigaherców? Sprawdziliśmy to za pomocą funkcji PBO. Pozwoliliśmy procesorowi pobierać do 400 W i samemu sterować swoim taktowaniem. Przyspieszyliśmy również pamięć do DDR-3600 (z taktowaniem Infinity Fabric w trybie synchronicznym).

Zarejestrowaliśmy wskazywaną temperaturę, pobór mocy i średnie taktowanie podczas testu renderowania dużej sceny w Blenderze 2.81a. Procesor był chłodzony zestawem SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2 (z chłodnicą z trzema wentylatorami 120 mm). Prędkość wentylatorów była sterowana automatycznie przez płytę główną i nie przekraczała 1600 obr./min.

Próby podkręcania przeprowadziliśmy na płycie głównej Asus Zenith II Extreme Alpha. To kolejna ulepszona wersja niedawno wydanej płyty – po kilku wersjach Rampage VI Extreme Asus odświeżył również ciągle młodą płytę Zenith II. Nowa wersja na pierwszy rzut oka niczym się nie różni, bo ulepszenie jest ukryte pod radiatorem chłodzącym układ zasilania. Zachowano topologię konwertera napięcia, ale wymieniono tranzystory na wersję mogącą przenosić wyższy prąd.

12