artykuły

AMD Ryzen Threadripper 3990X – test 64-rdzeniowego procesora za 3990 dolarów

86
7 lutego 2020, 15:01 Mateusz Brzostek

AMD Ryzen Threadripper 3970X i 3960X – pobór energii

Threadrippery 3000, również te mniejsze, okupują swoją złożoną z wielu jąder budowę stosunkowo dużym poborem energii podczas spoczynku. Podtrzymanie komunikacji pomiędzy wszystkimi częściami układu kosztuje sporo energii. 101 W to nie absurdalna wartość, ale już dość, żeby być zmotywowanym do intensywnego i częstego wykorzystania takiej maszyny. Lepiej nie pozwolić, żeby konsumowała tyle prądu bez efektu.

Z kolei pobór energii podczas silnego obciążenia wcale nie zaskakuje – Threadripperowi 3990X wyznaczono limit energetyczny na 280 W. Mechanizm sterowania taktowaniem i zasilaniem w procesorach Ryzen działa tak, że ten limit nie zostanie przekroczony nawet na krótko. Oczywiście pojemna pamięć, którą zwykle spotkamy w komputerze ze 128-wątkowym procesorem, zużywa trochę dodatkowej energii.

Ponieważ test wydajności w Blenderze zostaje na tym procesorze ukończony zbyt szybko, zarejestrowaliśmy efektywne taktowanie, raportowaną temperaturę oraz moc pobieraną przez procesor podczas niemal 20-minutowego obciążenia ciągłą symulacją szachową.

Maszyna osiąga równowagę termiczną przy raportowanej temperaturze ok. 65 stopni – to wyznaczony przez AMD parametr służący do sterowania mechanizmem Precision Boost (turbo). Procesor będzie tak sterował taktowaniem i napięciem, żeby dążyć do tej temperatury, chociaż graniczna bezpieczna temperatura jest znacznie wyższa. Po długotrwałym obciążeniu taktowanie wszystkich rdzeni ustabilizowało się na ok. 3250 MHz. Zależy ono od wykonywanego programu (m. in. gęstości występowania 256-bitowych instrukcji): zaobserwowaliśmy w różnych 128-wątkowych zadaniach taktowania od 3050 do 3400 MHz.

11